SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt doktor úr!
Egy 62 éves nő vagyok,gyomormenésbem szenvedek már 1 éve, bármit eszek 2-3 hetente vagy 1 hónapra is jelentkezik ez a tünet. Voltam belgyógyásznál, vastagbélsüllyedést és pajzsmirigy elégtelenséget állapitottak meg. Voltam endokrinológusnál,aki ugyanezt a tünetet,a pajzsmirigy elégtelenséget észlelte.Eutyrox 50 tablettát irt fel,amiből minden reggel egyet kell bevegyek.
Kérdésem az lenne,hogy mi okozhatja a gyomormenést .Milyen ételeket nem szabad fogyasszak a pajzsmirigy elégtelensége miatt,van-e rá diéta?Gyógyitható-e ez a betegség,ha már a mirigyek el vannak halva?
Köszönöm előre is válaszát.
Tisztelt Kérdező!

Igen , van gyógyszer. Az álatalm ezen a honlapon a korábban leírt étrendet ajánlom.
Az endokrinm ill. immuno-endokrin kivizsgálást javaslom.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-02-01 12:44:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Természetes úton, spontán teherbeeséssel született 2 csodás gyermekem, viszont a betegség összes többi tünete sajnos nálam fennáll, kivéve az elhízást. Ellenkezőleg, túl sovány vagyok és nem tudok hízni. Ami viszont jobban zavar, az a szőrösödés. Mi lehetne a megoldás? Szedjek gyógyszert? Vagy hagyjam a csudába és örüljek, hogy nem vagyok meddő? De meg szeretném előzni a későbbi esetleges cukorbetegséget és elhízást.. Vajon a Metformin gyógyír lehet a betegség többi tünetére is? Mert általában csak a teherbeesésre vonatkozólag írnak jókat róla. Köszönöm a választ!
Tisztelt Kérdező!

A PCOS egy tünetegyüttes és csak bizonyos esetekben társul elhízással.
A fokozott szőrnövekedés részteles kivizsgálást ígényel (utalok az ebben a témában az elmúlt évben általam ezen a honlapon leírottakra.)
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-02-01 12:42:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Két éve kimaradozott menstruációval kerestem fel a nőgyógyászomat,megállapította hogy nem vagyok terhes,nézett hormonszintet és ultrahangot is készített,megállapította h. PCOS-em van,elmentem belgyógyászhoz,aki felírt egy Metfogamma nevű gyógyszert,amit kb.2-3 hónapig szedtem és rendeződött a menstruációm.Közben pajzsmirigyre is vizsgáltak az rendben volt,aztán nem sokára sikeresen terhes lettem és ma már egy fél éves egészséges kislányom van.
Kérdésem hogy atovábbiakban mire számíthatok,visszatérhet ez a dolog?Most nincs menstruációm ,még szoptatom a kislányomat.Mit javasol?
Válaszát köszönöm.
Virág
Tisztelt Virág!
Miképpen ezen a honlapon erről a kérdésrő részletesen írtam (és folyamatosan közlik), ilyen esetben részletes endokrin vizsgálat szükséges és ez dönti el a további kezelés kérdését.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-02-01 12:40:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor úr,

Panaszaim alhasi v petefészek - medence fájdalom gyakori,
menszeszem 40-42 napos heves görcsökkel.
cisztát nem találtak nálam.
Elküldtek vércukor6inzulinszint meghatározásra és
az alábbi eredményeim lettek a 0- 120 perces terhelés után:

Határértékek:
Glucose terhelés 0 perc 3.55 mmol/l * 4.10 - 6.00

Glucose terhelés 120perc 3,05mmol/l * 3.30 - 7.80

Insulin terh 0 perc 2.99 mIU/ 2.60 - 24.90
Insulin terh 120 perc 18.73 mIU/l
+ prolaktin szintem:


Prolactin 444.4 mIU/l 102.0 - 496.0

Kérem szíves válaszát, hogy az inzulinszintemmel /vérvukor szintem milyen diagnózist jelent
illetve oka lehet e a menstruációs panaszaimnak?
Köszönöm!


Tisztelettel: maya
Tisztelt Maya!
Inzulinrezisztenciájával lehetnek összefüggésben. Ennek megfelelő kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-02-01 10:47:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

39 éves férfipáciens vagyok, egyébként nem súlyosan beteg, akinél tavaly pajzsmirigy alulműködést diagnosztizáltak. Azóta Letrox tabletta szedés mellett a TSH értékeim normálisak. Mivel a kortizol szintem is hatérértéken volt, endokrinológiai kivizsgálást rendeltek el. Ennek része egy újabb kortizol vizsgálat, amire jövő héten kerül sor. A tájékoztatás szerint a vizsgálat előtti éjszakán otthon tablettákat kell bevennem (gondolom Dexametazont), így a reggeli vérvételből következtetni lehet a kortizoltermelés eltéréseire. A kérdésem a következő: mivel néhányféle gyógyszert szedek (Lokren 20 mg, Aspirin Protect 100 , Diovan 80 mg és Béres Actival vitaminkészítmény) nem okozhat-e valamilyen káros kölcsönhatást a szer? Nagy túlsúllyal rendelkezem, így 6 tablettát kaptam, azt a tájékoztatást kaptam melléjük, hogy a súlyom alapján számolták ki a szükséges mennyiséget. Egy kicsit aggaszt a mennyiség is. Lehet a Dexometazonnak káros hatása a szervezetre vagy nyugodtan bevehetem? A lelkemre kötötték, hogy ne idegeskedjek a gyógyszerbevétel miatt, ne "stresszeljek", mivel a kortizol stresszhormon, és felborulhat a vizsgálati érték, ezért egy tabletta Seduxent is kaptam a tabletták mellé. Szeretnék nyugodt maradni, de szorongó típus vagyok, most kicsit aggódom és nem szeretném, ha ez fokozódna. Megnyugtató válaszát várva, őszinte tisztelettel és köszönettel:

Sipek Tamás
Tisztelt Sipek Tamás!
Először is szeretném megnyugtatni, valóban nem kell félnie!
A gondot viszont abban látom, hogy több betegsége is lehet, amely a pajzsmirigy csökkent működését kíséri (a vizsgálatból az létszik, hogy talán túlműködésre gondolnak?...). Tisztázni kellene a pajzsmirigy csökkent működésének okát (gyulladás, agyalapi folyamat?).
A vérnyomáscsökkentőkből arra következtetek, hogy metabolikus tünet együttese is van. A zsírszövet (ahogy jelenleg is olvashatja a PCOS-ról írt sorozabna ezen a honlapon) hormonális szerv. Mindenképpen holisztikus megközelítés célszerű.(06-30-631-9309)
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-01-28 10:52:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr!

13 hetes kismama vagyok, még mindig szedem a Merckformin 850mg (napi 3*1/2 tablettát).

Már két éve megállapították, hogy inzulin rezisztenciám van. A cukor szintek normálisak voltak, de 120 perc elteltével az inzulin 79 mU/l volt). Aztán hosszasosan diétáztam, és fogytam is jelenleg 52 Kg vagyok (162cm). A diétát jelenleg is folytatom.

A terhesség előtt 2 hónappal írta fel az orvos a Merckformint, és szedtem a gyógyszert és terhes lettem. A terhességem eddig problémamentes.

Az endokrinológus orvosom, azt mondta mikor felírta, hogy egyből hagyjam abba, ha teherbe esek.
Én viszont nem ezt tettem, mivel utána olvastam, és a nőgyógyászom is azt javasolta, hogy ne hagyjam abba. Mivel amerikai kutatások szerint, csökkenti a vetélés kockázatát a szedése. Habár az is igaz, hogy olyan kevés ideje adják meddőségi kezelésre, hogy nem derülhetett még ki, hogy van-e tényleges kockázata a babára.

Ahogy néztem, van, akivel végig szedetik az orvosok.
Van akivel 12. hétig; 16 hétig szedetik.
És persze van, akit egyből leállítanak róla.

Az orvosommal abban maradtunk most, hogy elkezdem az adagot csökkenteni; 1 hét alatt leállok vele, majd 1 hetet várunk, és elmegyek egy 60’ 120’ perces cukorterhelésre. És mérem reggel, étkezés után 1 órával a vércukromat, ami nem mehet 7 fölé, különben inzulin. Valamint napi 160g-os szénhidrát diétát tartsak végig. Ami kicsit durvának tűnik, így terhesen, de megoldható! Véleménye szerint az Inzulin reszisztenciának a terhesség szempontjából már nem lesz jelentősége, csak a vércukor szintnek.

A kérdésem az lenne, hogy mit tanácsol a kismamáknak a Merckformin szedéssel/abbahagyással kapcsolatban általában?

Köszönöm válaszát!
Üdvözlettel:

Anna


Tsiztzelt Anna!

A terhesség első3-4 hónapjában a Merckformin szedése indokolt.
Tisztázni kellene, hogy egyéb betegsége (autoimmun pajzsmirigybetegsége van-e), mert gyakran társulnak az egyes kórképek egymással (utalok ezen a hinlapon általam már leírottakra.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-01-28 10:20:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr !

2004. évben súlyos pajzsmirigy túltermelés miatt meg kellett műteni. A pajzsmirigy egy részét eltávolították. Ezt követően ismét túltermelés jelentkezett a jobb oldali pajzsmirigyben, ezért jódizotópos kezelést kaptam. 2004. évtől Euthirox nevű gyógyszert szedem, jelenleg 150 mg - ot kell naponta bevennem belőle, mivel a műtét és a jódizotópos kezelés után a pajzsmirigy alulműködése következett be. Azt vettem észre, hogy feledékenyebbé, szétszórtabbá váltam. Jól tudom - e, hogy ez egy szteroid típusú gyógyszer? Lehet - e ennek hatása a szellemi képességekre? Lehet - e más készítménnyel kiváltani a készítményt?

Válaszát előre megköszönöm! István

Tisztelt István!

Sajnálom, ami törént.
Válaszaim:
1. Nem kizárt tünetei alapján, hogy nem jó a gyógyszer beállítása
2. Ez nem szteroid gyógyszer
3. Többféle készítmény van és egyre korszerűbbek is.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-01-27 12:19:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr!
A segítségét szeretném kérni. Egy számomra kedves harmincas éveiben járó férfi ismerősöm a megszokottnál sokkal több szőrrel rendelkezik. Főleg a felsőtestén, de ott tényleg többszöröse még a soknál is, és hosszabb is. Ő úgy fogalmazott viccesen, hogy legalább két majom volt az őse. Ő igyekszik leplezni a vele járó gondokat, de nem sok sikerrel. Ami még furcsább, hogy nagyon hullik. Az ismerőseim különféle szőrtelenítő eljárásokat tanácsoltak, de nem hiszem, hogy az hosszútávon és végleg megoldaná a problémát, annál is inkább, mert miután olvastam Önről a neten, úgy gondolom, hogy e mögött eü gond van. Válaszát előre is köszönöm.
Kedves Kérdező!

Adatai arra utalnak, hogy endokrinológiai vizsgálat indokolt.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-01-27 12:16:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Pár hónappal ezelőtt a vérképemen rendellenes pajzsmirigyhormon működést állapítottak meg. Az orvos szerint alul-és felülműködésem is van. Az ultrahangos vizsgálat során egy göböt találtak a pajzsmirigyemben, leírom önnek a pontos leletet:
" A pajzsmirigy jobb lebenye normális nagyságú, középső alsó harmadában 18mm-es kezdődő meszesedést mutató szolid göb látszik. A bal lebeny 13x14x28 mm, állománya mérsékelten foltosan inhomogen. Az isthmus nem szélesebb. A nyakon kórosan megnagyobodott nyirokcsomó nem látható."

Ennyi van a leletemen. Az orvoshoz visszamenve megtapogatták a pajzsmirigyemet és azt mondták befelé növekszik és nagyon valószínű a műtét, és biopsziára is elküldtek. A történethez hozzátartozik, hogy 10 évvel ezelőtt rosszindulatú emlődaganatom volt melynek következtében besugárzást kaptam.
Kérdéseim a következők:
- így a biopszia előtt a leletet nézve mennyire súlyos a helyzet illetve akkor most vegyem úgy hogy rosszindulatú daganatom van?
- ez a göb a sugárzás hatása lehet?
- az ön általában vett véleményére is kíváncsi vagyok.
Köszönettel
F.Ilona
Tisztelt F. Ilona!
- Nem derül ki a vizsgálatból, hogy ez "hideg" göb-e, mert izotópos vizsgálat nem történt. Miért? nem tudom. Ennek birtokában több információ birtokában lennénk. Az UH képet ad, de funkcióról nem árulkodik.
-A korábbiak során már ezen a honlapon a helyi sugárzásról írtam. Arra is felhívtam a figyelmet, hogy az emlő és a pjzsmirigybetegség gyakran társul egymással
- Javaslom annak vizsgálatát, hogy autoimmun folyamat van-e, ill a tumor marker szint emelkedet-e
Jó egészáéget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-01-27 07:37:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Két hónapja a vérvizsgálati leletemen az UTSH eredményem:0.10MIU/ml, a minimális határérték alatt jóval.
Tüneteim: hullik a hajam a fejem tetején, és el van vékonyodva (csomószám kihullott)
nem tudok lefogyni
le vagyok időnként lassulva, nem jutnak eszembe fontos dolgok
45 éves vagyok, már három éve nem menstruálok
lusta vagyok, ami nem jellemző rám
Kérem adjon tanácsot, (lehet a pajzsmirigy nem működik) hová forduljak segítségért? A szelén segít esetleg?
Tisztelt Kérdező!
Valóban pajzsmirigy és egyéb endokrin okai lehetnek tüneteinek.
Javaslatom: endokrin, ill. immuno-endokrin kivizsgálás.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-01-27 07:31:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Prof.Dr. Balázs Csaba!
A napokban írt levelemre válaszát először is nagyon köszönöm.A levelem a következő volt:
A Doktor Úr véleményét szeretném kérni a következő esetben. Férjemmel 1,5 éve próbálkozunk sikertelenül.Természetesen meddőségi szakrendelésen már jártunk.A férjem spermaképe tökéletes.Az én petevezetékeim átjárhatóak, hormonszintem tökéletes, peteérésem van. A PCT teszt eredménye 8-9 pontos, a spermiumok nagy része körkörösen mozog, nem előre.Ezért inszeminációt javasoltak.Már túl vagyunk három inszemen, sikertelenül.Közben immunológiai vonalon is elindultam magam kivizsgáltatni, ahol kiderült, hogy bár a TSH-m 1.49, viszont az anti TPO szintem 700,meglehetősen magas. A többi érték jó.A doktornő szerint ez nagyban akadályozhatja a terhesség létrejöttét, ha jól tudom akadályozza a beágyazódást. Erre kaptam napi fél szem Letrox(25) tablettát.December eleje óta szedem,azóta volt egy vérvételem-nem immunológiai-a TSHm 0.83 volt.A kérdésem az lenne, hogy a gyógyszer kb. mennyi idő alatt normalizálja a TPO szintet, mert ha ez hónapokat vesz igénybe, akkor lehet célszerű lenne az inszem.et néhány hónapra felfüggeszteni, hagyni hadd "dolgozzon" a Letrox, ha ez valóban ilyen nagy hatással van a teherbeesésre.Az immunólógiára majd csak márciusban kell visszamennem újabb vérvételre.Véleményére ezért lennék mielőbb kíváncsi.Válaszát előre is köszönöm.

Az előző levelemben nem írtam le ,de most szeretném közölni a decemberi immunológiai vizsgálatom eredményét:
IgG 12.84
IgA 1.86
IgM 0.95
Rheuma.f.IgM <8
C3 1.11
C4 0.34
CH50 59.60
Krioglobulin negatív
Immunkomplex 39.50
CCP eat 10.33
B2GPI 4.70
B2G IgG <5
B2G IgM <5
B2G IgA <5
CL-I 4.10
CL IgG <10
CL IgM <7
CL IgA <10
Tireogl.e.at. 20.9
TPO 696!!!!!!
Kettőssz.DNS 6.50
EMA IgA neg.
EMA IgG neg.
ANF HEp-2 neg.
Metafázis kr. neg.
Centrom .eat. neg.
Anti-cit.eat. neg
Ena eat 10.80
SM eat<10
Sm/RNP eat <10
SS-A 11.2
SS-B <10
Scl-70 <10
Jo1 10.4
PI 8 (kontroll 8.8)
INR 0.96
APTI 27.1 (kontroll 29.5)
TI 15.5 (kontroll 17.3)
Fibrinogén 3.81
APTI-LA 32.3
APTI-LA kont. 32.1


Nem tudom ezekből az értékekből mi szűrhető le?Ön immuno-endokrin kivizsgálást javasolt. Ez mit takar? Hogyan zajlik? Ott mit néznek? Elnézést ,amiért tudatlan vagyok a témában.
Válaszát előre is nagyon köszönöm.
Tisztelt Kérdező!
Nem egyszerűen "csak" vizsgálatról, hanem immunmoduláns kezelésről van szó.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-01-27 07:27:09
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Pár hónappal ezelőtt a vérképemen rendellenes pajzsmirigyhormon működést állapítottak meg. Az orvos szerint alul-és felülműködésem is van. Az ultrahangos vizsgálat során egy göböt találtak a pajzsmirigyemben, leírom önnek a pontos leletet:
" A pajzsmirigy jobb lebenye normális nagyságú, középső alsó harmadában 18mm-es kezdődő meszesedést mutató szolid göb látszik. A bal lebeny 13x14x28 mm, állománya mérsékelten foltosan inhomogen. Az isthmus nem szélesebb. A nyakon kórosan megnagyobodott nyirokcsomó nem látható."

