SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kinyissanak-e júniusban az iskolák? - érvek és ellenérvek

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2020-05-20
A koronavírus-járvány első hullámának lecsengésével egyre több országban nyitottak meg újra az iskolák. Hazánkban ez május végéig biztosan nem fog bekövetkezni, utána pedig kérdés, érdemes lenne-e két hétre újraindítani a személyes tanítást. Érvek és ellenérvek minden oldalról elhangzanak.
Kinyissanak-e júniusban az iskolák? - érvek és ellenérvek

Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádiónak nyilatkozva „valószínűtlennek” nevezte, hogy idén még újraindul az osztálytermi tanítás. Az elmúlt időszak intézkedéseit látva azonban – emlékezzünk csak arra, amikor március 13-án reggel még indokolatlannak tartották az iskolák bezárását, majd még aznap este mégis bejelentették a távoktatást – nem lehetetlen, hogy amire ma nem látnak sok esélyt, holnap mégis megvalósul. Kérdés, hogy kinek és miért lenne jó, ha a tanév utolsó két hetére fizikailag is vissza kellene térniük a diákoknak az iskolapadba.


Visszatérés a suliba - pro és kontra


Nyissanak ki az iskolák minél hamarabb!

„Hát én nagyon remélem, hogy kinyitnak, mert ezt már nem tudom, meddig fogjuk bírni” – mondja a manikűrösként dolgozó Orsi, egy alsós kislány és egy bölcsődés kisfiú anyukája. Amióta a gyerekek otthon vannak, Orsi állandó délelőttös műszakot visz, a férje pedig délután jár munkába, így oldják meg a gyerekek felügyeletét. A bevétele nagyjából az egyharmadára esett vissza, hiszen délelőtt mindig kisebb a forgalom, és a vendégek is csak az utóbbi időben kezdtek nagyobb számban visszatérni. „Ha rövid időn belül nem kezdhetek újra teljes időben dolgozni, valószínűleg éhen fogunk halni” – teszi hozzá.

Orsi problémájában rengeteg dolgozó szülő osztozik, ám nekik a kéthetes újranyitásnál hosszabb távú segítségre van szükségük. Gulyás Gergely múlt héten bejelentette, hogy engedélyezik a nyári napközis táborok szervezését, ami valamennyi segítséget jelenteni fog, de mivel egy tematikus tábor heti ára 25 ezer forintnál szokott kezdődni, az anyagilag megroppant családok számára az ingyenes iskolai ügyelet jelentené a valódi megoldást. Ennek kidolgozása egyre több intézményben van folyamatban.


Erre a két hétre már felesleges

„Nagyon szívesen találkoznék újra a tanítványaimmal, mindenkinek sokat jelentene, ha méltóképpen tudnánk lezárni a tanévet, de nem hiszem, hogy ennek bármi értelme lenne már” – vélekedett egy budapesti tanítónő. Úgy gondolja, az utolsó hetekben érdemi tanítás már egyébként sem szokott folyni, a sportnapok és kirándulások megszervezése rendkívül nehéz vagy akár lehetetlen is lenne a járványügyi előírások miatt. A családok már beálltak a távoktatás rutinjára, nem lenne értelme ezt két hétre felborítani.

Hasonlóan vélekedik állásfoglalásában a Civil Közoktatási Platform is. Mint írják: a kötelező bejárás előírása mindenképpen indokolatlan, ez a két hét azonban lehetőséget adhatna a kiscsoportos felzárkóztatásra, javításra, a bukások elkerülésére. Ez a két hét, akár személyes találkozással is, azoknak jelentene esélyt, akik számára a digitális oktatás valamilyen okból megoldhatatlan.

A nyári gyermekfelügyelet megszervezése azonban a civilek szerint is sürgető feladat: „Sürgősen meg kell határozni nyári gyermekfelügyelettel kapcsolatos lehetőségeket és kötelezettségeket. A szabályozásnak és a feltételeknek biztosítania kell a gyermekek és a közreműködők védelmét, és kellően rugalmasnak kell lennie ahhoz, hogy a helyi sajátosságokhoz és a járványügyi helyzethez igazolni tudjon. A szakszervezetekkel egyeztetve meg kell határozni a tanárokra, egyéb közreműködőkre vonatkozó szabályokat, díjazást, figyelembe véve a digitális munkarend során őket ért terhelést.”


Aki nem engedné még iskolába a gyerekét

Nem feledkezhetünk meg azokról a szülőkről, családokról sem, akik – akár azért mert veszélyeztetett családtaggal élnek együtt, akár puszta óvatosságból – nem szeretnék még a gyermeküket közösségbe engedni.

„Nagyon remélem, hogy nem nyit ki az iskola, mert ha igen, én akkor sem engedem a fiamat. 3 hónapos a legkisebb gyermekünk, és együtt élünk a 85 éves, szívbeteg édesanyámmal. Kizárt, hogy megkockáztassuk azt, hogy a gyerek az iskolából bármit hazahozzon” – adott hangot az aggodalmának a háromgyermekes Zsuzsa.

A hasonló aggályok kiküszöbölésére a legtöbb ország, amely újranyitotta az iskoláit, nem tette kötelezővé a bejárást, a párhuzamos tantermi és digitális oktatást azonban hazánkban a szakmai szervezetek kivitelezhetetlennek tartják.

Neked mi a véleményed? Nyissanak ki az iskolák? Elengeded a gyerekedet?

Frissítés Maruzsa Zoltán szerdai bejelentése alapján: Új bejelentés: ilyen dátummal nyitnak újra az óvodák, bölcsődék és iskolák

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: ESB Professional / shutterstock

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
Megugrott a szamárköhögéses esetek száma hazánkban

Megugrott a szamárköhögéses esetek száma hazánkban

Már a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikáján is kezeltek idén súlyosan beteg gyermeket szamárköhögéssel. Míg a korábbi években maximum egy-két megbetegedést tapasztaltak éves szinten Magyarországon, addig az idei első negyedévben már 12 esetet regisztráltak. A betegség ellen létezik védőoltás, amit a gyerekek kötelező oltásként kapnak meg, de a kisbabákra különösen veszélyes lehet, ha a védettség kialakulása előtt fertőződnek meg a kórral.
A szerkesztő ajánlja