SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Erős, fájdalmas menstruációs vérzés - mi okozhatja?

Családinet [cikkei] - 2018-05-15
A menzesz bár egyetlen fogamzókorú nő számára sem ismeretlen, azzal azonban már meglepően kevesen vannak tisztában, hogy mi is számít normál vérzésnek, mennyi idő egy normál ciklus és hány napig tarthat a vérzés. Pedig ha ezekben jelentős eltérés adódik, akkor az valamilyen problémára utalhat. A kérdésben dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza van a segítségünkre.

Mi számít normális vérzésnek?

A menzesz a pubertáskorú lányoknál jelentkezik, hazánkban jellemzően 12,5 éves korban veszi kezdetét. Ez azonban nincsen kőbe vésve, a menzesz megjelenése 18 éves korig is csúszhat úgy, hogy nem áll mögötte kóros elváltozás. Mindenesetre, ha a menzesz sokáig nem jelentkezik, érdemes szakorvoshoz fordulni.

A ciklus nagykönyv szerint 28 napos, de mint sok esetben, itt is csak egy középértékről van szó. A szakemberek a 24 és 32 nap között időintervallumokat még tökéletesen elfogadhatónak tartják, vagyis a ciklus e két érték között normális. Maga a vérzés 4-7 napig tarthat, pontos hossza ebben az esetben is egyénfüggő.

A menstruáció során a vér mennyiségének megállapítása nem egyszerű feladat. A normáltól való eltérést, vagyis azt, ha az egyénnél több vér ürül könnyebb felismerni, hiszen a nők egy adott mennyiséget nagyjából megszoktak, és feltűnik nekik, ha többször kénytelenek tampont vagy betétet cserélni. A szakirodalom 40-50 ml vér távozását tekinti középértéknek, azonban 80 ml felett mindenképpen kóros a mennyiség.

A menstruáció sokaknak valamekkora fájdalommal is együtt jár, ám sajnos egyes esetekben a fájdalom mértéke túlzott - ez sokszor valamilyen problémára utal, ezért a fokozott fájdalommal járó menzesz minden esetben szakorvosi kivizsgálást igényel.
 

Mi okozhat bő vérzéssel járó, fájdalmas menstruációt?

Amennyiben kóros folyamat áll a héttérben, úgy a leggyakrabban a következő okok állhatnak a háttérben:

  • endometriózis: ebben az esetben a vérzés mennyisége nem feltétlenül nő meg, ám fájdalom tapasztalható, akár a vérzés, akár együttlétek során. Az endometriózis során a méh nyálkahártyája a méhen kívül is megjelenik, és ugyanúgy érvényes rá a ciklikus vastagodás, majd a leválás. A méhen kívül jelentkező méhnyálkahártya igen nagy fájdalommal is társulhat.
  • mióma: ez a leggyakoribb jóindulatú daganata a női testnek. Problémás lehet, ha a megvastagodott, majd leváló méhnyálkahártyát akadályozza a kiürülésben, mivel a miómás méh nem tud megfelelően összehúzódni. Ilyenkor a vérzés elhúzódhat, bővebbé válhat és fájdalommal párosulhat. Műtétre akkor van szükség, ha nagy méretű, gyorsan nő, illetve ha panaszokat okoz.
  • méhen belüli fogamzásgátló eszközök: sok esetben a felhelyezett eszközök (pl. spirál) okozzák a bővebb vérzés. Minden ilyen eszköz valamivel nagyobb mennyiségű vérzést eredményez, ám abban az esetben, ha problémát okoz, a vérzés mértéke jelentősen nőhet, valamint erőteljes fájdalom is jelentkezhet.
  • hormonális okok: a túlzott, elhúzódó és fájdalmas menzesz hátterében hormonális okok is meghúzódhatnak. Ezek közül a leggyakoribb a túl magas ösztrogén szint, de akár pajzsmirigy problémák is lehetnek a hátterében.
  • méhen kívüli terhesség, vetélés: bővebb vérzést és erőteljes görcsöket okozhat még vetélés illetve a méhen kívüli terhesség is. Utóbbi esetben a görcsök nagyon erőteljesek, és az állapot életveszélyes is lehet, így mielőbbi orvosi ellátást igényel!
  • véralvadási zavarok: a túlságosan bő vérzés hátterében a véralvadási folyamatok zavara is állhat, mely komoly veszélyeket rejt magában. A vérzékeny állapotok (illetve a rossz dózisú véralvadásgátlók) bő, fájdalmas vérzést eredményezhetnek, így érdemes ez irányba is vizsgálatokat végeztetni!
  • ismeretlen okok: sajnos sok esetben, különösen fiatal lányoknál előfordul, hogy a fenti okok egyike sem áll fenn, a fájdalmas vérzés pontos okát nem ismerjük. Feltételezhető, hogy a menstruációs váladékból  származik valamilyen olyan faktor, ami kiváltja. Az előzőekben felsorolt dolgok kizárását követően fogamzásgátló hormon tabletta vagy hüvelygyűrű nagymértékben csökkentheti, esetleg meg is szüntetheti a panaszokat - mondja dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza.


Mit lehet tenni?

A fájdalmas és túlságosan bő vérzés hosszabb távon vérszegénység kialakulását is magával hozza, nem beszélve a kezeletlen betegségek mellett jelentkező szövődményekről.
Szerencsére a jelenséget könnyű felismerni, és szakorvosi segítséggel az esetek többségében könnyen kezelni is lehet. Egy vérvizsgálat, valamint egy rutin nőgyógyászati ellenőrzés már a lehetséges okok egy jó részére fényt deríthet, mélyebb vizsgálatok elvégzéséhez más szakterületek orvosainak bevonása is szükséges lehet.

Forrás: Nőgyógyászati Központ
Indexkép: pixabayClard

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban

Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja