SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Állattartás baba mellett - ezekre a dolgokra figyelj

Szász Anna [cikkei] - 2018-05-10
A nők életében az egyik legcsodálatosabb időszak a babavárás és ezzel együtt az újszülött érkezése. Teljesen új korszak kezdődik, a legtöbb időt a kicsivel töltöd, körülötte forog a világ. Szeretnéd megadni neki a legjobbat, legszebbet, féltve óvod mindentől. Így lehet ez a háziállatok esetében is: lehet, hogy úgy gondolod, hogy gyerek és kis kedvenc nem fér meg egy helyen, és inkább megválnál tőle. De nem kell ennek feltétlenül így lennie. Akiknél a kutya, cica, papagáj, malacka családtag, azok fejében ez kevésbé fordul meg, de bizonyára ők is sokat tájékozódnak, hogy mire kell majd odafigyelni, amikor a csöppség, az új falkatag megérkezik. Ezt a témát járjuk körül.


A falka egysége

A baba érkezése után kevesebb időd marad a kutyádra, cicádra, amit az állat rossz néven vehet. A kutya falkaként tekint családjára és ha esetleg nem tanulta meg, hol a helye a családban, később ez problémákhoz vezethet. Mindenek előtt ezt kell vele tisztázni, hogy ő nem alfa, hanem egy kisebb rangú tag. Még mielőtt azt gondolnád, hogy ez rossz neki, tudnod kell, hogy a kutya sokkal jobban érzi magát egy „szolgáló” pozícióban, mint ha neki kellene irányítania a falkát. Amelyik kutya tudja, hol a helye a családban, sokkal könnyebben megtanítható arra, hogy a kisbabádat is elfogadja, és ne akarjon fölé kerekedni. A isbaba érkezésével frusztrálttá válhat, hisz kevesebb időt, figyelmet kap az új jövevény miatt. Még a baba megszületése előtt tisztázd az erőviszonyokat! A macskák öntörvényűbbek, kevésbé érzékenyek ezekre a dolgokra, de a játékszabályokat velük is "tudatni" kell.


Mit tegyél a békés együttélés érdekében?

A legrosszabb, hogy elajándékozod az állatodat, aki már megszokott téged, hozzád tartozik. Erre csak akkor kerüljön sor, ha tényleg nincs más út.

Ha eddig te voltál a fő-fő gazdi, akkor már a terhesség ideje alatt is próbálj meg bevonni valakit, aki többet foglalkozik a kutyával, cicával, és a baba érkezése után is kérd meg, hogy segítsen be.

Ne zárd ki teljesen az életedből a kedvencedet, mutasd meg neki a babát, ismerkedjen meg vele. Amikor sétálni mentek, ha teheted, vidd magaddal a kutyát is. (Ehhez persze az kell, hogy alapvetően engedelmes legyen, tudjon szépen sétálni, szót fogadjon). A kutya boldog lesz, a pici meg eleinte úgyis sokat alszik, nem fogja zavarni a négylábúd.

Kutyásként itt szeretném megjegyezni, hogy bármennyire is megbízom a kutyámban, nem hagynám teljesen egyedül a gyerekemmel. Semmilyen körülmény között sem. Sosem tudhatod, hogy, ha elkezd sírni az apróság, akkor hogy fog reagálni a kutya, nagyon kevés idő is elég, hogy baj történjen, ne add meg a lehetőségét. Sajnos elég sok hír szól gyerekeket ért kutyatámadásról, a sérülések súlyosak, ne kockáztass! Előfordulhat, hogy a kutya csak játszani szeretne a picurral, de nincs tisztában az erejével, s ebből tragédia lehet.

A cicákkal egyszerűbb a helyzet, de tanítsd meg a macskádnak, hogy ne feküdjön rá a gyerekre. Figyelj rá, hogy ne tudja megkarmolni, megharapni a babát.

Amíg kicsi a baba, különösebb kontaktusba nem kerül az állattal. Amikor már elkezd kúszni-mászni, akkor nagyobb érdeklődést mutathat a kutyák, cicák iránt. Ezekben a szituációkban is legyél mindig ott, kísérd figyelemmel a reakciókat. A gyereket is meg kell tanítani a helyes bánásmódra.

Pár évesen már lehet, hogy szeretne egy saját állatot, de érdemes ezt jól átfontolni. Biztos, hogy eléggé elkötelezett lesz a kutya-, macskatartás mindennapi teendőihez? Csak akkor célszerű belevágni egy ilyen projektbe, ha te is szeretnéd. A gyerekeknek rövid távon talán örömet okoz egy rágcsáló, cica, kutya, hosszabb távon viszont nem érdeklik, tehát előbb-utóbb a felnőttre marad a gondozás. Véleményem szerint egy kicsit nagyobbacska gyerek már lehet gazdi, de akkor is szüksége lesz a szülei segítségére.


Higiénia

A végére hagytam, viszont fontos dolog a tisztaság. Aki állatot tart, sokkal többet kell takarítania, pláne a kisbaba világrajövetele utáni hetekben. Jó, ha naponta többször is felmosol, portalanítasz, porszívózol. Ügyelni kell rá, hogy lehetőleg minél kevesebb szőrrel érintkezzen a csecsemő, a legjobb, ha a szobájába nem mehetnek be a háziállatok. Csemetéinket óvjuk, féltjük, néha mégis hiába macska- kutyaszőr mentesítjük a lakást, allergiás lesz nagyobb korára. A legújabb kutatások szerint azonban a kutyával, macskával felnövő gyerekeknél kevesebb százalékban találtak allergiásokat, mint akik steril környezetből jöttek. Azoknál a gyerekeknél, akik kutya vagy macska mellett nőnek fel, jelentősen csökken a későbbi allergia kialakulásának kockázata - állítja dr. Dennis R. Ownby, a Georgiai Orvosi Egyetem Allergológiai és Immunológiai Tanszékének vezetője.

Ránk, felnőttekre is jó hatással vannak az állatok, ezért ha eddig is tartottál kutyát, macskát vagy mást, csak a baba érkezése miatt nem kell megválnod tőlük. Próbálj meg velük is foglalkozni egy kicsit, s meglátod, harmonikus lesz az együttélés. A négylábú mellett felnőtt csöppségek általában empatikusabbak lesznek, kevésbé hajlamosak a depresszióra. Megfelelő nevelés mellett elválaszthatatlan barátokká válhatnak.

Kép: Canon EOS 5d Mark IIi / Max Pixel

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Rendszeres fogmosás és nem megfelelő méretű, helytelenül alkalmazott fogköztisztító használata mellett is kialakulhat fogínygyulladás és fogágybetegség - derül ki a Semmelweis Egyetem tanulmányából. Személyre szabott szájhigiénés eszközök használatával és megfelelő betegedukációval azonban elkerülhetők, s akár visszafordíthatók a fenti folyamatok, és a szájüreg egészsége hosszú távon megőrizhető.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek

A gyertyák kellemes dekorációs kiegészítői otthonainknak, melyeket a karácsony közeledtével egyre gyakrabban lobbantunk lángra, ezzel is emelve az ünnep fényét. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere szerint azonban az illatgyertyák jelentős mértékben hozzájárulhatnak a beltéri levegőszennyezéshez, és légúti irritációt is kiválthatnak az arra érzékenyeknél.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja