SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ezért ne adj a szájába cumit, ha a hidegben sétálsz vele! - A védőnő tanácsai a téli levegőztetéshez

Tóth Nikolett [cikkei] - 2021-02-03
Ha cumival a szájában viszed ki sétálni a babát, a kifolyó nyála akár fagyást is okozhat. A védőnő szerint azzal sem teszünk jót, ha az arca elé sálat vagy takarót teszünk, mert fulladást okozhat, és mert a csecsemő lehelete átnedvesíti, és ettől megfázhat. De nemcsak ezekre érdemes odafigyelni. Hány fokig lehet kivinni a babát és mennyi időre? Hogyan védjük az arcát a hidegtől? Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a témában.
Ezért ne adj a szájába cumit, ha a hidegben sétálsz vele! - A védőnő tanácsai a téli levegőztetéshez

Sétára fel!

A szabadban való sétának sok előnye van. A Családinetnek nyilatkozó védőnő szerint nemcsak a baba testi fejlődésére hat pozitívan, hanem az érzelmi állapotára és az értelmi fejlődésére is jó hatással van.

Ráadásul a szabad levegőn tartózkodás:

  • mélyebb, kiadósabb légzésre késztet,
  • fokozódik a légcsere,
  • javul a keringés,
  • élénkebbé válnak az anyagcsere-folyamatok
  • és javítja az étvágyat is.

A védőnő azt is elmondta, hogy a séták alkalmával javul a baba szervezetének hőszabályozása, a gyermekek edzettebbé válnak, az edzett gyermekek pedig jobban tudnak alkalmazkodni az időjárás változásaihoz. És ami a legfontosabb: ezek a gyermekek könnyebben birkóznak meg a betegségekkel.

 

Így szoktasd hozzá a levegőzéshez
 

A védőnő azt ajánlja, hogy 4 hetes korában vigyük ki először sétálni a csecsemőt.

Az újszülött szobáját viszont, mint mondja, lehet és érdemes is szellőztetni, mégpedig úgy, hogy addig átvisszük őt egy másik szobába, és az ablak becsukását követően várunk, amíg újra visszamelegszik a szoba a megfelelő hőmérsékletre.

”Figyeljük az időjárás jelentést is, akkor semmiképpen se szellőztessünk, ha szmog jelzés van érvényben.” – teszi hozzá a szakember.

A védőnő azt javasolja, hogy előszőr úgy szoktassuk hozzá az újszülöttet a hideg levegőhöz, hogy adjunk rá meleg sapkát, takarjuk be könnyű, de meleg takaróval, majd nyissuk ki az ablakot pár percre, és naponta emeljük az időt. Vigyázzunk arra is, hogy a baba ne legyen huzatban, és hogy ne közvetlenül az ablak alá vigyük őt!
 

Hány fokig lehet kivinni a babát és mennyi időt tartózkodhatunk vele kint?
 

A védőnő azt javasolja, hogy – 5 °C alatt ne vigyük hosszabb időre a szabad levegőre a babánkat és legfeljebb fél órát töltsünk el vele jó levegőjű területen.

A védőnő hozzáteszi, hogy nagy hidegben érdemes csak az erkélyre, teraszra, szélvédett kert részbe kivinni a csecsemőt 5-6 percre, ne ekkor tervezzünk be fél, vagy akár egy órás sétát.

Kinti altatás: nemcsak a babát, a babakocsit is fel kell rá készíteni!

A szabadban való alvás nyugodt, mély, kiadós alvást tesz lehetővé, ami segíti az idegrendszer regenerálódását.

A védőnő szerint éppen ezért szélvédett teraszon, szélcsendes időben lehet a szabadban altatni a csecsemőt, de csak rövidebb ideig. Arra is felhívja a figyelmet, hogy közben rendszeresen figyeljük, hogy a kisbabánk nem melegszik-e be nagyon, vagy nem hűl-e le.

”Nem ajánlott azonban a szabadban való altatás, ha eső, erős havazás, orkánszerű szél, sűrű köd vagy rendkívüli hideg van.” - Teszi hozzá a szakember, majd azzal folytatja, hogy a babakocsit is fel kell készíteni a téli sétára. ”Az újszülött alá a babakocsiba javaslunk betenni egy takarót, hogy megfelelően szigetelt legyen.”

 

Így védd a bőrét a hidegtől: tiltólistán a cumi, és az arc előtti sál, takaró, textilpelenka

 

A védőnő tanácsai:

Sose használjunk felnőtteknek készült kozmetikai terméket a csecsemőknél, és figyeljünk, hogy a télen használt arckém ne hidratáló legyen, mert annak nagy a víztartalma.  A csecsemő arca, szája elé sose tegyünk sálat, és ne húzzuk fel a takarót se! Egyrészt fulladást okozhat, másrészt a csecsemő lehelete átnedvesíti, és ettől megfázhat. A cumi használata sem ajánlott, mivel a kifolyó nyál akár fagyást is okozhat.

Nagy hidegben figyeljünk a csecsemő orrára, az ujjakra, az ajkakra és a fülekre, mert ezek a testrészek száradnak ki, fáznak át a leghamarabb.
 

Mindig vedd figyelembe az időjárást!
 

A sétára a legjobb télen is a szélcsendes, napos idő, bár ez nem túl gyakran van. A védőnő szerint nem jelent gondot, ha a séta alatt havazik, ilyenkor egyszerűen csak húzzuk fel a babkocsi védő felét. Nagy esőben, ködben viszont, mint mondja, inkább a szobában levegőztessük a csecsemőt.

”Ha szélben mindenképp ki kell menni a hidegbe, akkor az esővédő használatát javasoljuk, ugyanis remekül lefogja a szelet.” – teszi hozzá a szakember.

Képek forrása: 

Josh Willink, és Helena Lopes fotói a Pexels oldaláról

Olvasd el ezt a cikkünket is a babák levegőztetésével kapcsolatban!

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
A szerkesztő ajánlja