SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ha kínai baba születik - Szokások és tradíciók Ázsiában

Gárdián Nikolett [cikkei] - 2020-11-30
Kína a világ legnépesebb országa. Népesedéspolitikája sokszor változott az utóbbi évtizedekben. Van, ami azonban évezredek óta változatlan: a baba születése körüli bensőséges szokások. Ki gondolná, hogy ezek közül jó néhányat mi is ismerünk?
Ha kínai baba születik - Szokások és tradíciók Ázsiában

Kínában mintegy 1.4 milliárd ember él, és bár a korábban érvényes egyke-politika még mindig érezteti hatását, így is rengeteg gyermek születik. A baba érkezése Kínában is öröm, talán még nagyobb is, mint a világ nyugati felén. Az ázsiai országokban ugyanis a gyermekre a család jövőjének pilléreként tekintenek. Arrafelé a szülők és nagyszülők sokkal erősebben támaszkodnak a felnőtt gyermekekre, akiknek kötelességük anyagilag is támogatni idős felmenőiket. Ahhoz, hogy ez biztosítva legyen, szükséges a jó állás és biztos megélhetés. Ezért a család már a kezdetektől fogva mindent igyekszik megadni a kicsinek, ami az optimális fejlődéséhez és a későbbi sikeres karrierhez kell.


Kényeztetés babának, mamának

A gyermek a kínai család szeme fénye. A nagyszülők már a születése előtt megegyeznek, ki hogyan fog részt venni a gondozásában. Az egyik nagymama általában az újdonsült szülők házába költözik, hogy mindenben segíthesse az anyukát. A másik pedig többnyire anyagi támogatással veszi ki részét a baba születésével járó költségekből.

A kismamát tehát már a szülés előtt tehermentesíti a család. A kínai gyógyászatban használatos növények segítségével erősítő és kényeztető étrenden tartják, és kímélő életmódot tesznek számára lehetővé.


A fotót a szerző készítette


A gyermekágy

A kicsi megszületése utáni egy hónap, vagy 40 nap kiemelt jelentőségű az anyuka életében. A gyermekágyas időszak - akár csak a régi magyar hagyományokban - tele van tiltásokkal, valamint a kismama védelmét érintő szokásokkal. Vidéken még ma is gyakori, hogy az újdonsült anyuka nem nyúlhat hideg dolgokhoz, nem mosakodhat, vagy nem tarthatja huzamosabb ideig kézben a babáját. A megbetegedés minden formáját igyekeznek kizárni, a nagyszülők pedig leveszik a gondokat a kismama válláról: magukra vállalják a kicsi gondozását, a háztartási teendők ellátását, sőt a család táplálását is.

A kínai nők életében ez a néhány hét kétségtelenül a legboldogabb időszak. Az idősebb, tapasztalt női családtagok folyamatos támogatása mellett néhány hétig kizárólag csak a babára és magukra koncentrálhatnak.


Az újszülött és a tágabb család

Távolabbi rokonok és a barátok számára az első néhány napban történő babalátogatás éppúgy tabu, mint mifelénk. Talán ennek is az ősi hiedelem az oka, hogy a kezdeti időszakban baba és mama is sérülékenyebb. A kínai hagyományok szerint 100 napig kell várni, hogy a baba megerősödjön és az új kis élet megmaradása biztos legyen. Ezután azonban fergeteges ünneplés kezdődik, amelynek során a családtagok ajándékokkal halmozzák el a babát, a szülők pedig pénzzel teli, piros borítékokat kapnak.

 

Indexkép:  Gayathiri Gengatharan képe a Pixabay -en.

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

1977 óta április 11-e a Parkinson-kór világnapja. Magyarországon a becslések szerint közel 20 ezer embert érint, a második leggyakoribb idegi károsodással járó betegség.
Még valóra válthatta élete legnagyobb álmait a bakancslistás Csire Zsuzsi - a lány szíve hétfőn adta fel a harcot

Még valóra válthatta élete legnagyobb álmait a bakancslistás Csire Zsuzsi - a lány szíve hétfőn adta fel a harcot

A 21 éves lány két szívtranszplantáción is átesett, harmadik szíve pedig hétfő este feladta a harcot. A lány tudta, hogy csak hónapjai vannak hátra, ezért bakancslistát írt - a halála előtt több álma is valóra vált.
Az én időmben még fel sem merült, hogy a nőknek élvezniük kellene az együttléteket

Az én időmben még fel sem merült, hogy a nőknek élvezniük kellene az együttléteket

A férfi munka után fáradt, hagyni kell őt enni és pihenni. Akkoriban mindenki így tartotta. Ami pedig a házaséletünket illeti: akkoriban senki sem beszélt arról, hogy a nőknek élvezniük kellene az együttléteket. Igazából én úgy voltam vele, hogy amikor a férjem kívánta, akkor hagytam magam.
A szerkesztő ajánlja