SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Elkaptam a koronavírust! Szoptathatok? Hogy védjem meg a babát a fertőzéstől?

Tóth Nikolett [cikkei] - 2020-11-18
Ha a szoptató anya megfertőződött a COVID 19 vírussal, a saját gyógyulásán túl az a legfontosabb, hogy megvédje az újszülött gyermekét. A koronavírus beteg anyák babái közül minden tizediknél jelentkezik enyhe-közepes légzészavar. A vírus az anyatejben nem választódik ki, cseppfertőzéssel lehet átadni.
Elkaptam a koronavírust! Szoptathatok? Hogy védjem meg a babát a fertőzéstől?

Anyatej

Az anyatej olyan antitesteket tartalmaz, amelyek segítenek megvédeni a csecsemőket a különféle fertőzésektől, ráadásul erősítik az immunrendszert. Az anyatejben lévő immunanyagok pedig csökkentik a tüdőgyulladás kockázatát.

A szoptatás az édesanyáknál és a gyermekeiknél is csökkenti a szív-és érrendszeri betegségek kockázatát. Többek között ezek miatt tehát az a legfontosabb, hogy az édesanya COVID fertőzése esetén semmiképp ne hagyja abba a szoptatást, akár a szülés előtt, akár utána betegedett meg.

Szoptatás

A fertőzött anyák tejében olyan antitestek és immunfaktorok termelődnek, amelyek erősítik a babák szervezetét, hogy hatékonyabb választ adjon fertőzés esetén. Ha az édesanya akkor kapja el a koronavírust, amikor már szoptat, akkor a csecsemő már találkozott a vírussal akár az anyán, akár más családtagon keresztül. Ezért is fontos, hogy ne hagyja abba a szoptatást.

Súlyos tünetekkel

Ha az édesanyának magas láza van, akkor meg kell várni, hogy a láz 38 fok alá csökkenjen, mielőtt tejet ad a babának. A 38 fok feletti anyatej ugyanis nagyon forró, és megégetheti vele a nyelőcsövet.

Ha a tünetek annyira súlyossá válnak, hogy az édesanya nem tudja ellátni megfelelően a csecsemőt - például erős köhögőrohamok lépnek fel-, akkor a lefejt anyatejes táplálás javasolt. A lefejt tejet ugyanúgy lehet hűtőben vagy mélyhűtőben tárolni, mint járványmentes időszakban. Hűtőben 72 óráig, a fagyasztóban pedig 6 hónapig használható fel.

Ha az anya kórházba kerül, akkor ugyanúgy meg kell próbálni folytatni az anyatejes táplálást, ameddig ez nem ütközik akadályba.

A megszakítás kockázatai

Ha megszakítjuk az anyatejes táplálást, a következőkkel kell számolni:

  • csökken a tej mennyisége
  • a cumisüveg miatt a baba később elutasíthatja az anyamellet
  • nő a megbetegedés kockázata

Megelőzés

Anyatejjel nem, csak cseppfertőzéssel adható át a vírus. Az alábbi óvintézkedéseket kell megtenni, hogy ez ne történjen meg:

  • gyakori kézmosás, különösen szoptatás előtt és után
  • a csecsemő jelenlétében maszk használata
  • köhögés vagy tüsszögés esetén kézfertőtlenítés
  • szellőztetés a lakásban naponta több alkalommal
  • a baba környezetében lévő tárgyak gyakori fertőtlenítése
  • puszilgatás kerülése

Ha betartjuk a higiéniás szabályokat, jelentősen csökkenthetjük a baba megfertőződésének kockázatát. A jelenlegi vizsgálatok szerint pedig arra nagyon kicsi az esély, hogy az édesanya vagy a baba maradandó károsodást szenved, ha elkapja a koronavírust.

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
A szerkesztő ajánlja