SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Pajzsmirigybetegségek bőrtünetei

Prof. Dr. Balázs Csaba [cikkei] - 2013-09-04
Tisztában vagyok azzal, hogy a tisztelt Olvasót elsősorban az új, ún. "szenzációs" eljárások, technikai újdonságok érdeklik. Ennek ellenére olyan dolgokról szeretnék némi ízelítőt adni, amelyek napjainkra már-már feledésbe merültek. Előre kell bocsájtanom, hogy nem vagyok a legújabb kutatási eredmények bevezetésének ellenzője, sőt, egész életemben azon voltam, hogy a korszerű endokrinológia, immunológia, molekuláris genetika legfontosabb, és az úttörő eredményeit mielőbb a gyógyítás szolgálatába állítsam.

Sajnálatos módon a „korszerűnek” nevezett orvoslás már-már elfelejteni látszik azokat a tüneteket, amelyek alapvetőek és azért is fontosak, mert a betegre történő rátekintéskor, meghallgatásakor és vizsgálata során azonnal útmutatást adnak a további kivizsgálásokhoz. Ezzel számos, a betegek számára sok gondot okozó felesleges vizsgálatot, utánajárást elkerülhetünk (a vizsgálatok költségeit itt nem kívánom meg sem említeni). A felesleges és esetleg káros vizsgálatokról csak azért nem írok, mert - a téma fontossága miatt - erre egy későbbi alkalommal vissza szeretnék térni. Az orvosi lapok ugyanis kifejezetten figyelni kezdtek azokra az esetekre, amikor az orvosi módszerek nem járnak együtt jobb eredményekkel. Itt csak utalok arra, hogy a brit orvosi lap, a BMJ „Clinical Evidence” elnevezésű projektje (What conclusions has Clinical Evidence drawn about what works, what doesn’t based on randomised controlled trial evidence? 2011.) 3000 orvosi módszert tekintett át, és megállapította: az orvosi eljárások 35 százaléka hatékony vagy valószínűleg hatékony, 15 százaléka káros (!), 50 százalékuk esetében pedig ismeretlen a hatékonyság (!).

A bőr és a pajzsmirigybetegségek összefüggésének nagyon rövid, vázlatos áttekintésével - néhány példa segítségével - arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy a legfontosabb a vizsgálat központjában az EMBER áll és nem a gép. A betegek már minden vizsgálat nélkül el tudják mondani panaszaikat és a bőrön látható elváltozások jelzik a betegség fennállását. Ezek a tünetek néha önmagukban ugyan nem feltétlen súlyosak, de jelezhetik a társuló betegség fennállását, máskor viszont – erre példát is kívánok bemutatni – tartós kezelést igényelnek.

A csökkent pajzsmirigyműködésnek számos jele látható az egyik betegünkön (1. ábra). A legfeltűnőbb a felpuffadt arca, az „álmos” tekintet, a duzzadt, ödémás szemek és a szemöldök megritkulása. 
 

(1. ábra)


Ez utóbbi, azaz a szemöldök megritkulása, jellemző tünet!  A jelenség az ún. Hertoghe jel, amelyet első leírójáról neveztek el. Ezt méltán tették, mert Eugene Hertoghe-t joggal tekinthetjük a pajzsmirigykutatás egyik úttörőjének. Ő nem tett egyebet „csak megfigyelte a beteget” és minden további teszt nélkül jutott következtetésre. Ilyen elváltozást láthatunk Anna dán királynőnél (2. ábra), az angliai, tragikus sorsú Boleyn Annánál. A nyíl mutatja a szemöldök külső felének „megritkulását”, kihullását.
 

(2. ábra) Anna dánkirálynő (1612)


Sajnos a szituáció az, hogy a helyzet 1612 óta nem sokat javult, mert a rendelésemen jelentkezett hölgynél, legalább ilyen súlyos elváltozást láttam, de addig a beteg panasza ellenére a pajzsmirigyének betegségére nem gondoltak (3. ábra).
 

