SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Megenni a méhlepényt - Új trend?

Novák Julianna [cikkei] - 2011-09-20
Növekvő figyelem övezi a szülés után a méhlepény megevésével kapcsolatos híreket, mintha egy új trend lenne kialakulóban. Bár úgy tűnik, ez a sokak számára meghökkentő eljárás nem való mindenkinek, mégis egyre több nő viszi haza a szülés után a kórházból a méhlepényét, és megeszi azt. Léteznek már profi méhlepény-preparátorok, akik erre a tevékenységre vállalkozást hoztak létre.
Megenni a méhlepényt - Új trend?

Miért lehet jó megenni ezt a különleges belső szervet?

placentaA placenta-evés hívei úgy gondolják, hogy az a részünk, ami egyszer már hozzánk tartozott, a lelkesen szopó babánkkal együtt nagyon jól tud segíteni a tejtermelés fenntartásában és fokozásában, valamint a szülés utáni depresszió elkerülésében. Az anya életerejét növeli, ha elfogyasztja a saját méhlepényét,  persze nem egyszerre, hanem kicsi adagokban. Tudományosan bizonyított tény, hogy a placenta különböző hormonokat tartalmaz, magas a vas és a B12 vitamin-tartalma.

Lehet, hogy nehézségbe ütközik, ha a kórházból valaki szeretné elvinni a saját placentáját. Gyakran biológiai kockázatokra hivatkoznak az egészségügyi intézmények többségében, hiszen a méhlepény veszélyes hulladéknak számít. A nyugati kultúrákban - nálunk is - a köldökzsinór és a méhlepény legtöbbször a kukában szokott landolni, vagy a kozmetikai ipar hasznosítja ezeket az „egészségügyi hulladékokat”.

Vannak olyan kórházak, ahol gond nélkül kiadják a méhlepényt, hiszen ez a testünk része, hozzánk tartozik. Ha valaki szeretné elkérni a méhlepényét, érdemes erre egy kb. 1,5 literes műanyag, jól zárható tárolódobozt magával vinnie a szülőszobára: a méhlepény kb. 700-800g. Mélyhűtőben jól tárolható, amíg eldől, hogy mi lesz a további sorsa.

Sajnos ma még sok kórházban - ha a vajúdás alatt nem is, de - rögtön a szülés után fájáserősítő hormont adnak az anyának injekcióban vagy infúzióban, hogy a méhlepény a lehető leggyorsabban leváljon és megszülessen. Gyógyszerek nélkül is meg lehet szülni a lepényt 5-20 perc alatt. Néha akár egy óra hosszáig, vagy kicsit tovább is eltarthat ez a folyamat, amit nyugodtan ki lehet várni, ha az anya jól érzi magát, és nem lépnek fel nála keringési vagy vérzési problémák. Kérdés, hogy a mesterségesen adagolt oxitocin mennyire változtatja meg a méhlepény későbbi gyógyító hatását.

Míg a legtöbb nőstény emlős ellés után megeszi a saját méhlepényét, addig a civilizált nők körében ez az eljárás sosem volt közkedvelt. A placenta-kapszulásítási szolgáltatás segítségével a nők könnyen le tudják nyelni a saját méhlepényüket pirula formájában - ha undorodnak a nyers hústól -, mégis csak lassan terjed ennek népszerűsége. Sokan még ezt a lehetőséget is nagyon extrémnek tartják. Vajon ez is csak idő kérdése, és a nők majd méhlepényevéssel ünneplik a kórház elhagyását? Vagy a méhlepényevés élvezete továbbra is csak egy szűk kör hóbortja marad?

Egy amerikai kapszulagyártó cég tulajdonosa így számol be a saját tapasztalatáról:
„A szülésem után egy nagyobb darab méhlepényt beledobtam a turmixgépbe, majd vitaminnal, kókusztejjel és banánnal összekeverve bekaptam. A legvadabb érzést adta. Ismerős az az érzés, amikor a zöld lé az üres gyomrodba kerül? Na, ez is határozottan olyan, csak sokkal intenzívebb!”


A méhlepényhez kapcsolódó rituálék a nagyvilágban

(Figyelem! A teljes tartalomért kattintson ide!)

Novák Julianna


Novák Julianna
Dúla, szülésfelkészítő, mentálhigiénés szakember, fókusztréner és perinatális szaktanácsadó

Elérhetőségem:
Honlap: http://www.szulosuli.hu
             http://www.module.hu
             http://www.tavam.hu

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Rengetegen keresték a kétéves kislányt, sajnos már csak a holttestét találták meg.
"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

Minden nő tudja, hogy a nőgyógyász kincs. Ez egy bizalmi viszony, így nem csoda, hogy olyan embert szeretnénk választani, aki szimpatikus, aki tudja kezelni az esetleges betegségeinket és aki felkészít a szülésre. Egy fiatal lány éppen ezért a lehető legközelebbi személyt választotta erre a nemes feladatra, aki nem más, mint az édesapja.
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

1977 óta április 11-e a Parkinson-kór világnapja. Magyarországon a becslések szerint közel 20 ezer embert érint, a második leggyakoribb idegi károsodással járó betegség.
A szerkesztő ajánlja