A legújabb orvosi irodalom nem csak a betegségekre, hanem az életminőségnek is különös figyelmet szentel. A 2008-ban készült felmérés szerint az USA-ban a nők 9-33%-a küzd szexuális problémákkal (N.Eng. J. Med. 359, 2008). Ezek többsége a csökkent, vagy hiányzó nemi vágyat (libidót) jelenti, amelyek hátterében a stressztől kezdve szervi, hormonális eltérések (az agyalapi mirigy, pajzsmirigy csökkent működése stb.) volt kimutatható.
Ismert, hogy a libidóban paradox módon nem a női, hanem a férfi hormon(ok) szintje a lényegesebb (tesztoszteron). A szexuális zavarok különös gondot okoznak a változó kórban lévő ("poszt-menopauzában") asszonyokban. Ezeknek az asszonyoknak a női hormonokat az eseteleges káros szövődmények (mellrák) miatt nem adták. A tanulmányban, amely az APHRODITE nevet viseli, arra voltak kíváncsiak, hogy a férfi hormon (tesztoszteron) hat-e a változó kórban lévő nők szexuális aktivitására.
A vizsgálatba 65 klinikai centrumból 1359 hölgyet vontak be. A tanulmányt 2004-2006 között végezték, a kezelési periódus 24 hétig tartott és előtte részletes hormonális vizsgálatok, mammográfia történt az esetleges daganat kizárása céljából. A tesztoszteront eltérő mennyiségben, bőrre felhelyezhető tapasz formájában alkalmazták, amelyekben volt olyan, amely egyáltalában nem tartalmazott hatóanyagot. A másik két típusban a hatóanyagot kétféle dózisban (150 és 300 mikrogram) vitték fel a bőrre.
Azt figyelték meg, hogy a 300 ug-t tartalmazó tapaszt használók között a libidó jelentősen javult az életminőséggel együtt. Felhívják a szerzők a figyelmet azonban arra is, hogy a tapasz tartós alkalmazása veszélyeket is rejthet magában (pl. hajhullás), ezért széleskörű és tartós alkalmazásukat egyelőre nem ajánlják. Meg kell azonban jegyeznem, hogy a nők libidója sokkal összetettebb, mint a férfiaké. A nők libidó-problémája gyakran egy rossz házasság, vagy depresszió eredménye, nem csak a hormonszint problémája. Vannak azonban, akik számára a nemi hormonok jelentik a legjobb megoldást. Jelenleg folyamatban vannak azok a vizsgálatok, amelyek más tesztoszteron-szerű hatású készítménnyel igyekszenek a libidó növeléséve az életminőséget is javítani. Ezekről következő írásomban fogok beszámolni.
Jól szeretni - Vekerdy Tamás 10 legfontosabb tanácsa, amiket minden anyuka imádni fog, ha boldog és kiegyensúlyozott gyereket szeretne
Sokszor érezzük magunkat elveszettnek a gyereknevelés útvesztőjében. Vajon jól csináljuk? Elég jó szülők vagyunk? Mitől lesz boldog, önbizalommal teli, kiegyensúlyozott a gyerekünk?
Vekerdy Tamás, a magyar gyermeklélektan legendás alakja, több évtizedes tapasztalatával és végtelen emberségével segít eligazodni ezekben a kérdésekben. "Jól szeretni - Tudod-e, hogy milyen a gyermeked?" című könyve nemcsak gyakorlatias tanácsokat ad, hanem megnyugtat, bátorít és felszabadít: nem kell tökéletesnek lennünk, csak jelen kell lennünk - és jól szeretni.
7 látszólag ártalmatlan szülői hiba, amik nagyon elronthatják a gyerek későbbi életét - valódi történetekkel és tanulságokkal
Sokszor azt gondoljuk, hogy a szeretetünk mindent felülír, és ha néha hibázunk is, az nem lehet akkora baj. De vajon tényleg így van? Egy népszerű Reddit-fórumban emberek százai mesélték el, milyen "ártatlan" szülői szokások hagytak bennük mély nyomot - talán épp azért, mert senki sem gondolta volna, mennyit számítanak. Ezekből a történetekből szemezgettünk, hogy együtt tanulhassunk belőlük.
Meghalt Millena Brandão, a Netflix 11 éves gyerekszínésze
Tragikus hirtelenséggel hunyt el a 11 éves brazil gyerekszínész, Millena Brandão, aki a Netflix "Sintonia" című sorozatában vált ismertté. A fiatal tehetség halálát szülei jelentették be, akik megosztották a kislány megrázó betegségtörténetét.
Pomáznyi ember tűnt el három hónap alatt - megdöbbentő a népességfogyás mértéke
2025. április 25-én a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közzétette a legfrissebb népmozgalmi adatokat, amelyek szerint 2025 márciusában mindössze 5885 gyermek született, míg 11 198-an haltak meg. Ez azt jelenti, hogy a természetes fogyás mértéke 5313 fő volt ebben a hónapban, ami jelentős növekedést mutat az előző év azonos időszakához képest.
Közösségi hozzászólások: