SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Át kell-e adnunk a helyünket a kismamáknak?

Családinet [cikkei] - 2014-11-10
Sokszor hallani kismamákat panaszkodni arról, hogy senki meg sem mozdul, hogy hellyel kínálja őket a tömegközlekedési eszközökön. Vajon mennyire alapvető az, hogy átadjuk az ülésünket?

Hogy működik ez a gyakorlatban?

Sokak tapasztalata szerint szinte semennyire. Nemcsak hazánkban van ez így, hanem számos más európai országban is. Sem Róma, sem pedig London nem jár élen az ülőhelyek felajánlásában.

Utóbbi esetében már több felmérés is készült a témával kapcsolatban. A Westminster Egyetem egyik tanulója, Georgina Kotjan terhesnek álcázva magát felszállt a londoni metróra. Megközelítőleg 10 órát töltött utazással, ezalatt kb. 100-an vették észre, hogy „állapotosan” kénytelen állni. Ám ezek közül mindössze 20 ember akadt, aki átadta neki a helyét.

Egy másik felmérésben egy angol baba-mama magazin kérdezte a kismama, édesanya olvasóit, hogy mennyiben tapasztalják, hogy az emberek átadják nekik a helyüket. A válaszadók 84%-a azt vallotta, hogy nagyon ritkán találkoznak ilyesfajta előzékenységgel.

Akkor most tényleg nem kell átadni a helyüket?

A számokból úgy tűnik, hogy az emberek többsége szerint nem jár automatikusan ülőhely a kismamamáknak. Kérdés, hogy ennek mi lehet az oka?

Sokak a fiatalabb generáció neveltetésében látják a hibákat, míg mások inkább azt gondolják, hogy az emberek közönyösek egymással.

Van olyan is, aki úgy véli, ha egy kismama képes arra, hogy utazzon, akkor nyilván nincs semmi baja, és nem kell átadni neki a helyet, hiszen nem beteg, nem öreg.

Egyesek meg attól tartanak, hogy olyan nőt néznek terhesnek, aki valójában csak túlsúlyos.

Miért lenne indokolt, hogy leülhessenek a kismamák?

Anélkül, hogy orvosok lennénk, kis gondolkodással máris eszünkbe juthat néhány alapvető ok:

  1. Ha fékez a busz, és elesik a kismama, az veszélyezteti a gyermeke és a saját életét is.
  2. A gerincre és a lábakra nehezedő többletsúly bizonyára igénybe veszi a testet. Nem ritka például a hátfájás.

A kismamáknak nem javasolt sokat állniuk egyhelyben, mert a harmadik trimeszterben már gyakori a lábdagadás, illetve a visszér.

Van, ahol bűntett nem átadni a helyünket

Vannak olyan országok, mint pl. Kanada, ahol törvényileg szabályozva van, hogy a kismamáknak, időseknek és a fogyatékkal élőknek kötelező az ülőhelyet felkínálni/átadni, ellenkező esetben pénzbírságokra lehet számítani.

Ti mit gondoltok?

Kíváncsiak vagyunk a ti véleményetekre is!

Források: Time Out blog, DailyMail, filantropikum.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Sokkoló eredményt hozott az agyevő amőba miatt vett vízminták vizsgálata

Az agyevő amőba által okozott fertőzéssel kapcsolatban Párkány Vadas strandfürdőjében a hatóságok szerint a mintavételek több mint háromnegyedében találtak amőbát.

Ha ilyen popcornt vettél, ne fogyaszd el, rákkeltő lehet!

A Nébih kéri a vásárlókat, hogy az alábbi azonosító adatokkal megegyező termékeket ne fogyasszák el!

35 évig hordta a testében a megkövesedett magzatot - döbbenetes felfedezés egy 73 éves nőnél

Egy ritka és sokkoló orvosi eset kapcsán derült fény arra, hogy egy 73 éves algériai nő 35 éven át hordozott a hasüregében egy elhalt, megkövesedett magzatot - anélkül, hogy tudott volna róla. A "kőgyermek" esete nemcsak megdöbbentő, de bepillantást enged a női test elképesztő alkalmazkodóképességébe is.

Hogyan érinti a kánikula a szívet, a szívbetegeket?

A kánikulában sokan érezhetik kimerültnek magukat, az sem ritka, hogy ájulásközeli állapotot okoz a forróság. Azonban, akik mellkasi fájdalmat, légszomjat, gyors, esetleg szabálytalan pulzust érzékelnek, feltétlenül forduljanak orvoshoz. Dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont - Prima Medica kardiológusa arra is felhívta a figyelmet, hogy szívbetegek, idősek és krónikus betegséggel élők hogyan óvhatják a szívüket a kánikulában.

Két űrbeli kutatásban vesz részt a Semmelweis Egyetem

25 tudományos kutatást visz a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére Kapu Tibor, a magyar kutatóűrhajós kéthetes küldetéséhez, ebből kettőt a Semmelweis Egyetem kutatói kezdeményeztek. A tudományos programba bekerült az űrutazás során fellépő egészségügyi - kardiovaszkuláris és egyensúlyszervi - problémák telemedicinás kísérlete és egy nanoszálalapú szemészeti gyógyszerformuláció alkalmazásának vizsgálata is mikrogravitációs körülmények között.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja