SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ha leesett az étel a földre, de megfújjuk, akkor tényleg meg lehet enni?

Tóth Nikolett [cikkei] - 2024-03-12
Egy népszerű elképzelés szerint ha 5 másodpercen belül felvesszük az ételt a földről, és még rá is fújunk, akkor nyugodtan megehetjük. De vajon tényleg így van ez? Lehet valami baja a gyereknek attól, ha földre leejtett ételt eszik?
Ha leesett az étel a földre, de megfújjuk, akkor tényleg meg lehet enni?

A legalaposabb takarítás után is szennyeződik az étel, ha leesik

Azt szokták mondani, hogy "az édesanya az első gyerekének minden alkalommal kifőzi a cumiját, amikor az leesik a földre. A második gyereknél már csak lenyalja, és úgy adja neki vissza, a harmadiknál pedig már a kutya szájából veszi ki." Persze ez csak egy vicces elképzelés arról, hogy változik az anyai hozzáállás az évek során, és semmiképp sem követendő példa. 

De vajon mi a helyzet a földre leesett étellel? Te mit szoktál csinálni, ha leesik valami? Egy elképzelés szerint ha pár másodpercen belül felvesszük, akkor nyugodtan visszaadhatjuk azt a gyerekünknek, hiszen ennyi idő alatt nem tud rákerülni annyi kórokozó, hogy bajt okozzon. 

Szakértők szerint azonban ez nem ilyen egyszerű. Hiszen nem mindegy, hogy milyen felületre esik az étel, ahogy az sem, hogy pontosan milyen ételről is van szó.
 

Nedvesebb helyeken gyorsabban szaporodnak a kórokozók

Egy biztos: a földre esett étel mindenképp szennyeződik, még a legalaposabb takarítás mellett is. A fürdőszoba és a konyha, vagyis a nedvesebb levegőjű helyiségek ráadásul a legkedvezőbbek a kórokozók szaporodásának. 

De akkor mi a helyzet a pár másodperces szabállyal, amit olyan sokan alkalmaznak? Az biztos, hogy minél tovább van a földön az étel, annál több szennyeződés, kórokozó kerül rá, de bármennyire is gyorsan vesszük fel, biztosan lesznek rajta mikrobák.
 

Ezért nem ajánlja a gyerekorvos, hogy a leejtett ételt visszaadjuk 

Egy nagyszabású amerikai kísérlet eredményei szerint a szőnyeg biztonságosabb mint a parketta vagy a járólap, mert a kórokozók a szőnyeg belsejében találhatóak, nem pedig a felületén. 

A száraz ételeken pedig kevésbé tapadnak meg a kórokozók, így egy kekszen vagy egy kenyérdarabon kevesebb mikrobát találunk leejtés után, mint egy nagyobb nedvességtartalmú ételen, mint amilyenek például a gyümölcsök vagy a felvágottak is. 

Varga Károly gyerekorvos nem ajánlja, hogy a földre leejtett ételt visszaadjuk a gyerekünk kezébe, ugyanis bármennyire is tiszta a lakásunk, és bármilyen biztosak is vagyunk benne, hogy nálunk "a földről is lehet enni", a kórokozók még a legtisztábban tartott felületeken is ott vannak.

Ráadásul a kicsiknek még nem olyan fejlett az immunrendszerük, így könnyen megfertőződhetnek, a hasmenéssel járó betegségeknek pedig szövődményei is kialakulhatnak. 

Így mindenkinek azt tanácsoljuk, hogy a földre esett ételt senki se fogyassza el, inkább dobjuk azonnal a kukába.

Indexkép: 3217138 képe a Pixabay-en

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
Megugrott a szamárköhögéses esetek száma hazánkban

Megugrott a szamárköhögéses esetek száma hazánkban

Már a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikáján is kezeltek idén súlyosan beteg gyermeket szamárköhögéssel. Míg a korábbi években maximum egy-két megbetegedést tapasztaltak éves szinten Magyarországon, addig az idei első negyedévben már 12 esetet regisztráltak. A betegség ellen létezik védőoltás, amit a gyerekek kötelező oltásként kapnak meg, de a kisbabákra különösen veszélyes lehet, ha a védettség kialakulása előtt fertőződnek meg a kórral.
Ingyenes gyereknapi programok 2024-ben: több tucat izgalmas rendezvény Budapesten és vidéken

Ingyenes gyereknapi programok 2024-ben: több tucat izgalmas rendezvény Budapesten és vidéken

Május utolsó vasárnapján vidám gyerekzsivajjal és kacagással telik meg az ország: ez a nap a gyerekekről szól. Érdemes ellátogatni valamelyik családi rendezvényre - mutatjuk gyereknapi programajánlónkat, melyben ingyenes eseményeket gyűjtöttünk össze. Gyűjteményünk a teljesség igénye nélkül készült, hisz országszerte megszámlálhatatlan helyen tartanak gyereknapi rendezvényt: ha nem találsz hozzád közel esőt a listán, nézz szét a hozzád közel eső városok, települések programajánlói között is!
Ha ilyen kolbászt vettél, ne fogyaszd el!

Ha ilyen kolbászt vettél, ne fogyaszd el!

A Nébih kéri a vásárlókat, hogy az alábbi azonosító adatokkal megegyező termékeket ne fogyasszák el!
A diabétesz kialakulása előtt évekkel lehetnek jelei egy gyakori szövődményének

A diabétesz kialakulása előtt évekkel lehetnek jelei egy gyakori szövődményének

Idegbántalomra utaló kisebb eltéréseket már egészséges cukoranyagcseréjű, de cukorbetegség szempontjából magasabb kockázati csoportba tartozóknál is találtak a Semmelweis Egyetem kutatói. A vegetatív és érzőidegrendszer zavarát okozó állapot jeleinek mielőbbi felismerése segítheti a betegség megelőzését és hatékonyabb kezelését.
A szerkesztő ajánlja