"Látni ezeket a kicsiket, hogy milyen küzdelem van bennük, hogy élni akarnak" - bepillantás az újszülött intenzív osztályra
"Mi a felénél feladnánk szerintem, vagy a negyedénél, de ők küzdenek"
Koraszülöttek és olyan újszülöttek, akik időben, ám valamilyen súlyos problémával jöttek a világra. Amíg ők az életükért küzdenek, addig szüleik, amikor csak tehetik, mellettük vannak. A Semmelweis Egyetem Gyermekklinikájának Újszülött Intenzív Osztályán Hazay Tímea konzulens zenével, énekkel segíti a babák gyógyulását.
"Én úgy találkozom a szülőkkel, hogy tudom róluk, hogy az életük legnehezebb helyzetében vannak. Bemutatkozom, elmondom hogy az a munkám, hogy énekkel és zenével segítsek a gyógyulásban és hogy megengedik-e, hogy énekeljek néhány altatót. És hogyha zöld utat enged, akkor elkezdődik egy kapcsolódás közte és a kisbabája között a zene segítségével. Korábban érkezik a baba, vagy fejlődési rendellenességgel, betegen születik, és ez összetöri a korábbi álmukat. De azt a kapcsolatot meg lehet találni, újra lehet építeni, és ebben a zene nagy segítség."
Német Eszter intenzív terápiás nővér azt mondja, a babákra jó hatással van ez a módszer, gyakran látják, hogy javulnak az értékeik, például lejjebb megy a pulzusuk, vagy magasabb lesz a véroxigén szintjük.
A szülők nagyon hálásak az itt dolgozóknak, úgy érzik, rengeteg lelki támogatást is kapnak - és látszik, hogy nagyon szeretik a babákat és mindent meg is tesznek a legféltettebb kincsük gyógyulása érdekében.
"Az ápolás közben folyamatosan beszélünk hozzájuk, a nevükön szólítjuk őket. Próbálunk kedvesek lenni velük, kicsit halkabban beszélünk, mert ők minden zajra sokkal fogékonyabbak, vagy esetleg megijedhetnek tőle" - mondja Német Eszter intenzív terápiás nővér.
Ha pedig épp nincsenek ott a babák szülei, akkor megpróbálják pótolni őket, sokszor odamennek hozzájuk, és átadják szüleik üzenetét, hogy nagyon szeretik őket.
A legnagyobb igyekezet ellenére is előfordul, hogy elveszítenek egy csecsemőt
Szabó Miklós, egyetemi tanár, a Neonatológia Tanszék vezetője azt mondja, az idekerülő babák többsége meggyógyul, és haza tudják adni a boldog növekedés reménységével, de sajnos a legnagyobb igyekezet ellenére olyan is van, hogy nem tudják megmenteni a kicsit.
Az intenzív terápiás nővér azt mondja, nagyon megviseli őt egy-egy ilyen eset.
"Nagyon kis cuki kisfiú volt, gyakorlatilag egyik pillanatról a másikra összeomlott és aztán elment az angyalkákhoz. Sokat dolgoztam vele, a szülei nagyon kis kedvesek voltak, és így rossz volt, hogy nálam jó állapotban volt az éjszaka első felében, aztán elromlott és pár óra múlva már az angyalok között volt."
Azt mondja, sokszor magát emészti ilyenkor: biztos jól tette-e a dolgát, időben észrevette-e, hogy valami baj van, mit tehetett volna még? Vannak azonban olyan esetek, amikor az ember mindent időben és jól csinál, mégsem tud segíteni. Az itt elhunyt babák emlékére gyertyát gyújtanak, szüleiknek pedig egy emlékdobozt készítenek a baba holmijával.
"Látni ezeket a kicsiket, hogy milyen küzdelem van bennük, hogy élni akarnak. Mi a felénél feladnánk szerintem, vagy a negyedénél, de ők küzdenek" - mondja a nővér, aki szerint az a legnagyobb boldogság, ha a csecsemő meggyógyul. Ilyenkor ők is úgy érzik, hozzátehettek ahhoz, hogy a baba és a szülei egy család lehessenek.
Indexkép: 24.hu / Facebook
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: