SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ha leesett az étel a földre, de megfújjuk, akkor tényleg meg lehet enni?

Tóth Nikolett [cikkei] - 2024-03-12
Egy népszerű elképzelés szerint ha 5 másodpercen belül felvesszük az ételt a földről, és még rá is fújunk, akkor nyugodtan megehetjük. De vajon tényleg így van ez? Lehet valami baja a gyereknek attól, ha földre leejtett ételt eszik?
Ha leesett az étel a földre, de megfújjuk, akkor tényleg meg lehet enni?

A legalaposabb takarítás után is szennyeződik az étel, ha leesik

Azt szokták mondani, hogy "az édesanya az első gyerekének minden alkalommal kifőzi a cumiját, amikor az leesik a földre. A második gyereknél már csak lenyalja, és úgy adja neki vissza, a harmadiknál pedig már a kutya szájából veszi ki." Persze ez csak egy vicces elképzelés arról, hogy változik az anyai hozzáállás az évek során, és semmiképp sem követendő példa. 

De vajon mi a helyzet a földre leesett étellel? Te mit szoktál csinálni, ha leesik valami? Egy elképzelés szerint ha pár másodpercen belül felvesszük, akkor nyugodtan visszaadhatjuk azt a gyerekünknek, hiszen ennyi idő alatt nem tud rákerülni annyi kórokozó, hogy bajt okozzon. 

Szakértők szerint azonban ez nem ilyen egyszerű. Hiszen nem mindegy, hogy milyen felületre esik az étel, ahogy az sem, hogy pontosan milyen ételről is van szó.
 

Nedvesebb helyeken gyorsabban szaporodnak a kórokozók

Egy biztos: a földre esett étel mindenképp szennyeződik, még a legalaposabb takarítás mellett is. A fürdőszoba és a konyha, vagyis a nedvesebb levegőjű helyiségek ráadásul a legkedvezőbbek a kórokozók szaporodásának. 

De akkor mi a helyzet a pár másodperces szabállyal, amit olyan sokan alkalmaznak? Az biztos, hogy minél tovább van a földön az étel, annál több szennyeződés, kórokozó kerül rá, de bármennyire is gyorsan vesszük fel, biztosan lesznek rajta mikrobák.
 

Ezért nem ajánlja a gyerekorvos, hogy a leejtett ételt visszaadjuk 

Egy nagyszabású amerikai kísérlet eredményei szerint a szőnyeg biztonságosabb mint a parketta vagy a járólap, mert a kórokozók a szőnyeg belsejében találhatóak, nem pedig a felületén. 

A száraz ételeken pedig kevésbé tapadnak meg a kórokozók, így egy kekszen vagy egy kenyérdarabon kevesebb mikrobát találunk leejtés után, mint egy nagyobb nedvességtartalmú ételen, mint amilyenek például a gyümölcsök vagy a felvágottak is. 

Varga Károly gyerekorvos nem ajánlja, hogy a földre leejtett ételt visszaadjuk a gyerekünk kezébe, ugyanis bármennyire is tiszta a lakásunk, és bármilyen biztosak is vagyunk benne, hogy nálunk "a földről is lehet enni", a kórokozók még a legtisztábban tartott felületeken is ott vannak.

Ráadásul a kicsiknek még nem olyan fejlett az immunrendszerük, így könnyen megfertőződhetnek, a hasmenéssel járó betegségeknek pedig szövődményei is kialakulhatnak. 

Így mindenkinek azt tanácsoljuk, hogy a földre esett ételt senki se fogyassza el, inkább dobjuk azonnal a kukába.

Indexkép: 3217138 képe a Pixabay-en

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Hallásromlással fenyegeti a gyerekeket és a fiatalokat a zenés, valamint a hangosított rendezvények többsége - a szakma törvényi szabályozást sürget

Visszafordíthatatlan hallásromlással fenyegetik a gyerekeket a különböző szabadidős (gyerek)rendezvények, koncertek, mozik, színházak, illetve a nagy hangerejű zene rendszeres hallgatása az egyéni zenelejátszókon. A WHO előrejelzése szerint 2030 után a halláskárosodás lesz az egyik leggyakoribb, a társadalmakra legnagyobb terhet rakó fogyatékosság a világon.
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Miközben az utóbbi körülbelül két évtizedben világszerte érzékelhető volt a cigarettázás visszaszorulása (2007-ben 23% volt a dohányzók aránya, míg 2021-re 17%-ra csökkent), az új típusú, füstmentesként aposztrofált hevített dohánytermékek és elektronikus cigaretták forgalma növekszik. Az elmúlt években sok dohányos szokott át ezekre a termékekre és egyre nagyobb számban az addig nem dohányzó fiatalok is beleesnek általuk a nikotinfüggőség csapdájába. Hogyan működnek ezek az új termékek, és mit tudunk jelenleg az egészségügyi hatásaikról? Tekinthetők-e kevésbé káros alternatívának, illetve a leszokás eszközének? Dr. Cselkó Zsuzsát, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központjának vezetőjét kérdeztük minderről.
A szerkesztő ajánlja