SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Pajzsmirigyfunkció elemzése 50 COVID-19-es betegen

Prof. Dr. Balázs Csaba [cikkei] - 2022-01-26
Életünk tragikus kísérője és megkeserítője a COVID-19 pandémia. Nem véletlen, hogy igyekszem követni a nemzetközi irodalomban is ezt a nagyon fontos kérdést. Ezen a héten keresett fel egyik régi kedves betegem, akinek pajzsmirigybetegség miatt az addigi vizsgálatok szerint - orvosi vélemény alapján - nem volt lehetősége a gyermekáldásra. Ez közel 20 éve történt. Később a kezelés hatására több gyermeke is született, és 5 éve már a 9. (kilencedik!) babával bővült a család (1. ábra). A szörnyű tragédia ekkor következett be, mert a családfő még az oltási lehetőségek előtt elkapta ezt a szörnyű betegséget, és minden elképzelhető terápia ellenére meghalt. Így további kilenc fővel növekedett a COVID árvák megkönnyeztető tábora, akik valóban segítségre szorulnak...
Pajzsmirigyfunkció elemzése 50 COVID-19-es betegen

A súlyos akut légúti szindróma koronavírus 2 (SARS-CoV-2) által okozott 2019-es koronavírus-betegség (COVID-19) 2019 decemberi kitörése óta több mint 200 országot vagy területet érintett 6 kontinensen. 

Eddig nem volt világos, hogy a COVID-19 hatással van-e a pajzsmirigy működésére. Több tanulmány célja a COVID-19-ben szenvedő betegek pajzsmirigyműködésének értékelése volt, ezek közül a legbízhatóbb a Thyroid című folyóiratban közölt közlemény1, amelyik  az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) hivatalos lapja.

A klinikai tüneteket, a laboratóriumi eredményeket és a mellkasi komputertomográfiás vizsgálatokat retrospektíven (ez visszatekintő vizsgálatot takar) felülvizsgálták 50, laboratóriumilag igazolt COVID-19-betegnél, akiknél nem szerepelt pajzsmirigybetegség, és akik pajzsmirigyfunkciós vizsgálaton estek át a COVID-19 fertőzés során, valamint a gyógyulás után. 2020 januárja és márciusa között a kínai Hangzhou Zhejiang Egyetem Orvostudományi Főiskola First Affiliated Hospital kórházába kerültek.  

A pajzsmirigyhormon és a tirotropin (TSH) szintjét elemezték, és az eredményeket összehasonlították a COVID-19 és a kontrollcsoportok között. Azt figyelték meg, hogy

  • a normál tartománynál alacsonyabb TSH a COVID-19-ben szenvedő betegek 56%-ánál (28/50) volt jelen. 
  • A COVID-19-ben szenvedő betegek TSH és szérum össztrijódtironin (TT3) szintje szignifikánsan alacsonyabb volt, mint az egészséges kontrollcsoportban, és a nem COVID-19 tüdőgyulladásban szenvedő betegeknél. 
  • Minél súlyosabb volt a COVID-19, annál alacsonyabb volt a TSH és a TT3 szint, statisztikailag szignifikánsan ( p. < 0,001) (1.táblázat). A TSH és TT3 szint csökkenésének mértéke pozitív korrelációt mutatott a betegség súlyosságával. 
  • A COVID-19-es betegek teljes tiroxin (TT4) szintje nem különbözött szignifikánsan a kontrollcsoportétól.
  • A csökkent pajzsmirigyműködésben szenvedők fogékonysága nagyobb volt a fertőzéssel szemben.

Biztató volt, hogy a felépülést követően nem találtak szignifikáns különbséget a TSH, TT3, TT4, szabad trijódtironin (fT3) és szabad tiroxin (fT4) szintjében a COVID-19-es és a kontrollcsoport között!

Azt a következtetést vonták le, hogy a szérum TSH és TT3 szintjének változásai fontos megnyilvánulásai lehetnek a COVID-19 lefolyásának, továbbá a pajzsmirigybetegek számára az oltást feltétlenül fontos megelőző kezelési eljárás.

1. ábra: Covid-árvák
1. ábra: Covid árvák

 

1. táblázat: A szérum TSH, TT3 és TT4 összehasonlítása a COVID-19 és az egészséges kontrollcsoport, valamint a nem COVID-19 tüdőgyulladásos betegek között
  COVID-19 (n=50) Egészséges kontroll (n=54) Nem COVID-19 (n=50)
Alb (g/l) 38,15 [34,57, 43,10] ** 46,15 [43,98, 48,05] 38,70 [33,67, 40,95]
TSH (mIU/L) 0,30 [0,15, 0,86] ** ,## 1,57 [1,03, 1,97] 1,18 [0,68, 1,91]
TT3 (nmol/l) 0,98 [0,84, 1,22] ** ,# 1,58 [1,49, 1,73] 1,28 [0,82, 1,43]
TT4 (nmol/l) 97,41 [78,71, 113,73] 97,11 [85,73, 108,76] 90,37 [69,16, 105,83]

** p  < 0,01 az egészséges kontrollhoz képest.
# p  < 0,05, ## p  < 0,01 a nem COVID-19 tüdőgyulladásos betegekhez képest.

1 (Min Chen , Weibin Zhou, és Weiwei Xu Thyroid Vol. 31, 1. sz.  2021. január 12 )

Nyitókép: depositphotos

Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
Megugrott a szamárköhögéses esetek száma hazánkban

Megugrott a szamárköhögéses esetek száma hazánkban

Már a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikáján is kezeltek idén súlyosan beteg gyermeket szamárköhögéssel. Míg a korábbi években maximum egy-két megbetegedést tapasztaltak éves szinten Magyarországon, addig az idei első negyedévben már 12 esetet regisztráltak. A betegség ellen létezik védőoltás, amit a gyerekek kötelező oltásként kapnak meg, de a kisbabákra különösen veszélyes lehet, ha a védettség kialakulása előtt fertőződnek meg a kórral.
A szerkesztő ajánlja