SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Popper Péter: "Mit csinálunk magunkból és a gyerekeinkből ebben a nagy rohanásban?"

Tóth Nikolett [cikkei] - 2021-08-16
Állandóan rohanunk. Siettetjük a fejlődést. Ha nem kúszik, mászik, áll, ül, indul el akkor, amikor a nagykönyvben meg van írva, máris rohanunk fejlesztésről fejlesztésre. Pedig aki később tanul meg beszélni, abból is remek kommunikációs szakember lehet. És aki nem szobatiszta 3 évesen, az sem fog bepisilni a nászéjszakáján. Rohanás helyett inkább éljük meg a pillanatot!
Popper Péter: "Mit csinálunk magunkból és a gyerekeinkből ebben a nagy rohanásban?"

Ezért nem kellene siettetni a gyermekek fejlődését

Semmi jóra nem vezet a rohanás

Van egy kisfiam. 2,5 éves. Még szopizik és nem szobatiszta. Csak jövőre megy óvodába, mert évvesztes és mert így döntöttem. Mi nagyon jól érezzünk magunkat együtt, a környezetemből viszont folyamatosan rosszalló megjegyzéseket kapunk:

  • Nem normális, hogy ezt a gyereket még mindig szoptatod! Majd meglátod, hogy úgy magadhoz láncolod, hogy le se tudod vakarni magadról!
  • Mi lenne, ha most óvodába kellene mennie? 2 hónap sincs már szeptemberig és még mindig nem szobatiszta!
  • Ezt nagyon elrontottad! Egy ekkora gyereknek már szüksége van társaságra!

Álljunk meg egy szóra, és most Popper Pétert, az egyik legnépszerűbb pszichológusunkat idézem:

"Ha egy gyerek hatévesen nem köszön, miért baj?
Majd köszön húszévesen.
Ha egyévesen nem szobatiszta, miért baj?
Igen kevés lány pisil be a nászéjszakán.”

A gondolatot a végtelenségig lehetne folytatni:

  • Miért baj az, ha cicizik 2 évesen? Nem fog anyatejjel a hátizsákjában egyetemre menni.
  • Miért baj az, ha nem beszél még 1,5 évesen? Kiváló kommunikációs szakember lehet belőle akkor is, ha 2 hónappal később kezd el folyékonyan beszélni.
  • Miért baj az, ha nem tud még 10-ig számolni és nem tudja leírni a nevét az óvodában? Nem elég, ha az iskolában tanulja meg ezeket?
  • Miért baj az, ha valaki évvesztes? Miről marad le?
  • Miért baj az, ha valaki 5 évfolyamos gimnáziumban tanul? Ha nem 18, hanem 19 évesen érettségizik, akkor miről marad le az életben?
  • Miért baj az, ha valaki rájön, hogy nem azt szeretné tanulni, ahová felvették és inkább egy másik egyetemre jelentkezik? Ha egy évvel később kezd el dolgozni a szakmájában, mint a többiek, akkor már nem lehet boldog és sikeres?
  • Miért baj az, ha valaki későn megy férjhez? Ő már ne is legyen boldog?
     

Minden szülő aggódik azon, hogy mi lesz a gyerekéből

”Minden szülőben van egy félelem, hogy hogy fog boldogulni majd a gyereke, ha felnő. Vajon mi lesz belőle?” – mondta Dr. Makai Gábor klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta a Családinetnek.

A szülő a gyerek minden rezzenését figyeli és utánaolvas, hogy mikor kell kúsznia, másznia, stb. Ha pedig eltérést tapasztal a nagykönyvhöz képest, akkor azonnal beindul egy pánikreakció, és innen nincs is már megállás.

”A szülő ilyenkor fejlesztésről fejlesztésre rohan a gyerekével, mert fél, hogy lemaradt, fél, hogy nem egészséges” – mondja a klinikai szakpszichológus.

Csak éppen azt felejtjük el, hogy minden gyerek másképp fejlődik, és:

  • egyrészt később be tudja hozni a lemaradást,
  • másrészt pedig nem kell mindenkinek mindenben jónak lennie.

”Nehezen tudunk késleltetni. Nem tudunk magunknak időt adni, inkább sürgetjük ahelyett, hogy megélnénk a helyzetet. Azt gondoljuk, hogy mindent most kell, és később már nem adatik meg az a lehetőség. Lassítsunk egy kicsit és higgyünk abban, hogy meg tudjuk oldani a problémát.”
 

A zsenik általában későn érők

Stephen Hawking fizikusnak se az olvasás, se a számolás nem ment az iskolában. De nem ő az egyetlen zseni, aki bizonyos dolgokban el volt maradva a társaitól.

Popper Péter szerint:

”Ha megfigyeljük a nagy zsenik gyerekkorát, a következőt vesszük észre: lassan bontakoznak ki. A zseniális emberek többsége eléggé málé a fejlődés korai szakaszában. Későn érők.

Ha egy gyerek olykor kissé elmaradottabbnak néz ki a társaihoz képest, attól még nem biztos, hogy ez rossz jel.”

Vagyis nem kell mindenkinek mindenben jónak lennie. Ha valaki szépen énekel, de nem megy neki a kémia, akkor nem kell elsüllyednünk szégyenünkben, legyünk inkább büszkék gyerekünk csodálatos hangjára! Ha nem tud rajzolni, de jól focizik, akkor hadd focizzon az apukájával, testvéreivel vagy a barátaival ahelyett, hogy különórákra kényszerítenéd, mert téged zavar, hogy nem tud felismerhetően rajzolni!

Élvezzétek a közösen eltöltött időt, és éljetek meg minden szép pillanatot ahelyett, hogy aggódtok a jövő miatt, vagy siettetitek a fejlődést!

Indexkép: Pixabay fotója a Pexels oldaláról

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
A szerkesztő ajánlja