SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A megfelelő hormonok nélkül nincs fogyás! Ezért nem mindegy, hogyan diétázol

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2020-01-02
Ha nem szeretnéd, hogy 2020 is a sikertelen fogyókúrák éve legyen, érdemes odafigyelned, milyen hormonok termelődését segítik elő a szokásaid.
A megfelelő hormonok nélkül nincs fogyás! Ezért nem mindegy, hogyan diétázol

Vannak hormonok, a melyek azt üzenik a szervezetünknek, hogy biztos, ami biztos alapon tartalékoljon fel egy kis zsírt, mások pedig arra késztetik, hogy azon nyomban kezdje meg a felhalmozott zsírpárnák eltüntetését. Rajtunk is múlik, ezek közül melyiket termeli a szervezetünk.


Ghrelin, az étvágyhormon

A ghrelin a belekben termelődik, és a véráramon keresztül agy agyba jutva azt az üzenetet közvetíti, hogy éhesek vagyunk, több táplálékra van szükségünk. Akiben tehát a ghrelin nagy mennyiségben van jelen, sokszor lesz éhes, többet fog enni, és jobban meghízik.

A szomorú hír az, hogy minél kevesebb kalóriát jutattunk a szervezetünkbe, az annál több ghrelint termel. Ez az oka annak, hogy az alacsony kalóriabevitelre alapozó diéták hosszú távon haszontalanok: még 12 hónappal az abbahagyásuk után is magas marad a ghrelinszint a szervezetben. Márpedig aki nem óhajt egész hátralévő életében éhezni, az egy idő után garantáltan visszaszedi nehezen leadott kilókat.

A magas pulzusszámot eredményező testmozgás ezzel szemben csökkenti a ghrelinszintet. Fuss, emelj súlyt, táncolj – bármit, ami megnöveli a pulzust. Ennek értékét okoseszközökkel is mérheted magadon, de van egy egyszerűbb módja is: ha szaporán lélegzel, beszélni tudsz, de énekelni már nem, pont elérted a megfelelő pulzusszámot a ghrelinszint csökkentéséhez.


Leptin, a zsírhormon

A leptin felelős a koplalás elkerüléséért és a bevitt energia hatékony felhasználásáért. A zsírsejtek termelik, tehát minél kevesebb a zsírpárna, annál jobban csökken a leptin mennyisége is a szervezetben, és annál jobban nő az étvágy.

Ördögi körnek tűnik, de van megoldás arra, hogy a fogyás egyben ne megnövekedett étvágyat jelentsen:

  • Étkezzünk naponta háromszor.
  • Ne együk vacsora után.
  • Fogyasszunk olyan ételeket, amelyeknek magas az antioxidáns-tartalma: zöld élelmiszereket (saláta, spenót stb), C-vitamint, vörös húst, halat.
  • Csökkentsük a szénhidrátbevitelt.


Inzulin, az anyagcsere-hormon

Az inzulint a hasnyálmirigy termeli, szerepe pedig az, hogy ellenőrzés alatt tartsa a vércukorszintet, szabályozza a szénhidrátok, fehérék és zsírok felhasználását a szervezetben. Emellett emésztőnedveket is termel, és elősegíti, hogy a felhalmozott zsír a zsírraktárakban maradjon.

Nem megfelelő termelése számos betegséghez köthető. A túl magas inzulinszint elhízást, inzulinreziszenciát, fruktóz vagy galakotózintoleranciát, a túl alacsony cukorbetegséget okoz.

Az inzulintermelést leginkább azzal tarthatjuk a megfelelő mederben, ha olyan ételeket fogyasztunk, amelyeknek alacsony a glikémiás indexük. Ilyen élelmiszerek a zöldségek, gyümölcsök és a gabonafélék.


Adiponetktin, a zsírégető hormon

Az adiponektin a diétázók legjobb barátja: segít, hogy szervezetünk jobban reagáljon az inzulinra, és arra készteti a testünket, hogy a zsírraktárakat energiává alakítsa. A leptinnel ellentétben minél vékonyabbak vagyunk, annál magasabb az értéke, tehát nem szükségszerű, hogy a fogyást hízás kövesse, csak arra kell odafigyelni, hogy próbáljuk az értékét magasan tartani.

Az adiponektin termelődését sok testmozgással és egyszeresen telítetlen zsírsavakban gazdag élelmiszerek fogyasztásával (hal, magvak, olívaolaj) segíthetjük elő. Jó megoldás az is, ha alacsony glikémiás indexszel rendelkező fogásokat választunk vacsorára.


Glükagon, a zsírzabáló hormon

A glükagon az inzulinnal ellentétes irányban fejti ki a hatását: míg az inzulin a felesleges szénhidrátot zsír formájában elraktározza, a glükagon a zsírpárnák lebontásáért felelős. Hogy ezt el tudjuk érni, alacsonyan kell tartatnunk az inzulinszintünket.

A glükagon éjjel, míg az inzulin nappal termelődik, ezért célszerű a táplálkozásunkat is ennek megfelelően megszervezni:

  • Kerüljük napközben a finomított cukrot és szénhidrátot.
  • Használjunk hidegen sajtolt olajokat és extra szűz olívaolajat.
  • Ebédre ehetünk fehérjedús ételeket, de a vacsora legyen fehérjében szegény.
  • Lefekvés előtt másfél órával már ne együnk semmit. Ha nem bírjuk ki, legfeljebb egy kevés nyers zöldséget.
  • Aludjuk ki magunkat! A kialvatlan ember mindig éhesebb.


Adrenalin, az étvágycsökkentő hormon

Adrenalin akkor termelődik a szervezetünkben, amikor valamilyen erős érzelmet – félelmet vagy haragot - élünk át. Ezekben a helyzetekben azonnali reakcióra van szükség, ezért is nevezik az adrenalint „üss vagy fuss” – hormonnak is.  Ezekben a kritikus helyzetekben a szervezet a felhalmozott zsírt egyfajta üzemanyagként használja fel. Ilyen esetekben éhséget sem érzünk, mivel minden energiánkat a helyzet gyors kezelése köti le.

Adrenalint leginkább magas intenzitású edzéssel tudunk termelni a szervezetünkben. Fussunk intenzíven fél órán keresztül, majd sétáljunk egy percet levezetésképpen!

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: Joeomias / pixabay

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Miközben az utóbbi körülbelül két évtizedben világszerte érzékelhető volt a cigarettázás visszaszorulása (2007-ben 23% volt a dohányzók aránya, míg 2021-re 17%-ra csökkent), az új típusú, füstmentesként aposztrofált hevített dohánytermékek és elektronikus cigaretták forgalma növekszik. Az elmúlt években sok dohányos szokott át ezekre a termékekre és egyre nagyobb számban az addig nem dohányzó fiatalok is beleesnek általuk a nikotinfüggőség csapdájába. Hogyan működnek ezek az új termékek, és mit tudunk jelenleg az egészségügyi hatásaikról? Tekinthetők-e kevésbé káros alternatívának, illetve a leszokás eszközének? Dr. Cselkó Zsuzsát, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központjának vezetőjét kérdeztük minderről.
Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
A szerkesztő ajánlja