Hogyan fürdessük a babát?
Vegyük sorra, mik a fürdés kellékei! Igyekszem mindenről pro és kontra érveket is mondani, ezzel jelentősen „nehezítve” a szülők dolgát. A végén azért azt is elárulom, hogy nekünk mi tetszett leginkább, és mi a személyes véleményem.
A legfontosabb eszköz a kád. Ez lehet kicsi, nagy, állványos, de akár a saját beépített fürdőkádunkat is használhatjuk. Az is megtalálja a megfelelőt, aki kicsit izgulós, vagy kevésbé bátor fürdetéskor. Léteznek már beépített hőmérővel, csúszásgátlóval is kádak. Az állványos kádak kímélik a gerincet, viszont fokozottan kell figyelni a picire. Ezek az eszközök ugyan bevizsgáltak, tehát normál körülmények között nem dől, gyermekeink azonban bármire képesek, ezért egy percre sem lehet magára hagyni a kicsit.
A formázott kádaknak ugyanaz az előnyük, mint a hátrányuk. Előre kialakított ülőrész van benne. Ez előnyös, mert a kezdő szülőknek „csak” bele kell ültetni a babát, és nem kell izgulni, hogy beledől a vízbe. Az sem probléma, hogy fogjuk a picit. A hátránya ugyanez a kialakítás. A gyermek félig ülő helyzetben van benne. Ez egyrészt nem előnyös az újszülötteknek, másrészt nincs helye a mozgásra, illetve nagyon gyorsan kinövik a babák ezeket a kádakat. Bizonyára néhányan ismerik a fürdető vödröt is, amit pici babáknak ajánlunk, hiszen szűkös a hely benne. Hasznos lehet akkor is, ha a kicsi fél a víztől, fürdéstől, mivel a baba helyzete hasonló, mint az anyaméhben. Ha szeretnénk a csemeténket babaúszásra vinni, akkor azt tanácsolom, hogy mielőbb tegyük át a felnőttek kádjába.
Fürdetéshez használhatunk szivacsot, melyet különböző anyagokból lehet kapni. Ez előnyös a gyermek érzékelésének fejlesztése szempontjából. Ha különböző anyagokkal simogatjuk a babát, fejlődik a bőrérzékelése.
Arról megoszlanak a vélemények, hogy milyen fürdetőket használjunk. Van, aki a tiszta vízre esküszik van, aki a gyógyszertári fürdetőkre (ezek használata kicsit macerás). A boltokban is lehet kapni minden (akár allergiás) bőrtípusra fürdető krémet, tusfürdőt, sampont. Azt tudnunk kell, ha a babával pl. babaúszásra készülünk, és az előkészítő gyakorlatokat végezzük, mindenképp tiszta vízben fürdessük. Figyeljünk, ha a babát bedörzsöljük a fürdetővel, csúszós lesz a bőre!
Fontos, hogy a fürdés után miben töröljük a babát. A törölköző mindenképp puha anyagból

Ahogy ígértem, írok pár szót a mi fürdetéseinkről és a - hangsúlyozom - személyes véleményemről. Nálunk minden gyerek más. A nagyfiam a forró vizet szereti, a lány a hideget. A legkisebbnek szerencsére teljesen mindegy. Mi sima kiskádat használtunk. Az első gyereknél még fűtöttük pár hétig a fürdőszobát (az első 2 gyerek májusi). A másodiknál és a harmadiknál már nem, pedig a kicsi szeptemberi. Mivel a gyerekek elég hosszúnak születtek (57-58 cm), gyorsan kinőtték a babakádat. A harmadik pedig gyakorlatilag a nagyokkal fürdött már 2 hét után. Persze, ha ismerős gyerekek jöttek, akkor nem fürdettük együtt az éppen aktuális picit a nagyokkal (2-3 hónapos korukig.)
Az én tanácsom az, hogy mindenki a habitusának, a gyerek igényeinek figyelembevételével válassza meg a fürdetés eszközeit. Legyen az az előre formázott babakád csúszásgátlóval, hőmérővel, ha neki az ad biztonságot, vagy fürdesse a nagykádban az első naptól, ha vagányabb szülő. Mindegyik megfelelő annak a családnak, ahol használják. A barátok, rokonok tanácsait pedig egyszerűen el kell hárítani azzal, hogy „ez nekünk így jó”. Ha sírós a baba fürdéskor, akkor érdemes a védőnő, korai fejlesztő szakember, vagy babaúszás oktató tanácsát kérni, és kideríteni a kényelmetlenség okát.
Fotó: amyelizabethquinn / pixabay

Családinet hozzászólások:

Közösségi hozzászólások: