SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

4 fontos tény a vizek mozgásáról, amiről kevesen tudnak - és sokan az életükkel fizettek ezért

Németh Noémi [cikkei] - 2022-07-01
Egy profi, sokat látott vitorlásversenyző, Gulyás Gábor osztotta meg a tapasztalatait - minden strandoló figyelmébe ajánljuk a tanácsait.
4 fontos tény a vizek mozgásáról, amiről kevesen tudnak - és sokan az életükkel fizettek ezért

Sokan azért kerülnek bajba a vízben, mert nem figyelnek a következő dolgokra

"Sok nyári tragédia, vízbefúlás megelőzhető egy kevés tudással. Elmondom miről van szó, hogy mindenki tudjon figyelni erre is.

Amikor befelé sodor az áramlás, és már nincs visszaút

A Balatonon és más tavakon a part felé fújó közepes vagy erős szél jó szórakozásra, jó a hullámokon játszani. De a parttól kifelé a víz közepe felé fújó már nem. Az veszélyes. Először is alig vannak hullámok, alig érezni a szelet a takarás miatt.

Amikor matracon fekve picit beljebb kerül az ember a vízközép felé, akkor egyszer csak észreveszi, hogy befelé sodorják az erők. Ilyenkor sokszor még vissza lehet valahogy jutni. Van egy pillanat, amikor már nem.

Ekkor nem szabad pánikolni, hanem hátat kell fordítani a szélnek és hullámoknak, és szélirányban vitetni magát az embernek a széllel és a hullámokkal. Nincs más megoldás, csak a túlsó part. Ez az esély van akkor már csak.

Nem lehet szemben úszni hosszabb ideig, mert erős szélben a hullám tetején fröccsenő víztől, és a hullámok között kialakuló légritka tértől hamar oxigénadósságba kerül a jó úszó is.

Tengeren pedig tilos parttól kifelé fújó szélben úszni vagy matracozni-csónakázni. Ott nem tíz-tizenöt kilométerre van a túlsó part. Ez nem az úszástudásról szól, alig van jelentősége. Jó úszók sem tudnak szemben úszni hosszabb ideig sodrással, áramlattal, hullámzással, széllel.


Sziklás öbölből hullámzás esetén képtelenség kijönni

Más. Tengerpartokon nagy divat a sziklákon szelfizni. Nagyon sok fiatal halt már meg így, egy váratlanul felcsapó hullám ledönti az embert és magával sodorja befelé. A sziklás öblökből pedig hullámzás esetén képtelenség kijönni, ha nincs erre kialakított kijáró.

Néhány éve volt az az eset, mikor egy középkorú férfit próbált menteni egy arrafelé sétáló pár jól úszó fiatal férfitagja. Mindketten belefulladtak a nézők szeme láttára, tőlük tíz méterre. Ha még valaki beugrik menteni, az is odavész. Kerülni kell a zárt, nagy sziklás öblöket hullámzás idején. Aztán aki tengerpartra megy, nézze meg a helyi információs csatornákat, nincs-e ott befelé irányuló áramlás.

Ezek roppant veszélyesek, észrevétlenek és csak légifelvételről láthatóak. Volt már, ahol hat gyerek halt meg óceáni strandoláskor, mert a gyerekekre felügyelők nem tudtak az alattomos áramlásról.


Ugrás ismeretlen helyen - tolószék és pelenka egy életen át

Ami még nagyon fontos, az a vízbeugrások. Soha nem szabad ismeretlen mélységű vízbe fejest ugrani. Sajnos több olyan fiatalt ismerek, akik beseggelve egy balatoni éjszakai buliban a hangulat hevében beugrottak a látszólag mély vízbe. Négy végtag bénulás, élet végéig tolókocsi és pelenka. A Belső tenger című Javier Bardem filmet nézze meg, aki nem hiszi. Ne ugráljatok előzetes vízbemenetel nélkül!! Csak akkor, ha a víz legalább 2 méter mély! Nem tudjátok, mit kockáztattok. Legyetek észnél.


Amikor a víz már halálos ellenség

Nagyon sokat számít a víz hőfoka. A 25 fokos víz lehet a barátunk, a 8-10 fokos viszont halálos ellenség. 32 fokos vízben is lehet kihűlés, csak tovább tart. Októberben beesni egy szörfről vagy csónakból nem ugyanaz, mint júliusban. Akkor nem lehet órákig lubickolni.

Kell tudni segítséget hívni. Legyen a nyakban vízhatlan tokban mobiltelefon, olyan, amin lámpa is van. És nem az internetet kell nézegetni rajta vagy a haverokkal csetelni, hanem tartogatni kell az esetleges segélykérésre. Ha valaki bajba kerül a Balaton közepén és hívja a 112-es segélyszámot, akkor vsz. időben ki fogják menteni. Ha sötétben van -mondjuk horgászoknál gyakori - akkor kell tudni fényjelzéseket adni a telefonnal, vagy vízhatlan zseblámpával, mikor tudja, hogy már keresik.

