SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Alkalmas-e fogamzásgátlásra a hőmérő módszer? Mire használhatjuk még?

Lakatos Dóra [cikkei] - 2021-10-15
Az utóbbi években rengeteget hallhattunk a hőmérő módszerről a fogamzásgátlás témájában, de ha máskor nem is, legkésőbb babatervezéskor feltétlenül találkozunk vele. Mire való a "hőmérőzés", és mennyire hatásos?

Fogamzásgátlás hőmérő módszerrel


Mit állapítunk meg a hőmérő módszerrel?

A módszer lényege, hogy kideríthessük, hozzávetőlegesen mikor van peteérésünk, így megtudhatjuk, melyik napon vagyunk a legtermékenyebbek, és melyek azok a napok, amelyeken a legkisebb az esélye annak, hogy teherbe eshetünk. A menstruációnk közeledtét is elárulja a hőmérőnk, feltéve, hogy helyesen használjuk.
 

Mit és mikor kell mérnünk?

A módszer használata során az ébredési hőmérsékletünket kell megmérnünk. Fontos, hogy éjszaka legalább 5-6 órát aludjunk. Az ébredési hőmérsékletet mindig nyugalmi állapotban kell mérnünk, tehát amint kinyitjuk a szemünket, rögtön a hőmérőért kell nyúlnunk. A mérés előtt és alatt kerülnünk kell a mozgást annak érdekében, hogy az eredmény pontos legyen.

A mérést testüregben kell végezni, nem pedig hónaljban, tehát szájban, hüvelyben vagy végbélben kell történnie. Mindig a ciklusunk első napján, tehát a menstruáció első napján kell elkezdenünk a mérést, és a kapott hőmérsékletet fel kell jegyeznünk, hogy később összehasonlíthassuk a többivel.

Ha csak pár napig vagy egy-két hétig mérjük a hőmérsékletet, abból önmagában semmilyen eredményt nem tudunk majd kiszűrni, a mérést hetekig kell folytatnunk.


Hogyan tudjuk megállapítani a peteérést a testhőmérsékletből?

A nők ciklusa két fázisra osztható. Az első a follikuláris szakasz, ami az ovuláció előtti napokat foglalja magában. Ebben a szakaszban az ösztrogénhormon dominál, ami befolyásolja a méhnyakat és a méhnyaknyákot, a hőmérsékletet viszont nem, ilyenkor tehát az ébredési hőmérsékletünk nagyjából ugyanolyan marad az ovuláció napjáig.

A második szakasz a luterális szakasz, ami a ciklus ovuláció utáni részét foglalja magában. A sárgatest, ami ovuláció után az üres tüszőből kialakul, progeszteronhormont termel, ami megemeli a hőmérsékletet, tehát a hőmérséklet növekedése azt jelzi, hogy már túlvagyunk az ovuláción.

Néhány nőnél az ovuláció napján hőmérsékletesés következik be, majd a következő nap látványosan megugrik, másoknál fokozatosan emelkedik a hőmérséklet.

A legfontosabb dolog, amit érdemes észben tartanunk ennek a módszernek a kapcsán, hogy kizárólag a testhő mérésével nem tudjuk pontosan megállapítani az ovuláció napját, és nem fogjuk pontosan tudni, hogy melyik napon kell összebújnunk a párunkkal, ha babát szeretnénk. Amire jó lehet ez a módszer, az az, hogy utólag meg tudjuk állapítani, volt-e egyáltalán peteérésünk, és melyek azok a napok, amikor már biztosan túlestünk rajta.


Milyen hőmérőt használjunk?

A sima digitális hőmérők nem elég érzékenyek ennek a fajta mérésnek az elvégzéséhez, így hagyományos, vagy minimum 2 tizedesjegyig mérő hőmérőt kell használnunk. Ha mindenféleképpen pontos eredményeket szeretnénk, érdemes lehet beszereznünk egy ovulációs hőmérőt, amit pontosan erre a célra fejlesztettek ki. A legfontosabb, hogy mindig ugyanazt a hőmérőt használjuk, hőmérőváltásnál ugyanis változóak lehetnek az értékek, ami a kiértékeléskor megtévesztő lehet.


Az eredményeket számtalan dolog befolyásolhatja

A hőmérséklet változását szinte bármi befolyásolhatja: ha kicsivel később fekszünk le, ha betegek vagyunk, ha gyógyszert szedünk, ha megiszunk egy pohár bort, ha stresszesek vagyunk, de akár egy kiadósabb vacsora is. Ez is azt jelzi, hogy a módszer önmagában egyáltalán nem megbízható.
 

Hogyan használható a hőmérőzés fogamzásgátlásra?

A hőmérő módszer nem tartozik a legmegbízhatóbb fogamzásgátló módszerek közé, azonban ha mindenáron szeretnénk fogamzásgátlásra használni, érdemes egy másik módszert is használni mellé.

A szimptotermális módszer lényege, hogy a hőmérő módszert társítjuk a nyák vizsgálatával, és a két tényező együttes vizsgálatából kiderül, melyek a termékeny és terméketlen napok. Ha a terméketlen napokra szeretnénk időzíteni a védekezés nélküli együttléteket, akkor a 6 alacsonyabb hőmérsékletű nap után 3-4 nappal lehetünk biztosak abban, hogy már nem vagyunk termékenyek.

A szakemberek egyáltalán nem ajánlják fogamzásgátlásra a hőmérőzést, és csak azoknak ajánlott a védekezés nélküli együttlét a terméketlen napokon, akik alaposan tanulmányozták a szimptotermális módszert. Az időben lefekvés, elegendő alvás és a reggeli testhőmérséklet nyugalmi állapotban történő mérése mellett is rengeteg a befolyásoló tényező, ez pedig a legtöbb ember számára túl nagy fáradtságot és túl csekély biztonságot nyújt egy-egy védekezés nélküli együttlét érdekében, a módszer ráadásul a nemi betegségek vagy fertőzések ellen nem véd, így érdemes lehet valamilyen biztonságosabb módot keresnünk.

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Sokkoló eredményt hozott az agyevő amőba miatt vett vízminták vizsgálata

Az agyevő amőba által okozott fertőzéssel kapcsolatban Párkány Vadas strandfürdőjében a hatóságok szerint a mintavételek több mint háromnegyedében találtak amőbát.

Meghalt a 11 éves kisfiú, akit fürdés közben agyevő amőba fertőzött meg

Tragikus véget ért a kórházi kezelése annak a 11 éves szlovákiai kisfiúnak, akit egy párkányi fürdőben fertőzhetett meg a rendkívül ritka és szinte mindig halálos kórokozó, az agyevő amőba. A Naegleria fowleri nevű egysejtű ellen nincs biztos gyógymód - a fiú több napos küzdelem után hunyt el.

Agyevő amőba fertőzhetett meg egy fiút egy párkányi fürdőben - ritka, de halálos kór terjedhet nyáron

Egy ritka, de rendkívül veszélyes fertőzés gyanúja merült fel egy tizenegy fiú esetében, aki egy szlovákiai fürdőzés után került válságos állapotba. A hatóságok szerint nem kizárt, hogy az agyevő amőba, azaz a Naegleria fowleri állhat a háttérben. Utánajártunk, mit lehet tudni erről a rettegett kórokozóról és milyen veszélyeket rejt a nyári fürdőzés.

Éjszakai kéz- és lábzsibbadás? Ilyen okai lehetnek

Az éjszaka jelentkező végtagzsibbadás nagyon kellemetlen lehet, bár a legtöbb esetben egyszerű oka van, nevezetesen, hogy olyan pozícióban alszunk, ami elnyomja a kezünk vagy a lábunk vérkeringését. Ha azonban ez nem csak egyszer-egyszer fordul elő, és gyakran ébredünk zsibbadásra, érzéskiesésre, bizsergésre, fontos utánajárni a kiváltó oknak. Ebben a témában segített eligazodni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont - Prima Medica neurológusa.

Eltűnt hatéves ikerpár Budapesten: az ország együtt izgul Annabell Zoéért és Blanka Noémiért

Június 12-én délután egy nagymama vitte el engedély nélkül Kosztyú Annabell Zoét és Kosztyú Blanka Noémit Budapesten, a Bikás park környékéről - azóta semmit sem tudni a kislányokról. A rendőrségi feljelentés már megtörtént, az ország hálózatai összefogtak, hogy segítsenek megtalálni őket.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja