SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Mit tegyünk gyógyszermérgezéskor?

Kandikó Éva [cikkei] - 2010-04-27
Bármennyire is figyelünk gyermekünkre, nem lehetünk minden másodpercben mellette, és sajnos a baj egy pillanat alatt megtörténik. A gyermekbalesetek döntő hányada mérgezés, ezek közül is "előkelő" helyet foglal el a gyógyszer okozta mérgezés.

Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy tulajdonképpen a mérgezések döntő többsége elkerülhető lenne megfelelő elővigyázatossággal. Ha a gyermek nem jut hozzá sem a konyhában - a hűtőszekrényből sem! -, sem a fürdőben orvossághoz, ha nem kotorászik anya táskájában, ahol esetleg csomagolásából kiesett tablettákat talál, elkerülhető a baj. Figyelmeztetnünk kell erre a nagyszülőket is, akik korukból adódóan már több gyógyszert szednek, nekik is résen kell lenniük, hogy a hozzájuk látogató gyereket ne érje baleset. Legyünk nagyon gondosak ezen a téren, hiszen a gyógyszermérgezés igen komoly dolog, súlyosan károsíthatja az agyat és a májat, valamint a vérképző rendszert. Fontos az is, hogy egész pici korától hívjuk fel a gyermek figyelmét a gyógyszer okozta veszélyekre, hiszen ebben a korban a színes szirupok, drazsék vonzóak lehetnek számukra, veszélyérzetük azonban gyakorlatilag még nincs, tehát el kell mondanunk nekik, hogy a vidám színű gyógyszerek bizony veszélyt jelentenek rájuk nézve.

Mit kell tennünk abban az esetben, ha gyermekünk gyógyszert nyelt? Abban a pillanatban, amint felfedeztük, hogy hiányzik valamilyen gyógyszerből, ha nyomát találjuk, hogy a gyerek orvossággal játszott, ha hirtelen aluszékonnyá vált vagy eszméletét vesztette, amennyiben hány, vagyis amint alapos okunk van feltételezni a gyógyszermérgezést,  a legfontosabb, hogy azonnal hívjunk mentőt. A segítség megérkezéséig azonban mi se maradjunk tétlenek. Ha gyermekünk eszméletén van – de csakis akkor, eszméletlen gyereket tilos hánytatni! -, szükség lehet hánytatásra. Itassunk vele nagyjából fél liter meleg vizet, majd ujjunkkal vagy egy kanál nyelével a garatot ingerelve idézzük elő a hányást. A gyomortartalmat őrizzük meg a mentők kiérkezéséig. A szakszerű segítség többnyire gyomormosásból áll, egyes esetekben szükség lehet ellenméreg beadására, abban az esetben pedig, ha a gyógyszer már felszívódott, kórházi körülmények között kell a kialakult állapotot kezelni, és gyorsítani a méreg kiválasztódását.
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Jól szeretni - Vekerdy Tamás 10 legfontosabb tanácsa, amiket minden anyuka imádni fog, ha boldog és kiegyensúlyozott gyereket szeretne

Sokszor érezzük magunkat elveszettnek a gyereknevelés útvesztőjében. Vajon jól csináljuk? Elég jó szülők vagyunk? Mitől lesz boldog, önbizalommal teli, kiegyensúlyozott a gyerekünk? Vekerdy Tamás, a magyar gyermeklélektan legendás alakja, több évtizedes tapasztalatával és végtelen emberségével segít eligazodni ezekben a kérdésekben. "Jól szeretni - Tudod-e, hogy milyen a gyermeked?" című könyve nemcsak gyakorlatias tanácsokat ad, hanem megnyugtat, bátorít és felszabadít: nem kell tökéletesnek lennünk, csak jelen kell lennünk - és jól szeretni.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban

Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja