Tudjuk, hogy a szabadban eltöltött idő és a mozgás elmaradhatatlan része csemetéink napi rutinjának. Mi hétvégenként reggel és este is kimegyünk a kertbe, a játszótérre vagy csak egyet sétálni. Természetesen a hűvösebb idő beköszöntével a kinn töltött idő mennyisége csökken, de a napi minimum 1 vagy 2 „kimegyünk a házból” az mindig megvan.
Nem így látom a bölcsik és az ovik esetében, ahol egyre kevesebbszer mennek ki a gyerekek az udvarra, ha a naptár átfordul Októberre. Olyat is tapasztaltam, hogy még a szebb őszi napokon is egész nap benn vannak a termekben, nem is beszélve a hidegebb időszakokról. Ennek okairól kérdeztem meg pár óvodát, mert őszintén bevallva nem tudtam hova tenni, hogy ez miért van így és a családomon belül is érezem, hogy változik a gyermekeim viselkedése.
Ha a fiaim nem mennek ki 1-2 vagy akár több napig is napközben a levegőre, délutánra agresszívabbak, nyűgösebbek vagyis egész egyszerűen nehezebben kezelhetőek lesznek. Így délután, a már majdnem sötétben rám és a férjemre marad a feladat, hogy kinn legyünk a gyerekekkel és jól átmozgassuk őket.
Már babakortól kezdve hasznos a mindennapos levegőzés, hiszen pótolhatatlan a gyermekek testi és lelki fejlődéséhez. A kiadósabb légzés, az ellenállóképességük növekedése, a nagyobb étvágy és a jobb alvás is csak pár előny a sok közül. Nem beszélve arról, hogy kinn futkároznak, mozognak, ami feszültséglevezető és jó hatással van az idegrendszerükre is.
Mindezen tények ellenére sok helyen látom, hogy míg a jóidőben és nyáron sokat, a hidegebb idő beálltával a bölcsödékben és az óvodákban is egyre kevesebbet mennek ki a gyerekek az udvarra, ha egyáltalán kimennek.
Természetesen tisztelet a kivételnek, azaz azon óvodáknak, akik úgy alakítják a napirendjüket, hogy minden nap töltsenek időt a szabadban.
De ott, ahol ez nem így van, miért nem mennek ki minden nap? Körbekérdeztem pár óvodát és a különböző válaszokat kaptam.
Az egyik leggyakoribb válasz az volt, hogy a szülők nem adnak megfelelő vagy elegendő váltás ruhát. Váltóruhára melegben és a hidegben is szükség van. Hideg idő esetében pedig a többrétegű öltöztetés megnehezíti a munkájukat és a kimenetel elhúzódhat. Az egyik óvoda például említette, hogy mire felöltöznének a téli időszakban, már jöhetnek is vissza. Ez főleg a kisebb korosztályra vonatkozik, hiszen nekik még több segítség kell.
„Nem tudunk mindenkinek megfelelni” mondta az egyik óvoda igazgatója, értve ezalatt, hogy mind a szülőknek, mind a gyerekeknek mások az igényeik. Vannak olyan szülők, akik nem szeretnék, hogy a gyermekük kinn legyen a hidegben vagy koszos legyen a ruhájuk. Ezzel szemben pedig vannak, azok a szülők, akik engedik a gyerekeket a hidegben is kinn lenni és azt sem bánják, ha sárosan vagy koszosan jönnek haza. Ugyanez igaz a gyerekekre, akiknél szintén vannak olyanok, akik nem szeretnek kimenni.
Egy másik óvoda azt az indokot mondta, hogy vannak olyan napok, amikor nem mennek ki, mert a csoport napirendjében változás történt és az aznapi tevékenységek, foglalkozások mellett már nincs idő kivinni őket. Ide értendő minden olyan foglalkozás, fejlesztés, ami nemcsak csoportosan, de egyénileg is történik. Itt a nagycsoportosok vannak hangsúlyban, akiket már az iskolára készítenek fel.
Másik nehezítő tényező, hogy a fenti foglalkozások és más teendők nagyon sok papírmunkával járnak, amiket az óvónénik a nap folyamán kell, hogy elvégezzenek. Így az udvarra menés esetenként emiatt a háttérbe szorul.
A legtöbb helyről azt a jó hírt kaptam, hogy ha nem jutnak is ki az udvarra a gyerekek, azért a napi mozgást a tornateremben bepótolják. Ez is valami.
Természetesen a jelenlegi járványhelyzet sem segít, hiszen az óvónénik, ha lehet kerülik az utcai sétákat és a csoportok sem keveredhetnek az udvaron.
Mindenestre mi szülők, amit tudunk tegyünk meg annak érdekében, hogy a részünkről minden az óvoda és a gyermekeink rendelkezésére álljon. Így segíthetünk:
- Legyen bőven váltóruha az időjárásnak megfelelően. A mostani járványhelyzetben úgyis minden Pénteken megkapjuk a gyerekek pakkját, így otthon mindent kipakolva, kimosva és minden héten pótolva tudjuk azt visszaadni az oviba.
- Télen legyen a gyermekünk overálban, amit egyszerűen fel tudnak csak húzni a nadrágra és a felsőkre. Ez vízálló is, így kisebb az esélye, hogy a hóban vizesek lesznek.
- Kerüljük a fűzős cipőket! Ha lehetséges mind a benti, mind a kinti cipő legyen tépőzáras vagy bebújós. Télen pedig biztosítsuk vízálló bakancsot a piciknek.
- Vegyünk bebújós kesztyűt és mellőzzük az ötujjasat. Ez nekünk szülőknek is előnyös, amit tapasztalatból tudok, hiszen a téli hisztik 50%-a a kisebbik fiamnál az 5 ujjas kesztyűk miatt van.
- Lássuk el a gyermekünk ruháját a jelével. Minden ruhadarabba rajzoljuk, varrjuk bele a jelét vagy ragasszunk fel matricát. Így tutira nem keveredik el a ruha.
Indexkép: Lena Helfinger képe a Pixabay -en.
Olvasd el ezt a cikkünket is!
A babák, újszülöttek levegőztetése télen 0-24 hónapos korig - a védőnő tanácsai
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)