SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Apró lépések, hogy ne csak a július teljen műanyagmentesen

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-07-09
Ha úgy érzed, a teljes műanyagmentesség túl drasztikus, és egyébként is megvalósíthatatlan, nem kell elkeseredned: valószínűleg senki nem tudja még teljesen száműzni az ilyesmit az életéből. Néhány apró lépést azonban akár ma elkezdhetsz megtenni azért, hogy ne csak júliusban, hanem egész évben környezettudatosabban élj.
Apró lépések, hogy ne csak a július teljen műanyagmentesen

Mi, a Családinet szerkesztősége nagy örömmel hallottuk a Műanyagmentes Július hírét. Kisebb-nagyobb gyerekeket nevelő családanyákként az a célunk, hogy ami számunkra még erőfeszítés, a gyerekeinknek már természetes legyen.

Éppen ezért a legfontosabb – és bizonyos életkorban talán a legnehezebb – feladat a gyerekeink meggyőzése. Nem, nincs szükség szívószálra, nem vesszük meg a nyolcvanadik olcsó vackot, ami holnapra valószínűleg már eltörik és a kukában landol, és a gyorsétteremben sem olyan menüt kérünk, amihez automatikusan műanyag játék jár. Ha sikerül elérnünk, hogy magukévá tegyék a fenntarthatóság szempontjait, félig már nyert ügyünk van.


Apró lépésekkel a cél felé


Sokan lelkesülnek fel a műanyagmentes kampány hatására, és döntik el, hogy egyszer és mindenkorra megszabadulnak minden ilyesmitől az otthonukban. A cél szép, a bökkenő azonban az, hogy ez így szinte biztos, hogy nem fog sikerülni. Először még mindenki boldogan főzi otthon a mosószappant, gyúrja a tésztát, táraz be textilzsebkendőből – aztán rájön, hogy az egész macerás, piszkos, gusztustalan, és két-három hónap múlva ugyanott tart, mintha el sem kezdte volna. Érdemes ezért csak apró lépésekkel közelíteni meg a célt, mindig csak annyi változást tenni, ami még nem okoz túl nagy megrázkódtatást, és biztos, hogy be tudjuk illeszteni az életünkbe. Könnyen lehet, hogy jövő ilyenkorra a házi szappan ideje is eljön, de várjuk ki türelemmel!

A következő lépésekkel már sokat tehetünk azért, hogy kevesebb műanyag hulladékot termeljünk:


Kezdőknek:


• Ne vásároljunk műanyag szatyrot! Legjobb, ha vásárolunk egy-két textil bevásárlószatyrot, amit mindig magunknál hordunk. Ha úgy alakul, hogy mégis kell vennünk nejlont, ne dobjuk ki azonnal, hanem használjuk fel, ahányszor csak lehet!
• Műanyag helyett üveges vagy fém kiszerelésű ételeket vásároljunk pl. ketchupból, tésztaszószból, üdítőitalokból.
• Kerüljük a tálcás, lefóliázott zöldségeket, húsokat. Vásároljunk inkább zöldségesnél, hentesnél.
• Hordjunk magunknál evőeszközt, így nem kell a gyorsétteremben elkérnünk az eldobhatót.
• Amit csak műanyag flakonban árusítanak, abból válasszuk a nagyobb kiszerelést pl. olaj, sampon stb.
• Kávézóban kérjünk csészét az eldobható pohár helyett. Ha elvitelre vesszük, vásároljunk „sétáló bögrét”, és abba kérjük – sok helyen olcsóbb is így.
• Fóliázás helyett tároljuk ételeinket ételhordóban.
• Ne használjunk egyszer használatos tisztítókendőket takarításhoz.


Haladóknak


• Vásároljunk vagy varrjunk kisméretű műanyag szatyrokat, és ebbe kérjük a zöldséget, gyümölcsöt, pékárut.
•  Váltsunk textil zsebkendőre.
• Műanyag használati tárgyainkat (mint ételhordó, dobozok, fogkefe, gyerekjátékok) fokozatosan cseréljük le valamilyen természetes anyagból készültre. Ilyenkor fontos, hogy a műanyagot használjuk, amíg lehet, csak újat ne vegyünk belőle.
• Próbáljuk ki a mosható intimbetétet vagy a menstruációs tölcsért.
• Ha kisbabánk van, próbáljuk ki a mosható pelenkát
• Vásároljunk minél kevesebb félkész ételt. Ehelyett amit csak lehet, készítsünk el otthon, pl. tésztát, szószokat.


Extra haladó szint


• Amit lehet, termeljünk meg magunk! Amire nincs lehetőségünk, helyi termelőktől szerezzük be. Legjobb, ha az áru nem utazott 60 km-nél többet hozzánk.
• Takarítószereinket, kozmetikumainkat készítsük el magunk.

Te mit teszel, hogy fenntarthatóbban élj? Tanuljunk egymástól, oszd meg ötleteidet a többiekkel!

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: geralt / pixabay

 

 

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
A szerkesztő ajánlja