SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt profeszor úr! Teherbe eséssel küzdöm.Van egy 5 éves kislányom és azóta sajnos nem estem teherbe.Nagyon
sok vizsgálat gyögyszer eredménytelenül.A kislányom is Clostil jött össze azóta már aztis szedtem eredménytelenül.
Az utolsó vizsgálaton azt mondták hogy a ciklusom közepén vagy utána le esik a progeszteonom kaptam rá gyögyszert DUPHASTONT 2*1 vel szedtem de sajnos az sem sikerült.Nagyon szeretnék egy teljes vizsgálatot hogy ki derüljön mi lehet a baj .Ebben kérném segitségégt.Elöre is köszönöm válaszát.
Tisztelt Kérdező!

Örömmel segítek. Ma is volt két szép ifjú mama a két aranyos csecsemőjével (nekik is azt mondták, hogy ne várja a babát...!).
Mindenek előtt ismerni kellene a meddőség okát, ennek a komplex problémának a megoldása további vizsgálatokat igényel.
Miért?
A pajzsmirigy gyulladása, vagy csökkent működése akár önmagában is meddőséget, vetélést okozhat. Tovább nehezíti a helyzetet, hogy a pajzsmirigy működésére ható hormonok a petefészek működését is befolyásolják. A petefészek által termelt hormon szintjének ellenőrzése meddőség, vetélés, korai klimax és lombikprogram előtt is javasolt.
Menstruációs ciklus és a petesejtek érése
A női ciklus két szakaszra bontható, az átlagosan 28 nap hosszú időszak első fele a follikuláris szakasz, a második fele a luteális szakasz. Az elnevezésük a két szakaszban termelődő, a petesejt érését stimuláló hormonok nevéből adódik.
Az érésre kész petesejtek mennyisége már az élet nagyon korai szakaszában eldől, melyből pubertás korra 300-500 korai fejlődési stádiumban levő „elő alak” marad, amelynek nagy része a fejlődése során elvész, kivéve abban az esetben, ha FSH (Follikulus Stimuláló Hormon) stimulálása éri. A túlélő petesejtek közül általában mindössze egy válik dominánssá, ami az LH (Luteinizáló Hormon) hatására megérik (ovuláció). Ez a ciklikus folyamat egészen addig zajlik, amíg a petefészek ki nem merül, tehát a menopauza (klimax) eléréséig. A menopauza előtt a megtermékenyítési képesség jelentősen csökken és a menstruációs ciklus általában rendszertelenné válik.
A petesejtek állapotát az AMH mutatja
A petefészek kapacitása, ami az éretlen petesejtek számával és minőségével jellemezhető, folyamatosan csökken az életkorral, rontva ezzel a nők teherbeesési képességét A petefészek által termelt hormon mennyisége az életkorral folyamatosan csökken, aktuális szintjéből éppen ezért meg lehet állapítani a petefészek fennmaradó kapacitását, azaz azt, hogy körülbelül mikor „fogynak el” az érett petesejtek.
Megbecsülheti a menopauza idejét
Sajnos napjainkban egyáltalán nem ritka jelenség a korai klimax, a hölgyek mintegy 10 százaléka válik az átlagosnál jóval korábban, akár már a huszadik éveik végére terméketlenné. Emellett jellemző a gyermekvállalás időpontjának kitolódása is, ezért lényeges volna ismerni a klimax várható időpontját. Az AMH segítségével fiatal korban is meg lehet becsülni az esetleges korai menopauza bekövetkeztének valószínűségét.
Lombikprogram során is fontos a mérése
Az egyéni petefészek kapacitás (stimulálható petesejt tartalék) meghatározásra általában a ciklus korai szakaszában mért szérum FSH és ösztradiol mérést alkalmazták. Napjainkban egyre jobban elterjed az AMH mérése, mivel ennek a hormonnak a mennyisége csökken a petesejtek érése során. Ez a specifikus tulajdonsága teszi alkalmassá az AMH-t, hogy az éretlen petesejtek számáról pontos képet alkossunk. Amennyiben a mért szérum AMH értéke alacsony, akkor a petefészek rezervoár kimerült és ekkor a jelenleg ismert, az in-vitro fertilizációs (IVF) centrumokban is alkalmazott stimulációs módszerekkel sem lehet sikert elérni. Ezért egy IVF kezelés előtt mindenképpen érdemes AMH szintet is mérni, hiszen így az ab-ovo sikertelenségre ítélt megtermékenyítési procedurákat el sem kell kezdeni, megkímélve a betegeket.
Csökkent AMH szint előfordulása
Bizonyos betegségek gyakran járnak az AMH szint csökkenésével. Ilyen állapot a korai menopauza, vagy menopauza, a petefészek elégtelenség, autoimmun betegségek és pajzsmirigygyulladás. Az AMH szintje a menstruációs ciklustól független, nőkben életkor függők, a hormonszintek a menopauza felé haladva egyre csökkennek, a menopauzában mérhetetlenül alacsonnyá válnak.
Az AMH magas volta sem jó, mivel PCOS mellett szól!.
Pajzsmirigy és AMH
A csökkent pajzsmirigyműködés egyik paramétere a TSH, az anti-TPO és az AMH szint között kapcsolat van. Az alacsony AMH szint a pajzsmirigy megfelelő kezelésével emelhető és a várt gyermekáldás elérhető . A Reproductive Biology and Endocrinology folyóiratban közölt kutatásból ismertté vált az is, hogy a petesejt minősége is függ a pajzsmirigy állapotától. 431 embrió minőségét határozták meg a beültetés előtt és egyértelmű volt az összefüggés a TSH (FT4 és FT3) és az embriók minősége között. Az alacsonyabb THS esetén sokkal magasabb volt a rossz, vagy gyenge minőségű embriók száma, mint normál TSH esetén. Ez azt jelenti, hogy a pajzsmirigy működésének, gyulladásának szerepe van a meddőség, a korai vetélések létrejöttében. Az érintettek kivizsgálása során tehát a TSH és az AMH hormonok vizsgálata is indokolt.
Egyénre szabott oki kezelést javaslok kivizsgálás után.
Jó egészséget, mielőbbi gyermekáldást kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-05-30 16:22:39
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor úr!

3 éve kínlódok túlsúllyal, 4 alkalommal mentem saját elhatározásból háziorvoshoz, nőgyógyászhoz, pajzsmirigy UH-ra és laborra, de mindig azt a választ kaptam, hogy a TSH értékem rendben van.18 kg plusz jött fel rám, tavaly nagy mióma műtétem is volt, utána sem fogytam le.T3 és T4 értéket viszont senki nem nézett, sem a pajzsmirigy hormonok arányát nem vizsgálták.Hogy utóbbi fontos, internetről tudtam meg.A munkavégzésben és az öltözködésben is rendkívül zavaró a kb. 6 hónapos kismama has térfogatom.
Egyáltalán nem szültem.
Végső elkeseredésemben már az endokrinológiára gondolok.
Mit javasol?
Tisztelt Kérdező!

