SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Érzelmi elhanyagolás gyermekkorban: egy életre szóló trauma - Podcast beszélgetés

Tóth Nikolett [cikkei] - 2022-10-17
Nemhogy a gyerekkort, de az egész felnőttkort is tönkreteheti az érzelmi elhanyagolás. Vagyis az, ha a szülő tudatosan vagy tudattalanul, de megvonja a figyelmet, a törődést a gyerektől, nem reagál az érzéseire. Milyen hatással van ez a párkapcsolatunkra és mennyire tudunk kilépni szüleink árnyékából akkor, amikor mi válunk szülőkké? Erről kérdeztük Gyarmati Rita pszichológust.
Érzelmi elhanyagolás gyermekkorban: egy életre szóló trauma - Podcast beszélgetés

Ha kíváncsi vagy a teljes beszélgetésre, nézd meg podcast adásunkat!

A videón belül az alábbi témák itt érhetők el: 
 

  • 00:40 - Ki az érzelmileg elhanyagoló szülő? 
  • 06:00 - Az érzelmi elhanyagolás mögött meghúzódó okok
  • 10:30 - A sírás a babák egyetlen kommunikációs formája
  • 11:47 - Társfüggőség, alárendeltség: mindent megtesz azért, hogy szeressék
  • 14:35 - A kamaszkor feladata: kritizálni a szülőket, leválás kezdete
  • 20:13 - Az érzelmi elhanyagolás egyéb következményei 


Ki az érzelmileg elhanyagoló szülő? 

Olyan szülő, aki valamilyen oknál fogva nem képes minőségi időt tölteni a gyermekével. Képtelen figyelni rá, és nem tudja megfelelően kielégíteni a szükségleteit, igényeit. 

Az érzelmileg elhanyagoló szülő általában nem tartja olyan fontosnak a gyermeke igényeit, és sok esetben úgy érzi, hogy ő igenis eleget törődik vele. Bár nem feltétlenül tudatos az érzelmi elhanyagolás, attól még minden esetben súlyos következményei lehetnek.


Az érzelmi elhanyagolás mögött meghúzódó okok

Gyarati Rita pszichológus azt mondja, a szülőket megzavarhatja a túl sok információ is. 

"A telefonnyomkodás nagyon jó, de olyan mennyiségű inger ér három máspodperc alatt, annyi hírt tudok meg, hogy fel se tudom dolgozni. Eközben ott van a gyerekem és sír, én meg csak állok, hogy most itt mit kell csinálni."

Pedig a szakember szerint fontos, hogy az édesanya hallgasson önmagára és a gyerekével való kapcsolatára, hogy érezze a gyereke igényeit, merjen bízni magában és az ösztöneiben. Egyszerűen csak hagyni kell, hogy a kisbabánk vigyen minket valamilyen irányba. 

Hiszen a gyerekek tükröt tartanak nekünk. És mi is formálódunk ezáltal, fejlődik a személyiségünk.

Egy türelmetlen anyát például türelemre taníthat a gyermeke. 

A pszichológus szerint az érzelmi elhanyagolás sokszor nem is tudatos. 

A szülők beleeshetnek abba a hibába, hogy: 

  • túl sok az információ
  • túl sok az egymásnak ellentmondó tanács. Például: vedd fel, hogy érezze a törődést, ne vedd fel, mert hozzászokik és csak úgy fogod tudni elaltatni. 
  • belefáradnak a mindennapokba és inkább úgy döntenek, hogy most egy kicsit kiszállnak, nem foglalkoznak a gyerekkel
     


A sírás a babák egyetlen kommunikációs formája

Egy kisbaba 0-1 éves kora között tanulja meg azt, hogy a világ hogy reagál rá. 

A sírás a kicsik egyedüli kommunikációja, ezzel tudnak jelezni, közvetíteni. A babák másképp sírnak, ha éhesek vagy ha fáradtak, ha fáj a hasuk, stb. Az anyukák hamar rá szoktak hangolódni a babájukra, és könnyen meg tudják különböztetni az egyes sírásfajtákat.

Ha azonban az édesanya nem reagál a baba jelzéseire, akkor abból a kicsi csak azt fogja megtanulni, hogy ez egy olyan világ, ahol nem számít, hogy ő mit érez, vagy hogy mire van szüksége. 

"Van valami bajom, ezt próbálom kommunikálni a világ felé, és a világ nem reagál rá. Ha érzelmi elhanyagolásról beszélünk, az egy huzamosabb dolog, az nem azt jelenti, hogy egyszer fáradtabb vagyok. Hanem folyamatosan nem figyelek."
 

Társfüggőség, alárendeltség: az elhanyagolt gyerek mindent megtesz azért, hogy szeressék

Az érzelmi elhanyagoltság nemcsak azt jelenti, hogy nem veszem fel a babát, ha sír, hanem más területeken is megnyilvánulhat, páldául: 

  • nem adok neki enni,
  • nem iratom be az iskolába, mert minek,
  • nem adatom be a kötelező oltásokat. 

Az érzelmi elhanyagoltság az egész életünkön nyomot hagy. 

"Ha egy gyerek azt érzi, hogy nem fontos, nem reagál rá a környezete, akkor ez a későbbiekben valóban lehet az alapja annak, hogy ő mindenhol alárendelődik. Hogy esetleg társfüggő lesz. Hogy mindent megtesz azért, hogy őt szeressék, mert nem érezte azt, hogy alapvetően úgy ahogy ő önmagában létezik, a hibáival együtt, egy szerethető ember."


Az érzelmi elhanyagolás egyéb következményei: 
 

  • fejlődési problémák: csecsemőkorban hátráltatja a fejlődést és kötődési problémák is jelentkezhetnek
  • negatív önkép: alacsony lesz az önbizalma, mindig a párjától fogja várni a pozitív visszacsatolást, hatalmas terhet ró ezzel a környezetére
  • hajlamos lehet a depresszióra
  • nehezen barátkozik, nem képes megnyílni másoknak
  • mérgező kapcsolatai lehetnek
  • úgy érezheti, hogy az ő érzései, gondolatai nem fontosak, ezért nem is beszél róluk senkinek
  • közömbössé, érzéketlenné válhat
  • poszttraumás stressz szindróma alakulhat ki nála


Vannak olyan esetek, amikre azt mondja a pszichológia, hogy többet árt, ha kapcsolatban marad a szüleivel, mint használ. De a szakember azt javasolja, hogy akinek ilyen problémái vannak, mindenképp menjen el terápiára. 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
A szerkesztő ajánlja