SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!
A fiam több mint egy éve jár immunológiára kivizsgálásra,mert fájnak az ujjbegyei.Nagyon sok vizsgálaton vett részt,de csak annyit sikerült megállapítaniuk,hogy nem Raynaud,Sjögren és Dermatomyositise van. Egy dolog derült csak ki,hogy Hashimoto thyreoditise van (alulműködése).Erre kapott Letroxot és miután elkezdte szedni a fogyása is megindult,az endokrinológusa azt mondta,hogy nem lehet a Letrox hatása,hanem az alapbetegségéé.Jelenleg 16 kg-t fogyott ez miatt (169 cm magas,70 kg-ról lefogyott 54-re).Közben az immunológusa felírta az Imurant amit a leírása alapján elkezdett szedni(hetente emelve az adagot),100 mg-nál már újból belobbantak az ujjbegyei,alig tudott megfogni egy kanalat is.Most elkezdte visszafelé csökkenteni az adagot. Kéthetente laborba kell mennie vérvételre,ahol le van ellenőrizve a TSH-FT4-FT3 szintje is.Jelenleg a TSH-ja: 2,43....az összes eredménye közül ami emelkedett régóta az az LDH: jelenleg 652 az értéke,süllyedése is emelkedett ,most 65 lett,míg a WBC:3,12-re lement. Cöliákia és férfi tumor marker panele negatív lett (laborban végzett tesztek)Mi okozhatja a fogyását? Letroxnak lehet ilyen hatása? Rosszul van beállítva a kezelése? Nem Cöliákiás gluténérzékenysége lenne? Hogyan tudom megállítani,hogy ne fogyjon tovább ami már veszélyezteti az életét?26 éves a fiam.
Tisztelt Kérdező!

Sajnos az autoimmun thyreoiditishez (ha az van?) gyakran társulhat más betegség is.
Az autoimmuneredetű pajzsmirigybetegségek (ha kiderül ennek fennállása!), gyakran társulnak más kórképpel. Ezek felhívják a kezelő orvos figyelmét arra, hogy a pajzsmirigybetegség mellett más autoimmun kórkép is jelen lehet. Az egyik, gyakori betegség, a mellékvese gyulladása. Ezt e betegséget Addison kórnak hívja a szakirodalom és előfordulhat önmagában, de a leggyakrabban más betegséghez társul. A csökkent hormontermelése életveszélyes krízist eredményezhet, miként ez az ifjú beteggel is történt. Hasonló betegségben több államférfi (fenti képen J.F. Kennedy) és közismert színész is szenvedett, ill. szenved. Az ún. „kubai válság idején” Kennedy betegsége, amelyet akkor még kevésbé jól tudtak kezelni - majdnem az egész világot háborús válságba sodorta. Kennedy Addison kórját és pajzsmirigy autoimmun gyulladását 1947–ben diagnosztizálták és 36 alkalommal kezelték kórházban.. A kórtörténete alapján Kennedy már ezt megelőzően is szenvedett tünetei alapján ebben a betegségben és az orvosok azt véleményezték, hogy 1 éven belül meghal ebben a betegségben. Végül is – miként azt tudjuk - merénylet áldozata lett 1963-ban.
Nagyon fontos kitérnem arra, hogy a csökkent mellékvese működés már korábban is fennállhatott, azonban a tiroxin kezelés elkezdése hirtelen váltotta ki a kritikus állapotot. Ezért is lényeges, hogy ne az a séma (protokoll!) működjön, azaz „emelkedett TSH, tehát automatikusan pajzsmirigyhormon kezelés szükséges”, anélkül, hogy a kiváltó okokat és a kísérő betegségeket megvizsgálnák, ill. szükség szerint kezelnénk.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Csökkent libidó?
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Hüvelygyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex, Raynaud,Sjögren”)?
o Van-e szívizomgyulladása?
Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Tudom, hogy ez a mechanikussá, „ún. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”, pedig erre gondolni valóban nem pénzkérdés!
A Letrox mellett a testsúlya csökkenhet, az Imuran a fehér-vérsejteket csökkentheti...!
Immuno-endokrin kivizsgálást és egyénre szabott oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-05-26 17:34:19
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja