SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Családban marad - családon belüli erőszak, bántalmazás

Jeckel Eszter [cikkei] - 2020-11-18
Amiről nem beszélünk, az nincs is.

Családban marad, szoktuk mondani, de vajon mit is jelent ez?
Ritkán jut eszünkbe, hogy az otthoni “viharokról" beszéljünk. Sok szó esik a bántalmazó kapcsolatból való kilépésről, de kevés arról, hogy milyen hatással van ez a családban élő gyermekre, gyermekekre.

A gyermekek elleni erőszaknak két nagy csoportja van:


Bántalmazás:

  • Fizikai bántalmazás
  • Érzelmi bántalmazás
  • Szexuális bántalmazás

Elhanyagolás

  • Fizikai elhanyagolás
  • Oktatási-nevelési elhanyagolás
  • Érzelmi elhanyagolás

Ami közös bennük, hogy mindegyik mély nyomot hagy a gyermekben és felnőtt korukba is elkíséri őket. Nagy valószínűséggel bármilyen típusát is éli át a gyermekkori bántalmazásnak, a felnőttkori családjában újraéli ugyanazokat a saját gyermeke hasonló korában. 

Több eset is lehetséges: van, hogy mindkét szülő kisebb-nagyobb mértékben maga is bántalmazó, de még gyakoribb az, hogy az egyik fél szabadulna a kapcsolatból, de félelemből, anyagi függés vagy tévesen értelmezett szeretet miatt nem teszi meg a szükséges lépéseket és csak telnek az évek úgy, hogy közben folyamatos a bántalmazás.


Mit tehet a változtatni akaró szülő?


1. Kérjen segítséget! 

Maguktól ritkán oldódnak meg ezek a helyzetek. Segítség lehet barátok bevonása és az őszinteség a környezettel szemben. Akár szakemberhez is fordulhatunk a családsegítőtől kezdve a coachon át egészen a pszichológusig.

Ők egészen valószínű, hogy külső szakemberként könnyebben átlátják majd a helyzetet. 

Sajnos maga a családvédelmi rendszer nem mindig tud segíteni, de ha kellő körültekintéssel lépünk és tervezünk, akkor egy szebb, és jobb jövő rajzolódhat ki és egészen biztos, hogy a legtöbben ezt szánják a gyermeküknek.


2. Próbálja feltérképezni, hogy mi az, ami a kapcsolatban tartja!

Nézzen utána magában! Akár egy papírt is elővehet, hiszen a papír elbírja az őszinteséget. Mi az, ami ott tartja  kapcsolatban? Abban a kapcsolatban, ami nem ad, csak elvesz. Mi az, amit a gyermekének szán?

A gyermekek előtt minta az, amit előttük élnek a szüleik, gonviselőjük. Ezt a mintát szánja neki?

Ha megszületik a felismerés, hogy a kapcsolat árt a gyermekeknek és ezután a döntés, hogy ez a kapcsolat nem maradhat így, akkor kezdjen el tervezni - ez most egy kicsit giccses lesz, de - egy szebb jövőt!

A bántalmazó kapcsolatban, vagy családban élők sokszor azt gondolják, hogy ilyen nincs, pedig többen, akik már kikerültek belőle arról számolnak be, hogy bizony lehetséges a boldogság utána is. Ráadásul mindennek a legpozitívabb hozadéka, hogy a gyermekek egy olyan mintát látnak, ahol sikerül a rosszat legyőzni és újra lehetnek normális célok egy normális életben. 


3. Kihez fordulhatnak külső segítségért?

Amennyiben a bántalmazásnak a legsúlyosabb formái történnek meg a családban, akkor a gyermekvédelmet lehet és kell értesíteni, illetve még súlyosabb esetben akár rendőrségi feljelentést is tenni.

Mind a gyermekeknek, mind pedig a segítő szülőnek érdemes pszichológus segítségét is kérni.

Bántalmazó családi kapcsolatokban a pár-, és családterápia már nagy valószínűséggel nem megoldás, így az arra való utalás, hogy majd megváltozik a bántalmazó, igen-igen ritkán valósul meg. 

A NANE szervezetét, illetve az Eszter Egyesületet is felkereshetik a problémájukkal a családok, ahol egyébként arra is lehetőség van, hogy felismerjék a bántalmazás mértékét és formáját.

Sok erőt és kitartást kívánok és azt a fókuszt, hogy a gyermekek jövőjéért megéri változtatni.

A kép Karolina Grabowska fotója a Pexels oldaláról

Jeckel Eszter


Jeckel Eszter
megoldásfókuszú kamasz coach, pedagógus

Elérhetőségek:
E-mail: jeckeleszter@gmail.com
Honlap: www.jeckeleszter.hu (fejlesztés alatt)
Facebook: Jeckel Eszter - diplomás coach


(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Sokkoló eredményt hozott az agyevő amőba miatt vett vízminták vizsgálata

Az agyevő amőba által okozott fertőzéssel kapcsolatban Párkány Vadas strandfürdőjében a hatóságok szerint a mintavételek több mint háromnegyedében találtak amőbát.

Meghalt a 11 éves kisfiú, akit fürdés közben agyevő amőba fertőzött meg

Tragikus véget ért a kórházi kezelése annak a 11 éves szlovákiai kisfiúnak, akit egy párkányi fürdőben fertőzhetett meg a rendkívül ritka és szinte mindig halálos kórokozó, az agyevő amőba. A Naegleria fowleri nevű egysejtű ellen nincs biztos gyógymód - a fiú több napos küzdelem után hunyt el.

Agyevő amőba fertőzhetett meg egy fiút egy párkányi fürdőben - ritka, de halálos kór terjedhet nyáron

Egy ritka, de rendkívül veszélyes fertőzés gyanúja merült fel egy tizenegy fiú esetében, aki egy szlovákiai fürdőzés után került válságos állapotba. A hatóságok szerint nem kizárt, hogy az agyevő amőba, azaz a Naegleria fowleri állhat a háttérben. Utánajártunk, mit lehet tudni erről a rettegett kórokozóról és milyen veszélyeket rejt a nyári fürdőzés.

Eltűnt hatéves ikerpár Budapesten: az ország együtt izgul Annabell Zoéért és Blanka Noémiért

Június 12-én délután egy nagymama vitte el engedély nélkül Kosztyú Annabell Zoét és Kosztyú Blanka Noémit Budapesten, a Bikás park környékéről - azóta semmit sem tudni a kislányokról. A rendőrségi feljelentés már megtörtént, az ország hálózatai összefogtak, hogy segítsenek megtalálni őket.

Tábori rémálmok és kiközösítés: Hogyan segíts gyermekednek, ha bajba kerül?

A nyári táborok izgalmas kalandokat és értékes tapasztalatokat ígérnek, ám néha szorongással és más lelki nehézségekkel is járhatnak. Hogyan ismerheted fel, ha gyermeked kiközösítés áldozata lett, és mit tehetsz, ha nem akar visszamenni a táborba, de nem mondja el az okát?

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja