SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Magyar kutatók értek el áttörést a véralvadással kapcsolatos betegségek területén - VIDEÓVAL

Családinet [cikkei] - 2023-01-27
Hogyan kapcsolódnak a rosszindulatú daganatok az érbetegségekhez, agyvérzés-e minden stroke, hogyan diagnosztizálható és kezelhető-e a vérzékenység? Többek között ezekre a kérdésekre is választ adnak a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Laboratóriumi Medicina Intézetének orvosai. A kutatók nyolc rövid videóban hívják fel a figyelmet az erek és a vér betegségeire, amelyek számos népbetegség okozói vagy szoros kapcsolatban állnak azokkal.
Magyar kutatók értek el áttörést a véralvadással kapcsolatos betegségek területén - VIDEÓVAL

Magyarországon a daganatos betegségek gyakoriak, évente közel 100 ezer esetet diagnosztizálnak. Ugyanakkor kevés szó esik például arról, hogy a tumorok által termelt anyagok gyakran az érrendszert is károsíthatják, így számos kapcsolódó betegség alakulhat ki. A kutatók szerint fordítva is érdemes vizsgálni a két betegség kapcsolatát: ha nehezen található például az érelzáródás kialakulásának oka, érdemes daganatos betegségre is kivizsgálni a pácienst, hiszen elképzelhető, hogy az áll a háttérben.  

A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Laboratóriumi Medicina Intézetének orvosai különböző betegségek kapcsán végeznek véranalízist, ezekről a kutatási eredményekről számolnak be egy nyolc részes videósorozatban, amelynek során a fenti témák mellett a vérzékenység diagnosztizálásától, kezelésétől a Covid-19 okozta trombózison keresztül a stroke hatékonyabb kezelésén át fontos és sokakat érintő egészségügyi problémákat érintenek. Az intézet munkatársai évente több százezer vérmintából nyert adatok alapján számos áttörést értek el a véralvadással kapcsolatos betegségek diagnosztikájában és kutatásában, ezekről számolnak be közérthető módon a nyolc, egyenként 7-8 perces kisfilmükben.

„Intézetünkbe az ország minden részéről érkeznek minták, mi a véralvadási rendellenességek, szaknyelven a hemosztázis, diagnosztikájával foglalkozunk elsősorban. Kutatásaink során a vér analíziséből nyert adatok alapján olyan kérdésekre kapunk választ, hogy mi egy betegben rejlő vérzékenység oka, vagy lehetséges-e a személyre szabott kezelés stroke esetén” – mondta el Dr. Kappelmayer János a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Laboratóriumi Medicina Intézet igazgató professzora.

A valós esetekre támaszkodó kisfilmek nem csak a szakmának készültek, az intézet munkatársai szeretnék, ha a lakossághoz is eljutnának azok, hiszen sok esetben százezreket érintő betegségek kezelését, gyógyítását érintő felfedezésekről, új módszerekről számolnak be bennük a szakértők. A videókban nyomon követhetjük például egy Covid-19 fertőzés okozta vénaelzáródás történetét, vagy éppen véralvadási zavarban szenvedők mesélnek történetükről és kezelésükről. A sorozatban egy teljes epizódot szentelnek a kutatók a stroke-nak, amelyből megtudhatjuk, hogyan előzhető meg, hogy újabb agyvérzés vagy agyi trombózis alakuljon ki.

A videósorozat a Nemzeti Kutatási és Fejlesztési Minisztérium Tudományos Mecenatúra1 pályázatának támogatásával valósult meg, amelynek célja a tudomány iránti társadalmi bizalom erősítése, az innováció eredményeinek széles körben történő népszerűsítése és a közösségi tudomány (Citizen Science) támogatása.

A videók elérhetősége:

DE Klinikai Központ YouTube csatorna.

A daganatos betegségek és a trombózis kapcsolata

A stroke kialakulása és kezelési lehetőségek

COVID-19 fertőzés: amikor a gyulladás és trombózis kéz a kézben jár

Autoimmun betegségek és a véralvadás kapcsolata

Vérmérgezés és trombózis

Mi van, ha nem alvad meg a vérünk: a hemofilia és a von Willebrand betegség

A vérlemezkék hibás működése és a vérlemezke-gátlás

A velünk született trombózis hajlam: avagy mi van nekünk megírva

Nyitókép: depositphotos

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
A szerkesztő ajánlja