SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

Azzal a problémával fordulok Önhöz, hogy évek óta tartó kivizsgalások után sem sikerül megoldani a bajom, ami pedig a fokozott férfias szőrösödés.(ha van egyáltalan erre megoldás :( ) Nagyjából 10 éve kezdődtek a tünetek , has, áll, mell szörösödése.Többször voltam orvosi kivizsgáláson, 2015-ben inzulinrezisztenciára gyanakodva elküldtek inzulinterhelesre, ami akkor enyhén emelkedett ertéket mutatott, a homa-indexem 2,8 volt. Ekkor cypromix tablettát kezdtem szedni, amit 2018 januárjaig szedtem. A tüneteim mérséklődtek, de el nem múltak. A gyógyszer abba hagyása óta pedig rohamosan visszatért az eredeti allapot. 2017ben az inzulin terhelesem normál erteket mutatott. Pajzsmirigy alulmüködésem van. 2017 júliusa óta szedek 0,25 letroxot. A legutobbi TSH eredmenyem 2.92 volt, 2018 aprilisi vervetel. Ekkor hormonvizsgalatok is tortentek, FSH,LH, prolaktin, ösztradiol, tesztoszteron, DHEA-S,kortizol, anti-tpo. Elteres egyiknél sem mutatkozik. Nem tudom, hogy merre tudnék tovább haladni ezert szeretném kérni a segíteget. 27 éves vagyok, 59 kg és 158 cm magas. Válaszát előre is köszönöm!!
Tisztelt Kérdező!

Először is minden mindennel összefügg!
A betegségét idegen szóval hirzutizmusnak nevezzük. Ez jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas)
Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:

1. A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
2. A hormonok iránti érzékenység fokozódása

A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?

• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok

• Mellékvesék túlműködése és daganatai

• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint

• Petefészek egyes daganatai

• Pajzsmirigy betegségei

• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)

Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.
További vizsgálatokat javaslok, miből állnak a vizsgálatok?

• A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyyógyszerek, családi adatok felvétele.
• A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.

• Bizonyos hormonális vizsgálatok

Oki kezelést, jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-05-17 11:58:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja