SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kismotor, futóbicikli, kerékpár: így fejlesztik a gyerekeket észrevétlenül a járgányok

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-11-27
A műanyag kismotor, a tricikli, a futóbicikli majd a végül a rendes kétkerekű mind fontos szerepet játszanak a gyerek mozgásának, idegrendszerének és kognitív képességeinek alakításában.
Kismotor, futóbicikli, kerékpár: így fejlesztik a gyerekeket észrevétlenül a járgányok

Sok szülő nem érti, miért van szükség ezekre a járgányokra. Hiszen mi is felnőttünk nélkülük, mondják, s ebben igazuk is van. Csakhogy azóta nagyot változott az életmódunk. A legtöbb család mindenhova autóval jár, ezért a gyerekek ijesztően keveset mozognak – és itt most nem szervezett sportfoglalkozásra, hanem szaladgálásra vagy egy egyszerű sétára kell gondolnunk. Miközben már tudományosan bizonyított, hogy a mozgás és az agy fejlődése szorosan összefügg, egyre kevesebb gyerek mászhat fára, lóghat fejjel lefelé a mászókáról, vagy akár képes nyafogás nélkül egy néhány száz méteres gyaloglásra.

Szakértők szerint a tanulási zavarok és az idegrendszeri éretlenségek jó része megelőzhető lenne pusztán azzal, ha engednénk a gyerekeket minél több mozgásformát kipróbálni. Ezt a célt szolgálják többek között a kisgyerekkortól használatos járgányok, amelyek segítségével a mozgásra is könnyebb rávenni a csemetét.


Kismotor

A hungarikumnak számító – külföldön egyáltalán nem elterjedt – műanyag kismotor olyan 1-1,5 éves kortól válik a hazai gyerekek alapfelszerelésévé. Segítségével megtanulja az aszimmetrikus mozgást – hiszen váltott lábbal kényelmes hajtani – és fejlődik általa az egyensúlyérzéke.

Amikor a kisded megkapja az első kismotort, engedjük vele ismerkedni: tologatni, ráülni. Ha érett rá, néhány nap alatt rá fog érezni a technikájára. Bendig Borbála gyógypedagógus arra figyelmeztetet, hogy a kismotort ne használjuk a babakocsi helyettesítőjeként: először tanuljon meg a gyermek járni, és csak utána kapjon motort.

A motorozás technikáját – egyensúlyozás, váltott lábbal hajtás – legkésőbb 2,5 éves korig el szokták a gyermekek sajátítani. Gondot jelezhet, ha erre az életkorra nem megy az aszimmetrikus mozgás.


Tricikli

A háromkerekű bicikli annyival fejlettebb a kismotornál, hogy pedállal kell hajtani. 2 éves kortól ajánlott, a pedálozó mozdulatra legkésőbb 3,5 éves korra kell a kisgyermeknek ráérezni.

A pedálozás rendkívül fontos az idegsejtek közötti összeköttetés kialakítása szempontjából. Ha nem sikerül elsajátítani, motoros automatizmus problémára és koordinációs zavarokra gyanakodhatunk.


Futóbicikli

Nem túlzás azt állítani, hogy a futóbicikli forradalmasította a biciklizés tanulását. Néhány évtizede a gyerekek először a pedálozás technikáját sajátították el pótkerékkel, és amikor ez már ment, próbáltak az egyensúlyozásra is ráérezni. A futóbicikliknek köszönhetően a sorrend felcserélődött: először egyensúlyozni tanulnak meg, utána pedig akkor is pillanatok alatt ráéreznek a pedálozásra, ha nem volt háromkerekű biciklijük. A legtöbb gyerek, akinek futóbiciklije volt, néhány perc, legfeljebb egy-két óra alatt tanul meg kétkerekűn tekerni.


Bicikli

A gyerekek többsége 4-5 éves kora táján érik meg a hagyományos kerékpár használatára. Eddigre már képesnek kell lennie arra, hogy mozdulatait összehangolja úgy, hogy egyensúlyozás által egyenesben tudja tartani magát. Ez az összetett feladat számtalan módon segíti az agy fejlődését:

  • Fejleszti a mozgáskoordinációt, ezáltal elősegíti a beszédfejlődést.
  • Az egyensúlyozás azokat az agyi területeket aktiválja, amelyek később az írás-olvasás tanulásakor fognak szerepet kapni.
  • Gyorsítja a reakcióidőt.
  • Oxigént juttat az agyba, ezáltal javítva annak működését.
  • Segíti az idegpályák közti összeköttetések kialakulását.
  • Mint minden mozgásforma, csökkenti a szorongást és a stresszt.

Talán nem is gondolnánk, de igen fontos mérföldkő mindezek elsajátítása: többek között az iskolaérettség feltétele is, hogy a gyermek tudjon kétkerekű biciklit hajtani.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: pasja1000 / pixabay

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Rengetegen keresték a kétéves kislányt, sajnos már csak a holttestét találták meg.
"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

Minden nő tudja, hogy a nőgyógyász kincs. Ez egy bizalmi viszony, így nem csoda, hogy olyan embert szeretnénk választani, aki szimpatikus, aki tudja kezelni az esetleges betegségeinket és aki felkészít a szülésre. Egy fiatal lány éppen ezért a lehető legközelebbi személyt választotta erre a nemes feladatra, aki nem más, mint az édesapja.
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Erre a 8 dologra van szüksége egy kamasznak a szüleitől

Erre a 8 dologra van szüksége egy kamasznak a szüleitől

Szakértők szerint a legrosszabb, amit ilyenkor tehetünk, ha folyamatosan tiltjuk őt mindentől. Egy kamasznak szüksége van egy biztonságos helyre, szabadságra, útmutatásra, biztatásra és persze arra, hogy bármennyire is felbosszant, érezze, hogy szereted őt.
A szerkesztő ajánlja