SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

39 éves férfipáciens vagyok, egyébként nem súlyosan beteg, akinél tavaly pajzsmirigy alulműködést diagnosztizáltak. Azóta Letrox tabletta szedés mellett a TSH értékeim normálisak. Mivel a kortizol szintem is hatérértéken volt, endokrinológiai kivizsgálást rendeltek el. Ennek része egy újabb kortizol vizsgálat, amire jövő héten kerül sor. A tájékoztatás szerint a vizsgálat előtti éjszakán otthon tablettákat kell bevennem (gondolom Dexametazont), így a reggeli vérvételből következtetni lehet a kortizoltermelés eltéréseire. A kérdésem a következő: mivel néhányféle gyógyszert szedek (Lokren 20 mg, Aspirin Protect 100 , Diovan 80 mg és Béres Actival vitaminkészítmény) nem okozhat-e valamilyen káros kölcsönhatást a szer? Nagy túlsúllyal rendelkezem, így 6 tablettát kaptam, azt a tájékoztatást kaptam melléjük, hogy a súlyom alapján számolták ki a szükséges mennyiséget. Egy kicsit aggaszt a mennyiség is. Lehet a Dexometazonnak káros hatása a szervezetre vagy nyugodtan bevehetem? A lelkemre kötötték, hogy ne idegeskedjek a gyógyszerbevétel miatt, ne "stresszeljek", mivel a kortizol stresszhormon, és felborulhat a vizsgálati érték, ezért egy tabletta Seduxent is kaptam a tabletták mellé. Szeretnék nyugodt maradni, de szorongó típus vagyok, most kicsit aggódom és nem szeretném, ha ez fokozódna. Megnyugtató válaszát várva, őszinte tisztelettel és köszönettel:

Sipek Tamás
Tisztelt Sipek Tamás!
Először is szeretném megnyugtatni, valóban nem kell félnie!
A gondot viszont abban látom, hogy több betegsége is lehet, amely a pajzsmirigy csökkent működését kíséri (a vizsgálatból az létszik, hogy talán túlműködésre gondolnak?...). Tisztázni kellene a pajzsmirigy csökkent működésének okát (gyulladás, agyalapi folyamat?).
A vérnyomáscsökkentőkből arra következtetek, hogy metabolikus tünet együttese is van. A zsírszövet (ahogy jelenleg is olvashatja a PCOS-ról írt sorozabna ezen a honlapon) hormonális szerv. Mindenképpen holisztikus megközelítés célszerű.(06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-01-28 10:52:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja