SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Családban marad - családon belüli erőszak, bántalmazás

Jeckel Eszter [cikkei] - 2020-11-18
Amiről nem beszélünk, az nincs is.

Családban marad, szoktuk mondani, de vajon mit is jelent ez?
Ritkán jut eszünkbe, hogy az otthoni “viharokról" beszéljünk. Sok szó esik a bántalmazó kapcsolatból való kilépésről, de kevés arról, hogy milyen hatással van ez a családban élő gyermekre, gyermekekre.

A gyermekek elleni erőszaknak két nagy csoportja van:


Bántalmazás:

  • Fizikai bántalmazás
  • Érzelmi bántalmazás
  • Szexuális bántalmazás

Elhanyagolás

  • Fizikai elhanyagolás
  • Oktatási-nevelési elhanyagolás
  • Érzelmi elhanyagolás

Ami közös bennük, hogy mindegyik mély nyomot hagy a gyermekben és felnőtt korukba is elkíséri őket. Nagy valószínűséggel bármilyen típusát is éli át a gyermekkori bántalmazásnak, a felnőttkori családjában újraéli ugyanazokat a saját gyermeke hasonló korában. 

Több eset is lehetséges: van, hogy mindkét szülő kisebb-nagyobb mértékben maga is bántalmazó, de még gyakoribb az, hogy az egyik fél szabadulna a kapcsolatból, de félelemből, anyagi függés vagy tévesen értelmezett szeretet miatt nem teszi meg a szükséges lépéseket és csak telnek az évek úgy, hogy közben folyamatos a bántalmazás.


Mit tehet a változtatni akaró szülő?


1. Kérjen segítséget! 

Maguktól ritkán oldódnak meg ezek a helyzetek. Segítség lehet barátok bevonása és az őszinteség a környezettel szemben. Akár szakemberhez is fordulhatunk a családsegítőtől kezdve a coachon át egészen a pszichológusig.

Ők egészen valószínű, hogy külső szakemberként könnyebben átlátják majd a helyzetet. 

Sajnos maga a családvédelmi rendszer nem mindig tud segíteni, de ha kellő körültekintéssel lépünk és tervezünk, akkor egy szebb, és jobb jövő rajzolódhat ki és egészen biztos, hogy a legtöbben ezt szánják a gyermeküknek.


2. Próbálja feltérképezni, hogy mi az, ami a kapcsolatban tartja!

Nézzen utána magában! Akár egy papírt is elővehet, hiszen a papír elbírja az őszinteséget. Mi az, ami ott tartja  kapcsolatban? Abban a kapcsolatban, ami nem ad, csak elvesz. Mi az, amit a gyermekének szán?

A gyermekek előtt minta az, amit előttük élnek a szüleik, gonviselőjük. Ezt a mintát szánja neki?

Ha megszületik a felismerés, hogy a kapcsolat árt a gyermekeknek és ezután a döntés, hogy ez a kapcsolat nem maradhat így, akkor kezdjen el tervezni - ez most egy kicsit giccses lesz, de - egy szebb jövőt!

A bántalmazó kapcsolatban, vagy családban élők sokszor azt gondolják, hogy ilyen nincs, pedig többen, akik már kikerültek belőle arról számolnak be, hogy bizony lehetséges a boldogság utána is. Ráadásul mindennek a legpozitívabb hozadéka, hogy a gyermekek egy olyan mintát látnak, ahol sikerül a rosszat legyőzni és újra lehetnek normális célok egy normális életben. 


3. Kihez fordulhatnak külső segítségért?

Amennyiben a bántalmazásnak a legsúlyosabb formái történnek meg a családban, akkor a gyermekvédelmet lehet és kell értesíteni, illetve még súlyosabb esetben akár rendőrségi feljelentést is tenni.

Mind a gyermekeknek, mind pedig a segítő szülőnek érdemes pszichológus segítségét is kérni.

Bántalmazó családi kapcsolatokban a pár-, és családterápia már nagy valószínűséggel nem megoldás, így az arra való utalás, hogy majd megváltozik a bántalmazó, igen-igen ritkán valósul meg. 

A NANE szervezetét, illetve az Eszter Egyesületet is felkereshetik a problémájukkal a családok, ahol egyébként arra is lehetőség van, hogy felismerjék a bántalmazás mértékét és formáját.

Sok erőt és kitartást kívánok és azt a fókuszt, hogy a gyermekek jövőjéért megéri változtatni.

A kép Karolina Grabowska fotója a Pexels oldaláról

Jeckel Eszter


Jeckel Eszter
megoldásfókuszú kamasz coach, pedagógus

Elérhetőségek:
E-mail: jeckeleszter@gmail.com
Honlap: www.jeckeleszter.hu (fejlesztés alatt)
Facebook: Jeckel Eszter - diplomás coach


(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Sokkoló eredményt hozott az agyevő amőba miatt vett vízminták vizsgálata

Az agyevő amőba által okozott fertőzéssel kapcsolatban Párkány Vadas strandfürdőjében a hatóságok szerint a mintavételek több mint háromnegyedében találtak amőbát.

Ha ilyen popcornt vettél, ne fogyaszd el, rákkeltő lehet!

A Nébih kéri a vásárlókat, hogy az alábbi azonosító adatokkal megegyező termékeket ne fogyasszák el!

35 évig hordta a testében a megkövesedett magzatot - döbbenetes felfedezés egy 73 éves nőnél

Egy ritka és sokkoló orvosi eset kapcsán derült fény arra, hogy egy 73 éves algériai nő 35 éven át hordozott a hasüregében egy elhalt, megkövesedett magzatot - anélkül, hogy tudott volna róla. A "kőgyermek" esete nemcsak megdöbbentő, de bepillantást enged a női test elképesztő alkalmazkodóképességébe is.

Hogyan érinti a kánikula a szívet, a szívbetegeket?

A kánikulában sokan érezhetik kimerültnek magukat, az sem ritka, hogy ájulásközeli állapotot okoz a forróság. Azonban, akik mellkasi fájdalmat, légszomjat, gyors, esetleg szabálytalan pulzust érzékelnek, feltétlenül forduljanak orvoshoz. Dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont - Prima Medica kardiológusa arra is felhívta a figyelmet, hogy szívbetegek, idősek és krónikus betegséggel élők hogyan óvhatják a szívüket a kánikulában.

Két űrbeli kutatásban vesz részt a Semmelweis Egyetem

25 tudományos kutatást visz a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére Kapu Tibor, a magyar kutatóűrhajós kéthetes küldetéséhez, ebből kettőt a Semmelweis Egyetem kutatói kezdeményeztek. A tudományos programba bekerült az űrutazás során fellépő egészségügyi - kardiovaszkuláris és egyensúlyszervi - problémák telemedicinás kísérlete és egy nanoszálalapú szemészeti gyógyszerformuláció alkalmazásának vizsgálata is mikrogravitációs körülmények között.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja