SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mi áll a gyerekkori szájszag hátterében? – Súlyos betegségeket is jelezhet!

Tóth Nikolett [cikkei] - 2021-06-21
A szájszag általában átmeneti, és egy alapos fogmosással megszüntethető. Ám van, amikor nem múlik el a probléma. Gyerekkorban gyakori, hogy egy orrba szorult idegentest, például egy borsószem miatt kellemetlen a lehelet. Előfordulhat az is, hogy valamilyen felső légúti betegség miatt az orrba és garatba csorgó váladék a felelős a szájszagért. De diabétesz, reflux, anyagcserezavarok is állhatnak a háttérben, ahogy fogászati probléma is. Vedd észre időben a jeleket és tudd, hogy mikor kell orvoshoz fordulni vele!
Mi áll a gyerekkori szájszag hátterében? – Súlyos betegségeket is jelezhet!

A szájszag, vagyis halitózis lehetséges okai

Kétféle szájszagot lehet megkülönböztetni: a fiziológiás és a patológiás szájszagot. Míg előbbinél a szájüregben keresendő a probléma, utóbbinál komoly betegségek is állhatnak a háttérben.

Fiziológiás szájszag

Az úgynevezett fiziológiás szájszag megfelelő szájhigiéniával megszüntethető. Ilyenkor a rossz leheletet általában a gyerek szájában lerakódott ételmaradék bomlása okozza.

Szájüregi probléma az is, ha a gyereknek reggel kellemetlen a lehelete, de ez ivással és fogmosással rendeződik. Éjszaka ugyanis lelassul a nyáltermelődés, ami szájszárazságot okozhat. Ha pedig a száj nyálkahártyája kiszárad, akkor elszaporodhatnak a baktériumok. A nyál ellenben kellemessé és frissé teszi a leheletet.

Ezeken túl pedig ínybetegségek és nyelvlepedék is okozhat szájszagot.

fogorvosnálMichal Jarmoluk képe a Pixabay-en

Patológiás szájszag

Patológiásnak nevezzük a szájszagot, ha az fogmosás és megfelelő szájhigiénia hatására sem múlik el, tartósan fennáll. Ilyenkor kóros elváltozások is lehetnek a háttérben, ezért mindenképp érdemes orvoshoz fordulni.
 

Büdös leheletet, szájszagot okozhatnak a következő betegségek:

  • krónikus orrnyálkahártya gyulladás
  • gyakran visszatérő mandulagyulladás, mandulakő
  • nyelőcsőproblémák, reflux
  • cukorbetegség
  • vesebetegság
  • májelégtelenség
  • felső légúti fertőzések

Dr. Jókay Kinga gyerekorvos kiemeli, hogy ezeknek a betegségeknek nem az egyedüli figyelemfelhívó jele a szájszag, emellett számos más tünet jelentkezik.

”Cukorbetegségnél például az acetonos lehelet mellett a gyerek rengeteget iszik, gyakran jár mosdóba és fogy. Ha a szájszag tartósan fennáll, akkor érdemes orvoshoz fordulni, de nem kell egyből megijedni, hogy komoly betegség van a háttérben, ha nincs más kísérőtünet.”

A szakértő azt mondja, minden harmadik felnőtt panaszkodik rossz leheletre, a gyerekek esetében azonban nehéz megmondani, mekkora réteget érinthet, ezzel kapcsolatban ugyanis még nem készültek átfogó kutatások.

Idegentest

”Gyerekek esetében a problémát gyakran az is okozhatja, ha idegentest kerül az orrjáratukba. Hajlamosak ugyanis borsót, gyöngyöt, papírt vagy szinte bármit az orrukba dugni, ami csak a kezük ügyébe akad. Ha a gyereknél szűnni nem akaró szájszagot tapasztalunk, akkor érdemes ezt a tényezőt is figyelembe venni, hiszen könnyen előfordulhat, hogy idegentest okozza a problémát” – mondja Dr. Jókay Kinga gyerekorvos.

Szájszag csecsemőknél

baba sírTania Van den Berghen képe a Pixabay-en

Előfordulhat, hogy már csecsemőkorban jelentkezik szájszag a babánál. Ilyenkor legtöbb esetben az okozza a problémát, ha a gyerek cumisüveggel a szájában alszik el. A tej és a tea ugyanis lepedéket okozhat a baba szájában.

A gyerekorvos azt javasolja, hogy ne altassuk cumisüveggel a babát, és törekedjünk a szájhigiéniára már az első fogak kibújása előtt. Steril gézlappal érdemes áttörölni a baba száját, a fogacskákat pedig megjelenésüktől kezdve tisztítsuk, akár egy ujjra húzható gumisörtékből álló kefével. A cumizásnál és az ujjszopásnál is érdemes figyelni: a rossz leheletet megelőzhetjük azzal, ha rendszeresen sterilizáljuk a cumit és gyerekünk kezét szappanos vízzel megmossuk. Ezekben az esetekben ugyanis a nyállal szájba kerülő baktériumok okozzák a szájszagot.

Pszichés szájszag

Dr. Jókay Kinga gyerekorvos találkozott már olyan esettel is, amikor a szájszag valójában pszichés eredetű, vagyis az illetőnek nem rossz a lehelete, csak úgy gondolja. Ez leginkább kamaszoknál fordul elő.

”Ha a kivizsgálás során kiderül, hogy semmilyen kóros folyamat nincs a háttérben, akkor azt ajánlom, hogy forduljunk pszichológushoz.”
 

A szájszag kialakulásának megelőzése

A kellemetlen leheletet, rossz szájszagot gyerekkorban a szakértő szerint úgy előzhetjük meg, ha:

  • kellő figyelmet fordítunk a szájhigiéniára. Vagyis korán megtanítjuk a gyereknek a fogmosást, s amíg ő maga nem tudja egyedül megmosni, addig segítünk neki megtisztítani.
  • sterilizáljuk a cumit.
  • ha szopja az ujját, akkor rendszeresen megmossuk a kezét szappanos vízzel.
  • nem hagyjuk, hogy szájában a cumisüveggel aludjon el.
  • nem csak a fogakat, hanem a nyelvet is megmossuk a fogkefével, legfőképp a nyelv hátsó részét. Ha ugyanis ez a lépés elmarad, az is okozhat szájszagot.
  • ügyelünk rá, hogy semmiképp ne kerüljön idegentest az orrába, ha pedig megtörtént a baj, akkor azonnal orvoshoz fordulunk.

Indexkép: Depositphotos

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
A szerkesztő ajánlja