Megszűnt az egyik legnépszerűbb támogatás a dolgozni vágyó anyák körében
Milyen támogatással segített eddig az állam?
2019. július 31-én nyílt egy olyan pályázat, amelynek keretein belül 40 ezer forintnyi támogatást kaphattak havonta azok a szülők, akiknek a gyermekét nem vették fel állami bölcsődébe.
A feltételek közé tartozott még, hogy az anyuka visszaálljon dolgozni, de a legtöbb állami bölcsődébe szükséges munkáltatói igazolás, valamint több magán bölcsődében is kérik, így ez várható volt. Korábbi cikkünkben kifejtettük, mennyit emelkedett 2017 óta a bölcsődei férőhelyek száma. Ennek ellenére vannak olyan települések, ahol nincs elegendő férőhely, és akár egyéves várólisták is kialakulhatnak. A hivatalos adatok szerint minden gyermeknek lenne helye valamilyen intézményben, ám ezek a statisztikák sajnos nem a valóságot mutatják.
Ezért volt nagy segítség ez a támogatás a szülőknek, ugyanis egy havi magánbölcsőde minimum 30-40 ezer forinttól kezdődik (ellátás nélkül), határ pedig a csillagos ég. Többször meghosszabbították a pályázat lejáratának dátumát, azonban a Magyar Államkincstár már csak 2023. március 31-ig fogadta a bölcsődei támogatási kérelmeket, és ezeket 2023. június 30-ig fizették ki. Jelenleg nincs arról információnk, hogy újra fog-e indulni ez a jellegű támogatás, vagy kiváltják-e valamivel. Sajnos mivel itt a szeptember, sok szülő jelentős plusz kiadással kezdi meg ezt a nevelési évet.
Milyen támogatásokat lehet igénybe venni egy bölcsődéskorú gyermek esetén?
Amíg élt a havi 40 ezer forintos támogatás a szülők számára, addig volt 2767 kistelepülés és 13 fővárosi kerület, ahol biztosan járt ez a kis kiegészítés a szülőknek, hiszen itt túltelítettek voltak a bölcsődék. Most, hogy ezt megszűntették, az önkormányzatok lehetnek azok, akik segíteni tudnak a családoknak. Léteznek olyan intézmények, ahol elfogadják az egészségpénztári megtakarítást, de ezek inkább már magánóvodák, így a bölcsődéskorú gyermekek szülei ismét hoppon maradnak.
Vannak olyan kerületek, például Józsefváros, ahol 60 ezer forintnyi támogatást ítélnek meg azon családok számára, akiknél az 1 főre jutó jövedelem nem éri el a 100 ezer forintot. Érdemes tehát mindenkinek felkeresnie a saját városában/kerületében az önkormányzatot, hogy megtudjuk, az adott területen hozzá tudnak-e járulni valamilyen módon a bölcsődei nevelés megkezdéséhez.
Ha az édesanya nem megy vissza a gyermek 2 éves kora előtt dolgozni, akkor 3 éves korig kapja a GYES-t, ami 28.500 forint 2008 óta, valamint a családi pótlékot, ami egy gyermek esetén 12.200 forint. Ha ezt összeadjuk, láthatjuk, hogy egy édesanya, aki nem tud visszamenni dolgozni, 40.700 forinttal tud hozzájárulni a családi kasszához, ami valljuk be, nem túl sok.
Bár a megszületett gyermekek után jár többfajta támogatás, érdemes lenne azzal is foglalkozni, hogy a dolgozni akaró anyukákat visszaintegráljuk a munka világába úgy, hogy tudjanak foglalkozni az esetlegesen megbetegedő gyermekükkel, és mellette építhessék a karrierjüket is 4-6 órában. Erre lenne jó megoldás a több bölcsődei férőhely, valamint az olyan támogatások, amit épp most szüntetett meg a kormány.
Közösségi hozzászólások: