SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kontaktlencsét viselsz? Ezekre figyelj nyáron!

Családinet [cikkei] - 2022-08-12
A rémhírek ellenére a kontaktlencsék nem olvadnak meg meleg időben, ám a lencseviselés élményét mégis befolyásolhatja a hőség. Ügyeljünk tehát, mert ha nem viseljük kontaktlencsénket megfelelően, tönkretehetik a nyaralást!

Hogyan befolyásolja a meleg időjárás a kontaktlencséket?

„Alapvetően a kontaktlencse szerkezetét a nyári magas hőmérséklet nem befolyásolja, meleg időben tulajdonképpen a különböző külső hatások azok, melyek csökkentik a komfortérzetet lencseviselés során. Például forró napokon a lencsék hajlamosabbak a gyors kiszáradásra. Ennek az az oka, hogy a hő elpárologtatja a könnyfilm jelentős részét, ami nedvesen tartja a szemfelszínt és ezzel együtt a kontaktlencsét is. Ezért akár a vízparton, akár a hegyekben töltjük a szabadságunkat, gondoskodjunk szemünk folyamatos hidratálásáról. Használjunk megfelelő összetételű, tartósítószer-mentes műkönnyet!" – figyelmeztet Dr. Bíró Bettina a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa.

Kontaktlencsét viselek és víz ment a szemembe! Mit tegyek?

Vízparti nyaralásnál a kontaktlencsét viselők pontosan tudják, milyen elővigyázatosnak kell lenni, hiszen fürdőzés vagy vízi sportok közben a lencsék könnyen elmozdulhatnak, valamint az esetlegesen szembe kerülő nagyobb mennyiségű víz – ami lássuk be, vízparti nyaralás esetén nem egy ritka szituáció – könnyen ki is moshatja a lencséket a helyükről. Lencsénk elvesztése kifejezetten kellemetlen helyzeteket szülhet, azonban van ennél veszélyesebb eset is! A víz komoly kockázatot jelenthet a kontaktlencse-viselők számára, ha a lencse alá kerül. Ebben az esetben érdemes rögtön kivenni és megtisztítani a megfelelő folyadékkal. A lencsék nagyon gyorsan felszívják a folyadékot, és a vízben előforduló kórokozók, baktériumok ilyenkor a szemfelszín és a lencse közé kerülhetnek, mely fertőzést, gyulladást okozhat a szemen. Abban az esetben, ha nyáron sem szeretnénk lemondani a kontaktlencse által nyújtott kényelemről, akkor inkább napi lencse használatát javasoljuk. „Hosszabb utazás esetén mindig érdemes magunknál pótlencsét tartani, arra az esetre, ha az éppen viselt lencse megsérülne, elszakadna vagy elhagynánk a vízben! Így nem fordulhat elő, hogy homályos emlékeink maradnak a nyaralásról. Ugyanezen okból szemüveg is mindig legyen nálunk. A szemnek a nap végére szüksége van pihenésre! Általában a szemész szakemberek maximum 8-10 óra kontaktlencse-viselést ajánlanak egy napra, amit sajnos sokan nem tartanak be" – magyarázza Dr. Bíró Bettina.
 

Nem csak a víztől kell védeni a szemünket nyáron! UV védelem kontaktlencséseknek!

„Manapság már elérhetőek olyan kontaktlencsék, melyek UV-védelemmel vannak ellátva. Mindazonáltal továbbra is fontos, hogy 100%-os UVA és UVB védelemmel rendelkező napszemüveget viseljünk a fokozott biztonság érdekében. Az UV védelem elengedhetetlen a szem egészségének megőrzéséhez, bizonyos szembetegségek, mint például az időskori makuladegeneráció és a szürkehályog, megelőzésében" – mondja Dr. Bíró Bettina.


Forrás: Budai Szemészeti Központ, purecom
Kép: Budai Szemészeti Központ

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Sokkoló eredményt hozott az agyevő amőba miatt vett vízminták vizsgálata

Az agyevő amőba által okozott fertőzéssel kapcsolatban Párkány Vadas strandfürdőjében a hatóságok szerint a mintavételek több mint háromnegyedében találtak amőbát.

Meghalt a 11 éves kisfiú, akit fürdés közben agyevő amőba fertőzött meg

Tragikus véget ért a kórházi kezelése annak a 11 éves szlovákiai kisfiúnak, akit egy párkányi fürdőben fertőzhetett meg a rendkívül ritka és szinte mindig halálos kórokozó, az agyevő amőba. A Naegleria fowleri nevű egysejtű ellen nincs biztos gyógymód - a fiú több napos küzdelem után hunyt el.

Agyevő amőba fertőzhetett meg egy fiút egy párkányi fürdőben - ritka, de halálos kór terjedhet nyáron

Egy ritka, de rendkívül veszélyes fertőzés gyanúja merült fel egy tizenegy fiú esetében, aki egy szlovákiai fürdőzés után került válságos állapotba. A hatóságok szerint nem kizárt, hogy az agyevő amőba, azaz a Naegleria fowleri állhat a háttérben. Utánajártunk, mit lehet tudni erről a rettegett kórokozóról és milyen veszélyeket rejt a nyári fürdőzés.

Eltűnt hatéves ikerpár Budapesten: az ország együtt izgul Annabell Zoéért és Blanka Noémiért

Június 12-én délután egy nagymama vitte el engedély nélkül Kosztyú Annabell Zoét és Kosztyú Blanka Noémit Budapesten, a Bikás park környékéről - azóta semmit sem tudni a kislányokról. A rendőrségi feljelentés már megtörtént, az ország hálózatai összefogtak, hogy segítsenek megtalálni őket.

Éjszakai kéz- és lábzsibbadás? Ilyen okai lehetnek

Az éjszaka jelentkező végtagzsibbadás nagyon kellemetlen lehet, bár a legtöbb esetben egyszerű oka van, nevezetesen, hogy olyan pozícióban alszunk, ami elnyomja a kezünk vagy a lábunk vérkeringését. Ha azonban ez nem csak egyszer-egyszer fordul elő, és gyakran ébredünk zsibbadásra, érzéskiesésre, bizsergésre, fontos utánajárni a kiváltó oknak. Ebben a témában segített eligazodni dr. Para Szabolcs, a Fájdalomközpont - Prima Medica neurológusa.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja