SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ha leesett az étel a földre, de megfújjuk, akkor tényleg meg lehet enni?

Tóth Nikolett [cikkei] - 2024-03-12
Egy népszerű elképzelés szerint ha 5 másodpercen belül felvesszük az ételt a földről, és még rá is fújunk, akkor nyugodtan megehetjük. De vajon tényleg így van ez? Lehet valami baja a gyereknek attól, ha földre leejtett ételt eszik?
Ha leesett az étel a földre, de megfújjuk, akkor tényleg meg lehet enni?

A legalaposabb takarítás után is szennyeződik az étel, ha leesik

Azt szokták mondani, hogy "az édesanya az első gyerekének minden alkalommal kifőzi a cumiját, amikor az leesik a földre. A második gyereknél már csak lenyalja, és úgy adja neki vissza, a harmadiknál pedig már a kutya szájából veszi ki." Persze ez csak egy vicces elképzelés arról, hogy változik az anyai hozzáállás az évek során, és semmiképp sem követendő példa. 

De vajon mi a helyzet a földre leesett étellel? Te mit szoktál csinálni, ha leesik valami? Egy elképzelés szerint ha pár másodpercen belül felvesszük, akkor nyugodtan visszaadhatjuk azt a gyerekünknek, hiszen ennyi idő alatt nem tud rákerülni annyi kórokozó, hogy bajt okozzon. 

Szakértők szerint azonban ez nem ilyen egyszerű. Hiszen nem mindegy, hogy milyen felületre esik az étel, ahogy az sem, hogy pontosan milyen ételről is van szó.
 

Nedvesebb helyeken gyorsabban szaporodnak a kórokozók

Egy biztos: a földre esett étel mindenképp szennyeződik, még a legalaposabb takarítás mellett is. A fürdőszoba és a konyha, vagyis a nedvesebb levegőjű helyiségek ráadásul a legkedvezőbbek a kórokozók szaporodásának. 

De akkor mi a helyzet a pár másodperces szabállyal, amit olyan sokan alkalmaznak? Az biztos, hogy minél tovább van a földön az étel, annál több szennyeződés, kórokozó kerül rá, de bármennyire is gyorsan vesszük fel, biztosan lesznek rajta mikrobák.
 

Ezért nem ajánlja a gyerekorvos, hogy a leejtett ételt visszaadjuk 

Egy nagyszabású amerikai kísérlet eredményei szerint a szőnyeg biztonságosabb mint a parketta vagy a járólap, mert a kórokozók a szőnyeg belsejében találhatóak, nem pedig a felületén. 

A száraz ételeken pedig kevésbé tapadnak meg a kórokozók, így egy kekszen vagy egy kenyérdarabon kevesebb mikrobát találunk leejtés után, mint egy nagyobb nedvességtartalmú ételen, mint amilyenek például a gyümölcsök vagy a felvágottak is. 

Varga Károly gyerekorvos nem ajánlja, hogy a földre leejtett ételt visszaadjuk a gyerekünk kezébe, ugyanis bármennyire is tiszta a lakásunk, és bármilyen biztosak is vagyunk benne, hogy nálunk "a földről is lehet enni", a kórokozók még a legtisztábban tartott felületeken is ott vannak.

Ráadásul a kicsiknek még nem olyan fejlett az immunrendszerük, így könnyen megfertőződhetnek, a hasmenéssel járó betegségeknek pedig szövődményei is kialakulhatnak. 

Így mindenkinek azt tanácsoljuk, hogy a földre esett ételt senki se fogyassza el, inkább dobjuk azonnal a kukába.

Indexkép: 3217138 képe a Pixabay-en

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Megváltozik a hiányzások igazolásának rendszere szeptember 1-től, megszűnik a papír alapú orvosi igazolás

Megváltozik a hiányzások igazolásának rendszere szeptember 1-től, megszűnik a papír alapú orvosi igazolás

"Nincs többé trükközés" - írja a Medicalonline.
Vízbe esett egy 5 éves, úszni nem tudó kisfiú egy zalai fürdőben - mire kimentették, már nem lélegzett

Vízbe esett egy 5 éves, úszni nem tudó kisfiú egy zalai fürdőben - mire kimentették, már nem lélegzett

Egy Zala vármegyei fürdőben történt meg minden szülő rémálma.
Botot nyomtak a végbelébe - egy 9 éves kisfiút úgy megkínoztak a társai egy katolikus iskolában, hogy kórházba került

Botot nyomtak a végbelébe - egy 9 éves kisfiút úgy megkínoztak a társai egy katolikus iskolában, hogy kórházba került

A brutális eset egy nagybaracskai iskolában történt - a szülők nem az intézménytől, hanem az egyik bántalmazó gyerek szülőjétől értesültek a dologról.
Mintegy negyed évszázad elteltével mérték fel ismét a hazai lakosság egészséggel összefüggő életminőségét

Mintegy negyed évszázad elteltével mérték fel ismét a hazai lakosság egészséggel összefüggő életminőségét

A képzettebbek, a gazdaságilag aktívak, illetve az egy háztartásban többen együtt élők jobb egészséggel összefüggő életminőségre számíthatnak, mint az alacsonyabb iskolai végzettségűek, vagy az egyedül élők. Többek között ez derült ki abból a kutatásból, amelyet a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Technológiaértékelő és Elemzési Központja készített csaknem 12 ezer résztvevő kérdőíves felmérésével. Hazánkban hasonló kutatás utoljára 2000-ben mérte fel a lakosság egészséggel összefüggő életminőségét, így a vizsgálat abból a szempontból is egyedülálló, hogy az eredmények két évtized távlatából összevethetők, elsősorban a középkorúaknál jelentős javulást mutatva. Eredményeiket a neves Quality of Life Research című lapban publikálták az egyetem kutatói.
Akadozó és véres vizelet a hólyagrák tünete lehet

Akadozó és véres vizelet a hólyagrák tünete lehet

A gyakori vizelési inger, az akadozó vizelet meglehetősen sokakat érintő tünet, a véres vizelet azonban olyasmi, ami jóval ijesztőbbnek tűnik és hamarabb orvoshoz fordul miatta a beteg. Nagyon fontos felhívni a figyelmet arra, hogy urológus szakorvoshoz kell fordulni még a kevésbé fenyegető tünetekkel is, mivel a hólyagrák tüneteként megjelenő vérvizelés sokszor csak a laborelemzés során mutatható ki. Dr. Med. Habil. Buzogány István PhD, az Urológiai Központ urológusa a daganatos betegség további lehetséges tüneteire, valamint a kivizsgálás jelentőségére hívta fel a figyelmet.
A szerkesztő ajánlja