(3. ábra)


Az Hertoghe jel gyakran nem önmagában jelentkezik, hanem más tünetek is számtalanszor kísérik. Ezek közül a leggyakoribb a diffúz, az egész fejtetőre kiterjedő vagy „csak” foltos hajhullás (4. ábra).
 

(4. ábra)


Már a bemutatkozásnál, a kézfogásnál feltűnt a rendkívül száraz, sárgás színű bőre (5. ábra).

(5. ábra)


Tapasztalatom szerint ritkán nézik meg a betegek körmét, pedig azok sokat elárulnak a pajzsmirigybetegségről is. Jellemzők a repedező, hosszanti és keresztirányú csíkozottságot mutató körömlemezek, ezek a szakkifejezéssel élve ún. Beau-féle csíkok (6. ábra).
 

(6. ábra)


Ezek a tünetek megfelelő időben történő felismerés után, célzott kezeléssel meggyógyíthatók.

Sajnos a festékhiánnyal járó bőrelváltozások (ún. vitiligo) kezelése már sokkal nehezebb (7. ábra). Ennek a fontosságát az adja, hogy autoimmun betegségekkel: pajzsmirigygyulladással, cukor-betegséggel, vészes vérszegénységgel és egyéb autoimmun betegséggel gyakorta társul és amennyiben előfordul, akkor ezekre a betegségekre gondolnunk kell.  Nem ritka, hogy egyes családokban halmozottan fordul elő.
 

(7. ábra)


A pajzsmirigy túlműködésével is társulhatnak bőrtünetek. Egy 35 éves fiatalember keresett meg, akinek súlyos, mindkét lábszárra kiterjedő elváltozásának oka, hosszas vizsgálódás után sem derült ki (8. ábra). Ez a betegség az ún. pretibiális mixödéma, amely a betegeknél 5-10%-ban fordul elő, ebben a súlyos formában. Fontos hangsúlyoznom, hogy ez alapvetően különbözik a szív- és vesebetegek vizenyőjétől, ödémájától. Ebben az esetben a víz nem a sejtek között, hanem a sejteken belül található és a vízhajtás eredménytelen!
 

(8. ábra) Kezelés előtt


A jelentős nagyfokú fogyás (jó étvágy mellett!), a meleg nedves tenyér, a jellegzetes szemtünet azonnal a túlműködéssel társult Basedow kórra terelte a figyelmem.  A kiegészítő vizsgálatok gyanúmat hamar megerősítették és a megfelelő kezelést azonnal el tudtam kezdeni. A tünetek fokozatosa csökkentek, annak ellenére, hogy kísérő betegségként súlyos cukorbetegsége is kialakult (9.-10. ábra).
 

(9. ábra) Kezelés után 4 héttel (10. ábra) Kezelés után 8 héttel


Később, a kezelés után 24 héttel jelentős javulás volt megfigyelhető (11. ábra).
 

(11. ábra) Kezelés után 24 héttel


A betegek feltűnő bőrtüneteinek észlelése előbbre vihet különösebb komplikált vizsgálat nélkül a betegség felismeréséhez, és a diagnózis után a mielőbbi kezeléshez.

 

Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Jól szeretni - Vekerdy Tamás 10 legfontosabb tanácsa, amiket minden anyuka imádni fog, ha boldog és kiegyensúlyozott gyereket szeretne

Sokszor érezzük magunkat elveszettnek a gyereknevelés útvesztőjében. Vajon jól csináljuk? Elég jó szülők vagyunk? Mitől lesz boldog, önbizalommal teli, kiegyensúlyozott a gyerekünk? Vekerdy Tamás, a magyar gyermeklélektan legendás alakja, több évtizedes tapasztalatával és végtelen emberségével segít eligazodni ezekben a kérdésekben. "Jól szeretni - Tudod-e, hogy milyen a gyermeked?" című könyve nemcsak gyakorlatias tanácsokat ad, hanem megnyugtat, bátorít és felszabadít: nem kell tökéletesnek lennünk, csak jelen kell lennünk - és jól szeretni.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban

Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja