SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ezért nagyon fontos a kismamák szűrése – mit kell tudni a hepatitisről?

Juhászné Ráthgéber Réka [cikkei] - 2021-07-27
Számtalan olyan beteg él ma a világon, akik nem is tudják, hogy hepatitisszel fertőzöttek. A máj krónikus gyulladását okozó hepatitisz 6 fajtáját különböztetjük meg, amelyek eltérő módon terjednek, különféle lefolyással bírnak, valamint a kezelési módjuk is más és más. 2010 óta július 28-án tartjuk a hepatitis világnapját, ami a hepatitis B felfedezőjének, professzor Baruch Blumbergnek a születésnapja.
Ezért nagyon fontos a kismamák szűrése – mit kell tudni a hepatitisről?

Mit kell tudni a hepatitiszről?

A hepatitisz a máj idült gyulladását takarja. Elsősorban vírusfertőzés miatt alakulhat ki, azonban más külső hatások, mint például az alkohol, vagy különböző méreganyagok is közrejátszhatnak abban, hogy valakit májgyulladással diagnosztizáljanak. Az orvostudomány jelenleg A-tól G-ig jelzi a különböző fajtáit, melyeknek a súlyosága, megjelenési módja, tünetei rendkívül különböznek egymástól.

A hepatitisz kialakulása és tünetei

A két legismertebb fajtája a hepatitisz A és B, amelyek azon kívül, hogy a világon a legelterjedtebbek, a legkezelhetőbbek is, ugyanis mindkettőre létezik már védőoltás.


Hepatitisz A

A szennyezett ivóvízzel vagy étellel kerülhet be a szervezetünkbe, valamint a rossz higiéniás viszonyok is kedveznek a térhódításának. A trópusi, mediterrán időjárás is ideális a számára, jellemzően

  • lázzal,
  • sárgasággal,
  • hányingerrel
  • és alhasi fájdalommal jár.


Hepatitisz B

A másik ismert májgyulladás, a hepatitisz B szexuális úton, illetve vérrel, valamint nem megfelelően fertőtlenített orvosi eszközökön keresztül terjed. Hasonló tünetekkel jár, mint a hepatitisz A, azonban idült szakaszban sokkal veszélyesebb. Ennél a fajtánál hosszabb távon kialakulhat májzsugor, valamint májrák is, azonban gyógyszeresen kezelhető, és a fiatalkorban beadott oltással könnyen elkerülhető.


Hepatitisz C

A hepatitisz C vállfaja a világ össznépességének 3%-át érinti, Magyarországon körülbelül 50 ezer aktív vírushordozó beteg él, akik nagyrésze nem tud a fertőzés jelenlétéről. Transzfúziós hepatitisznek is szokták hívni, hiszen leggyakrabban vérátömlesztés során terjed. Jelenleg sajnos még nincs ellene védőoltás, ráadásul sokáig akár tünetmentes is lehet, így a megfelelő kezelése is problémás.


Hepatitisz D

A hepatitisz D csak hepatitisz B jelenlétében alakulhat ki, ez egy úgynevezett Delta-variáns, amit leggyakrabban kábítószer-használat után mutattak ki. Szerencsére, mivel szükség van a B vírushoz, hogy kimutatható legyen a szervezetben, az ehhez kapcsolódó kezelés is enyhíti a fertőzés által okozott tüneteket.


Hepatitisz E

A hepatitisz E az A variánshoz hasonló, azonban ez a fajta terhes nőknél komoly szövődményekkel járhat, amik halálhoz is vezethetnek. Fertőzött személy vagy állat adhatja tovább, lappangási ideje 26-45 nap, jelenleg sajnos nincs olyan védőoltás, ami kezelné.


Hepatitisz G

A hepatitisz G, a legfiatalabb az összes májgyulladás közül, ugyanis csak 1996-ban fedezték fel. A fertőzést különböző májbetegségben szenvedőknél, valamint egészséges véradókban is megtalálták, gyakran kötődik a B és C variánshoz, ám azok gyógyulását, lefolyását nem befolyásolja.
​​​​​​​

Fontos a kismamák szűrése

Magyarországon kötelező a várandós nők hepatitisz B fertőzés elleni szűrése a terhesség korai szakaszában, hiszen ha kiderül, hogy a kismama pozitív, akkor folyamatos odafigyelést igényel. A magzat leginkább természetes szülés esetén kaphatja el a vírust, más formája az átadásnak igen ritka. Születés után 12 órával az újszülött védőoltásban részesül, amit később majd megismételnek, de se elkülönítésre, se a szoptatás elhagyására nincs szükség.
 

„Se a természetes szülést, se a szoptatást nem engedélyezik”

Bíborka második gyermekét várja, 18 éves kora óta tudja, hogy hepatitisz B pozitív.

„Egy vérvétel során derült ki, hogy probléma van, éppen vért adni készültem. Közölték, hogy ez sajnos nem lehetséges, ugyanis hepatitisz B fertőzött vagyok. Nem tudom, hogy mikor kaphattam el, de elég nagy a valószínűsége, hogy még csecsemőkoromban. A rendszerváltás előtti Romániában sok kisbabát oltottak ugyanazzal a tűvel, így nagy az esélye, hogy életem első két hetében fertőződhettem meg.”  

Bíborka fiatalkorában számtalan fogászati kezelésen is részt vett, így, ha nem babakorában kapta el a hepatitisz B-t, akkor a nem megfelelő higiénia miatt itt is könnyen megfertőződhetett.

Amikor terhes lett az első kisbabájával, mindent elmondtak neki, amit tudni érdemes, többször járt szűrővizsgálatokra, vérvételre, így a várandóssága szerencsére problémamentes volt. Természetes úton hozta világra a kislányát, aki meg is kapta a védőoltást, és Bíborka gondtalanul szoptatta több mint 2 éven keresztül, jelenleg is teljesen tünetmentes.

Most, hogy a második kisbabáját várja, falakba ütközött, ugyanis új orvosa lett, aki se a természetes szülést, se a szoptatást nem ajánlja. „Nem értem ezt a helyzetet. A császármetszés gondolatával már megbarátkoztam, azonban a szoptatás kérdését nem tudom elengedni. Több orvos véleményét is kikértem már, egyelőre mindannyian elutasítók voltak, de még harcolok azért, hogy a második kisbabámat is szoptatni tudjam” - mondta az anyuka.

Magyarországon jelenleg nincsen akadálya annak, hogy egy fertőzött kismama természetes úton hozza világra a kisbabáját, majd miután megkapta a szükséges védőoltást, anyatejjel táplálja. Emiatt nem lenne szabad megfosztani az újszülöttet az szoptatás jótékony hatásaitól, így reméljük Bíborka is újra megtapasztalhatja ezt a csodás élményt.

Indexkép: Diana Polekhina képe az Unsplash.com-on

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Miközben az utóbbi körülbelül két évtizedben világszerte érzékelhető volt a cigarettázás visszaszorulása (2007-ben 23% volt a dohányzók aránya, míg 2021-re 17%-ra csökkent), az új típusú, füstmentesként aposztrofált hevített dohánytermékek és elektronikus cigaretták forgalma növekszik. Az elmúlt években sok dohányos szokott át ezekre a termékekre és egyre nagyobb számban az addig nem dohányzó fiatalok is beleesnek általuk a nikotinfüggőség csapdájába. Hogyan működnek ezek az új termékek, és mit tudunk jelenleg az egészségügyi hatásaikról? Tekinthetők-e kevésbé káros alternatívának, illetve a leszokás eszközének? Dr. Cselkó Zsuzsát, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központjának vezetőjét kérdeztük minderről.
Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
A szerkesztő ajánlja