SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Sok múlik rajtunk a rák elleni küzdelemben - április 10. a Nemzeti Rákellenes Nap

Családinet [cikkei] - 2021-04-09
Az 1993 óta minden évben megtartott Nemzeti Rákellenes Nap egyik fő célja, hogy erősítse a felelősségérzetet az emberekben és tudatosítsa mindenkiben, hogy sokat tehetünk a rákkal kapcsolatos kockázatok csökkentése érdekében.
Sok múlik rajtunk a rák elleni küzdelemben - április 10. a Nemzeti Rákellenes Nap

A daganatos betegségek elleni küzdelemben egyre nagyobb hangsúlyt kapnak azok a tájékoztató tevékenységek, amelyek arról adnak – szó szerint – létfontosságú információkat, hogy mit tehetünk mi magunk is a rák elleni küzdelemben. A minden évben április 10-én megtartott Nemzeti Rákellenes Nap fő céljai között szintén ez szerepel: ötleteket, útmutatókat adni az embereknek ahhoz, hogy minél eredményesebben vegyék fel a harcot a daganatos betegségek ellen megelőzéssel, korai felismeréssel és – ha már diagnosztizálták – a terápiák alkalmazásakor.

 

Európai Rákellenes Kódex

A daganatos betegségek közül a tüdőrák előfordulása a leggyakoribb (2020-ban világviszonylatban a diagnosztizált rákos esetek 11,6%-a volt tüdőrák1), és tekintve, hogy a tüdőrákos halálesetek mintegy 80%-a a dohányzásra vezethető vissza, kézenfekvő, hogy a dohányzás visszaszorításával tehetünk a legtöbbet a rák kialakulása ellen. A WHO szakosodott intézménye, a Nemzetközi Rákkutató Ügynökség által megalkotott Európai Rákellenes Kódex2 12 pontba szedi a rák kockázatcsökkentésének módjait, melyek közül az első két helyen a dohányzás visszaszorítására tett javaslatok szerepelnek. A kutatók és más szakemberek által összeállított és rendszeresen aktualizált javaslatok között helyet kapott a saját magunkért és a másokért érzett felelősség hangsúlyozása is – ez utóbbi arra hívja fel a figyelmet, hogy az otthoni és munkahelyi környezetben óvni kell a nem dohányzókat a passzív dohányzás veszélyeitől.

 

A nikotin okozta függőség a kábítószerekéhez hasonlítható

A nikotin igen erős függőséget okozhat, a függőség mértéke az erős kábítószerekéhez (kokain, heroin) hasonlítható. Aki már maga is próbált leszokni, vagy próbálta a cigaretta elhagyására bírni hozzátartozóját vagy ismerősét, jól tudja, hogy milyen nehéz a nikotinfüggőség ellen harcolni. De azt is tudjuk, hogy a leszokás nem lehetetlen feladat, sok-sok jó példa van rá, ezért sohasem veszti értelmét a leszokás melletti érvelés. A dohányzással kacérkodó, magukat még csak kocadohányosoknak tartó fiatalok esetében pedig egészen hatékony is lehet a füstölés ártalmainak tudatosítása.

Ezek közül is kiemelendő, hogy a dohányzás nemcsak a távoli jövőben esetlegesen tüdőrák formájában okoz károkat. Minden dohányos tud érvelni azzal, hogy egy ismerőse vagy rokona rendszeresen dohányzott, és 85 éves koráig élt. A dohányzásnak azonban rövid távú káros hatásai is vannak: így például kevesebb oxigénhez jutnak a szerveink, emiatt fáradékonyabbak lehetünk, és az agyi tevékenységünkre is hátrányosan hat a füstölés. Ugyancsak rövid távon romolhat a szaglás és az ízlelés is. Ezek a hatások komoly hátrányt jelenthetnek a fizikai és a szellemi aktivitásban, de általánosságban is rontják az életminőséget. A felsorolt rövid távú hatások ráadásul kifejezetten nagy eséllyel jelentkeznek, és minden bizonnyal azok életét is megkeserítik, akik a dohányzás mellett hosszú életkort értek meg.

 

Leszokás után rögtön jelentkeznek az előnyök

Ugyanakkor a leszokásnak is vannak rövid távon jelentkező előnyös hatásai. A cigaretta elhagyása után már két héttel javul a vérkeringés, javul a légzés, a többletenergia javítja a fizikai és a szellemi teljesítőképességet is. Az utolsó cigaretta elszívása után 48 órával már jelentősen javul az íz- és szagérzékelés, valamint kellemesebb lesz a lehelet, ami magabiztosságot eredményez a társasági életben. Az oxigénellátottság javulása erősíti az immunrendszert, így csökken a szezonális betegségek – megfázás, influenza – kialakulásának az esélye.

A leszokás eredményességét segíthetik az interneten könnyedén megtalálható kalkulátorok, amelyek az egyébként láthatatlan előnyöket vizuálisan is szemléltetik. Ezek a kalkulátorok akár napról napra is mutatják, hogy a leszokással miként javulnak az életminőségünket meghatározó mutatók, vagy azt – és ez sem utolsó szempont –, hogy mennyit spóroltunk azzal, hogy nem költünk cigarettára.

 

Nem lehet eléggé hangsúlyozni a szűrés fontosságát

A rák elleni küzdelem egyik legfontosabb eleme a rendszeres szűrés. Ahogy fejlődnek a terápiák, úgy nő a korai felismerés jelentősége is. A kezdeti fázisban felismert daganatos betegségek lényegesen nagyobb arányban gyógyíthatók, mint a későbbi stádiumban diagnosztizáltak. A tüdőrák esetében különösen nagy jelentősége van a rendszeres szűrésnek, mivel a tüdőrák kezdeti szakaszában nem feltétlenül jár tünetekkel. A szűrővizsgálatok ugyanakkor a rákot megelőző állapot kimutatására is alkalmasak lehetnek.

Ha veszélyeztetett csoportba tartozunk, vegyük igénybe a szűrővizsgálatot! A korai felismerés és a személyre szabott kezelés mielőbbi elkezdése növeli a daganatos megbetegedések túlélésének esélyét: a műtétek, a modern kezelések és gyógyszerek jelentősen javíthatják a beteg életkilátásait.

1. https://www.chestnet.org/News/CHEST-News/2020/07/World-Lung-Cancer-Day-2020-Fact-Sheet
2. https://cancer-code-europe.iarc.fr/index.php/hu/a-kodexrol

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
A szerkesztő ajánlja