Kérdése nagyon fontos és időszerű. MIért?
Napjainkra a világ jelentős részén az elhízás járványszerű méreteket öltött. Számos országban a kutatók sokasága dolgozik jól felszerelt laboratóriumokban azon, hogy minél előbb megmagyarázza ennek a jelenségnek a hátterét és megoldja ezt a jelentős gondot. Ez adta az aktualitását az elmúlt hónapban New Yorkban megrendezésre került konferenciának. A szimpóziumon a pajzsmirigy csökkent működése (hipotireózis) és a testsúly összefüggésének legújabb témakörét foglalták össze az előadók. Elhangzott, hogy az elhízás egy komplex anyagcserezavar következménye, amelynek okairól egyre többet tudunk. meg. A legfontosabb ilyen új ismeret az, hogy a zsírszövet nem egyszerűen anyagraktár, hanem fontos hormonálisan aktív szerv. Az elhízás létrejöttében nem egyetlen hormon, hanem a hormonok szabályozásának komplex zavara áll. Azt már korábban is tudtuk, hogy az elhízás egyik gyakori oka a csökkent pajzsmirigybetegség. A legutóbbi kutatások arra irányították a figyelmet, hogy nem egyszerűen egy hormon hiánya okozza tüneteket. Egyik fontos hormon, az un. leptin felelős ugyanis az étvágy kialakulásáért, a telítettség érzéséért. A leptin elnevezés a görög leptosz (sovány) szóból származik. Azt figyelték meg, hogy ez az étvágyat kiváltó fehérjeszerű hormon az éhezés stádiumában magas, a jóllakottság esetén pedig alacsony. A leptin tehát általában csökkenti az étvágyat, ezért alkalmazásához komoly reményeket fűztek. Azonban az elhízottakban a várttal szemben ennek a hormonnak nem a csökkenését, hanem emelkedett szintjét mutatták ki. Kiderült, hogy az elhízás oka a leptin rezisztencia, ami röviden úgy foglalható össze, hogy az étkezés után az idegrendszerünk még mindig „éhség” jelet észlel és étkezésre sarkall. Ilyen leptin rezisztenciát figyeltek meg egerekben. A leptinre rezisztens állatok állandóan ettek, ezért viszonylag gyorsan és jelentősen meghíztak. A drasztikus fogyókúrákkal önmagukban nem tudták ezt a rezisztenciát megszüntetni.
Mit tehetünk a leptin rezisztencia ellen?
A pajzsmirigy hormonok csökkentik a leptin rezisztenciát, tehát a megfelelő dózisban és formában történő alkalmazásuk elősegíti a fogyást és a jó kondíció (szellemi és testi) kialakulását. Arra is felhívták a figyelmet, hogy a pajzsmirigybetegségben fontosnak tartott TSH szint nem feltétlen jelzi a szövetek megfelelő hormonális ellátását és a napjainkban alkalmazott tiroxin kezelés önmagában nem elegendő. Több kutató az USA-ban a természetes hormonok (az állatok pajzsmirigyéből származó gyógyszer) mellett kardoskodik. A hivatalos szakirodalom egyelőre ezt nem fogadja el, csupán arra vannak utalások, hogy a tiroxin és a trijódtironin (az aktív pajzsmirigyhormon) élettani arányának adására kell(ene) törekedni. A jó hír egyértelműen az, hogy egy újabb terápiás lehetőség áll rendelkezésünkre az elhízás elleni küzdelemben. A drasztikus fogyókúrák helyett a megfelelő kalória bevitel mellett tehát a leptin rezisztencia csökkentésére, ill. megszüntetésére kellene törekednünk.
Immuno-endorkrin kivizsgálást és oki kezelést javaslok.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-05-30 16:14:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktorúr!

Érdeklődnék, hogy lombik kezelés után kell-e kihagyni időt arra, hogy a szervezet helyreálljon ill. lehet-e/érdemes-e már a következő ciklusban levetetni pl a 3. napi hormonsort? Okozhat ez fals információt? Ha nem muszáj, nem hagynék ki 1 hónapot ezért, mert sürget az idő sajnos. :(
Köszönettel várom válaszát,
Tisztelt Kérdező!

Ez attól függ, hogy a lombik kezelés miért volt és mi volt az oka az esetlege sikertelenségnek. 1-2 hónap kihagyása célszerűnek látszik (persze tudni kellene a jelenlegi endokrin és immunológiai státuszát is!)
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-05-28 17:22:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Kérdésem a következő:Hyponatrémiával kezelt 66 éves beteg vagyok.
A mostani leletem Na 138 Kortizol délelőtt 80,89 /ez már javult, mert 1 hónappal ezelőtt 41,13volt/,
ACTH 2,50 minden gyógyszer szedése nélkül.
Csípőprotézis műtétre készültem,de a kortizol miatt nem vállalták a műtétet.
Mivel a lábam nagyon fáj így elég sürgős lenne a beavatkozás.

Tisztelettel kérem, hogy a Professzor Úr mit javasol a kortizol mielőbbi emelkedésére.
Tisztelettel: Anna
Tisztelt Anna!

Amennyiben a csökkent mellékvese funkció igazolható, akkor a kortizol szint emelésére feltétlen gondolni kell és reggeli időpontban emelkedő dózisban szedni a Cortef tbl-t.
Tisztázni kellene azt is, hogy ez a betegség nem társul-e más kórképpel!....
Miért?
Az autoimmuneredetű pajzsmirigybetegségek (ha kiderül ennek fennállása!), gyakran társulnak más kórképpel. Ezek felhívják a kezelő orvos figyelmét arra, hogy a pajzsmirigybetegség mellett más autoimmun kórkép is jelen lehet. Az egyik, gyakori betegség, a mellékvese gyulladása. Ezt e betegséget Addison kórnak hívja a szakirodalom és előfordulhat önmagában, de a leggyakrabban más betegséghez társul. A csökkent hormontermelése életveszélyes krízist eredményezhet, miként ez az ifjú beteggel is történt. Hasonló betegségben több államférfi (fenti képen J.F. Kennedy) és közismert színész is szenvedett, ill. szenved. Az ún. „kubai válság idején” Kennedy betegsége, amelyet akkor még kevésbé jól tudtak kezelni - majdnem az egész világot háborús válságba sodorta. Kennedy Addison kórját és pajzsmirigy autoimmun gyulladását 1947–ben diagnosztizálták és 36 alkalommal kezelték kórházban.. A kórtörténete alapján Kennedy már ezt megelőzően is szenvedett tünetei alapján ebben a betegségben és az orvosok azt véleményezték, hogy 1 éven belül meghal ebben a betegségben. Végül is – miként azt tudjuk - merénylet áldozata lett 1963-ban.
Nagyon fontos kitérnem arra, hogy a csökkent mellékvese működés már korábban is fennállhatott, azonban a tiroxin kezelés elkezdése hirtelen váltotta ki a kritikus állapotot. Ezért is lényeges, hogy ne az a séma (protokoll!) működjön, azaz „emelkedett TSH, tehát automatikusan pajzsmirigyhormon kezelés szükséges”, anélkül, hogy a kiváltó okokat és a kísérő betegségeket megvizsgálnák, ill. szükség szerint kezelnénk.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Csökkent libidó?
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Hüvelygyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?
Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-05-27 17:42:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Prof. Dr. Balázs Csaba!

Az alábbi ügyben kérném szíves segítségét, hogy miként járjak el.
Jelenleg 29 éves nő vagyok. 12 éves koromban volt az első menstruációm. Ekkor még nem voltak panaszaim, csak 15 éves koromtól, amikortól már szexuális életet kezdtem élni (fiatalon, de tartós kapcsolatban). Viszont azóta egész életemben görcsök kísérték a menstruációm első 1-2 napját. A görcsök olyan erősek, hogy az előírtnál több gyógyszert vagyok kénytelen bevenni azért, hogy egyáltalán mozogni tudjak valamennyire. Pár évig Cataflamot szedtem rá, ami hatott, de amit megszokott a szervezetem és már az sem használt. Igazából egy gyógyszer sem használ, csak ha többet szedek belőle. Tudom, ez nem állapot, ennek valami oka lehet.
Az lenne a kérdésem, hogy mik a lehetséges okok és mégis merre induljak, milyen kivizsgálásokat javasol?

Nagyon szépen köszönöm előre is a válaszát.

Tisztelettel,
L.Móni
Tisztelt L. Móni!

Panaszainak több oka is lehet. Jó lenne tudni, hogy hormonális fogamzásgátlót használt-e, továbbá több klinikailag releváns információra lenne szükség. A legvalószínűbbnek a hormonális zavar, ill. az endometriosis látszik. Az endometriosis rejtélyes betegség, amely a nőket a reproduktív életéveikben érinti. A név az "endometrium" szóból származik, amely a méh bélfelszínét borító szövet. A méhnyálkahártya minden hónapban a menstruációs ciklus során felépül és leválik. Az endometriosis betegségben az endometriumhoz hasonló szövet található a szervezet más területein, a méh üregén kívül. Ezen a méh üregén kívül elhelyezkedő endometrium szövetet nevezzük endometriosis csomónak, implantátumnak vagy növedékeknek. Ezek a csomók fájdalmat, meddőséget és sok más problémát okozhatnak.
Az endometriosis csomók leggyakoribb elhelyezkedése a hasüreg, magába foglalva a petefészkeket, a petevezetőket, a méhet függesztő szalagokat, a hüvely és végbél közötti réteget, a méh külső felszínét és a medence hashártyaborítékát. Ezen szigetek ritkán előfordulhatnak hasi sebészeti beavatkozások hegében, a gátmetszés hegében, a belekben, vagy a végbélben, a hólyagban, a hüvelyfalban, a méhnyakban vagy a szeméremtesteken. A hasüregen kívül a tüdőben, a végtagokon is észleltek már endometrialis csomókat. Ezek azonban igen ritkák. Az endometriosis megbetegedés nem rosszindulatú, rákos megbetegedés, hanem egészséges szövetnek nem szokványos helyen való előfordulását jelenti. Az endometriosis csomók a méh nyálkahártyához hasonlóan reagálnak a női hormonokra a menstruációs ciklus során. Minden hónapban hasonlóan felépülnek, és menstruációs vérzés formájában leválnak.Szemben a méh nyálkahártyájával, a méh üregén kívül elhelyezkedő endometriosis szövet számára nincs lehetőség a testüregből való kijutásra. Ennek eredménye belső hasüregi vérzés!, a szövettörmelék szétesése majd kijutása a csomóból, a csomót övező területen következményes gyulladással és hegképződéssel. A csomók megrepedése esetében. Annak elhelyezkedésétől függően egyéb szövődmények is felléphetnek - újabb területre való szóródás, összenövések képződése, bélvérzés vagy elzáródás, hólyag működési zavar - vérvizelés, görcsös vizelés - egyéb panaszok.
A tünetek általában az idő előre haladtával romlanak, bár bizonyos esetekben a tünetek javulása majd újra kialakulása a jellemző.
Kétség kívül az endometriosis az egyik legrejtélyesebb betegség, mely a nőket érinti. Ahogy telik az idő, egyre többet tudunk meg róla.
Tünetek
Az endometriosis leggyakoribb tünete a fájdalom, főleg a menstruatios vérzés előtt és alatti fájdalom, amely súlyosabb, mint a "normális menstruációs görcsök", fájdalom a házasélettel összefüggésben, vagy azt követően, meddőség, továbbá rendszertelen erős vérzések. Az egyéb tünetek közé sorolhatók a fáradékonyság, a menstruáció során fájdalmas bélmozgások, deréktáji fájdalmak, hasmenés vagy székrekedés, esetleg egyéb béltünetek. Endometriosisban szenvedő nők egy csoportja tünetmentes. A meddő nők 30-40 %-ában az endometriosis és annak progressziója a meddőség oka. A fájdalom nagysága nem szükségszerűen egyenesen arányos a csomók nagyságával vagy kiterjedtségével. Kicsiny csomók "kis bevérzésszerű" elváltozások sokkal aktívabbnak bizonyultak, fokozottabb bennük a prostaglandin termelés, amely magyarázhatja a súlyosabb tüneteket. A prostaglandinok olyan anyagok, amelyek a szervezetben számos helyen termelődnek, több élettani folyamatban részt vesznek, az endometriosis tüneteinek kiváltásában jelentős szerepet játszanak.
Az okokra vonatkozóan számos elméletet dolgoztak ki, de ezek közül egyik sem látszik megmagyarázni valamennyi esetet. Az egyik a "retrográd menstruáció, vagy transtubaris migratios" elmélet -amely szerint a menstruáció során a menstruációs szövettörmelék a petevezetokön keresztül a hasüregbe jut vissza , ott megtapad a hashártyán és növekedésnek indul. A nők többségénél retrograd menstruáció igazolható, valószínűleg hormonális vagy az immun rendszer elváltozása teremti meg a feltételeket, hogy a szövettörmelék a hashártyán megtapadjon és növekedésnek induljon- azaz endometriosis alakuljon ki. Másik elmélet szerint az endometrialis szövet a méhüregbol a nyirok- és vérkeringés útján terjedhet szét a test különbözo részeire. A genetikai elmélet szerint bizonyos családok génállományában endometriosisra hajlamosító területek fordulnak elo, amelyek endometriosis kialakulására hajlamosítanak.
Diagnózis
A tüneteken és a kiegészítő fizikális, hormonális, immunológiai vizsgálatokon alapszik. A fizikális vizsgálattal már az estek egy részében lehet a csomókat tapintani.Az esetek egy részében szükség lehet hasi tükrözésre (laparoscopia) is. útján nem igazolták szövettani mintavétel alapján. A laparoscopia egy kis sebészeti beavatkozás, amelyet általános érzéstelenítésben végeznek a hasfalon ejtett kicsiny nyíláson keresztül a hasüreget előbb széndioxid gázzal töltik fel, majd ugyanezen nyíláson keresztül fényforrás és optikai rendszer segítségével a kismedencei és hasüregi szervek áttekinthetővé válnak.
Az endometriosis kezelése az évek során változott, de a biztos gyógyítás módját még nem találták meg. Így a nőknek tudatában kell lenniük mindazon lépésekkel, amelyeket önmaguk védelmében megtehetnek. A fájdalom csökkentésére általában fájdalomcsillapítókat írnak fel az endometriosisos betegnek. A hormonokkal történő kezelés célja a peteérés meggátlása, lehetőleg hosszútávon, ez az endometriosis visszafejlődését idézi elő a kezelés ideje alatt, továbbá hónapokra, évekre a kezelés abbahagyása után is. A hormonális kezelések közé tartoznak a fogamzásgátlók, a progesteron készítmények, a testosteron származékok (Danazol) és GnRH agonisták (gonadotrop releasing hormon agonisták). A hormonális kezelés során fellépő mellékhatások problémát jelenthetnek a beteg számára. Mivel a terhesség gyakran a tünetek átmeneti javulását idézi elő, a kutatók úgy vélik, hogy a meddőség kialakulása annál valószínűbb, minél hosszabb időn keresztül van jelen az endometriosis betegség, endometriosisos nőknek gyakran ajánlják, a mielőbbi terhesség vállalását!!!!.
Konzervatív szervkímélő műtét során, melyet nyitott hasi műtét vagy laparoscop segítségével végezhető az endometriosis csomók eltávolíthatók vagy megsemmisíthetők, enyhülnek a tünetek és lehetővé válik a terhesség bekövetkezése. Akárcsak más kezelések során azonban a recidívák gyakoriak. A laparoscop útján végzett műtétek (operatív laparoscopia) egyre gyakrabban helyettesítik a nyílt hasi műtéteket.
További kivizsgálást és oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok, tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-05-27 14:19:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
A fiam több mint egy éve jár immunológiára kivizsgálásra,mert fájnak az ujjbegyei.Nagyon sok vizsgálaton vett részt,de csak annyit sikerült megállapítaniuk,hogy nem Raynaud,Sjögren és Dermatomyositise van. Egy dolog derült csak ki,hogy Hashimoto thyreoditise van (alulműködése).Erre kapott Letroxot és miután elkezdte szedni a fogyása is megindult,az endokrinológusa azt mondta,hogy nem lehet a Letrox hatása,hanem az alapbetegségéé.Jelenleg 16 kg-t fogyott ez miatt (169 cm magas,70 kg-ról lefogyott 54-re).Közben az immunológusa felírta az Imurant amit a leírása alapján elkezdett szedni(hetente emelve az adagot),100 mg-nál már újból belobbantak az ujjbegyei,alig tudott megfogni egy kanalat is.Most elkezdte visszafelé csökkenteni az adagot. Kéthetente laborba kell mennie vérvételre,ahol le van ellenőrizve a TSH-FT4-FT3 szintje is.Jelenleg a TSH-ja: 2,43....az összes eredménye közül ami emelkedett régóta az az LDH: jelenleg 652 az értéke,süllyedése is emelkedett ,most 65 lett,míg a WBC:3,12-re lement. Cöliákia és férfi tumor marker panele negatív lett (laborban végzett tesztek)Mi okozhatja a fogyását? Letroxnak lehet ilyen hatása? Rosszul van beállítva a kezelése? Nem Cöliákiás gluténérzékenysége lenne? Hogyan tudom megállítani,hogy ne fogyjon tovább ami már veszélyezteti az életét?26 éves a fiam.
Tisztelt Kérdező!

Sajnos az autoimmun thyreoiditishez (ha az van?) gyakran társulhat más betegség is.
Az autoimmuneredetű pajzsmirigybetegségek (ha kiderül ennek fennállása!), gyakran társulnak más kórképpel. Ezek felhívják a kezelő orvos figyelmét arra, hogy a pajzsmirigybetegség mellett más autoimmun kórkép is jelen lehet. Az egyik, gyakori betegség, a mellékvese gyulladása. Ezt e betegséget Addison kórnak hívja a szakirodalom és előfordulhat önmagában, de a leggyakrabban más betegséghez társul. A csökkent hormontermelése életveszélyes krízist eredményezhet, miként ez az ifjú beteggel is történt. Hasonló betegségben több államférfi (fenti képen J.F. Kennedy) és közismert színész is szenvedett, ill. szenved. Az ún. „kubai válság idején” Kennedy betegsége, amelyet akkor még kevésbé jól tudtak kezelni - majdnem az egész világot háborús válságba sodorta. Kennedy Addison kórját és pajzsmirigy autoimmun gyulladását 1947–ben diagnosztizálták és 36 alkalommal kezelték kórházban.. A kórtörténete alapján Kennedy már ezt megelőzően is szenvedett tünetei alapján ebben a betegségben és az orvosok azt véleményezték, hogy 1 éven belül meghal ebben a betegségben. Végül is – miként azt tudjuk - merénylet áldozata lett 1963-ban.
Nagyon fontos kitérnem arra, hogy a csökkent mellékvese működés már korábban is fennállhatott, azonban a tiroxin kezelés elkezdése hirtelen váltotta ki a kritikus állapotot. Ezért is lényeges, hogy ne az a séma (protokoll!) működjön, azaz „emelkedett TSH, tehát automatikusan pajzsmirigyhormon kezelés szükséges”, anélkül, hogy a kiváltó okokat és a kísérő betegségeket megvizsgálnák, ill. szükség szerint kezelnénk.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Csökkent libidó?
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Hüvelygyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex, Raynaud,Sjögren”)?
o Van-e szívizomgyulladása?
Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Tudom, hogy ez a mechanikussá, „ún. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”, pedig erre gondolni valóban nem pénzkérdés!
A Letrox mellett a testsúlya csökkenhet, az Imuran a fehér-vérsejteket csökkentheti...!
Immuno-endokrin kivizsgálást és egyénre szabott oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-05-26 17:34:19
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!
Magánorvoshoz járok meddőségi kivizsgálás miatt. Több mint egy éve próbálkozunk párommal.

Pajzsmirigy alulműködéssel kezelnek majdnem 2 éve. Letrox 50el kezdtem, tavaly áprilisban váltottunk letrox 75re.

Tavaly decemberi leleteredményeim:
TSH 4,567 mmol/L. Szabad T4 12,68 pmol/L.
Azóta sajnos a TSH eredményem romlott, most voltam nemrég ismét vérvételen.
TSH 5,267
T4 10,07
T3 6,18
ANTI-TPO 0,4

Ezek mennyiben befolyásolják a teherbeesés lehetőségét? Válaszát előre is köszönöm
Tisztelt Kérdező!

A meddőségnek sok oka lehet, ezek között valóban fontos a pajzsmirigy működésének zavara. A gyógyításhoz gyakran nem elegendő egy-egy panell meghatározása, hanem holisztikus megközelítés kívánatos.
Lényege az AMH meghatározása is, amely petesejtek állapotát mutatja.A petefészek kapacitása, ami az éretlen petesejtek számával és minőségével jellemezhető, folyamatosan csökken az életkorral, rontva ezzel a nők teherbeesési képességét A petesejtek állapotáról az ún. Anti-Müllerian Hormon (AMH) vizsgálatával kaphatunk képet. A petefészek által termelt hormon mennyisége az életkorral folyamatosan csökken, aktuális szintjéből éppen ezért meg lehet állapítani a petefészek fennmaradó kapacitását, azaz azt, hogy körülbelül mikor „fogynak el” az érett petesejtek.
A csökkent pajzsmirigyműködés egyik paramétere a TSH, az anti-TPO és az AMH szint között kapcsolat van. Az alacsony AMH szint a pajzsmirigy megfelelő kezelésével emelhető és a várt gyermekáldás elérhető . A Reproductive Biology and Endocrinology folyóiratban közölt kutatásból ismertté vált az is, hogy a petesejt minősége is függ a pajzsmirigy állapotától. 431 embrió minőségét határozták meg a beültetés előtt és egyértelmű volt az összefüggés a TSH (FT4 és FT3) és az embriók minősége között. A magasabb TSH esetén sokkal magasabb volt a rossz, vagy gyenge minőségű embriók száma, mint normál TSH esetén. Ez azt jelenti, hogy a pajzsmirigy működésének, gyulladásának szerepe van a meddőség, a korai vetélések létrejöttében. Az érintettek kivizsgálása során tehát a TSH és az AMH hormonok vizsgálata is indokolt.
További vizsgálatot és egyénre szabott kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-05-24 11:07:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
TSH 0,960
FT 4 16,05
FT 3 4,88
Anti-TPO 40,0
Anti-thyreoglobulin < 15
Tisztelettel kérdezem Öntől, hogy ezek a pajzsmirigy értékek jók e?
Tüneteim közül a legrosszabb hogy 5 hónapja állandóan fáradt és gyenge vagyok.Ezen kivűl még rosszul alszom, száraz a bőröm az arcomon főleg, és viszket is.
Előre is köszönöm válaszát!
Üdvözlettel: Fehérné
Tisztelt Fehérné !

A fenti kérdést szinte naponta teszik fel kedves Olvasók, betegek és kollégák egyaránt. Hosszas okfejtés helyett inkább irányelveket szeretnék leírni, hogy könnyebben eligazodhassanak ebben a dzsungelnek látszó ismerethalmazban. Betegeimtől tudom, hogy gyakran kénytelenek az internet különböző fórumain információt gyűjteni. Be kell vallani, hogy a hiteles adatok elérése nem mindig könnyű, sőt néha félrevezető is lehet.
Ennek több oka is lehet:
• Sokan azt gondolják, hogy egyetlen laboratóriumi vizsgálatból, amolyan „varázs gömbből” megtudhatják betegek-e vagy szerencsére nem.
• Többször leírtam már, hogy a laboratóriumi értékek száraz adatok, amelyek értékelése csak a beteg panaszainak, és vizsgálati leleteinek birtokában lehetséges!!!!. Hasonló a helyzet a képalkotó vizsgálatokkal (ultrahangos és izotópos vizsgálatokkal is)
• A hormonok meghatározása során további nehézséget jelent, hogy a mérések immunológiai módszerekkel történnek, ezért sok esetben nem a biológiailag aktív anyagot mérik. Ráadásul a módszerek laboratóriumonként eltérők és ami még fontosabb az „határértékek” jelölésénél több dolgot nem vesznek figyelembe (életkor, napszak, gyógyszerek szedése stb.)

Jó egészséget kívánok. üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-05-24 10:53:12
Olvasói értékelés: 5/4
Tisztelt Doktor úr!

A gyomor-vastagbélben mely baktériumok okoznak gáztermelést?
Ön szerint melyik a legjobb probiotikum?Tisztelettel

Katalin
Tisztelt Katalin!

A gyomor-vastagbél nem természetes baktériumai okozhatnak fokozott gáztermelést.A baktériumok változatosságának, sokszínűségének (diverzitásának) csökkenésével párhuzamosan kialakul a dizbiózis, ami szoros kapcsolatot mutat a funkcionális bélbetegségekkel, elhízással, diabetesszel, a pajzsmirigy autoimmun és a kardiovaszkuláris betegségekkel. Ha a bélflórát alkotó baktériumok jótékony diverzitása károsodik, bizonyos törzsek elszaporodnak, az immunrendszer számára antigén, „triggert” azaz indukáló tényezőt hoznak létre, és ez másodlagosan a gyulladásos következtében a bél károsodásához is vezethetnek. A helytelen összetételű tartós étrend következtében az egészséges egyensúly felborul, ennek súlyos következménye lehet: az elhízás, az inzulinrezisztencia, a cukorbetegség, továbbá növekedhet egyes daganatos betegségek kialakulásának kockázata. A bélrendszer belső felszíne mintegy kétszázszor nagyobb, mint a testünk felszíne. A bél falát beborító sejtréteg, az un. endothel áteresztő-képességének károsodásakor a sejtek eltávolodnak, és a makromolekulák a bélből a keringésbe jutnak. A helyileg kialakuló gyulladás hasmenést, székrekedést, fájdalmat, fokozott gázképződést eredményez. Kóros elhízás esetén csökken a mikrobiom sokfélesége, ezzel a külső környezettel szembeni védekező képessége is. A mikrobiom annál hatékonyabb, minél változatosabb, ez azonban nemcsak ország-, családfüggő, hanem az egyénre mindig jellemzően módosuló változó! A kedvező és káros bélbaktériumok érzékeny egyensúlyát elsődlegesen az elfogyasztott táplálékok határozzák meg! Ha a bélben lévő baktériumok bejutnak a szervezetbe, vagyis átjutnak a bélfalon, akkor szöveti károsodást, majd a keringésbe jutva immunglobulin (IgG ) ellenanyag termelést okoznak. Az immunsejtek a bél falában folyamatos kapcsolatban állnak a mikrobiommal.
Melyek a legfontosabb, székletben található baktérium törzsek?
Normális összetétel esetén a Bacteroides és Firmicutes családok mutathatók ki a legnagyobb
arányban, kisebb mértékben van jelen az Actinobacteria és a Proteobacteria. Ezek a baktériumok képesek rövid és hosszútávon alkalmazkodni az életmód változtatáshoz. Az anyai baktériumtörzs meghatározó jelentőségű, ami később, a születéskor az egyénre jellemző módon módosul. A természetes módon született csecsemők bélflóráját, bél mikroorganizmusát elemezve nagyobb arányban észleltek „normális megoszlást”, mint a császárműtéttel világra segített újszülöttek körében. Legnagyobb számban a bifido-baktériumok, a legkisebb arányban a Clostridium difficile és az E coli volt kimutatható. Bacterioides törzs tagjai megtalálhatók a talajban, a tengeri állatok és az ember bélflórájában. Állatkísérletek arra utalnak, hogy a Firmicutes/Bacteroidetes emelkedett aránya gyakran társul elhízáshoz, és ez az arány rendeződik a testsúlycsökkenés hatására. Evidencián alapuló tanulmányok szerint a legjelentősebbek a Lactobacillus- és Bifidobacterium-törzsek, valamint a növényi eredetű Saccharomyces boulardi, illetve e fajták törzseinek kombinációi. Az emelkedett Firmicutes arány mind állatokban, mind emberben túlsúllyal társul, és a testsúly csökkenésekor számuk is csökken. Számos alosztálya és alcsoportja ismert (Clostridiumok, Bacillusok ezen belül a Listeria, Staphylococcusok, Lactobacillusok)
A probiotikumok alkalmazása során a szervezet kedvező immunválasza gyakran megfigyelhető. A koleszterin és triglicerid csökkenése, inzulin rezisztencia csökkenése néhány tanulmányban már olvasható. Az élelmiszerekben lévő nem emészthető prebiotikumok a bélben élő baktériumok anyagcseréjét módosítják. Az inulinok számos élelmi rostban megtalálhatók és kedvező hatásuk számos kórállapotban igazolt.
A leginkább a Normaflore Max-t javaslom.
Jó egészséget kívánok,
tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-05-21 17:09:02
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr! Autoimmun pajzsmirigy alul működésem van . Ths 0,39 FT4 16.5 125mg Letroxot szedek,nagyon rosszul vagyok .Panaszaim körülbelül 1 hónapja kezdődtek(alvászavar,remegés,heves szívdobogás,fülzúgás,fejfájás,izgatottság,vérnyomás emelkedés hirtelen,gyengeség stb.) Okozhatja e a Letrox mennyisége? Voltam több kivizsgáláson is mindent rendben találtak. Endokrinológushoz május végére kaptam időpontot csak. Fogytam is hirtelen és étvágyam sincs. Kérem tanácsát addig szedjem e a gyógyszert, illetve ha igen milyen dózisban? Köszönöm válaszát! Tisztelettel Vargáné
Tisztelt Vargáné!

Nagy valószínűség szerint a gyógyszeres kezelésen kell(ene) változtatni, figyelembe véve a kiváltó okot és az egyéni gyógyszer érzékenységet "nem egyszerűen a TSH-t célszerű kezelni, hanem a beteget"!.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-05-20 18:23:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Tegnapi leletem eredményei: TSH 9,494 / szabad T4 10,29 / szabad T3 4,53
Előzmény: diagnosztizált pm alulműködés több mint egy éve. Tavaly ápr. környékén TSH 5,2, erre nyáron 25 ug L-Thyroxin, ami levitte 2,5-re; majd szeptembertől duplázva 25ug-re, ami idén februárra levitte 0,011-re. Ott abbahagytam 3 hétre, fokozatosan visszaugrott 2,3-ra a TSH, azóta 25 ug Thyroxint szedek. EZután következett a tegnapi vérvétel a borzasztóan magas TSH-val. Márciusi antiTPO 29,3, valamint a prolaktin 218,3 volt.
Szedek még Inofolicot, D vitamint (3000-es), Szelént, vasat + Meforalt az IR-re.
Szíves tanácsát kérném, hogyan lehetne elkerülni az ingadozó TSH-t és hogyan lehetne stabilizálni?
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel:
(kérdező)
Tisztelt Kérdező!

A kérdése valóban fontos, de sajnos az okokat még a szakrendelésen és a laboratóriumokban sem keresik.
Itt kiemelek 7 dolgot ( a sok közül!), ami befolyásolja a TSH szintet
Habár a pajzsmirigy rendellenes működése az egész szervezetre kihat, és emiatt kezelését is csak holisztikus megközelítésben, az egész embert, a tüneteket a laborlelettel és egyéb vizsgálatokkal összevetve szabadna végezni, sokan mégis úgy érzik, hogy a diagnózis alfája és omegája a TSH érték.
A napjainkban igen gyakori, főként nőket érintő pajzsmirigy betegségek kapcsán mára számos laborlelet került nyilvánosságra, amit az érintettek maguk tettek közzé különböző fórumokon, csoportokban, a sorstársaktól választ, kiértékelést remélve. A Sokan azt gondolják, hogy a laborleltből, mint egy varázsgömbből megtudhatják, hogy betegek-e, vagy sem. Pedig ezeket az adatokat csak a beteg panaszaival és a többi vizsgálat eredményével összevetve szabad értelmezni, sohasem önmagában. Ennek több gyakori oka, hogy a mérési módszerek és a referencia értékek laboronként változhatnak, emellett a határértékek jelölésénél több olyan tényezőt, amely a TSH szintet befolyásolhatja, nem vesznek figyelembe.
Mi a TSH ?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről.
Mi befolyásolhatja a TSH értéket?
Az életkor
- a TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél.

A beteg által lakott terület jódellátottsága
- jód hiányában kevés T3 és T4 (pajzsmirigy hormonok) képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése.

Az évszak
- télen, hideg időben a szervezetnek több pajzsmirigy hormonra lehet szüksége, ez azt eredményezheti, hogy a TSH szint megemelkedik.
A napszak
- a TSH szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).
Egyéb betegségek
Túlzott stressz, heveny megbetegedés és láz is hatással lehet a TSH szintre.
Alkalmazott gyógyszerek!!!!
- a TSH szint változhat például, ha a beteg szteroidokat szed, de egyes szívgyógyszerek és a következőkben, a teljesség igénye nélkül felsorolt hatóanyagok is befolyásolják a pajzsmirigy működését: amiodaron, jód tartalmú kontrasztanyagok, szulfonilureák, szulfonamidok, lítium, tirozin-kináz gátlók, interleukin, interferon, dopamin, dopamin agonisták (bromocriptine), glükokortikoidok, metformin, szomatosztatin analógok, phenytoin, rifampicin, phenobarbital.
Várandósság
- a pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél mért adatokkal. Terhességben alacsonyabb értékek mérhetők.
Fontos, hogy a rendelkezésre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. „Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. A diagnózishoz és a személyre szabott gyógyszeres kezelés beállításához a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.”
Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-05-19 18:14:06
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!

Azzal a problémával fordulok Önhöz, hogy évek óta tartó kivizsgalások után sem sikerül megoldani a bajom, ami pedig a fokozott férfias szőrösödés.(ha van egyáltalan erre megoldás :( ) Nagyjából 10 éve kezdődtek a tünetek , has, áll, mell szörösödése.Többször voltam orvosi kivizsgáláson, 2015-ben inzulinrezisztenciára gyanakodva elküldtek inzulinterhelesre, ami akkor enyhén emelkedett ertéket mutatott, a homa-indexem 2,8 volt. Ekkor cypromix tablettát kezdtem szedni, amit 2018 januárjaig szedtem. A tüneteim mérséklődtek, de el nem múltak. A gyógyszer abba hagyása óta pedig rohamosan visszatért az eredeti allapot. 2017ben az inzulin terhelesem normál erteket mutatott. Pajzsmirigy alulmüködésem van. 2017 júliusa óta szedek 0,25 letroxot. A legutobbi TSH eredmenyem 2.92 volt, 2018 aprilisi vervetel. Ekkor hormonvizsgalatok is tortentek, FSH,LH, prolaktin, ösztradiol, tesztoszteron, DHEA-S,kortizol, anti-tpo. Elteres egyiknél sem mutatkozik. Nem tudom, hogy merre tudnék tovább haladni ezert szeretném kérni a segíteget. 27 éves vagyok, 59 kg és 158 cm magas. Válaszát előre is köszönöm!!
Tisztelt Kérdező!

Először is minden mindennel összefügg!
A betegségét idegen szóval hirzutizmusnak nevezzük. Ez jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas)
Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:

1. A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
2. A hormonok iránti érzékenység fokozódása

A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?

• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok

• Mellékvesék túlműködése és daganatai

• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint

• Petefészek egyes daganatai

• Pajzsmirigy betegségei

• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)

Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.
További vizsgálatokat javaslok, miből állnak a vizsgálatok?

• A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyyógyszerek, családi adatok felvétele.
• A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.

• Bizonyos hormonális vizsgálatok

Oki kezelést, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-05-17 11:58:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tiasztelt professzor Úr! Március 6-án teljes pm eltávolító műtétem volt. Azóta sajnos a kalcium szintem nagyon lecsökkent, kalcium bevitel mellett sem nagyon javulok. A végtagjaim állandó zsibbadásban vannak egész nap. Alacsony vérnyomás mellett a pulzusom igen magas, amit most gyógyszerrel le tudtam nyomni 100 alá. Nehezemre esik a sport és a séta is, kicsi terhelés után szinte kapkodok a levegőért. Sajnos a két utolsó laboreredményemben már magas vércukorszint is megjelent. A sebem sem szép, érzem, hogy a nyakam belül gyulladásban van, néha fáj is. Időpontot szeptember 25 utánra kaptam az endo. vizsgálatra és laborra, de a tüneteim miatt nem várhatok addig, olyan megoldást kell találnom, ahol minden kérdésemre választ kapok. Szeretnék Önnel személyesen is találkozni, és átbeszélni a problémámat, hogyan lehetne enyhíteni a tüneteimet. Válaszát előre is köszönöm:
Tisztelettel:
Vali
Tisztelt Vali!

Sajnos a műtét során nagy valószínűleg a mellék pajzsmirigye is sérült.
Természetesen igyekszem segíteni és fogadom előjegyzés alapján vizsgálatra.
Addig a következőket javaslom:
1. cukormentes étrend, rendszeres vércukor ellenőrzés
2. PTH és Ca, P szint ellenőrzés. Kalcium 2x500mg/nap.
Jó egészséget kívánok,
tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-05-17 11:53:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!

Szeretném megkérdezni, hogy gyermekvállalás előtt, a 2,7-es TSH értéket indokolt lenne e lejjebb vinni, vagy ez is megfelelő, nem kell aggódnom, hogy ha 2 felett van a TSH szint, akkor emiatt nem jön létre a terhesség.

Jelenleg 50 mg Syntroxine-t szedek.

Esetemben Hashimoto kórt állapítottak meg 1,5 évvel ezelőtt. Hiába szedem a javasolt étrendkiegészítőket, az Anti tpo szintem 1 év alatt 150-ről 450-re emelkedett.
Igaz, tudom hogy ez az érték ingadozó.

Jód tartalmú terhesvitamint nem is merek szedni a Hashimoto miatt.

Nyári hónapokban mennyi a javasolt napi D vitamin pótlás? Jelenleg napi 2000 NE-t szedek.

Előre is nagyon köszönöm a válaszát!




Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-05-16 21:51:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!

Szeretném megkérdezni, hogy gyermekvállalás előtt, a 2,7-es TSH értéket indokolt lenne e lejjebb vinni, vagy ez is megfelelő, nem kell aggódnom, hogy ha 2 felett van a TSH szint, akkor emiatt nem jön létre a terhesség.

Jelenleg 50 mg Syntroxine-t szedek.

Esetemben Hashimoto kórt állapítottak meg 1,5 évvel ezelőtt. Hiába szedem a javasolt étrendkiegészítőket, az Anti tpo szintem 1 év alatt 150-ről 450-re emelkedett.
Igaz, tudom hogy ez az érték ingadozó.

Jód tartalmú terhesvitamint nem is merek szedni a Hashimoto miatt.

Nyári hónapokban mennyi a javasolt napi D vitamin pótlás? Jelenleg napi 2000 NE-t szedek.

Előre is nagyon köszönöm a válaszát!


Tisztelt Kérdező!

Ez attól függ, hogy jelenleg milyen mértékű az autoimmun folyamata és kap-e rá alkalmas gyógyszert.
Miért?
A TPO elleni antitestek szerepe meddőségben
• Az infertilis nőkben a TPO elleni antitest 31.8% , a fertilis, egészséges populációban 4.6% volt kimutatható (Cubillos J és mtsai, 2009)
• A TPO elleni antitest pozitívakban akkor is szignifikánsan nagyobb volt az infertilisek aránya, ha a hormon értékeik (hypophysis és perifériás hormonok) fiziológás tartományban voltak! (Wilson R és mtsai, 2009).
Egyénre szabott kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-05-15 17:41:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktorúr!

39 éves nő vagyok és januárban derült ki, hogy pajzsmirigy túlműködésem van. A tünetek enyhébb fokát már régebb óta éreztem, de januárban teljesen ledöntött a lábamról. Gyors pulzus, fáradékonyság, remegés, nehézlégzés és rossz közérzet. A mért laboreredményeim a következők lettek: TSH 0.004 mIU/ l, szabad T4 2.21 ng/ dl és a szabad T3 8.64 pg/ ml. A kapott gyógyszerek kezdetben 4 szem propycil- mivel a metothyrintől rossz lett a vérképem- és propranolol. Ultrahang vizsgálat során göböt nem találtak benne. Szép lassan kezdtem jobban lenni, végül két és fél hónap után a laboreredményeim a következők lettek: TSH 1.781 mIU/ L, szabad T4 10.51 pmol/L és szabad T3 3.4 pmol/L , vagyis az összes határértéken belüli lett. Természetesen a gyógyszereket továbbra is szedtem, szedem. Jobban lettem, a havi húsz fejfájáson is kettőre csökkent. Elkezdtem először szép lassan sportolgatni, ahogy ezt tettem a betegségem előtt is, de azt vettem észre, hogy éjszaka semmit nem tudok aludni, erősen ver a szívem ill. dobol a fülem, egy edzés 3-4 napra teljesen kiütött, ilyen fajta erős szívdobogást előtte soha nem éreztem. Megpróbálkoztam az edzéssel még egyszer kétszer még kisebb intenzivitással, de ugyan így jártam. Nagyon elkeseredtem, mert gyógyszer mellett a pulzusom is normális meg a TSH eredményeim még sem bírom a terhelést. Az lenne a kérdésem, hogy normális TSH érték mellett ez normális, hogy ilyen fajta szívproblémát okoz egy kis sport négy hónap gyógyszerszedés mellett?

A másik problémám, hogy mióta kiderült a betegségem rengeteget olvastam utána, ill. beszéltem olyan emberekkel, akik szintén ebben szenvednek, többek között édesanyámmal és az olvasatai szerint az autoimmun pajzsmirigy betegségnek rengetek kísérő betegsége ill. tünete van, amiket én már évek óta érzek magamon. Kb. 5 éve, amikor egy trauma ért, kezdek előjönni mindenféle allergiás betegségem, többek között pollen allergia, nap allergia, hideg ekcéma, fényérzékenység a szememben, ill. szárazszem érzés, amire semmilyen szemcsepp nem segített, sőt néha úgy éreztem ront a helyzeten. Migrénes fejfájás látászavarral, húgyúti betegségek, ízületi fájdalmak, menstruációs problémák, éjszakai izzadás hónapokon keresztül kisebb megszakításokkal, a nyári meleg tűrésem nulla lett , bár mellette rendszeresen rázott a hideg és még sorolhatnám. Természetesen az évek folyamán rengetek orvos vizsgált és különösebb bajt nem állapítottam meg. Lassan már azt hittem, hogy csak bemesélem magamnak még ki nem derült a pajzsmirigy problémám. Ami érdekes a dologban, hogy kb. 3 éve csináltattam TSH laborvizsgálatot és az eredmény a határértéken belül volt. Az lenne a kérdésem, hogy létezik-e lappangó pajzsmirigy betegség, ami tüneteket okoz normális laboreredmény mellett? Fiatal korom óta érzem, hogy a problémáim nagy része hormonális eredetű. Van olyan egyéb hormon vizsgálat ami hasonló tüneteket okoz és érdemes kivizsgáltatni?
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel: Katalin
Tisztelt Katalin!

Köszönöm levelét. Az összetett panaszaira és levelére a röviden a következőket válaszolhatom:
1. A pajzsmirigy betegségeinek egy részes öröklődik.
2. A Pajzsmirigy túlműködése esetén tisztázni kell a lehetséges kiváltó okokat.
3. A TSH nem feltétlen jelenti a gyógyulást, mert a TSH-t megkötő antitestek lehetnek jelen.

További immuno-endokrin kivizsgálást javaslok,
tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-05-14 17:35:16
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Lehet-e összefüggés a Mirena spirál használata és a Hashimoto kialakulása között?
40 éves 2 gyermekes anyaként most telik le a 2. Mirena használati ideje. 4 éve állapították meg a Hashimotot. Friss vérvétel eredményemben minden normális (TSH 2.73, D vit.: 95.1), kivéve az alábbiakat:
Anti-TPO: 305.0
Anti-TG: 258.0
Se Triglicerid: 0.5
Mivel letelik a Mirena ideje, ezért kérdéseim a következők:
- Van-e összefüggés a Mirena használata és a Hashimoto kialakulása között?
- Esetemben használható tovább a Mirena vagy javasolt az áttérés hormont nem tartalmazó spirálra (pl. Lilygold)?
Köszönöm szépen a válaszát előre is.
Tisztelt Kérdező!

A válaszom egyértelmű : IGEN. Sajnos napjainkban a hormonok (fogamzásgátlók) és hormonszerű anyagok nagyon elterjedtek és felelősek az autoimmun betegsége és egyes hormon-dependens daganat(pl. az emlőrák) kialakulásáért.
Miért lettek gyakoribbak az endokrin és az immun betegségek?
Egyre többen kérdezik tőlem a következőket:
• Miért figyelhető meg az újabb generációk magasságbeli növekedése (az ún. akceleráció)?
• Miért van egyre több meddő házasság?
• Miért van egyre több pajzsmirigybeteg?
Évekkel ezelőtt keresett meg egyik gyógyszergyárunkból az üzemorvos azzal a furcsa kérdéssel, hogy az üzemben egyre több az impotens férfi és egyre nő a mellük (gineko-masztia = női mell alakult ki). Többeknél már az emlőt megkisebbítő műtét is történt. A vizsgálataink kiderítették, hogy azoknál a férfiaknál történt ez az elváltozás, akik abban az üzemrészben dolgoztak, ahol a hormonális fogamzásgátlóak !!!!állították elő. A hormonok nem kicsiny mennyisége a levegőbe került, és ezek keresztül az ott dolgozókba. Megfelelő óvintézkedéssel a probléma megszüntethető volt.
Sajnos nem ez a helyzet az emberi hormonrendszerre zúduló veszélyekkel kapcsolatban. Riasztó következtetésekkel járó kutatási eredmények igazolják az EDC-k (Endocrine Disrupting Chemicals) emberi szervezetre gyakorolt hatásait: bebizonyosodott, évtizedeken át elsiklottunk a hormonháztartás egyensúlyát súlyosan megzavaró, élelmiszerekben, ivóvízben, kozmetikai és háztartás-vegyipari termékekben, műanyagokban és egyéb úton ránk leselkedő ártalmak felett. Az időzített bomba már ketyeg. A következmények súlyosak: autoimmun betegségek, elhízás, meddőség, sterilitás, megváltozó nemi jelleg!
A spirálok gyulladást okoznak, de ha már szükséges, akkor hormont nem tartalmazó spirált javaslok.


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-05-13 18:24:09
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
Szeretném a tanácsát kérni az alábbi problémában. Kb. egy hete kezdődött nyakam bal oldalán a kulcscsont felett kb. Négy centire enyhe fájdalom. Először arra gondoltam, hogy sportolás közben meghúztam. Ahogy teltek a napok, erősödött a fájdalom. Főleg nyeléskor, de ez nem torokfájás. Duzzanat jelent meg a fájdalom helyén. Este Cataflam hatására csökkent a fájdalom, de főleg nyeléskor a duzzanat tapintható. Eléggé megijedtem, elszaladtam a háziorvoshoz. Elég szűkszavúan a sebészetre küldött, hogy nem tudja megállapítani, hogy pajzsmirigy eredetű -e a problémám. Ha már a pajzsmirigy probléma egyáltalán felmerült, nem inkább endokrinológust kellene felkeresnem? Voltam is rögtön a sebészeten, de már nem fogadtak. Hétfőn természetesen újra megyek. Milyen vizsgálatokra számíthatok? Két hónapja volt vérvételem, teljesen jók az értékek. A TSH is. 47 éves vagyok, inkább sovány, de sportos alkat. Heti kétszer sportolok, bírom a terhelést. Nem szedek gyógyszert, csak porcképzőt. Lehet, hogyha pajzsmirigy gyulladás áll a háttérben, annak nincs más tünete? Természetesen nem várom ennyi információból diagnózis felállítását, inkább azt szeretném tudni, hogy jellemző lehet-e a tünetem pajzsmirigy problémára és keressek-e mielőbb endokrinológust.
Nagyon megköszönöm a válaszát!
Tisztelettel:
Erika
Tisztelt Erika!

Ez a tünet önmagában nem jellemző pajzsmirigy gyulladásra. Tisztázni kell tapintással, sz.e. UH-gal, hogy nyirokcsomó kimutatható-e.

Ne izguljon, ezen minden bizonnyal lehet segíteni.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-05-13 12:40:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!

42 éves, cukorbeteg nő vagyok, gyermekkorom óta extrém módon elhízott, súlyom jelenleg 160 kg. Cukorgyógyszeremet (Diaprel 2*60 mg) nagyon hosszú ideig nem szedtem, diétát nem tartottam, de 2 hónapja mindkettőre nagyon figyelek, mozogni is elkezdtem, ezzel a vércukor értékemet közel harmadára levittem – éhomi 18 fölöttről lett 7 alatti lett. A súlyom viszont meg sem moccan, illetve egy kb. 5 kg-os tartományban mozog fel-le, most ugyanott tartok, ahol 2 hónapja, vagyis pár kg leadása után képes voltam hízni napi 1200-1600 kcal mellett, ami egészen biztosan nem normális.

Orvosnál mostanában egyelőre csak egy labor kérése miatt jártam akkor, amikor normalizálódni látszott a cukrom, előtte nem mertem, mert féltem tőle, hogy inzulinrecepttel távoznék a diabetológustól. A javasolt „háziorvosi panel” mellett sikerült kikönyörögnöm egy TSH-t, mert volt egy ilyen érzésem, hogy talán a pajzsmirigyemmel van valami. Talált-süllyedt, 0,4 és 4 közötti referenciatartomány mellett 6,45.

Tb finanszírozott endokrinológiára több hónapos előjegyzés van, ezért magánellátásban praktizáló szakorvoshoz fogok fordulni. Szeretném a folyamatot lerövidíteni és a költségeket csökkenteni azzal, hogy már az első vizitre olyan leletekkel érkezem, amelyek alapján a diagnózis felállítható. Milyen laborvizsgálatokra kérjek a háziorvostól beutalót?

Előre is köszönöm a választ.
Tisztelt Kérdező!

Csak üdvözölni tudom döntését.
Elsődlegesnek a vizsgálatot tatrom és ennek fényében célzott laboratóriumi teszteket javaslok. Az a tapasztalatom ugyanis, hogy nagyon sok vizsgálatot elvégeznek, de azoknak kevés relevanciájuk van, azaz, nem egyénre szabottak.

Ami a diétát illeti, fogyókúra elvei:

Élelmiszer javallatok, ellenjavallatok
Fogyasztásuk inkább részesítendő előnyben:
• Hús és húskészítmények: sovány marhahús, bárányhús, szárnyasok (csirke, pulyka, fácán, fogoly sütve, bőr nélkül), házi- és vadnyúl, szarvas, őz, vaddisznó, sovány sertéshús. Sovány hidegsült, szárnya sült, hátszínsült.
• Hentesáruk közül: baromfi- és pulykafelvágott, fehérpecsenye, zala, baromfi párizsi, baromfi virsli, pulykajava, sonkaszalámi, nyers és fõtt sonka zsír nélkül, marha-, pulykasonka.
• Hal: tőkehal, tengeri lazac, lepényhal, nyelvhal, pisztráng, fogas, csuka, compó, makréla.
• Tej és tejtermékek: naponta legfeljebb fél liter sovány 1,5%-os zsírtartalmú tej kétszeri elosztás¬ban, tejeskávé, aludttej (fölözve), joghurt, kefir, 0%-os gyümölcsjoghurt, sovány túró, félzsíros tehéntúró (10% zsír), 20% zsírtartalom alatti sovány sajtok, Túra, köményes, Tenkes, Óvári, Derby. Tejfölből, ha okvetlenül szükségesnek érezzük, és joghurttal nem helyettesíthető, akkor a zsírszegény, 12%-os változatot válasszuk.
• Tojás: A tojás elkészítésekor kerüljük a sok zsiradék felhasználását
• Zsírok, olajok: a növényi olajok fogyasztása ajánlott: napraforgó-, olíva-, repce-, kukoricacsíra-, lenmagolaj.
• Kenyér, pékáruk, tésztafélék: A gabonafélékben az élelmi rostok a héjban és közvetlenül a héj alatt találhatók, számos vitaminnal együtt.Ezért fogyasszunk magvas, teljes kiőrlésű gabonából, rozsból, készült kenyereket, péksüteményeket (félbarna, barna kenyér, rozscipó, Graham kenyér, Bakonyi barna kenyér, magvas kenyerek) és hántolatlan rizst.A fehér lisztből készült kenyér, kifli, zsemle, kalács többségéből részben, vagy teljesen hiányoznak a fontos tápanyagok: vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek, rostanyagok. A fehér lisztet kivonatos lisztnek is nevezik, ugyanis a 100 g búzából a fehér liszt kiőrléséig a 2000 mg ásványi anyag és nyomelem tartalomból 450 mg marad, a B-vitamin csoportnál a veszteség 70-85%, az E-vitaminnál pedig 100%-os, a rosttartalom pedig 11,6 g-ról 2,2 g-ra csökken.A búzakorpa tartalmazza mindazokat az anyagokat, amit a finom fehér kenyérből a korszerű malomipari eljárás során kihagynak.
• A zabkorpa rendszeres fogyasztása 10-15%-os szérum koleszterin csökkenést eredményezhet. A zabkorpa beszerezhető önálló termékként a búzakorpához hasonló csomagolásban, de hozzájuthatunk zabkorpát tartalmazó müzli, zabkása, valamint zabkorpa tabletta fogyasztásával.
• Főzelék és zöldségfélék: a legtöbb fajtájuk nyersen, párolva, főzve, vagy salátának elkészítve ajánlott. Cékla, fejessaláta, kelbimbó, káposztafélék, karalábé, karfiol, sárgarépa, petrezselyemgyökér, uborka, paprika, paradicsom, sóska, spenót, retek, tökfélék, zöldbab, zöldborsó, hagyma stb. A burgonyából egyszerre maximum 15 dkg-ot fogyasszunk, mint önálló, vagy sovány tejjel, értékes növényi zsiradékkal készült köretet.
• Gyümölcsök: szinte minden gyümölcs ajánlott nyersen, salátának vagy kompótnak elkészítve alma, körte, citrom, narancs, grapefruít, meggy, valamint a rostokban igen gazdag egres, málna, ribizli, illetve a belőlük készült nem cukrozott befőttek és friss gyümölcsből készült ivólevek.
• Sütemények: sovány tejjel, értékes növényi zsiradékkal, lehetőleg tojásfehérjével, kevés cukorral, illetve mesterséges Édesítőszerek: szaharin, ciklamát, aszpartam, aceszulfán.
• Desszertek: gyümölcspuding, tejes pudingok sovány tejből, gyümölcs- és vizes fagylaltok.
• Italok: víz, ásványvíz, rostos vagy szűrt, nem cukrozott gyümölcslevek, zöldséglevek, gyümölcs-, és gyógyteák. Fogyaszthatunk mértékkel kávét is.
Fogyasztásuk nem ajánlott, illetve kerülendő:
• Hizlalt liba, kacsahús, szárnyas bőr, zsíros sertés-, marha-, birkahúsok, kolbász, hurka, szalámik, felvágottak, belsőségek (szív, vese, máj, velő), húskenyér, kenőmájas.
• Tej, tejtermékek: napi 1/2 liternél több, zsíros (1,5%-nál magasabb zsírtartalmú) tej, tejszín, sűrített tej, vaj, krémjoghurt, krémtúró, 20%-nál magasabb zsírtartalmú sajtok, pl.: Trappista, Ementáli, Edámi, füstölt sajtok, tejszínes krémsajtok, tejföl.
• Zsírok, olajok: sertés-, liba-, kacsazsír, tepertő, szalonnafélék, vaj, vajkrém, faggyú, majonéz.
• Kenyér, pékáruk, tésztafélék: fehér kenyér és péksütemény, finomliszt és a belőle készült száraztészták.
• Főzelék- és zöldségfélék: nagyobb mennyiségben a szárazhüvelyesek lencse, sárgaborsó, szárazbab, kukorica, sütőtök, zsírban sült burgonya, majonézes saláta. Gyümölcsök: megcukrozott gyümölcsök. Ananász, banán, datolya, füge, szőlő, szilva, mazsola, dió, mogyoró, gesztenye, sárgadinnye, aszalt gyümölcsök. Nagy mennyiségben a cukrozott befőttek, ivólevek, lekvárok.
• Sütemények : torták, leveles tészta, krémesek, fánk, piskóta.
• Édességek: csokoládé, csokoládé-bevonat, marcipán, nugát, tej- és tejszínkaramella.
• Desszertek: zsíros tejes vagy tejszínnel készült krémek, pudingok, tészták.
• Italok: alkoholos italok, szörpök, cukros üdítők, gyümölcslevek
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-05-12 13:33:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Most voltam egy átfogó pajzsmirigy laborvizsgálaton. Alulműködésem van amire pár éve Letrox 50-et szedek. Az eredmények:
TSH 1,688 mIU/L 0,400 - 4,000
Szabad T4 13,12 pmol/L 7,75 - 15,21
Szabad T3 5,11 pmol/L 3,80 - 6,00
Reverz T3 0,50 ng/ml 0,09 - 0,35
A TPO-t régebben nézték, magas volt és mondta az orvos hogy az alulműködésem autoimmun eredetű.
Két tünetem elég zavaró, az egyik a feledékenység a másik pedig hogy képtelen vagyok fogyni, és ami nagyon megvisel az a lassú anyagcserém. A hasamra hízom a leginkább, de egyébként mindenhová, emellett gyakran van székrekedésem és emiatt sokszor rossz a közérzetem, "nehéznek" érzem magam.
Az lenne a kérdésem hogy a Doktor Úr az RT3 rossz eredmény ismeretében felírna-e T3 gyógyszert a Letrox mellé? Állítólag külföldről recept ellenében meg lehet rendelni.
Nagyon várom a Doktor Úr válaszát!
Köszönettel: Anita
Tisztelt Anita!

A fenti kérdéseket szinte naponta teszik fel kedves Olvasók, betegek és kollégák egyaránt. Hosszas okfejtés helyett inkább irányelveket szeretnék leírni, hogy könnyebben eligazodhassanak ebben a dzsungelnek látszó ismerethalmazban. Betegeimtől tudom, hogy gyakran kénytelenek az internet különböző fórumain információt gyűjteni. Be kell vallani, hogy a hiteles adatok elérése nem mindig könnyű, sőt néha félrevezető is lehet.
Ennek több oka is lehet:
• Sokan azt gondolják, hogy egyetlen laboratóriumi vizsgálatból, amolyan „varázs gömbből” megtudhatják betegek-e vagy szerencsére nem.
• Többször leírtam már, hogy a laboratóriumi értékek száraz adatok, amelyek értékelése csak a beteg panaszainak, és vizsgálati leleteinek birtokában lehetséges. Hasonló a helyezet a képalkotó vizsgálatokkal (ultrahangos és izotópos vizsgálatokkal is)
• A hormonok meghatározása során további nehézséget jelent, hogy a mérések immunológiai módszerekkel történnek, ezért sok esetben nem a biológiailag aktív anyagot mérik. Ráadásul a módszerek laboratóriumonként eltérők és ami még fontosabb az „határértékek” jelölésénél több dolgot nem vesznek figyelembe (életkor, napszak, gyógyszerek szedése stb.)

További immuno-endokrin vizsgálatot és egyénre szabott kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-05-11 16:17:34
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja