Iskolai zaklatás miatt ugorhatott vonat elé egy 11 éves lány Gyürén
11 éves kislány ugrott a vonat elé - véget akart vetni az életének
Csodával határos módon túlélte
Vasárnap Gyürén egy 11 éves kislányt gázolt el egy személyvonat. A kislány szándékosan léphetett a sínekre - számolt be a történtekről a Tények. A gyereket mentőhelikopterrel szállították kórházba, csodával határos módon ugyanis túlélte a gázolást, azonban információk szerint még most is élet és halál között van.
A Borsnak nyilatkozott a kislány nagypapája, aki elmondta, hogy unokájának súlyosan roncsolódott a koponyája, a lába pedig szilánkosra tört.
"Bementem az iskolába, hogy a problémát jelezzem, de nem lett eredménye" - mondta megtörten József, a nagypapa, aki szerint unokáját zaklatták az iskolában, ezért akart véget vetni az életének.
A kislányt nagyszülei nevelik. A Tényeknek nyilatkozó szomszéd elmondta: nagyon szerették a lányt, aki mindig kedvesen, tisztelettudóan viselkedett velük.
A kislányon már több életmentő műtétet is elvégeztek.
Ezek a jelek utalhatnak öngyilkosságra
Makai Gábor klinikai szakpszichológus a Ripostnak azt mondta, serdülőkorban nagyon nehéz megkülönböztetni, hogy csak sündisznóeffektusról, vagy valós depresszióról van-e szó.
"Az érzelmi zűrzavar, alvászavar, étvágytalanság vagy éppen a túlevés, ingerlékenység, figyelemzavar, romló teljesítmény utalhat arra, hogy baj van. Hozzá kell tenni, hogy a serdülőknél nehéz különbséget tenni a sündisznóeffektus és a valós depresszió között. Mivel ez az egész egy folyamat, nem egyik napról a másikra történik, így kevésbé feltűnő. Annak, aki fokozatosan látja az apró változásokat, nehéz tetten érni. Ha tudjuk, hogy baj van, az azonnali beavatkozást igényel mind a szülők, mind az iskola részéről. Az esetleges bántalmazásoknak véget kell vetni, és azzal együtt visszafordítható az öngyilkosság folyamata. Azáltal, hogy megszűnik a bántalmazás intenzitása, gyakorisága, csökken a belső feszültség. Fontos, hogy szakember, pszichológus segítségét kell kérni ilyen esetben."
Ezekre a jelekre érdemes odafigyelni:
- érzelmi beszűkültség
- elhanyagolja a társas kapcsolatait
- sikertelennek, feleslegesnek, haszontalannak érzi magát
- negatív hangulat
- szorongás, stressz
- sokat beszél a halálról
- sok alkoholt vagy drogot kezd el fogyasztani
- folyamatosan változik a hangulata, labilis
- csökken az étvágya, lefogy
- elutasít mindenkit maga körül
Cikizték az osztálytársai, holtak találtak a vajai fiúra
Egy évvel ezelőtt egy 16 éves fiú lehetett iskolai zaklatás áldozata. Öngyilkos lehetett Tisza Gábor, az a fiú, aki hétfő reggel tűnt el, miután iskolatársai folyamatosan cikizték, szekálták. Reggel még úgy köszönt el az édesanyjától, hogy "majd jövök". A szülők azonban hiába várták.
"Meglett a fiam, de sajnos már túl késő!!! Meghalt" – Ezekkel a mondatokkal frissítette az édesanya korábbi bejegyzését, amelyben leírta, hogy eltűnt a fia, akit utoljára reggel fél nyolckor láttak Vaján. Az édesanya posztjából kiderült, hogy Gábornak az iskolában komoly problémái voltak, piszkálták és cikizték.
”Volt olyan kijelentése is, hogy inkább a halál mint az iskola, valószínűleg ez állhat az eltűnése hátterében” - mondta az édesanya.
Hozzátette:
”Elgondolkoztam, hogy előbb kellett volna az iskola felé lépéseket tennem, de pont ő könyörgött: ne tegyem meg, mert akkor még inkább bántani fogják. Minden szülőnek csak azt tanácsolhatom, ha bajt észlel, ne féljen cselekedni, azonnal lépni kell. Nehogy késő legyen, mint nálunk.”
Eszméletlenre verték: nem mer iskolába menni
Egy másik kisfiút pedig eszméletlenre vertek az iskolában, nagymamája azt mondta, fél, hogy az unokája öngyilkos lesz.
”Négy intézetes gyerek beleköpködött az ennivalójába, és belenyomott egy almát. Az én unokám visszadobta az almát, erre kettő lefogta, a többiek pedig elkezdték rugdosni.”
A fiút kisebb testvérei kísérték haza. A nagymama azonnal orvoshoz vitte, onnan pedig kórházba utalták.
”Belső zúzódása van, a tüdeje, a szíve, a nyaka össze van rugdalva. …Egyelőre nem tudunk semmit sem, mert kivizsgálás alatt van az ügy.”
Az iskolai bullyingot nem lehet félvállról venni
Gerd Altmann képe a Pixabay-en
Ha az iskolában cikizik, szekálják vagy bármilyen módon bántják a gyerekünket, és ez a tudomásunkra jut, sosem szabad félvállról venni. Szakemberek azt javasolják, hogy ilyenkor ne várjunk, egyből intézkedjünk. Ha másképp nem, vegyük ki őt ebből a környezetből és vigyük át egy másik iskolába.
De előtte:
- beszélgessünk a gyerekünkkel minél többet, hogy megtudjuk, mi állhat a háttérben, pontosan hogyan és kik bántják őt, és ez milyen hatással van rá.
- kérjünk segítséget: osztályfőnöktől, iskolaigazgatótól, iskola pszichológustól, és keressük fel a bántalmazó diákok szüleit is, hogy minél előbb véget vessünk a történteknek
- biztosítsuk arról a gyerekünket, hogy van megoldás, hogy ott állunk mellette és segítjük mindenben.
A bullyingről bővebben itt olvashatsz.
Olvasd el ezt is: Az iskolai bántalmazás online csatornái - Színházi neveléssel a bullying ellen: Podcast beszélgetés
Indexkép: Hands off my tags! Michael Gaida képe a Pixabay-en
Közösségi hozzászólások: