SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

A szülés utáni inkontinencia: tabutéma, amely nők millióit érinti

Családinet [cikkei] - 2025-02-10
A szülés utáni időszak rengeteg változással jár, mind fizikailag, mind lelkileg. Az egyik leggyakoribb, mégis keveset tárgyalt probléma a szülés utáni inkontinencia, amely a friss anyukák 85%-át érinti egy friss kutatás szerint. Ennek ellenére csupán 15%-uk kap megfelelő támogatást vagy kezelést.

Mi okozza a szülés utáni inkontinenciát?

 

A terhesség és a szülés jelentős nyomást gyakorol a medencefenék izmaira és idegeire, amelyek gyengülése vagy sérülése vizelettartási problémákhoz vezethet. A leggyakoribb formái:

  • Stressz inkontinencia: tüsszentés, köhögés, nevetés vagy testmozgás során bekövetkező vizeletszivárgás.
  • Késztetéses inkontinencia: hirtelen fellépő, erős vizelési inger, amelyet nehezebb kontrollálni.

Miért hallgatnak róla az anyukák?

 

Sok nő az gondolja, hogy az inkontinencia normális része a szülés utáni felépülésnek, és szégyenkezve hallgat róla. Ráadásul az orvosi ellátás sem fókuszál kellően erre a problémára: az Egyesült Államokban a szülés utáni általános ellenőrzés elsősorban a sebgyógyulással és a fogamzásgátlással foglalkozik, míg a medencefenék állapotára ritkábban kérdeznek rá.

 

Milyen hatásai lehetnek az inkontinenciának?

 

A kezeletlen inkontinencia nemcsak testi, hanem mentális és társadalmi hatásokkal is járhat:

  • Mentális egészségi problémák: Szorongás, önbizalomhiány és depresszió is kialakulhat. Egy felmérés szerint a szülés utáni inkontinenciával küzdő nők 71%-a érez fokozott stresszt és szorongást.
  • Szociális és életmódbeli korlátozások: Sokan kerülkni kezdik a társas eseményeket, vagy abbahagyják azokat a sporttevékenységeket, amelyeket korábban élveztek.
  • Alvás- és szexuális élet zavarai: Az éjszakai vizelési inger megzavarhatja az alvást, míg a szexuális élet is csökkenő önbizalom és kellemetlen érzések miatt szenvedhet csorbát.

Hogyan kezelhető a szülés utáni inkontinencia?

 

A legjobb kezelési lehetőség a medencefenék terápia, amely személyre szabott gyakorlatokat és életmódbeli tanácsokat foglal magában.

  • Medencefenék erősítés: Ha az izmok gyengék, a Kegel-gyakorlatok segíthetnek az erősítésükben.
  • Ellazítás: Ha az izmok túl feszültek, a jóga, nyújtás és megfelelő légzéstechnika hozhat javulást.
  • Testtartás és légzés: A helyes testtartás és légzési minta szintén kulcsfontosságú az inkontinencia kezelésében.

Miért fontos kezelni az inkontinenciát?

 

A medencefenék izmai nemcsak a vizelettartásban játszanak szerepet, hanem a gerinc és a medence stabilizálásában is. Egy kutatás szerint a szülés utáni inkontinenciával küzdő nők 91%-a még 12 év múltán is érintett maradt, ha nem kezeltette a problémát. Mivel a medencefenék izmai az életkor előrehaladtával gyengülnek, a menopauza során az állapot súlyosbodhat.

A szülés utáni inkontinencia tehát gyakori, de kezelhető probléma. A legfontosabb, hogy az érintettek merjenek beszélni róla és szakmai segítséget kérjenek, mert a megfelelő kezeléssel visszanyerhetik önbizalmukat és életminőségüket.

 

Fotó: Depositphotos

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban

Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja