SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A koronavírus elleni oltás meglepő mellékhatása: ilyen menstruációs zavarokra kell felkészülni

Lakatos Dóra [cikkei] - 2021-08-27
Szokatlan tünetekről számolt be számos nő, aki megkapta a Covid-oltást: sokaknak felborult a menstruációs ciklusuk vagy kimaradt a menstruációjuk, akad azonban olyan is, aki a megszokottnál jóval hosszabb ideig menstruált az oltások felvétele után.
A koronavírus elleni oltás meglepő mellékhatása: ilyen menstruációs zavarokra kell felkészülni

Menstruációs zavarokat okozhat a Covid-19 elleni védőoltás?

A közösségi médián kérnek egymástól tanácsot a nők

A közösségi oldalakon több olyan posztot is találhatunk, ahol az oltás mellékhatásaira panaszkodnak, ezekben pedig többen is megemlítik a menstruációval kapcsolatos zavarokat. Nőgyógyászati csoportokban is felmerült már a téma, egy hölgy például ezt a kérdést tette fel:

„Sziasztok. Március óta nem menstruálok. Mindkét oltást megkaptam. Alhasi fájdalmam gyakran van. Ma voltam nőgyógyásznál, minden rendben volt a hüvelyi ultrahangon, elküldött hormonlaborra. Valaki esetleg jár hasonló cipőben? Mennyi idő alatt rendeződött a ciklus?”

A kérdésére nagyon sokan válaszoltak, és egészen különböző dolgokról számoltak be.

„Oltás után 2 és fél hónapig nem menstruáltam, majd enyhén, de megjött, kicsit elhúzódott. Azóta megint meg kellett volna jönnie, de semmi… Alhasi fájdalmak rendszeresek.”

„Én a Szputnyikot kaptam és 3 hónapig nem menstruáltam, a 4. hónapban jött meg.”

„Február, Astra, azóta nincs menzeszem…”

Voltak, akik épp az ellenkezőjéről számoltak be:

„Pfizert kaptam. Az első oltás után másnap megjött és 16 napig volt meg. 3 hétre rá kaptam az oltást. A második oltás után szintén megjött rá pár napra, szóval gyakorlatilag kevesebb, mint egy hét szünet volt a két menstruációm között.”

„Nekem pont az ellenkezője, 15. napja menstruálok.”

„15-20 napokat menstruálok 2-3 nap szünettel.”

Az oltás tehát sok nőnek felborította a menstruációs ciklusát, ám ez teljesen különböző módokon jelentkezhet, akár a havi vérzés elmaradásával, akár a szokatlanul hosszú, elnyúló menstruációval. Vannak nők, akiknél csak pecsételő vérzés jelentkezett, másoknál azonban rendkívül erős, bő vérzés, fájdalmas hasi görcsökkel. A problémáról világszerte számolnak be a nők, és az orvosok már kutatják a cikluszavarok okát.
 

Az orvosok kutatják az okát, de van, aki szerint csak a stressz okozza a menstruációs problémákat

A problémával az elsők között kezdett el foglalkozni Dr. Kate Clancy, aki Twitteren osztotta meg a tapasztalatait arról, hogy a menstruációja az oltás felvétele után 1-2 nappal hamarabb jött meg, és nagyon erős a vérzése. Másoktól is hallott már hasonló panaszt, ezért megkért mindenkit, hogy osszák meg vele a tapasztalataikat.

A posztra rengeteg visszajelzés érkezett, voltak, akik szintén erős vérzéstől szenvedtek, volt, akinek teljesen más időben kezdődött a menstruációja, mint ahogy várta (még fogamzásgátló mellett is), és volt, aki azt írta, több mint három hete vérzik. A sok visszajelzést látva dr. Clancy gyűjteni kezdte a beszámolókat, hogy tudományos igénnyel feldolgozza az eseteket, eddig azonban nem járt sikerrel, ugyanis nem sikerült tudományos összefüggést találnia a menstruáció zavarai és a Covid elleni oltások között.

Más orvosok, mint például dr. Heather Bartos szerint a menstruációs zavaroknak nincs köze az oltás összetevőihez, sokkal inkább a pandémia és az oltás által keletkezett stressz okozza őket.

A 444-nek nyilatkozó dr. Antritter Zsófia, szülész-nőgyógyász szakorvos szerint „ennek semmilyen jelentősége nincsen, mert ahogy némelyik antibiotikum, így ezek a gyógyszerek is csak egyszeri alkalommal befolyásolják a ciklust.”


Ilyen hatással lehet a koronavírus a nők ciklusára

Kínában már arról is végeztek kutatásokat, hogy milyen hatással van maga a koronavírus a nők ciklusára. Dr. Anar Yukhayev nőgyógyász a Todaynek úgy nyilatkozott, „vannak tanulmányok, amelyek szerint a koronavírus bejut az emberei sejtekbe, így a vesébe, a méhbe, de akár a méhlepénybe is”.

A kínai kutatásban 200 nőt vizsgáltak, akik közt voltak olyanok is, akik már átestek a koronavíruson. A kutatásban részt vett nők 20-25 százaléka tapasztalt szabálytalanságokat a menstruációjában. Dr. Yukhayev szerint lehetséges, hogy nem is a vírus, hanem a miatta létrejött antitestek vagy gyulladásos reakciók okozzák a zavarokat.

A Todaynek nyilatkozott még Dr. Gloria Bachmann is, aki szerint „az ösztrogén is hatással van a koronavírusra, tehát van valamilyen kapcsolat, ami megváltoztathatja a ciklust”.

A menstruációs zavarok okát tehát még a szakértők sem tudják pontosan, az azonban biztos, hogy a probléma fennáll, és egyre több nőnél jelentkezik. Megoldást még nem találtak, így annak, aki még az oltások felvétele előtt áll, fel kell készülnie arra, hogy a ciklusa egy darabig talán nem a megszokott módon fog jelentkezni.

Indexkép: Depositphotos.com

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
A szerkesztő ajánlja