Ennyi van a leletemen. Az orvoshoz visszamenve megtapogatták a pajzsmirigyemet és azt mondták befelé növekszik és nagyon valószínű a műtét, és biopsziára is elküldtek. A történethez hozzátartozik, hogy 10 évvel ezelőtt rosszindulatú emlődaganatom volt melynek következtében besugárzást kaptam.
Kérdéseim a következők:
- így a biopszia előtt a leletet nézve mennyire súlyos a helyzet illetve akkor most vegyem úgy hogy rosszindulatú daganatom van?
- ez a göb a sugárzás hatása lehet?
- az ön általában vett véleményére is kíváncsi vagyok.
Köszönettel
F.Ilona
Tisztelt Ilona!
Sajnos (talán szervez hiba miatt) nem tudtam olvasni levelét! Tele van értelmetlen részekkel.
Köszönettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-01-27 07:23:59
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Mónika!
A helyzet kicsit összetettebb. A válaszom azért nehéz, mert:
1. Nem tudom milyen hormonvizsgálatra gondolt?
2. Milyen fogamzásgátlót szedett? A gyógyszer elhagyása után sajnos gyakran vannak ilyen tünetek, un. "poszt-pill" effektus
3. A hormonális fogamzásgátlásnak lehetnek káros mellékhatásai és következményei is
4. A gyógyszeres fogamzásgátlás nem élettani bevatkozás a természet rendjébe, ezért meggondolandó a szedés ideje, tartam, módja, a készítmény össetétele és mérlegelendők a következmények is.
5. Fontos az is, hogy van-e más un. kísérő betegsége?


Tisztelt Doktor Úr!
Elöször is köszönöm a gyors válaszát.Vérvételre küldtek,teljes hormonvizsgálat címszóval,ugyhogy igazából erről nem tudok többet mondani(a pajzsmirigy működésemet és a tesztoszteron színtemet tudom,h vizsgálják).Közel 10 éve szedek fogamzásgátlót,triregollal kezdtem,majd diane 35,és az utobbi 3 évben Melianet szedtem.A Melianet hagytam abba 1 évre,és akkor jöttek a súly,pattanás,és szőrösödési problémák.Most egy hónapja ismét elkezdtem szedni,és a pattanások kezdenek múlni..de félek a hormonvizsgálatot nem akkor kellett volna megejteni,amikor ismét egy hónapja gyógyszert szedek,mert így az eredmény nem felel majd meg a valóságnak.Ezek az úgymond poszt-pill effektus meddig tart?Lehet ellene tenni?Ön mit tanácsol?Mit tegyek?szedjem a fogamzásgátlót vagy ismét hagyjam abba?milyen káros hatásai lehetnek ha ismét abbahagyom?Lehet ezt orvosolni?Tisztában vagyok azzal hogy most csak ideiglenesen tűntek el a pattanások,és ez nem megoldás,mivel ha ismét abbahagynám,újból előjönnének ezek a problémák,de nem tudom mit kellene tennem.Egyébként más kisérő betegségről nem tudok.Mégegyszer köszsönöm a válaszát.Mónika
Tisztelt Mónika!
Sanálom, hogy ilyen kálváriát járt be!
A példája is azt mutatja, hogy a beteg nem azonos a laboratóriumi leleteivel, a leletekből nem lehet diagnózist miondani, főként kezelést javasolni.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-01-25 10:17:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Három év próbálkozás és 2 vetélés (az első spontán terhesség volt 1 év után, illetve a második inszemináció) után 35 évesen babáért küzdünk.

Október elején volt az első terheléses cukor és inzulin vizsgálatom.
Szérum glükoz: 3,8 (3,5-6,1) mmol/L
Glükoz terhelés 60’: 6,1 (3,1-10,5) mmol/L
Glükoz terhelés 120’: 5,2 (3,1-7,5) mmol/L
Inzulin: 3,4 (0,0-29,1) mU/L
Inzulin terhelés 60’: 64
Inzulin terhelés 120’: 53,9

Erre 2x500mg Merckformin XR –t szedek és diétázom. Vas vitaminkészítményt szedek és jodidot (mindkettő vény nélküli). Napi ötszöri étkezés, 170gr CH tartalommal.

Okt.22-i eredmények:
BMI: 25
Vas: 13,3 umol/l (9.00-26.00)
TSH: 2,89 MIU/l (0,27-4,2)
fT4: 20,7 pmol/l (12,00-22,00)
Thyreoidea-peroxidáz AAT: 7,83 IU/ml (<34.00)
Prolactin: * 795.8 mIU/l (102,0-496,0)
Prolactin recovery: * 44% (60<)
Tesztoszteron total: 1.77 nmol/l (0,22-2,90)

Nőgyógyászati UH: policisztás ovárium nem látható. Enyhén megnagyobbodott uterus. 1 db 30 mm-es és 2db 10mm-es mióma.

Pajzsmirigy UH: A pajzsmirigy jobb lebenye 41x12x18mm, bal lebenye 44x15x18. Az isthmus 1mm. A bal lebenyben 22x10 mm-es kolloidos göb látható. Jobb lebeny homogén. A lebenyek keringése átlagos. A nyakon kóros nyirokcsomó nem látható.

Pajzsmirigy szcintigráfia: Diffuse enyhén megnagyobbodott pajzsmirigy vetületi képe ábrázolódott.
Az aktivitásfelvétel inhomogén, különösen a jobb lebeny alsó pólusában egyértelmű
funkcionálisan elkülönülő göb nem ábrázolódott.

Jan.15-i eredmények
BMI: 21
Szérum glükoz: 3,92 (3,3-5,5) mmol/L
Glükoz terhelés 60’: 5,1
Glükoz terhelés 120’: * 3,02 (3,3-7,8) mmol/L
Inzulin: 6,1 (2,6-24,9) mIU/L
Inzulin terhelés 60’: 80,5 mIU/L
Inzulin terhelés 120’: 28,01 mIU/L
Vas: 17,3 umol/l (9.00-26.00)
TSH: 3,5 MIU/l (0,27-4,2)
fT4: 19,65 pmol/l (12,00-22,00)
Prolactin: * 1472.0 mIU/l (102,0-496,0)
Prolactin recovery: * 59% (60<)
Tesztoszteron total (2.15 nmol/l (0,22-2,90)

A vas tablettát szedni kell, de csak heti 3szor. 25ugr L-Thyroxin, 2x1 Merckformin XR 500mg, este ½ Bromocriptin 2,5 mg. 6szori étkezés, napi 200gr CH.

Panaszaim: gyakori szédülés, étvágytalanság.

A 120’-es glükoz-om alacsony. Sokat fogytam. A Merkformin adagomat nem lehetne csökkenteni?
A magas prolactin szint okának kivizsgálására nem végeztek semmilyen vizsgálatot, pedig – az internetes oldala szerint – sokféle oka lehet. Elkezdjem a gyógyszert szedni? Nem kellene az okokat felderíteni? Milyen vizsgálatokat javasol?

Válaszát előre is nagyon köszönöm, Móni
Tisztelt Móni!
Az előzőkben igyekeztem válaszolni. Sajnos a leletek nem helyettesítik a vizsgálatokat. Az un. "telekonzilium" csak irányadó lehet.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-01-25 10:13:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Három év próbálkozás és 2 vetélés (az első spontán terhesség volt 1 év után, illetve a második inszemináció) után 35 évesen babáért küzdünk.

Október elején volt az első terheléses cukor és inzulin vizsgálatom.
Szérum glükoz: 3,8 (3,5-6,1) mmol/L
Glükoz terhelés 60’: 6,1 (3,1-10,5) mmol/L
Glükoz terhelés 120’: 5,2 (3,1-7,5) mmol/L
Inzulin: 3,4 (0,0-29,1) mU/L
Inzulin terhelés 60’: 64
Inzulin terhelés 120’: 53,9

Erre 2x500mg Merckformin XR –t szedek és diétázom. Vas vitaminkészítményt szedek és jodidot (mindkettő vény nélküli). Napi ötszöri étkezés, 170gr CH tartalommal.

Okt.22-i eredmények:
BMI: 25
Vas: 13,3 umol/l (9.00-26.00)
TSH: 2,89 MIU/l (0,27-4,2)
fT4: 20,7 pmol/l (12,00-22,00)
Thyreoidea-peroxidáz AAT: 7,83 IU/ml (<34.00)
Prolactin: * 795.8 mIU/l (102,0-496,0)
Prolactin recovery: * 44% (60<)
Tesztoszteron total: 1.77 nmol/l (0,22-2,90)

Nőgyógyászati UH: policisztás ovárium nem látható. Enyhén megnagyobbodott uterus. 1 db 30 mm-es és 2db 10mm-es mióma.

Pajzsmirigy UH: A pajzsmirigy jobb lebenye 41x12x18mm, bal lebenye 44x15x18. Az isthmus 1mm. A bal lebenyben 22x10 mm-es kolloidos göb látható. Jobb lebeny homogén. A lebenyek keringése átlagos. A nyakon kóros nyirokcsomó nem látható.

Pajzsmirigy szcintigráfia: Diffuse enyhén megnagyobbodott pajzsmirigy vetületi képe ábrázolódott.
Az aktivitásfelvétel inhomogén, különösen a jobb lebeny alsó pólusában egyértelmű
funkcionálisan elkülönülő göb nem ábrázolódott.

Jan.15-i eredmények
BMI: 21
Szérum glükoz: 3,92 (3,3-5,5) mmol/L
Glükoz terhelés 60’: 5,1
Glükoz terhelés 120’: * 3,02 (3,3-7,8) mmol/L
Inzulin: 6,1 (2,6-24,9) mIU/L
Inzulin terhelés 60’: 80,5 mIU/L
Inzulin terhelés 120’: 28,01 mIU/L
Vas: 17,3 umol/l (9.00-26.00)
TSH: 3,5 MIU/l (0,27-4,2)
fT4: 19,65 pmol/l (12,00-22,00)
Prolactin: * 1472.0 mIU/l (102,0-496,0)
Prolactin recovery: * 59% (60<)
Tesztoszteron total (2.15 nmol/l (0,22-2,90)

A vas tablettát szedni kell, de csak heti 3szor. 25ugr L-Thyroxin, 2x1 Merckformin XR 500mg, este ½ Bromocriptin 2,5 mg. 6szori étkezés, napi 200gr CH.

Panaszaim: gyakori szédülés, étvágytalanság.

A 120’-es glükoz-om alacsony. Sokat fogytam. A Merkformin adagomat nem lehetne csökkenteni?
A magas prolactin szint okának kivizsgálására nem végeztek semmilyen vizsgálatot, pedig – az internetes oldala szerint – sokféle oka lehet. Elkezdjem a gyógyszert szedni? Nem kellene az okokat felderíteni? Milyen vizsgálatokat javasol?

Válaszát előre is nagyon köszönöm, Móni
Tisztelt Móni!
A panaszai összetettek és részletes endokrin, ill immuno-endokrin kivizsgálást indikálnak.
Arra kérem, hogy az eredmények birtokában a jód kezelés azonnal függessze fel!
Az agyalapimirigy működését is vizsgálni kellene (06-30-631-9309).
Felhívom figyelmét ezen a honlapon rövidesen megjelenő PCOS soroztra, amelyben kérdésére választ talál.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-01-25 10:11:55
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt doktor úr! Köszönöm a gyors válaszát!:)
Ezt írta nekem:
"1. Tisztázni kellen, hogy minde bizonnyal immuno-endokrin betegsége milyen stádiumban van
2. A megfelelő immunmoduláns és sze. hormonális kezeléssel lehet segíteni. "

A kérdésem: hol és hogyan tudnám megnézetni, hogy ez a betegség milyen stádiumban van? (Hajdú-Bihar megyei vagyok.)
És amit a 2. pontban leírt, az pontosan mit takar?

A válaszát előre is köszönöm! Orsi
Tisztelt Orsi!

Válasz:1. Egyelőre a saját címemet tudom megadni (Debrecenben nem voltam jó, évtizdeken át ott dolgoztam!) (Budai Immuno-Endokrin Központ)(06-30-630-9309).
2. Az immunmodulans kezelés függ a vizsgálat eredményétől, de gyóőgyszerek szedését foglalja magában.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-01-25 10:07:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Prof.Dr. Balázs Csaba!

A Doktor Úr véleményét szeretném kérni a következő esetben. Férjemmel 1,5 éve próbálkozunk sikertelenül.Természetesen meddőségi szakrendelésen már jártunk.A férjem spermaképe tökéletes.Az én petevezetékeim átjárhatóak, hormonszintem tökéletes, peteérésem van. A PCT teszt eredménye 8-9 pontos, a spermiumok nagy része körkörösen mozog, nem előre.Ezért inszeminációt javasoltak.Már túl vagyunk három inszemen, sikertelenül.Közben immunológiai vonalon is elindultam magam kivizsgáltatni, ahol kiderült, hogy bár a TSH-m 1.49, viszont az anti TPO szintem 700,meglehetősen magas. A többi érték jó.A doktornő szerint ez nagyban akadályozhatja a terhesség létrejöttét, ha jól tudom akadályozza a beágyazódást. Erre kaptam napi fél szem Letrox(25) tablettát.December eleje óta szedem,azóta volt egy vérvételem-nem immunológiai-a TSHm 0.83 volt.A kérdésem az lenne, hogy a gyógyszer kb. mennyi idő alatt normalizálja a TPO szintet, mert ha ez hónapokat vesz igénybe, akkor lehet célszerű lenne az inszem.et néhány hónapra felfüggeszteni, hagyni hadd "dolgozzon" a Letrox, ha ez valóban ilyen nagy hatással van a teherbeesésre.Az immunólógiára majd csak márciusban kell visszamennem újabb vérvételre.Véleményére ezért lennék mielőbb kíváncsi.Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

Erről a fontos kérdésrő sokat írtam ezen a honlapon is.
A hormonpótlás nem közvetlenül hat az immunológiai történtésekre.
Javaslom immun-endokrin kivizsgálását és kezelését (06-30-631-9309)

Bizhatunk a sikerben!


Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-01-25 10:03:39
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves doktor úr!

A terhességem alatt pajzsmirigyalulműködést állapítottak meg nálam, gyógyszerrel kezeltek, minden rendben volt, a kisbabám egészséges. A szülés után megint 8,9 lett a TSh szint, ezért azt ajánlották hogy szedjek tiroxint, az 50-esből egy egész szemet. Korábban csak felet szedtem. Ezt még februárban mondta az endokrinológus, fél évvel később újra elmentem vérvételre és az eredmény sajnos nem jó, m 16,32 a TSH. Mi lehet az oka? Talán mégsem kellett volna szednem a gyógyszert? VAgy kisebb adagot? Találtak egy 11 mm-es göböt is a pajzsmirigyemen, de ezzel nem foglalkoztak, egyelőre. Mit tegyek, hogy a TSh kisebb legyen?( Egyébként nem érzem magam jobban sem rosszabbul, ha szedem a tiroxint. )
válaszát előre is köszönöm.
Andrea
Tisztelt Andrea!

A története sajnos tipikus. A szülést követően az autoimmun folyamat felllángol és ilyenkor mind a csökkent működést, mind az autoimun folyamatot kezeni tanácsos. A szubjektiv megjegyzsée nagyon fontos! Ezt többször elírtam, hogy nem a TSH értéke kell kezelni.(06-30-631-9309)

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-01-25 09:59:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr! A nőgyógyászom PCOS-t állapított meg, de másik orvos azt mondta, hogy egyáltalán nincs ez nála. Mit tegyek? Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

Jó volna a leírottak alapján (ezek a későbbi számban fognak megjelenni) endokrin vizsgálatot végezni.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-01-25 09:36:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Dr. Balázs Csaba Professzor Úr!

33 éves nő vagyok és gyerekkorom óta gyulladt pattanásokkal küzdök az arcomon.

Szeretném kérdezni, hogy kitudna-e mutatni valamit egy endokrinológiai vizsgálat?
Amennyibe igen, miből áll egy ilyen vizsgálat?
Ön végez ilyen vizsgálatot?

Köszönettel várom válaszát!
Tisztelt Kérdező!

A bőrelvátozásokban gyakran van endokrinológia és / vagy immunológiai betegség, amely kimutatható és gyógyítható.
A vizsgálat képalkotó,eljárásból és hormonológiai, ill. immunológia várvizsgálatból áll.
Ilyen vizsgálatokat végzünk. (06-30-631-9309)

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2010-01-25 09:32:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja