SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

"Anya, utálom az iskolát!" - mi állhat a tanulási nehézségek hátterében?

Németh Noémi [cikkei] - 2016-12-21
 [X]

Az iskola alapvetően egy kötelességekkel járó, ám mégis szeretett hely kellene, hogy legyen a kicsik és fiatalok körében, ahol sikerélmények érik őket, érdekes ismeretekre tehetnek szert, és életre szóló barátságokat köthetnek. Ennek ellenére a suli sok gyerek számára maga a rémálom, aminek kapuján rosszkedvűen lép be nap, mint nap. Összegyűjtöttük, milyen okok húzódhatnak meg a háttérben, ha a gyerek nem szeret iskolába járni.
"Anya, utálom az iskolát!" - mi állhat a tanulási nehézségek hátterében?


1. Folyamatos kudarc, kevés sikerélmény

Mivel a tananyagok egymásra épülnek, már az is elég lehet a komoly lemaradáshoz, ha egy ponton elveszíti a fonalat. Amint ez megtörténik, folyton le fog maradni társaitól, lassabban fogja megérteni az aktuális anyagot, gyengébb teljesítménye miatt pedig a tanulás állandó részévé válhat a kudarc. Úgy kerülhetitek el ezt a problémát, ha mindig figyelemmel kíséred a tanulmányait, együtt tanulsz vele délutánonként - ekkor van lehetősége újra és újra megismételni, begyakorolni a gondot okozó tananyagot -, és szükség esetén magán tanárhoz íratod be korrepetálásra. 
Amint átveszi a folyamatos kudarc helyét a sikerélmény, remélhetőleg újra szívesen ül majd be az iskolapadba.


2. Fizikai fájdalom

Nagyban megnehezítheti a tanulást és a tanárra való koncentrálást, ha a gyerek fájdalmat él át az órák során. Lehetséges, hogy a szeme már egy ideje fokozatosan elkezdett romlani - így te még nem is tudsz a problémáról, hisz egyelőre nem súlyos a látásromlás, de neki már komoly gondokat okoz az iskolában.
Egyrészt azért, mert esetleg nem látja a táblát, és emiatt marad le folyton, másrészt azért, mert a kezeletlen látásromlás komoly fejfájást is okozhat. Talán csak addig érzi, amíg a távoli táblára fókuszál, délutánra pedig el is múlik, így este már el is felejti megosztani veled. Ha tanulási gondokkal küzdötök, menjetek el egy látásvizsgálatra: szerencsés esetben lehet, hogy egy szemüveg meg fogja oldani a problémát.

Ha úgy sejted, hogy gyermeked hajlamos lehet a látásromlásra (például ha te is szemüveges vagy, vagy a nagyszülei), mindig tarts otthon gyerekek számára készült fájdalomcsillapítót - az enyhébb dioptria romlás is okozhat fájdalmakat, ez pedig minden nap megkeserítheti a tanulást és az otthon töltött időt is egészen addig, míg nem szerzitek be a szemüveget, vagy nagyobb gyerek esetén a kontaktlencsét.


3. Diszlexia

A diszlexia egy olyan sajátos olvasási zavar, melyre jellemző, hogy a gyermek olvasási teljesítménye jelentősen elmarad a korának és az intelligenciájának megfelelően elvárható szinttől. A diszlexiások olvasási teljesítménye gyengébb, mint azt a gyermek képességei és a gyakorlásra szánt idő alapján elvárhatnánk. Hátterében örökletesség, a központi idegrendszer sérülései, organikus eltérései, érési késése, működési zavara, egyaránt állhatnak. Olvasd el, hogyan kezelhető a diszlexia
 

4. Figyelemzavaros hiperaktivitás, azaz ADHD

Az ADHD - mely gyerekek millióit érinti a világon napjainkban - több szempontból is okozhat tanulási nehézségeket. A figyelemzavaros hiperaktivitás néhány tünete, melyek hátráltathatják a gyereket a tanulásban:

  • Általános jellemzője a koncentrált figyelem zavara: a gyerek nem képes azokra a dolgokra koncentrálni, amelyek nem érdeklik - az iskolai tananyag nagy része pedig általában ebbe a kategóriába tartozik.
  • Gyakori álmodozás napközben: ennek következménye pedig az újabb és újabb lemaradás.
  • A gyerek nem képes végrehajtani az utasításokat, nem figyel. Nem tud nyugton maradni, folyamatos késztetést érez a mozgolódásra.
  • Feledékenység, tárgyak elvesztése
  • A gyerek figyelme könnyen eltéríthető, elterelhető
  • Tanulási nehézségek, megértési, kommunikációs zavarok
  • Dacos viselkedés a tanárokkal szemben (is), a tekintélytisztelet nem erősségük az ADHD-s gyerekeknek.

Ezek a gyerekek a legtöbb tantárgyban lemaradoznak - mindazokban, amelyek nem érdeklik őket -, ám más tárgyak esetében, ha valamivel igazán le lehet őket kötni, abban kimagasló teljesítményt érhetnek el. Az ADHD oka egyelőre nem ismert, így gyógymód sem létezik, ám gyógyszereléssel, betegoktatással, tréninggel, tanácsadással mérsékelhetőek a tünetek. Nézd meg, hogy telnek a figyelemzavaros gyerekek napjai


5. Részképesség-zavar

A részképesség-zavar is okozhat fejfájást és tanulási nehézségeket: azok a gyerekek, akiket érint, általában kicsit gyengébben teljesítenek társaiknál. Nagyon sokszor évekig rejtve maradnak ezen részképesség-zavarok, így túl későn kezdődhet meg a célzott terápia, melynek hatékonysága ekkor már kérdéses. Olvass tovább a témáról: Mitől fájhat a kisiskolás gyermek feje? A részképesség-zavar is okozhat fejfájást!


6. Koncentrációzavar

Ha nem tud sokáig egy dologra koncentrálni, folyton elkalandozik a figyelme, könnyen lemaradhat az órai tananyaggal, és az otthoni tanulás is nehézkesebben mehet. Ebben az esetben te magad is segíthetsz neki: olvasd el játékos tippjeinket, melyek segítségével fejlesztheted gyermeked figyelmét!


7. Csúfolódás, kiközösítés

Ha hirtelen megutálja az iskolát, és mindent megtesz annak érdekében, hogy ne kelljen bemennie, egyértelmű, hogy komoly dolog áll a háttérben - bár lehet, hogy megpróbálja eltitkolni előled. A csúfolódás áldozatai nagyon sokáig képesek csendben tűrni, mert szégyellik a történteket, úgy érzik, hogy ők tényleg olyanok, amilyennek a többiek látják őket. Mindez komoly önértékelési zavarokhoz vezethet, és a gyerek iskolai teljesítménye is erősen leromolhat. Olvasd el, mit tehetsz, ha kiközösítik a gyereked az osztályból!


Mindig figyelj a jelekre! Ha gyermeked csúnyán ír, az is egy jelzés lehet. Az a kisgyerek ugyanis, aki az írástanulás katonás menetelése közben nem tanulja meg rendesen formálni a betűket, megfelelően kapcsolni a betűelemeket, egy vonalon, margók közt tartani a szavakat, később folyamatosan küzdeni fog az iskolában. Állandóan lemarad, így nagy valószínűséggel tanulási problémái lesznek. 

Természetesen aggasztó lehet, ha azt látod, hogy gyermeked nem szeret tanulni - hisz a jövője múlhat ezen. Azt azonban jó, ha tudod, hogy több tudós, kutató, feltaláló is küzdött tanulási nehézségekkel - például Albert Einstein is -, ám azokon a területeken, melyek érdekelték őket, kimagasló eredményeket értek el.
Thomas Alva Edisont senkinek nem kell bemutatnunk: ő volt a világ egyik legtermékenyebb feltalálója. 1093 szabadalom fűződik a nevéhez, ezek közül a leghíresebb (bár egyben a legvitatottabb is) talán a villanykörte.

Azt már kevesebben tudják, hogy diszlexiás volt, gyerekkorában pedig tanárai eltanácsolták az iskolából, mert - egyes források szerint - "túl buta ahhoz, hogy tanuljon". Hős édesanyjának köszönhetően azonban az évszázad feltalálójává vált - nézz meg erről egy rövid, de annál meghatóbb videót!

Ha hiszel gyermekedben és utánajársz, mi állhat a nehézségek mögött, megadod neki a szükséges segítséget - legyen az otthoni fejlesztés, sok gyakorlás, terápia, vagy egyéb kezelés -, ketten együtt csodákat érhettek el! Sőt: még 6 okot is mondunk arra, hogy miért nem a kitűnő tanulókból, hanem az átlagos diákokból lesznek a legsikeresebb emberek!

Fotó: vesnacvorovic / 123RF Stock fotó

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Rengetegen keresték a kétéves kislányt, sajnos már csak a holttestét találták meg.
"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

Minden nő tudja, hogy a nőgyógyász kincs. Ez egy bizalmi viszony, így nem csoda, hogy olyan embert szeretnénk választani, aki szimpatikus, aki tudja kezelni az esetleges betegségeinket és aki felkészít a szülésre. Egy fiatal lány éppen ezért a lehető legközelebbi személyt választotta erre a nemes feladatra, aki nem más, mint az édesapja.
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

1977 óta április 11-e a Parkinson-kór világnapja. Magyarországon a becslések szerint közel 20 ezer embert érint, a második leggyakoribb idegi károsodással járó betegség.
A szerkesztő ajánlja