Sok egyéb apróságnak tűnő, de életmentő információt is össze lehet szedni még ezeken kívül is. Akinek eszébe jut írjon. Segítsük egymást" - írta a Facebookon.
 

Rutinosokkal is történhet tragédia, ha elfelejtkeznek ezekről

Gábor kérdésünkre elmondta: gyerekkorától kezdve vitorlásversenyző, így sokszor került már veszélybe a vízen. "Rengeteg alkalommal voltam veszélyes helyzetekben vízen. Sokszor egyébként az egész rutinosak is megfeledkeznek ezekről a szabályokról. Pár éve így halt meg egy klubtársam a Spartacusból szörffel. Ha van nála telefon, vagy nem próbál szél ellen kiúszni, ha ráfekszik a deszkára, stb. akkor túléli."
 

gyerek gumimatracon

Kép: Depositphotos.com

 

A biztonságos strandolás 7 szabálya

Az alábbi tanácsokat minden esetben érdemes betartani:

  • Csak biztos úszástudással menjünk a mélyebb vízbe, a gyerekeket pedig egy percre se hagyjuk magukra!
  • Ne ugorjunk fejest - sem stégről, sem vízibicikliről, SUP-ról, csónakról, stb. -anélkül, hogy előzőleg meg ne bizonyosodtunk volna arról, hogy elég mély-e a víz hozzá!
  • Felhevült testtel ne ugorjunk, vetődjünk a vízbe, előbb mindig mártózzunk meg.
  • Figyeljük a viharjelzést! Első fokú riasztás esetén (percenként 45 villanás) nem szabad a parttól 500 méternél távolabb tartózkodni. Másodfokú jelzés esetén (percenként 90 villanás) azonnal el kell hagyni a vizet! (Kapcsolódó cikkünk: Mit tegyünk és mi az ami tilos villámlás esetén?)
  • Ne aludjunk el a gumimatracon, gumicsónakban! A vízimentők gyakran mentenek ki olyan személyeket a vízből, akik elszenderednek, és a tó közepén ébrednek fel.
  • Figyeljünk a sziklákra, farönkökre, főleg a sekélyebb területeken! (Kapcsolódó cikkünk: A balatoni szabad strandok veszélyei - így kerültem a gyerekpancsolóból fekvőgipszbe pár óra alatt)
  • Vigyázzunk egymásra! Amennyire tőlünk telik, akadályozzuk meg, hogy ittas állapotban lévő barátaink vagy családtagjaink bemenjenek a vízbe!

Hogyan menthetjük meg a gyerek életét, ha elmerült a vízben? A Gyermekrohamkocsi csapata oktatóvideóban foglalta össze, mik a teendők, amíg kiér a mentő.

Korábban gyermeksebésszel beszélgettünk arról, hogy milyen óvintézkedéseket érdemes betartani, illetve milyen trükkökket tanítsunk meg gyermekünknek, hogy ha mégis megtörténne a baj, akkor életben maradjon addig, míg meg nem érkezik a segítség: A vízbefulladás megelőzhető, tanítsd meg gyermekednek ezt a pár trükköt! - A gyermeksebész életmentő tanácsai


Így kell értelmezni a viharjelzést

Az aktuális viharjelzéseket már online is nyomon tudjuk követni a Katasztrófavédelem honlapján, érdemes megnyitni az oldalt strandolás előtt, majd kiválasztani a bal felső sarokban a helyszínt: Viharjelző rendszer

  • Az elsőfokú viharjelzés alatt a viharjelző percenként negyvenötöt villan, ilyenkor csak a parttól számított 500 méteren belül szabad úszni, illetve csónakkal és más vízi sporteszközzel haladni.
  • Másodfokú viharjelzéskor a viharjelző percenként kilencvenszer villan, ebben az esetben fürödni tilos, valamint a vitorlás hajók kivételével nem szabad csónakkal és más vízi sporteszközzel közlekedni. Aki megszegi ezeket a szabályokat, az az életét kockáztatja.

Ha valaki bajba kerül vagy bajbajutottat lát a Balatonban, a 1817-es segélyhívó telefonszámon kérhet segítséget.

Indexkép: Depositphotos.com

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Rengetegen keresték a kétéves kislányt, sajnos már csak a holttestét találták meg.
"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

Minden nő tudja, hogy a nőgyógyász kincs. Ez egy bizalmi viszony, így nem csoda, hogy olyan embert szeretnénk választani, aki szimpatikus, aki tudja kezelni az esetleges betegségeinket és aki felkészít a szülésre. Egy fiatal lány éppen ezért a lehető legközelebbi személyt választotta erre a nemes feladatra, aki nem más, mint az édesapja.
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Erre a 8 dologra van szüksége egy kamasznak a szüleitől

Erre a 8 dologra van szüksége egy kamasznak a szüleitől

Szakértők szerint a legrosszabb, amit ilyenkor tehetünk, ha folyamatosan tiltjuk őt mindentől. Egy kamasznak szüksége van egy biztonságos helyre, szabadságra, útmutatásra, biztatásra és persze arra, hogy bármennyire is felbosszant, érezze, hogy szereted őt.
A szerkesztő ajánlja