SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Nem sikerül csökkenteni a vérnyomásod? Conn-szindróma is okozhatja

Családinet [cikkei] - 2017-05-05
A magas vérnyomás egyik hatékony terápiás módja a gyógyszeres kezelés. Azonban vannak esetek, amikor a vérnyomás emelkedését egy mögöttes betegség váltja ki (másodlagos hipertónia) - ekkor javulás csakis abban az esetben érhető el, amennyiben az alap betegséget kezelik. Ilyen állapot például a Conn-szindróma, ami gyakran bújik meg a vérnyomás problémák mögött. A témában dr. Bérczy Judittal, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológus főorvosával beszélgettünk.
Nem sikerül csökkenteni a vérnyomásod? Conn-szindróma is okozhatja

Szedem a gyógyszert, mégis magas a vérnyomásom. Miért?

A magas vérnyomás betegségnek két nagy csoportját különböztetjük meg: létezik elsődleges és másodlagos formája. Hogy melyikről van szó, az attól függ, hogy meghúzódik-e valamilyen betegség a hipertónia mögött, vagyis van-e valamilyen állapot, ami provokálja a vérnyomás emelkedését- ekkor másodlagos magas vérnyomásról beszélünk. Ennek gyanúja akkor merül fel, ha három különböző gyógyszeres, kombinált kezelésre sem reagál az illető. Éppen ezért ilyenkor fontos hormonális probléma után is kutakodni, ugyanis igen gyakori, amikor az endokrin rendszer zavara okozza a hipertóniát. Elsősorban pajzsmirigy túlműködés, illetve a mellékvese problémája vezet vérnyomás emelkedéshez, melyekről laborvizsgálattal lehet megbizonyosodni.
 

Conn-szindróma is okozhatja a hipertóniát

A magas vérnyomást gyakran a mellékvese zavara idézi elő, és addig nem is fognak normalizálódni az értékek – és ezzel együtt megszűnni a tünetek -, amíg a hormonzavart nem kezelik.

A mellékvese két részre tagolható: külső kéregállományra és belső velőállományra, melyek egymástól más-más funkciót töltenek be, más hormonokat termelnek. Ez előbbi- azaz a kéregállomány- termeli többek között az aldoszteront, mely a vízháztartásban tölt be igen fontos szerepet. Közrejátszik ugyanis a víz és a nátrium visszatartásában és a kálium kiválasztásában. Mivel ezek komoly befolyást gyakorolnak a vérnyomás szabályozására, az aldoszteron túlzott termelődése (Conn-szindróma) könnyen hipertóniához vezet, melyet olyan tünetek kísérnek, mint a gyakori fejfájás, szédülés, de a zavar ezeken kívül izomgyengeségben, fokozott szomjúságban és ebből adódó gyakori vizelésben nyilvánul meg.

A Conn-szindróma hétterében leggyakrabban a mellékvesekéreg jóindulatú daganata áll, melyről képalkotó vizsgálatokkal lehet megbizonyosodni (pl. CT, MRI).
 

A Conn-szindróma kezelése a gyógyulás kulcsa

Ha felvetődik a Conn-szindróma gyanúja, azt laborvizsgálatokkal, endokrinológiai funkciós próbák elvégzésével lehet igazolni. Ha bebizonyosodik a betegség megléte, úgy legtöbbször gyógyszerre/műtétre van szükség, melynek során az illető megszabadulhat a betegséget kiváltó jóindulatú daganattól. Amennyiben valamilyen oknál fogva a műtét nem kivitelezhető, úgy gyógyszeres kezelésre van szükség. Ennek hatására a só-és vízháztartás normalizálódik, a vérnyomás pedig csökken - mondja dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológus főorvosa.
 

További tanácsok a vérnyomás csökkentése érdekében
 

  • minimalizáljuk a stresszt
  • rendszeresen végezzünk pulzusszám-emelő mozgást (a súlyzós edzéseket inkább hanyagolja)
  • kerüljük az alkoholok fogyasztását (napi egy pohár vörösbor megengedett)
  • fogyasszunk vérnyomás csökkentő gyógynövényeket (pl. valeriána, galagonya, fokhagyma, fagyöngy, csalán)

Forrás: Budai Endokrinközpont
Fotó: stevepb/pixabay

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Holtan találták meg a kétéves szerb kislányt, akit már a magyar rendőrség is keresett

Rengetegen keresték a kétéves kislányt, sajnos már csak a holttestét találták meg.
"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

"Az apám a saját nőgyógyászom, és ő közölte velem, hogy baj van" - kiakadtak a TikTokon a fiatal lány követői

Minden nő tudja, hogy a nőgyógyász kincs. Ez egy bizalmi viszony, így nem csoda, hogy olyan embert szeretnénk választani, aki szimpatikus, aki tudja kezelni az esetleges betegségeinket és aki felkészít a szülésre. Egy fiatal lány éppen ezért a lehető legközelebbi személyt választotta erre a nemes feladatra, aki nem más, mint az édesapja.
Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Van, aki pizsamában hozza ki a gyerekét - önkéntes nyugdíjasok kísérik iskolába a gyerekeket Gödöllőn

Láthatósági mellényben, csoportosan mennek iskolába reggelente a gyerekek Gödöllőn. A Pedibusz nevű kezdeményezést vezették be külföldi példák után - és rendkívül nagy sikere van. 
Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

Parkinson-kór vagy Parkinson-szindróma? - Ismerjük meg a betegséget!

1977 óta április 11-e a Parkinson-kór világnapja. Magyarországon a becslések szerint közel 20 ezer embert érint, a második leggyakoribb idegi károsodással járó betegség.
A szerkesztő ajánlja