SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Úgy sejtem, valaki más válaszát kaptam meg sajnos. Bemásolom a kérdésem és az Ön válaszát, a kérdés, hogy endokrinológiai vizsgálat mennyire végezhető fogamzásgátló szedése mellett (a probléma leírása a lavélben). A válaszban terhesség szerepel és ismételt immunológiai vizsgálat (nálam egyik sem áll fenn).
Köszönöm előre is a válaszát!

Kérdésed az alábbi volt:
Tisztelt Professzor Úr!
A problémám hosszú és bonyolult, egy barátcserje készítmény túl hosszan tartó szedése, majd hirtelen abbahagyása után a hormonháztartásom a feje tetejére állt. Végigjártam a tüneteimmel a neurológustól az onkológusik mindenkit, mire kiderült, hogy valószínűleg ezek elvonási tünetek a barátcserje miatt. A tüneteim szerteágazóak voltak, de a lényegi tünet a nem alvás. Illetve inkább az alvásra való képteleneség. Napi másfél-két ór után szorongva, idegesen ébredtem, forgolódtam, nem tudtam visszaaludni. Sajnos idő közben a nőgyógyászom fogamzásgátló tablettát írt fel, amit el is kezdtem szedni, mert a egy hetes szünetekkel három hétig tartott a menstruációm. Elküldtek pszichiáterhez is, aki kevert szorongásos depressziót állapított meg, és mivel az élethelyzetem ezt nem indokolja, az alvásra való képtelenséget jelölte meg okként. Mivel ez egész folyamat két hónap alatt zajlott le, a tüneteim a ciklushoz köthetőek, és aludni máig sem tudok (csak altatóval), hiába szedem a pszichiáter által felírt antidepresszánst és nyugtatót, endokrinológiai vizsgálat szükségessége merült fel. Kaptam is időpontot jövő januárra. A kérdésem az lenne, van-e értelme egy endokrinológiai vizsgálatnak a fogamzásgátló szedése mellett, vagy azt fogják mondani, abba kell hozzá hagynom néhány hónapra? (akkor azt előtte megtenném, hogy ne kelljen még halasztani is a vizsgálatot) Illetve: tehetek addig bármit is, hogy kicsit többet tudjak pihenni?
Válaszát előre is nagyon köszönöm!

Prof. Dr. Balázs Csaba válasza:
Tisztelt Kérdező!

Az endokrin eltérés és a pszichés zavarok gyakran együtt jelentkeznek.Mik nootrópok ?
A nootrópok olyan neurokémiai vegyületek, amelyek fokozzák az agyban már jelen lévő anyagok mennyiségét, ill. javítják hatásaikat. A kiegészítők ezen csoportja segíthet a fejünkben rejlő számos enzim, vegyszer és tápanyag jelenlétének növelésében. A nootrópok segíthetnek az agy funkcionalitásának növelésében bizonyos területeken.
Az experimentális adatok azt bizonyították, hogy a hipotireózis a kora magzati fejlődés során számos morfológiai, biokémiai és funkcionális változást eredményez a fejlődő agyban. A kérdés úgy merült fel, hogy miként hat a csökkent pajzsmirigyműködés, a tanulásra, a memóriára és az agyi BDNF szintekre? Ezt a problémát először állatkísérletekben, majd emberben is részletesen vizsgálták.
Mi a BDNF?
A BDNF (Brain-Derived Neurotrophic Factor) egy agyi eredetű növekedési fehérje, amelyik fontos szerepet játszik van az idegrendszer megfelelő működésében, a memóriában. Először állatkísérleteket végeztek, ennek lényege a következő volt: a hypothyreosis indukálódása az anyáknál az ivóvíz 6-propil-2-tiouracilt (PTU)-al történő kezelése volt (100 mg /l) egészen a terhesség végéig. Az szülés után a patkány kölykök tanulási és memória képességeit határozták meg. A vizsgálat eredményei azt mutatják, hogy a magzati időszakban és a korai posztnatális periódusban bekövetkező hypothyreosis összefügg a térbeli tanulás és memória csökkenésével, valamint az agyi BDNF szint csökkenésével mindkét nemben. Ugyanakkor azt a meglepő felfedezést tették, hogy a pajzsmirigy-hormon elégtelenség által kiváltott viselkedésbeli és neurokémiai rendellenességek vissza-fordíthatók a pajzsmirigy—hormon adagolásával és testmozgás fokozásával (Shafiee SM és munkatársai: Neuroscience. 329:151-61. doi:10.1016/j.neuroscience. 2016.04.048.
Emberben a csökkent pajzsmirigy működésű egyénekben szintén alacsony BDNF szintet mutattak ki. Általánosságban véve pedig a BDNF csökkent mennyisége olyan problémákkal kapcsolható össze, mint az Alzheimer-kór, a gyorsabb öregedés és a depresszió. Következtetés, az anyai hipotireózis hatása a terhesség alatt a tanulásra, a memóriára és, ezért a terhesség alatt a pajzsmirigy működése mindenképpen indokolt.
További immuno-endokrin vizsgálatot javaslok,jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
Tisztelt Kérdező!

Endokrinológiai vizsgálat végezhető fogamzásgátló szedése mellett, de tudni kell róla, mert eltérő módon befolyásolják az eredményeket. Több példa mondható, egyet írok ide.A szexhormon kötő globulin (SHBG) nagy affinitással köti a tesztoszteront és a dihidrotesztoszteront, és valamivel kisebbel az ösztradiolt. Az SHBG a keringésben jellemzően nagyobb koncentrációban található nőkben, mint férfiakban, előrehaladott terhességben és ösztrogén szedés esetén különösen emelkedett lehet. Androgén szedés esetén ugyanakkor csökkent lehet az SHBG szint. A tesztoszteron a keringésben főleg SHBG-hez kötődik, koncentrációját befolyásolhatja a szállító fehérje mennyisége. Az SHBG szintet általában a totál tesztoszteron mellett mérik kiegészítő vizsgálatként. A „szabad androgén index” (FAI) a totál tesztoszteron és az SHBG arányából adódik és az abnormális androgén állapotok megítélésében hasznos segítséget nyújthat.
A megfelelő diagnosztikához az eredményeket a tesztoszteron eredményekkel kell értékelni és meghatározni a FAI indexet.
- Az SHBG gyakran csökkent hirzutizmusban, akne vulgarisban, és policisztás ovarium szindrómában (Stein-Leventhal-szindróma)!!!!.
- Emelkedett SHBG lehet hipertireózisban (!), májcirrózisban és egyéb különböző állapotokban, mint például a terhesség. Néha emelkedett szintet figyeltek meg ösztrogének szedésekor (orális kontraceptivumok bizonyos típusainál), vagy májenzim indukáló gyógyszerek szedésekor (pl.: phenytoin). Nők hiperandrogén hirzutizmusának dexamethasonnal történő kezelésekor az SHBG koncentráció emelkedik.
- Az SHBG mérsékelten csökkent lehet hipotireózisban, akromegáliában, Cushing-kórban és hiperprolaktinémiában, elhízásban, androgének (főleg tesztoszteron) szedésekor, más gyógyszerek szedésekor (pl. danazol), amelyek kompetícióban van az androgénekkel az SHBG kötőhelyeiért. A glükokortikoidok és a növekedési hormonok szinten kapcsolatban vannak a csökkent SHBG szinttel.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-08-29 15:46:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja