SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Testbeszéd és a sírás típusai csecsemőkorban: 16 jel, hogy jobban értsd a babádat

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2020-06-29
"Bárcsak el tudná mondani, mi a baja!" - sóhajtanak fel a friss szülők, amikor hiába próbálják síró babájukat nyugtatgatni, minden kísérletük kudarcba fullad. Az alábbiakban összefoglaljuk a különböző sírásfajtákat, a testbeszéd típusait és a baba által kiadott hangokat, amelyek ismeretével talán sikerül egy kicsit kiigazodni a csöppségen.
Testbeszéd és a sírás típusai csecsemőkorban: 16 jel, hogy jobban értsd a babádat


A sírás típusai

Első hónapjaiban a baba kizárólag sírással kommunikál: így tudatja, ha éhes, ha álmos, ha kényelmetlenül érzi magát vagy ha fájdalmai vannak. A sírás azonban nem minden esetben egyforma, és a gyakorlott szülő egy idő után többé-kevésbé sikeresen meg tudja állapítani a probléma okát.


„Anya kell!”

A baba evolúciós öröksége, hogy nem érzi magát egyedül biztonságban. Vannak köztük olyanok, akik egy darabig elvannak magukban, egy idő után azonban mindegyik csecsemőn kitör az anyahiány, és karba kívánkozik.

A sírásuk ebben az esetben szakaszos: 5-6 perc kitartó hívás után nagyjából 20 másodperc szünet következik, amikor arra várnak, érkezik-e a segítség. Ezt ismételgetik egy ideig, és ha nem jön válasz, a sírás folyamatossá válik.

Anya kell

"Anya, gyere!"
Kép: Ben_Kerckx / pixabay


„Éhes vagyok!”

Úgy kezdődik, mint az „anya kell”! sírás, azonban ha rövid időn belül nem érkezik rá válasz, hamar hisztérikussá válhat. A baba közben mozgatja ide-oda a fejét vagy cuppog a szájával.


„Valami fáj!”

A fájdalmas sírás monoton, hangos és folyamatos, a fájdalom erősödésével pedig rövid szakaszokra hisztérikussá válhat. Komolyabb betegség esetén, ha már nagyon elgyengült a baba, a sírása is halk, erőtlen nyöszörgéssé válik.


„Kényelmetlenül érzem magam!”

Sok minden okozhat fizikai kényelmetlenséget a babának: teli pelus, nem megfelelő hőmérséklet (melege van vagy fázik), sőt az is gyakori, hogy a vizelet- és székletürítés vagy akár a gázok távozása is megzavarja. Az sem ritka, hogy a baba fruszrált vagy unatkozik, és ezt jelzi is.

Sírása ilyenkor ideges és szakaszos, gyakran nyöszörgő.

Kényelmetlen sírás

A kényelmetlenséget jelző sírás ideges és szakaszos
Kép: jennyfriedrichs / pixabay


„Álmos vagyok!”

Nem minden baba képes önállóan elaludni akkor sem, ha álmos. Ilyenkor nyöszörögve sír, közben ásítozik, fülét, szemét birizgálja.


A baba által kiadott hangok

Egy ausztrál gyermekorvos, Priscilla Dunstan több mint húsz éven keresztül vizsgálta, milyen hangokat adnak ki a babák egyes szituációkban. Úgy tapasztalta, hogy az első időszakban ezek a hangok leginkább a fizikai folyamatokhoz köthetők, de 4 hónapos kortól már kommunikálni is szeretnének a csecsemők. Ha időben felismerjük ezeket, akár a sírást is megelőzhetjük általuk:


„Neh – éhes vagyok."

Az éhes baba a szopóreflex hatására a nyelvét a szájpadlásához nyomkodja.


„Eh – büfizni fogok.”

Ez a hang akkor keletkezik, amikor levegő kezd kiáramlani a baba nyelőcsövéből, amelyet reflexszerűen igyekszik kiengedni a száján.


„Ooohh – fáradt vagyok”

Ásítás előtt a csecsemő összegyűri az ajkait, ami ezzel a hanggal jár.

Álmos baba

Ásítás előtt a baba hangokat ad ki az ajkaival
Kép: tung256 / pixabay


„Heh – kényelmetlenül érzem magam.”

A baba izeg-mozog a fizikai kellemetlenség megszüntetése érdekében, közben enyhén nyitva tartja a száját, amit a mocorgás hatására ilyen hangok hagynak el.


„Íííh – fáj a hasam!”

Ezzel a hanggal ösztönösen a gázoktól való megszabadulást és a hasfájás csillapítását próbálja elősegíteni.

Hasfájós sírás

A hasfájós sírás éles, sikításra hasonlít
Kép: taniaVdB / pixabay


Testbeszéd


Hátrahajlik

Kéthónaposnál fiatalabb babák, ha jóllaktak, ösztönösen hátrafeszítik a testüket, ezzel jelezve, hogy tele a pocakjuk. Ha feltűnően gyakran fordul elő, refluxra lehet gyanakodni. Idősebb csecsemőknél ez a testtartás már inkább a fáradtság vagy a rosszkedv jele.


Lábát a hasához húzza

Hasfájásra utal, a baba így szeretne a gázoktól megszabadulni, és enyhíteni a kínokon.

Hasfájás

A hasfájós baba a lábait a hasához húzza
Kép: kitiele / pixabay


Rázza a fejét

Önmaga lenyugtatására használt, ringató mozdulatsor, rendszerint akkor, ha álmos, esetleg ha idegenekkel van körülvéve.


Fülét markolássza

Néha fáradtságot jelent, néha azonban csak annyit, hogy a baba épp a saját testével ismerkedik. Ha azonban sokat kapkod a füléhez, közben pedig sír, fájdalomra is utalhat, keressetek fel orvost!

Fülét markolássza

A fül birizgálása az álmosság jele de sima játék is lehet
Kép: woodypino / pixabay


Karját a fülei mellé csapja

Az ijedtség jele. Hirtelen hanghatás, felriadás, éles fények váltják ki ezt a reflexet.


Összeszorítja az öklét

Az éhség jele. Ha idejében észreveszed, megelőzheted a sírást. Ezzel szemben a nyitott tenyér arra utal, hogy jóllakott.

Ökol

Az ökölbe szorított babakéz az éhség jele
Kép: TanteTati / pixabay

Kapcsolódó cikkeink:

Borítókép: carmenclariej / pixabay

 

A cikket lektorálta:

Makay Zsuzsa

Makay Zsuzsa

 

Védőnő, családterapeuta

 
 

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

9 lehetséges ok, hogy miért látunk homályosan

A homályos látás gyakori szemészeti panasz. Fiataloknál leggyakrabban a korrigálatlan fénytörési hiba okozza, 40-45 felett pedig a közeli látás elhomályosodása, mely egy természetes fiziológiás folyamat része. A homályos látás ugyanakkor komolyabb szemészeti problémák tünete is lehet. Íme, a homályos látás kilenc lehetséges oka, és kezelési lehetőségei.
"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

"Kukába az élelmiszerpazarlással" - plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából "Kukába az élelmiszerpazarlással" címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.
Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

Szívtájékon szúrta osztálytársát egy hatodikos lány óra közben Bőnyben

A diák súlyosan megsérült, mentőhelikopterrel szállították kórházba.
A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

A globális felmelegedés és a szolárium is növeli a melanóma kialakulásának kockázatát

Az elmúlt húsz évben folyamatosan nőtt Magyarországon a bőrrákos esetek száma. A bőrdaganatok közül a melanóma az egyik legagresszívebb típus, ezért különösen fontos a betegség korai felismerése. Ráadásul a globális felmelegedés jelentősen növeli a kialakulás kockázatát, mivel ennek következtében tartósan egyre több UV-sugárzás éri a bőrünket. A szoláriumban pedig már akár egyetlen alkalom is tartós bőrkárosodást okozhat. A Budai Egészségközpont a rendszeres önellenőrzésre és a bőrgyógyászati szűrővizsgálat fontosságára, valamint a megelőzésre hívja fel a figyelmet a május 7-ei melanóma világnap alkalmából.
A szerkesztő ajánlja