SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A fogantatás titkai - 2. rész: Az ovuláció

Gergely Vera [cikkei] - 2014-04-16
"Minden hónapban megjön a menstruációm, tehát van peteérésem..." kezdte ezzel a mondattal a konzultációt egy kedves hölgy. Ezt a tévhitet szeretném a következő cikkel eloszlatni és az ovuláció fontosságára felhívni a figyelmet. Mert ez igen fontos, akkor is, ha nem akarunk kisbabát.
A fogantatás titkai - 2. rész: Az ovuláció

A fogantatásnak egyik elengedhetetlen feltétele az ovuláció. Az ovuláció, magyar nevén peteérés, az érett petesejt kilökődése a petefészekből.

Amikor egy kislány megszületik, már ott vannak petefészkében azok a petesejtek, amik később hónapról hónapra megérnek és terhességet eredményezhetnek. Ezért is szokták azt mondani, hogy petesejtjeink annyi évesek ahány évesek mi magunk vagyunk.

Hogyan is néz ki egy normális menstruációs ciklus? Az FSH és az LH hormonok egymást segítve érlelik a tüszőt. Az FSH hormon munkája az érlelés az LH-é a repesztés. Mindkettőnek megfelelően kell működnie az ovuláció érdekében.

Ezeken kívül még az ösztrogén szintünk is emelkedik folyamatosan, a ciklus első felében, mert ez a hormon a méhnyálkahártya megfelelő állagának elérésében felelős, többek között.

Ha minden rendben van, akkor a petesejt a ciklus 14. napja körül kilökődik és megtörténhet a fogamzás. Sok esetben a peteérés előbb vagy később következik be, ez nem baj, a lényeg, hogy az ovuláció után 14, de legalább 12 nap elteljen.

Az ovuláció megtörténte után a szervezet gőzerővel elkezdi termelni a progeszteront, ezzel is segítve a megtermékenyített petesejt beágyazódását. Ha fogamzás nem történt, akkor a ciklus végén a progeszteron szint lezuhan és megjön a menstruáció. Kezdődik minden elölről.

Sok esetben azért találkozunk hormonproblémákkal, meddőséggel, nőgyógyászati betegséggel, mert a peteérés elmarad és így progeszteron termelődés sincs a szervezetünkben, viszont ösztrogént azt termeltünk, ezzel máris az ösztrogén felé billent hormonális egyensúlyunk.

Tehát nem győzöm hangsúlyozni, hogy nem csak akkor kell figyelnünk, hogy ovulálunk-e amikor babát szeretnénk. Az egyensúlytalanság a saját női egészségünk kapcsán sem jó és sok problémához, cikluszavarhoz, meddőséghez, miómához, cisztához stb. vezethet.

Számos módja van annak, hogy ovulációnkról meggyőződjünk. A legbiztosabb mód a hőmérőzés, amikor a progeszterontermelődés miatt megemelkedik a testhőmérsékletünk. 

Némelyek biztosabb módszernek tartják az ovulációs teszt használatát, sőt az ovulációs mikroszkópot, ráadásul azt csak egyszer kell megvenni.

Sokan a méhnyak által termelt váladékból tudják, hogy hamarosan peteérésük lesz.

Ha végképp nincs ötletünk arról, hogy van-e ovulációnk, akkor a legbiztosabban egy hormoneredményből tudjuk ezt megállapítani. A vélt ovuláció utáni 7. napon mért progeszteron szintből. 15 nmol / L feletti progeszteron szintnél bár biztosak lehetünk abban, hogy  legalábbis a vizsgált ciklusban megtörtént a peteérés és a progeszteron is kielégítően termelődik.

Ne feledjük, hogy saját egészségünk érdekében is fontos tudnunk, hogy minden rendben működik-e a szervezetünkben, ha babát szeretnénk, akkor pedig mindenképpen figyelnünk kell, hogy legyen ovulációnk. Számos lehetőség van, amivel a hormonális eltéréseket rendbe tudjuk tenni, és minél hamarabb ismerjük a problémát annál kevesebb évet kell várnunk a babánkra.

Hogy az ovuláció miért maradhat el és hogyan lehet ezen a problémán segíteni azt a következő cikkben fogom összefoglalni.

Fotó: cuteimage - FreeDigitalPhotos.net

A fogantatás titkai - 1. rész: A hímivarsejt

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Rengetegen keresték a kétéves kislányt, sajnos már csak a holttestét találták meg.
"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

Minden nő tudja, hogy a nőgyógyász kincs. Ez egy bizalmi viszony, így nem csoda, hogy olyan embert szeretnénk választani, aki szimpatikus, aki tudja kezelni az esetleges betegségeinket és aki felkészít a szülésre. Egy fiatal lány éppen ezért a lehető legközelebbi személyt választotta erre a nemes feladatra, aki nem más, mint az édesapja.
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

1977 óta április 11-e a Parkinson-kór világnapja. Magyarországon a becslések szerint közel 20 ezer embert érint, a második leggyakoribb idegi károsodással járó betegség.
A szerkesztő ajánlja