SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mi a különbség a szenzoros integrációs zavar és az autizmus között?

- 2018-02-14
Ugyan az újabb kutatások MRI-n már kimutatták a két rendellenesség közötti agybéli különbséget, de hát a diagnosztizálás egyelőre nem MRI-n történik.
Mi a különbség a szenzoros integrációs zavar és az autizmus között?

Ráadásul mivel az autisták 90%-a szenzoros is (az érzékelés zavara), sokszor a szenzoros tünetekkel azonosítják az autizmust (pl. válogatás, lábujjazás, hangokra való érzékenység). Mégis a szenzorosok 50-70%-a nem rendelkezik más neurológiai diagnózissal (lásd: autizmus vagy ADHD).

Kapcsolódó cikkünk: Szívszorító videó: így telnek a figyelemzavaros gyerekek napjai

Tovább komplikálja a helyzetet, hogy sok szociális tűnet, mint a szociális túlérzékenység, a nehezebb szemkontaktus, az esetleges szocializációs nehézségek (pl. a tömeg miatt) szintén megjelenhetnek a szenzorosoknál is. A szemkontaktus hiányát/nehézségét okozhatja szociális szorongás, vagy szenzorosság is (túl sok inger pl. egy mérges szempár).
Ugyanígy a szenzorosak szociálisan is nagyon érzékenyek, én sem bírom a munkahelyi intrikákat, az igazságtalanságot. Ha sok ember van jelen, jobban érzem magam 2-4 emberrel elkülönülve, mivel nem bírom a tömegjeleneteket.

Abban a másfél évben, amikor a tanácstalan szakembergárda fel-fellángoló kétségei mellett a diagnózist kerestem a fiam és magam számára, minden tesztet kitöltöttem, voltunk három kivizsgáláson is, és mindent el is olvastam a témában.
Tény, hogy keskeny a határ, főleg lányok esetében. De mégis van pár dolog, ami alapján a külső tüneti diagnosztizálás is különbséget tud tenni. A lent felsorolt mindhárom nehézségnek egyidejűleg, hosszan jelen kell lennie és már kicsi kortól. Ebben az esetben beszélhetünk autizmus gyanúról.
A szenzorosoknál jellemzően hiányzik a tipikus repetitív viselkedés (szorongásból adódóan, időszakosan lehetnek és rugalmatlanság is jellemző), és nem alakul ki szokatlanul mély érdeklődés sem.

 

1. Folyamatosan jelenlévő szociális, emócionális nehézségek
 

  • abnormális, furcsa szociális viselkedés (túl barátságos, vagy nem szociális, nem érdeklik a kortársak)
  • a kétirányú beszélgetés nehézsége (mintha kiselőadást tartana, kérdésekre nem válaszol)
  • a nem verbális kommunikáció hiánya, nehézsége
  • az emóciókat nehezen érti (de pl. a lányoknál jellemző a túlzott empátia!)
     

2. Egyszerre legalább két ismétlődő (repetitív) viselkedés
 

  • a játékok felsorakoztatása (szorongás is okozhatja, önmagában nem tünet!)
  • repdesés
  • echolalia
  • idioszinkrázia 
  • rugalmatlanság, nehézség a változások elfogadásában (önmagában szenzoros tünet is)
  • rituálék (önmagában okozhatja szorongás is)
  • a patternek keresése (pl. megjegyzi a rendszámokat, imádja a számsorokat, stb.)
     

3. Szokatlanul mély és esetleg szokatlan érdeklődési terület
 

  • nagyon elmélyed az általa érdekesnek talált területben, vagy egy ilyen mániája van, vagy ezek változnak, de mindig van valami: először a vonatok, aztán a dínók
  • mély érdeklődés szokatlan dolgok iránt: pl. a bizonyos gépek részei iránt.

A fentiekből is látszik, hogy lehet vékony a határ, és a magam részéről úgy is gondolom, hogy mi mind egy közös platformon vagyunk, ahol vannak közös nehézségek és egyeseknek ehhez még hozzájárul más is, de mégis valahol ez egyetlen spektrum, ahol mindenki máshol helyezkedik el.
Akármi is a végső diagnózis, az nem egy halálos ítélet, a pontos diagnózis megtalálásával és az arra szabott fejlesztésekkel, elfogadással és támogatással elégedett gyermek, és sikeres felnőtt válhat gyermekünkből. A diagnózis nem címke, hanem egy eszköz, amely jobb esetben irányt mutat és nem korlátokat szab.
 

Forrás: zurzavaroscsalad.blog.hu
Indexkép: pixabay - szymonpacek

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Rengetegen keresték a kétéves kislányt, sajnos már csak a holttestét találták meg.
"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

Minden nő tudja, hogy a nőgyógyász kincs. Ez egy bizalmi viszony, így nem csoda, hogy olyan embert szeretnénk választani, aki szimpatikus, aki tudja kezelni az esetleges betegségeinket és aki felkészít a szülésre. Egy fiatal lány éppen ezért a lehető legközelebbi személyt választotta erre a nemes feladatra, aki nem más, mint az édesapja.
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

1977 óta április 11-e a Parkinson-kór világnapja. Magyarországon a becslések szerint közel 20 ezer embert érint, a második leggyakoribb idegi károsodással járó betegség.
A szerkesztő ajánlja