SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor ÚR!

IBS betegségnél milyen autoimmun betegségek fordulhatnak elő illetve milyen kezelés létezhet rá,ha egyáltalán létezik rá? A családban is van nem találtak okot és mondták IBS..tisztelettel szép napot
Tisztelt Kérdező!

Az autoimmuneredetű pajzsmirigybetegségek (ha kiderül ennek fennállása!), gyakran társulnak más kórképpel. Ezek felhívják a kezelő orvos figyelmét arra, hogy a pajzsmirigybetegség mellett más autoimmun kórkép is jelen lehet. Az egyik, gyakori betegség, a mellékvese gyulladása. Ezt e betegséget Addison kórnak hívja a szakirodalom és előfordulhat önmagában, de a leggyakrabban más betegséghez társul. A csökkent hormontermelése életveszélyes krízist eredményezhet, miként ez az ifjú beteggel is történt. Hasonló betegségben több államférfi (fenti képen J.F. Kennedy) és közismert színész is szenvedett, ill. szenved. Az ún. „kubai válság idején” Kennedy betegsége, amelyet akkor még kevésbé jól tudtak kezelni - majdnem az egész világot háborús válságba sodorta. Kennedy Addison kórját és pajzsmirigy autoimmun gyulladását 1947–ben diagnosztizálták és 36 alkalommal kezelték kórházban.. A kórtörténete alapján  Kennedy már ezt megelőzően is szenvedett tünetei alapján ebben a betegségben és az orvosok azt véleményezték, hogy 1 éven belül meghal ebben a betegségben. Végül is – miként azt tudjuk - merénylet áldozata lett 1963-ban.
Nagyon fontos kitérnem arra, hogy a csökkent mellékvese működés már korábban is fennállhatott, azonban a tiroxin kezelés elkezdése hirtelen váltotta ki a kritikus állapotot. Ezért is lényeges, hogy ne az a séma (protokoll!) működjön, azaz „emelkedett TSH, tehát automatikusan pajzsmirigyhormon kezelés szükséges”, anélkül, hogy a kiváltó okokat és a kísérő betegségeket megvizsgálnák, ill. szükség szerint kezelnénk.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
Van-e más immun eredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
Meddőség, menzesz zavarok?
Csökkent libido
IBS
Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
Hajhullás?
Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
Ízületi gyulladás?
Hüvelygyulladás?
Vitiligo (bőrfestékhiány)?
Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
Van-e szívizomgyulladása?
Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Tudom, hogy ez a mechanikussá, „un. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”, pedig erre gondolni valóban nem pénzkérdés!
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-01-24 19:20:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

A párommal babát szeretnénk, ezért elmentem decemberben egy laborba vérvételre, hogy megnézzük, hogy minden rendben van-e. (Babaváró csomag). 12 évig szedtem fogamzásgátló gyógyszert, amit tavaly márciusban hagytam abba, ezután augusztusban kezdtünk el próbálkozni.

A 25. ciklusnapon (30-32 naposak a ciklusaim) voltam a vérvételen.

Eredmények:
Glükóz 3,9 mmol/L (referencia tartomány: 3,5 - 6,1)
Inzulin 4,5 mIU/L (1,9 - 23,0)
HOMA-IR 0,8 ( - 4,4)

TSH 2,366 mIU/L (0,400 - 4,000)
Szabad T4 12,09 pmol/L (7,75 - 15,21)

LH 3,58 U/L (luteális fázis : 1,20 - 12,86 U/l)
FSH 2,99 U/L (luteális fázis : 1,79 - 5,12 U/L)
Ösztradiol 635,6 pmol/L (luteális fázis : 179,9 - 1068,3 pmol/l)
Prolaktin 408,6 mIU/L (Referencia nem terhes esetben: 70,8..566,5)
Progeszteron 58,3 nmol/L (luteális fázis : 16,40 - 59,02 nmol/l)

Total 25-OH D-Vitamin 60,6 nmol/L (75,0 - 500,0)
Ezt elkezdtem pótolni tabletta formában 4000 NE/nap mennyiségben.

Az lenne a kérdésem, hogy bár minden érték a referencia tartományon belül van, mi a véleménye az eredményekről, kell-e aggódnom vagy valamilyen további vizsgálatot végeztetnem, mert azt olvastam több helyen, hogy a TSH eredménynek 0,5-1,5 között kéne lennie a sikerhez.

Továbbá decemberben voltam nőgyógyászati szűrésen is és az ultrahang alapján a PCOS-t kizárta a doktornő.

Már két hónapja rendszeresen vezetem az ébredési hőmet, ami mutatja, hogy van ovuláció, és a nőgyógyász doktornő is látta, hogy volt decemberben.

Nem tudom, hogy szükséges-e, de 31 éves vagyok és a súlyom 73 kg.

Válaszát előre is köszönöm.

Tisztelettel:
Edit
Tisztelt Edit!

A a laboratóriumi eredményekből mindent és annak az ellenkezőjét is ki lehet olvasni. Ezért joggal írják:

"Mellékeljük az Ön által kért egészségügyi dokumentációt. Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg. Az eredmények egyéb értékeléséből levont következtetések alapján elindított, módosított kezelés miatti esetleges egészség-károsodásért felelősséget nem vállalunk.
Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre a vizsgálatot indító szakorvoshoz,aki megvizsgálta."

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-01-24 10:02:47
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Évekkel ezelőtt pajzsmirigy alulműködést diagnosztizáltak nálam. Akkor nem volt semmi tünetem, csak azért nézték meg, mert édesanyámnak és anyai nagymamámnak is alulműködik. Akkor 5,7 volt a TSH értékem, úgy, hogy a T3, T4 rendben volt. A húszas éveim elején voltam, így a leendő gyermekvállalás miatt gyógyszerszedést javasoltak. Mai napig minimális l thyrroxint (25μg) szedek és a legtöbb, amit észrevettem, hogy ha nem szedem, lelassul az anyagcserém. De nincsen semmilyen egyéb tünetem. Gyermekem még nincs, nem is próbálkoztunk, de hamarosan aktuális lesz a téma. Sokat próbáltam a témában olvasni, mert számomra nem egyértelmű, hogy mitől működik alul a pajzsmirigyem. Nézettem anti TPO-t is, de nem igazolódott az autoimmunitás, teljesen alacsony értékeim voltak. Mégis azt mondta az endorkinológus, hogy valószínűleg akkor is autoimmun, ha nincsenek antitestek magas számban. Uh-n is voltam, nem találtak semmit, csak annyit mondtak, hogy picit kisebb a pajzsmirigyem a normálisnál. Fogamzásgátlót nem szedek.
A legfőbb kérdésem:
- Ha nem autoimmun, mitől lehet az alulműködés? Jódhiányról olvastam még, ez hogyan diagnosztizálható? Vagy esetleg van olyan, hogy örökletetes?
Megtsisztelő válaszát várva,
Zsófia

Tisztelt Zsófia!

Valóban lehet szerzett, örökletes, ill. autoimmun eredetű. Fontos! Ne a TSH-t, hanem a beteg panaszait célszerű kezelni!
. Tudja-e Ön, hogy a pajzsmirigybetegség jelenlétére mikor kell gondolnia?

Ha túlsúlyos és nem tud fogyni minden fizikai erőfeszítés és diéta ellenére.
Ha meddőség vagy ismétel spontán vetélés nehezítette meg életét
Ha csökkent vagy alacsony a libidója
Ha memóriazavara van, ha depressziós tünetek alakultak ki
Ha nem vagy alig befolyásolható szívritmuszavarai vannak
Ha szülés után nagyon kimerült, haja hullik, gondja van a szoptatással
Ha hőhullámai, kipirulásai vannak
Ha pánik tünetei, izomgörcsei, hajhullás, székrekedése, izületi panaszai vannak, amelyeknek oka nem derült ki

2. Tudja-e, hogy milyen vizsgálatokat érdemes elvégezni?
Gyakran hallhatja, hogy a „ pajzsmirigy teszt normális. Ezzel kész is!” Sok doktor a TSH (pajzsmirigy stimuláló hormon) un. normális szintjével megelégedik. Jóllehet óriási viták vannak ezen értékek körül. Van ahol ez az érték 2.5 és 5.5, máshol 0.5 é4.7 között van. A legújabb adatok 0.5 és 2.4 között adják meg. A baj nemcsak e, hanem az, hogy a beteg vizsgálata nélkül kívánják a diagnózist megadni. Kevesen értik meg, hogy a pajzsmirigy többi hormonjának (FT3 , FT4) és főleg az immunológiai vizsgálatra is szükség van! A legfontosabb javaslat: a beteg kikérdezése, a pajzsmirigy tapintása (az ultrahang nem elég!), a TSH, FT3, FT4 és az antitestek vizsgálata feltétlen szükséges! Az izotópos vizsgálat a göbös pajzsmirigybetegség esetén lehet feltétlen szükséges.
3. Tudja-e hogy kihez forduljon pajzsmirigy problémájával?
Az orvosok egy része azt mondja „a pajzsmirigy betegségeinek diagnózisa és kezelés könnyű”, azonban nem számolna a realitásokkal. Gyakran kerülhetnek a kezelő orvosok a következő csapdába
A hagyományos, konvencionális endokrinológus azt gondolja, hogy a betegek tünetei nem fontosak, egyedül a TSH szükséges. Azt gondolják, hogy abban az esetben ha ez normális, akkor minden rendben van. Ezek az orvosok csak a tesztre koncentrálnak, de nem foglalkoznak a beteg tüneteivel, a kezelés eredményével,ill. eredménytelenségével.
A felismeréshez és a gyógyításhoz a holisztikus elvet, az összefüggéseket is látó endokrinológus, nőgyógyász, háziorvos szükséges.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-01-24 09:14:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!

Segítséget szeretnék kérni pajzsmirigy betegségemmel kapcsolatban.

Jelenleg 20. hetes terhes vagyok, 34 éves, 2005 óta pajzsmirigy alulműködésem van (Hashimoto-thyreoiditis, hypothyreosis) , amelyre kezdetben Euthyrox, most L-Thyroxin 50 µg tablettát szedek. A gyógyszer mennyisége nem változott 2005 óta.

Belgyógyász végzettségű kezelőorvosom a pajzsmirigy probléma megoldására gluténmentes diétát javasolt, melynek hatására a korábbiakhoz képest részben rendeződött a pajzsmirigy állapota.

A 2016.08.19-én a Semmelweis Egyetem Pentacore Laboratóriumban mért pajzsmirigy értékeim a következők voltak:


Érték: Abn referencia tart:

TSH Supersens. 3.663 mU/L 0.350 – 4. 940
T3 szabadfrakció 4.30 pmol/L 2.63 – 5.70
T4 szabadfrakció 12.57 pmol/L 9.00 – 23.20
ATPO 204.30 U/mL 0.00 – 63.00 H


A 2016.08.23-án a Székesfehérvári Szent György Kórházban mért pajzsmirigy értékeim:


Érték: Ref. tartomány:

TSH 5.57 mIU/l 0.55 – 4.78 H
T4 szabadfrakció 13.84 pmol/l 11.5 – 22.7



A gluténmentes diétás étkezés mellett a fenti kezelőorvosom a következő vitaminok szedését javasolta, melyet a teherbeesés előtt szedtem és jelenleg is naponta szedek:

D vitamin 10.000 NE egy hónapig szeptember 1-től október 1-jéig, utána 5000 NE
B Komplex napi 1 db. (Mega B-100, Vitaking)
Szelén 100 µg napi 1 db (Vitaking)
Cink 30 mg napi 1 db (Vitaking)
Beta-Carotin 25000 NE napi 1 db (Vitaking)
Vas komplex napi 1 db (Vitaking, Iron All)
Magnézium és C-vitamin por formátumban napi 2 x ½ - ½ mokkáskanál 2 dl vízben feloldva.

Az lenne a kérdésem, hogy a fenti pajzsmirigyértékek fényében amennyiben nem növelem meg továbbra sem a pajzsmirigy gyógyszer adagot, árthatok-e a babának, tekintve, hogy a nőgyógyászom a pajzsmirigy gyógyszer növelését javasolja, amíg a belgyógyász kezelőorvosom határozott álláspontja az, hogy amennyiben a T3 és T4 értékek rendben vannak, a babának sem lehet semmi baja, mert az a lényeg, hogy a hormonszintek rendben legyenek, az egyéb pajzsmirigy értékek nincsenek hatással a kisbaba mentális fejlődésére.

Köszönöm a Doktor úr mielőbbi visszajelzését!
Köszönettel: Rajkó Ágnes
Tisztelt Rajkó Ágnes !

Elviekben nem, de ehhez természetesen ismerni kellene a beteget is!
Tévedés azt hinni, hogy a laboratóriumi leletekből diagnózis lehet, ill. szabad mondani.Éppen tegnap volt nálam egyik kedves beteg, akinek jelentős mennyiségű laboratóriumi lelete volt és nem tért el az un. referenciától,de megtapintva kiderül, hogy pajzsmirigy göbe van, amely rosszindulatúnak bizonyult.
A hormonális betegségek kezelése nagy odafigyelést és türelmet igényel beteg és orvos részéről egyaránt. A laboreredmények mellett figyelembe kell venni az egyedi: életkorból, nemből és életmódból adódó eltéréseket is.
- Melyek a leggyakoribb panaszok, milyen tünetekkel forduljunk orvoshoz?
- A hormonális betegségek közt elsőként talán a pajzsmirigy rendellenességeit emelném ki, mely hazánkban, különösen nők körében fordul elő gyakran. A pajzsmirigy betegségei számtalan tünetet produkálhatnak, melyek kapcsán a betegek gyakran csak évek múlva kerülnek a megfelelő szakemberhez. Szülés után gyakori a pajzsmirigy gyulladásos megbetegedése, mely többek közt depresszióhoz hasonló panaszokat is okozhat. Emellett számos egyéb, „hétköznapi” probléma hátterében is állhat pajzsmirigy elváltozás. Ilyen például a tartós fáradékonyság, vagy épp idegesség, a túlzott mértékű hízás, fogyás, hajhullás, vagy meddőség, hogy csak a leggyakoribb panaszokat említsem.
- A hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.
- Hogyan zajlik az első vizsgálat, a holisztikus szemlélet jegyében?
- A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-01-24 08:51:35
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor ur!

A celluralis immunvalaszt mibol lehet kimuatatni? Teljes kivizsgalassal?illetve hol tudom elvegeztetni?A Cd4 es a cd8 aranya is rendben van.

Köszönettel
Tisztelt Kérdező!

CD4 es a CD8 csak a helper és suppressor sejtek arányát mutatja, funkcióját nem.
Az egyik, egyszerű módszer:a neopterin mérése. Ezzel egyértelmű eredményt értünk el.
A neopterint 1967-ben Sakurai és Goto izolálta először daganatos betegek vizeletéből [1]. 1983-ban Huber és munkatársai megvizsgálták, milyen stimuláló faktorok hatására termelődik a sejtekben a neopterin. T-, B-, ill. macrophag sejtekhez adtak allogén sejteket, módosított autológ sejteket ill. mitogéneket. Azt találták, hogy mindhárom esetben van a T-sejt aktiváció mértékével arányos neopterin termelés, de nem a T-sejtek termelik, hanem az azokból felszabaduló anyagok hatására valamelyik másik sejt [2]. 1984-ben szintén Huber és munkacsoportja további vizsgálatokkal bebizonyíották, hogy valamennyi perifériás vérsejt közül egyedül a macrophagok termelnek neopterint. Macrophag-tenyészethez különböző, T-lymphocyták által termelt és potenciális induktornak gondolt anyagot (zymosan, forbol-myristat-acetát, CSF, IFN-γ) adtak eltérő koncentrációban és különböző ideig hagyták hatni azokat. Kiderült, hogy egy igazán hatásos induktora van a neopterin elválasztásának ez pedig az aktivált T-sejtek által szekretált IFN-γ [3,4]. Ezt támasztja alá az, hogy IFN-γ ellenes antitest adása szupprimálta a neopterin termelődését [3]. Az IFN-γ hatására a macro-phagokban megnövekszik a GTP szint, ami fokozza a GTP-CH I. aktivitását, így neopterinszintézist indukál. Ezenkívül fokozza a macrophagok antimicrobialis aktivitását és oxidatív metabolizmusát [5].
A neopterin a pterin-azon belül pteridin – csoportba tartozó, biciklikus, nitrogéntartalmú gyűrűt tartalmazó vegyület, pyrazino (2,3,d) primidin. Szintézisének kiinduló vegyülete a GTP. Ebből a GTP-CH I. hatására, majd egy amadori-reakciónak nevezett lépésen át 7,8-NH2-TP keletkezik. (1.ábra) [6,7]. Ez a vegyület olyan sejtekben, melyek PBH4.S enzimet tartalmaznak, továbbalakul 5,6,7,8-BH4-é majd több lépésen át triptofánná és a dopamin, noradrenalin ill. szerotonin-szintézisben játszik szerepet. A humán macrophagokban ez az enzim hiányzik, így-valószínűleg nem enzimatikus úton – a 7,8 NH2-TP két lépésben neopterinné lakul. A termelődött neopterin felhalmozódik, exkrécióra kerül és a szérumban megjelenik, mértéke arányos a GTP-CH I. enzim aktiválódásával, ill. az aktivált T-lymphocyták által kibocsájtott IFN-γ mennyiségével (2. ábra). A neopterin katabolizmusa még pontosan nem tisztázott, de ami biztos, hogy eredeti formában is ürül vesén keresztül, így vizeletből is meghatározható – azonban emiatt a vesefunkciótól is függ az ürített mennyiség, ezért vizeletből történő meghatározás esetén figyelemben kell venni a clearance értékét [8,9].
Számos tanulmány bebizonyította, hogy egyes lymphocyta aktivációval kísért kórképek – pl. fertőző megbetegedések, SLE, rheumatoid arthritis, Crohn-betegség, BG-kór, Hashimoto thyreoditis esetén a neopterin koncentrációja a szérumban emelkedik, illetve jelzi a betegség aktivitását valamint utalhat a pajzsmirigybetegség malignus eredetére [10,11,12,13,14,15].

Betegek és módszerek

2005 januárja és 2011 márciusa között 137 BG-kórban, 25 Hashimoto thyreoditisben, 14 toxikus adenomában szenvedő nőbetegben határoztuk meg a szérum neopterin szinteket. A BG-kóros betegeket öt, az alábbiakban részletezett csoportba osztottuk. 47 beteg frissen felfedezett hyperthyreosisos, 36 beteg három-hat hónapja methimazol kezelésben részesülő euthyreosisos, 7 beteg hypothyreosisos volt. 34 beteg egyéves thyreostaticum kezelést követő második évben euthyreosisos volt, míg 13 beteg methimazol kezelés elhagyását követően recidív hyperthyreosisban szenvedett. A BG-kór diagnózisát az anamnézis, a klinikai tünetek, az ultrahanggal igazolt hypoechogén struma, a TSH-receptor elleni antitest pozitivitás, a diffúz radioizotóp felvétel biztosította. Hashimoto thyreoiditises betegeink szubsztitúcióval euthyreosisosak voltak, kis (10 ml alatti), echoszegény pajzsmirigy mellett Tg és/vagy TPO –elleni antitest pozitívak voltak. A 137 BG-kóros betegből 61 esetben alakultak ki a társuló Graves orbitopathia, (GO) tünetei. A GO súlyossági fokának megállapításakor a NOSPECS beosztást vettük alapul [16]. A GO-s betegeket súlyossági fokuktól függően 2 csoportra osztottuk, a 2b, c,, ill. ennél magasabb fokozatúakat az infiltratív csoportba, az 1, ill. 2a tüneteket mutatókat a nem infiltratív csoportba osztottuk.
A szabad pajzsmirigyhormonok és TSH meghatározása LIA-MAT kitekkel (Byk-Sangtec luminométer) történtek. A normáltartományok a következők voltak: fT4:7,72-23,1 pmol/l. fT3: 3,4-7,1 pmol/l, TSH: 0,3-3 mU/l.
A TSH –receptor elleni antitest méréséhez radioreceptor, módszert (DYNOtest TRAK human, Brahms) alkalmaztuk. Pozitívnak tekintettük az eredményt, ha 2 U/l felette értéket mértünk.
A thyreoglobulin-elleni és a pajzsmirigyperoxidáz-elleni antitestek meghatározása ELISA módszerrel történt [17]. Az eredményt ELISA indexben értékeltük, melyet úgy kaptunk, hogy a betegek savójának O.D. értékét osztottuk a kontroll O.D. értékkel. Pozitívnak tekintettük, ha az index meghaladta a kontroll +2 SD értékét.
A neopterin meghatározás ELISA módszerrel (Neopterin ELISA, Merck kit) történt. Mivel a neopterin fényérzékeny és hosszú ideig nem tárolható, a mintákat a mérésig 2-8 Celsius fokon sötét helyen tároltuk, és a méréseket is fénytől védett helyen végeztük. A kit tartalmazta az előre elkészített reagenseket, standard oldatokat és a Stop-oldatot.
A mérések során a mintákhoz adtuk a reagenseket, majd szobahőmérsékleten inkubáltuk 90 percig. Ezután mosás, majd még 10 perc inkubálás következett. A Stop-reagenssel leállítottuk a reakciót, mely végsősoron egy sárga színű mintát eredményezett. Ennek a mintának a 450 nm-en mért abszorbanciája arányos volt a benne lévő neopterin mennyiségével. Ezt az abszorbanciát ELX 800 ELISA reader (BI-TEK Instruments INC) készülék segítéségével olvastuk le.
A neopterin normál tartományának a kontrollcsoport értékeit vettük. Az intra-ill. interassay CV 8,9- ill14,9% volt. Kontrollként azonos korcsoportú jó vesefunkciójú 42 egészséges egyén szolgált, valamennyien nők, életkoruk 44,1+- 12,9 év volt. Mindannyian biokémiai paraméterekkel igazoltan euthyreosisosak, pajzsmirigy elleni antitest negatívak voltak, tapintható strumájuk nem volt. Lezajlott vagy éppen zajló vírusos betegségük a vérvételt megelőző hónapban nem volt.
A statisztikai számítást a Windows Microsoft Excel statisztikai programjával (kétmintás t-próba, korreláció számítás) végeztük. Az egyes csoportok értékeit átlag +- SD formában adtuk meg, statisztikai szignifikanciát p< 0,05 esetén állapítottunk meg.

Eredmények

Az egyes betegcsoportokat, a betegek átlagos életkorát, pajzsmirigyfunkciós paramétereit (fT4, fT3, TSH) és az egyes csoportokban az átlagos neopterin értékeket a 1. táblázatban tüntettük fel. A neopterin és TRAb szintek statisztikai jellemzőinek összehasonlítása a 2. táblázatban látható. Korrelációt találtunk az egészséges kontrollok életkora és a szérum neopterin szintje között (r = 0,61 p<0,001), tehát a neopterin szérumszintje az életkorral párhuzamosan emelkedett.
Szignifikánsan magasabb neopterin értékeket találtunk BG-kóros betegeinkben mind hyper-(9,87±2,08 vs. 7,77±2,65, p<0,01), mind euthyrosisban (9,76±3,75 vs 7,77±2,65 p<0,01) vagy thyreostaticum indukálta hypothyreosisban (9,56±2,2 vs.7,77 nmol/l, p<0,01), valamint recidív hyperthyreosisban (9,56±2,2 vs. 7,77±2,65 nmol/l, p<0,01). Hasonlóan statisztikailag magasabb neopterin értékek jellemezték Hashimoto thyreoiditises betegeinket (10,94±2,8 vs. 7,77±2,65 nmol/l, p<0,001). A gyógyultnak tartott, euthyreosisossá vált, már kezeletlen egyének és a hyperfunkciós, toxikus adenomás betegek neopterin értéke jelentősen nem tért el a kontrollcsoportétól (8,07±3,38 ill. 8,12±3,0 vs. 7,77±2,65 nmol/l).
Nem volt statisztikailag szignifikáns különbség, ha BG-kóros betegeink szérum neopterin szintjeit a GO–s és nem GO-os betegekben hasonlítottuk össze. (9,63±1,98 vs.9,4±2,12nmol/l) Pozitív korreláció (r=0,58, ill. 0,65, p<0,05) volt megfigyelhető a neopterin és a Tg elleni, valamint a TPO elleni antitestek szintek között valamennyi betegcsoportban. Nem találtunk összefüggést a neopterin szintek változása és a pajzsmirigyhormonok, a TSH ill. a TRAb értékek között sem a kontroll, sem a betegcsoportokban.
Összehasonlítva a különböző betegcsoportokban mért neopterin és TRAK szintek esetében a szenzitivitást, a specificitást és a pozitív prediktiv értékeket arra az eredményre jutottunk, hogy a neopterin statisztikai jellemzői csak magas, 13 nmol/l feletti (az átlagot több, mint 2SD-vel meghaladó) koncentrációk esetén közelítenek a TRAK-éhoz (szenzitivitás 0,18 s. 1,0, specificitás 0,87 vs 0,94, pozitív prediktiv érték 0,64 vs. 0,96). Ilyen magas neopterin értékeket azonban a csoportokban 40% alatti gyakorisággal mértünk.


Megbeszélés

Számos tanulmány emelkedett neopterin exkréciót igazolt vírusinfekciók, egyes intracelluláris bakteriális és protozoon fertőzések, rheumatoid arthritis, SLE, akut graft kilökődés, HIV, Crohn-betegség és autoimmun pajzsmirigybetegségek esetén. Ezen kórképek többségében a neopterin szintjének emelkedése rendszerint megelőzte a klinikai manifesztációt, a betegség aktivitásával arányosan változott a szintje, vagyis bizonyos betegségekben az immunrendszer aktivitását hatásosan jelezte [11,12,18,19,20,21].
Korábbi vizsgálatainkban az találtuk, hogy a szolubilis IL-2 receptor (sIL-2R) és a szolubilis CD8 szint lényegesen emelkedett a BG-kóros betegekben és jelzője a betegség kiújulásának [22]. Jelen vizsgálatainkban arra a kérdésre kerestünk választ, hogy autoimmun pajzsmirigybetegekben a neopterin szintek összefüggenek-e a betegség klinikai stádiumaival, előre jelezheti-e a neopterin a betegség recidiváját, tehát alkalmas-e az immunológiai monitorozásra.Pozitív korrelációt találtunk az életkor és a szérum neopterin értéke között egészséges egyénekben, ami megegyezik az irodalmi adatokkal [23]. Magasabb átlagos neopterin értékeket találtunk BG-kóros és Hashimoto thyreoditises betegekben az egészséges kontrollokhoz viszonyítva. Ez jelenség háttérben zajló autoimmun folyamattal állhat összefüggésben. Ezt támasztja alá az is, hogy a neopterin értékek nem mutattak összefüggést a pajzsmirigyhormonok változásával, mivel toxikus adenomás betegekben nem volt magasabb a neopterin szint. Eredményeink alapján felmerült, hogy a magasabb neopterin szint jelezheti a betegség recidíváját, hiszen recidív hyperthyreosisban szignifikánsan magasabb érték volt mérhető, mely már nem korrelált sem az életkorral, sem a pajzsmirigyhormonok koncentrációjával, tehát az autoimmun folyamat fellángolását jelezte. Nem találtunk azonban összefüggést a neopterin és a TSH receptor elleni antitestek titere között, melynek emelkedett szintje elfogadottan előrejelzi a betegség recidíváját, ill. a betegség patofiziológiai alapját is jelenti. Az átlagos értéket több mint 2SD-vel meghaladó (13 nmol/l) feletti) neopterin érték mellett a statisztikai jellemzők közelítik ugyan a TRAb statisztikai információtartalmát, de a 13 nmol/l feletti neopterin koncentrációt egyik vizsgált csoportban sem mértünk 40%-os gyakoriság felett. Ez a látszólagos ellentmondás azzal magyarázható, hogy a TRAK nem csak a stimuláló, hanem a blokkoló típusú TSH- receptor elleni antitestek szintjét is jelzi. A vizsgálatok eredményei alapján megállapítható, hogy a neopterin meghatározása fontos jelzője lehet az autoimmun pajzsmirigybetegségek recidivájának .
Irodalom

[1] Abbas, A.K., Lichtmann, A.H., Pober, J.S.: Cellular and molecular immunology. Fourth edition. W.B. saunders Company, 2000, 404-424
[2] Hueber, C., Fuchs, D., Hausen, A., et al.: Pteridines as a new marker to detect human T cell activated by allogenic or modified self major histocompability complex (MHC) determinants. J. Immunol., 1983,130, 1047-1050.
[3] Hueber, C., Batchelor, J,R., Fuchs, D., et al: Immune response associated production of neopterin. Release from macrophages primarily under control of interferon-gamma. J. Exp. Med., 1984, 160, 310-316.
[4] Nathan, C.F., Murray, H.W, Wiebe M.E, et al.: Identification of interferon gamma as the lymphokine that ectivates human acrophage oxidative metabolism and antimicrobal activity. J. Exp. Med., 1983,158,670-689.
[5] Roitt, I.: Essential immunology. Blackwelle Wissenschafts-Verlang GmbH. 1977,401-405.
[6] Duch, D.S., Bowers, S.W., Woelf, J.H., et al.: Biopterin csofactor biosyntethesis: GTP cyclohydrolase neopterin and biopterin in tissues and body fluids of mammalian species. Life Sci., 1984,35,1895-1901.
[7] Nicol, C.A., Smith, G., Duch, D.: Biosyntheses and metabolism of tetrahydrobiopterin adt molybdopterin, Annu. Rev. Biochem, 1986,54, 729-764.
[8] Schoedon, G., Troppmair, J., Fontana, A., et al.: Biosynthesis and metabolism of pterins in perpheral blood mononuclear cells and leukaemia lines of man and mouse. Eur. J. Biochem., 1987,166,303-310.
[9] Werner, E., Bichler, A.., Daxenbichler, G.,et al: Determination of neopterin in serum and urine. Clin. Chem. 1978, 33, 62-66.
[10] Murr, C., Neurauter, G., Wirleitner, B., et al.: Neopterin to predict prognosis of infection and neoplasia, International EUROGIN-EAST conference, Vilnius 8-10 september 2001, http://www.tmi.vu.lt/legacy/eurogin-east/neopterin.htm
[11] Lim, K.L., Muir, K., Powell, R.J.: Urine neopterin: a new parameter for serial monitoring of disease activity in patients with systemic lupus erythematosus. Ann Rheum Dis. 1994, 53, 743-748.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-01-24 08:40:42
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt doktor Úr!!
Még szeretném kérdezni,hogy
Az immundeficienciát milyen vizsgálatokból lehet kimutatni,hogy esetleg az okozza a gondot?illetve ahol Ön rendel ott végeznek ilyen vizsgálatokat?! Illetve OEP re végzik vagy fizetős?A limfocita% az mindig alacsony a vérkepnel a neutrofil% magas volt a vérkepemben.
Tisztelettel és boldog új évet!

Klára

Tisztelt Klára!

Az immunhiánynak több formája ismert, amelyeket külön kell vizsgálni:
Az immunrendszer felépítése, élettani és kóros működése

Az immunitás szó szerint védettséget jelent. Ennek az állapotnak az elérésére törekszik az immunrendszer, tehát mindent elkövet azért, hogy szervezetünk védett legyen az idegen anyagoktól, fertőzésektől. Működésének alapja tehát, hogy képes megkülönböztetni a szervezet anyagait az idegen anyagoktól, majd felismerés után képes az idegen anyagokat eltávolítani.
Miből áll az immunrendszer?
Immunsejtekből
Az immunsejtek által termelt anyagokból: citokinekból és antitestekből
Két fő formája van:
1. Öröklőtt
2. Szerzett
1. Az öröklött immunitás: védekezőképesség elsődleges vonala, azok a szervi adottságok, amik megakadályozzák, hogy a fertőzések bejussanak szervezetünkbe. Ide tartoznak azok a területei az immunrendszernek, amelyek találhatók a nyálkahártyákon (speciális immunglobulinok), a bőrben, bélben, szájban, hüvelyben stb. A faló sejtek minden bejutott anyagot bekebeleznek, lebontanak és az információt tovább adják, ezáltal segítik elő a specifikus immun- védelem létrejöttét és működését.

2. Szerzett immunitás
A bekebelezett anyagokról kapott információt a faló sejtek átadják a csecsemőmirigyből (timuszból) származó ún. T sejteknek. Ezek jelentik a specifikus sejtes védelem fő vonalát, az immunrendszer szabályozását. Működésüket anyagok (citokinek) révén fejtik ki. Szerepük van az ún. B sejtek működésében, amelyek viszont fehérjéket , antitesteket állítanak elő, s ezáltal az idegen anyagok felismerését, hatástalanítását és lebontását segítik elő.

Az immunrendszer kóros működésének két fő következménye van:
Immunhiány, ún. deficiencia: ennek következtében védtelen a szervezet a kórozókkal szemben. Ennek két fő típusa van:
Veleszületett formák (ezek gyermekkorban már felismerhetők
Szerzett formák: ezeket fertőzések (pl. AIDS, kanyaró), mérgező anyagok, gyógyszerek (pl. szteroidok), kóros helyzetek (pl. krónikus stressz), hormonális elváltozások (terhesség, menzesz, hormonális betegségek) okozzák.
Autoimmun betegségek: gyakorlatilag minden szervnek lehet ilyen típusú betegség. A lényeg az, hogy az immunrendszer idegennek ismerő fel a saját szövetét és olyan támadást indít ellen, mint egy betolakodó kórokozóval szemben.
Ilyen vizsgálatokat végzünk.
Tisztelettel és boldog új évet kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-01-24 08:33:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

mellékpajzsmirigy túlmûködés

Tisztelt Professzor Úr!
Laboratóriumi és csontritkulási erednyényeim alapján, valószinüleg primer parathyreosisom van. Sem ultrahanggal, sem izotóp vizsgálattal, sem MR vizsgálattal nem tudták megállapítani a kóros mellékpaizsmirigyet. Újabb időpontot kaptam controll kalcium ,/2,77, 2,88 /, parathormon /magas volt/ laborvizsgálatra. Addig is sok folyadék bevitel. Kérdezném, hogy ezeken a képalkotókon kívül, van-e más módszer amivel megtalálható a mellékpajzsmirigy? Kalcium szegény legyen addig is az étrenden , de ha a bevitel csökken , a parathormon nem vesz-e még több kálciumot a csontokból? Köszönöm válaszát. Tisztelettel: kérdező
Tisztelt Kérdező!

Több módszer is van a túlműködő göb megtalálására:
Mindenek előtt tisztázni kell, hogy valóban u.n primer folyamatról van-e szó. Vesebetegségekhez gyakran társul a PTH szint emelkedése. Egyébként a PET/CT sikeres lehet.
Ami a lényeget illeti:
Definíció és alapvető megállapítások, kórokok

A négy mellékpajzsmirigy a pajzsmirigy lebenyei mögött (mellett) helyezkedik el. Ritkán egy ötödik is van, ami többnyire a mediastinumban, ritkábban a thymusban található.
A mellékpajzsmirigy-működése fokozott lehet elsődlegesen, másodlagosan vagy harmadlagosan.

Elsődleges, primer hyperparathyreosisról beszélünk akkor, ha egy (esetleg több) mellékpajzsmirigy autonóm módon működik fokozottan, termel több hormont, mint ami a normocalcaemia fenntartásához szükséges. Ebben az esetben tehát a visszacsatolási „feed-back” mechanizmus nem, vagy nem kielégítően müködik: a hypercalcaemia ellenére sem csökken a parathormon szekréció. (Újabb vizsgálatok szerint valamelyes visszacsatolás mégis van, inkább a kalcium-szenzor „set point-”jának magasabb szintre való eltolódásáról van szó).

A túlműködés oka lehet egy mellékpajzsmirigy adenomája (80–90%), hyperplasiája (5–10%) vagy carcinomája (4–8%). Ritkán több adenomás mirigy is található. Primer hyperplasia a MEN 1 szindróma része is lehet, ilyenkor mindegyik mirigy fokozottan működik. (MEN 1 szindrómában is előfordul egyetlen mirigy adenomája.)

A mellékpajzsmirigy-túlműködés mindig krónikus megbetegedés, de előfordulhat az ún. „viharos” forma (parathyreoid storm) is, ami igen jelentős hypercalcaemiával, hányással, kiszáradással, nemritkán akut hasat utánzó kórkép formájában jelenik meg. A szérum kalcium a primer hyperparathyreosis minden formájában a normálisnál nagyobb, a -foszfát gyakran kisebb, a -parathormon nagy, de lényegesen nagyobb érték csak carcinoma esetén található. nagyobb. (4 mmol/l feletti hypercalcaemia is carcinomára gyanús.) Az alkalikus foszfatáz enzim aktivitása nem gyakran növekedett.

Másodlagos, szekunder hyperparathyreosisról beszélünk akkor, ha a túlműködés oka valamilyen, a hypocalcaemia irányába ható inger, amit a mellékpajzsmirigy fokozott működéssel igyekszik kompenzálni. Veseelégtelenségben, valamint felszívódási zavarokban fordulhat elő. A szérum kalcium normális, illetve a normális alsó tartományában van. A szérumfoszfor az alapbetegségtől függ, veseelégtelenségben nagy, felszívódási zavarban kicsi. A szérum parathormon tartalma igen nagy, a normális sokszorosa (veseelégtelenségben az ún. alacsony csontturnoverű formákban a normális 2–4 szerese, a magas turnoverű formákban sokkal nagyobb).

Harmadlagos, tercier hyperparathyreosisról beszélünk akkor, ha a hosszú ideje fennálló másodlagos hyperparathyreosisban az egyik mellékpajzsmirigy autonommámég a kompenzáláshoz szükséges hormonnál is többet termel, és adenomásan átalakul. Ilyenkor a szérum kalcium a normálisnál magasabb, a szérumfoszfor (minthogy ez az állapot csaknem kizárólag krónikus veseelégtelenségben fordul elő) nagy, a -parathormon pedig igen nagy mértékben emelkedett.

Gyakoriság
A primer, adenomás hyperparathyreosis a diabetes mellitus és a pajzsmirigybetegségek után a leggyakoribb endokrinológiai betegség, nőknél 2-3-szor gyakoribb, mint férfiaknál, becsült incidenciája 100–200/millió/év. Általában a negyvenes életkor után jelentkezik, illetve ekkor ismerjük fel, kivéve a már sokkal korábban mutatkozó MEN 1 szindrómás eseteket.


Hyperparathyreosis

Primer Szekunder Tercier

Szérumkalcium   
Szérumfoszfát   
Szérumparathormon   
Sz. alkalikus foszfatáz   
Vizeletkalcium   


Tünettan

A vezető klinikai tünetek attól függnek, hogy a hyperparathyreosis melyik formájáról van szó.

Primer hyperparathyreosis

Primer hyperparathyreosisban osseális, vesével összefüggő, idegrendszeri, emésztőszervi dominanciájú megbetegedésről beszélhetünk, vagy a nagyon gyakori, u.n. kémiai hyperparathyreosisról van szó.

Az osseális formában a csontelváltozások dominálnak. Leggyakoribb a diffúz mészszegénység, de találhatóak specifikus jelek is (bár sokkal ritkábban). Ezek közé tartoznak a csontciszták, a metacarpusok radiális oldalának kimélyülése, az acroosteolysis (például a claviculán), a gerincen, a csigolyákon a szklerotikus és mészszegény területek váltakozása (“rugger-jersey spine”). A koponyacsontokon általában nincs elváltozás, a körömpercek viszont gyakran felrostozódnak, ritkán felszívódnak. Ha valamennyi csontelváltozás megtalálható, akkor a ritka morbus von Recklinghausenról (az összes esetek kb. 4%-a) beszélünk.

A renalis formában leggyakoribb a vesekő: ez kétoldali és ismétlődő. Sokkal ritkább a vesefunkció romlását is eredményező nephrocalcinosis.

Az idegrendszeri formában a neurotikus tünetektől a valódi pszichózisig minden előfordulhat. Találhatunk autonóm vagy szenzoros neuropátiát vagy neuritist.

A ritka emésztőszervi formában nehezen gyógyuló fekélybetegséget, esetleg pancreatitist figyelhetünk meg.

Kémiai hyperparathyreosisban a betegnek nincs se tünete, se panasza. A betegség tényét csak a rutinvizsgálatok között elvégzett kalcium és foszfor kóros volta, illetve az ezt követő parathormon-meghatározás alapján mondjuk ki. A csontok mészszegénységéről természetesen csak annak pontos, oszteodenzitometriás meghatározása alapján nyilatkozhatunk.

A betegségnek vannak általános tünetei is: émelygés, hányinger, polyuria, polydipsia, rossz közérzet. A csontok – ha nem törnek el – nem fájdalmasak. Kémiai hyperparathyreosisban rendszerint ezek a tünetek is hiányoznak.


A betegség – a ritka viharos formától eltekintve – nem halálos, de előbb-utóbb az életminőséget, sőt az életet is veszélyeztető komplikáció kialakulásához vezet, ezért még a kémiai formában is megfontolandó a műtéti megoldás.

Diagnosztika

A diagnosztikáról két szempont alapján beszélhetünk. Az egyik magának a betegségnek a felismerése, a másik pedig az adenoma lokalizációja.

A felismerésben a már vázolt szérum kalcium, -foszfát és -parathormon, valamint a vizeletkalcium meghatározása a döntő. Javasolható a szérumkalcium rutinszerű meghatározása, de csontritkulásban vagy recidiváló vesekövességben ennek elvégzése kötelező. Ajánlatos néhány csontfelvétel készítése (a csöves csontokról, pl. a kézről és a medencéről). Kémiai hyperparathyreosis gyanujában, de a többi formában is lehetőleg végeztessünk oszteodenzitometriát.

Diagnosztikus protokoll

- Szérum- és vizeletkalcium, valamint -foszfor meghatározása
- Szérumkreatinin és -albumin meghatározása (a szekunder betegség kizárására)
- Szérumparathormon (intakt vagy N-terminális) meghatározása (normális érték: 10–65 ng/ml)
- Csont-röntgen vizsgálatok és oszteodenzitometria
- Vesekövesség kizárása (UH, röntgen)
- Differenciáldiagnosztika a hypercalcaemia egyéb okainak kizárására (Egyéb hypercalcaemiákban a szérum parathormon szintje általában alacsony)

Lokalizációs diagnosztika

- A pajzsmirigy (mellékpajzsmirigy) ultrahangvizsgálata minden esetben elvégzendő, találati biztonsága 40–70%.
- A mellékpajzsmirigy MIBI 99Tc-mal jelzett izotóppal, a spect technikával összekötve 90% körüli találati biztonságú.
- CT-, illetve MRI-vizsgálat szinte kizárólag mediastinalis lokalizáció gyanúja vagy reoperáció előtt indokolt.

Terápia

A kémiai hyperparathyreosist kivéve minden esetben műtéti megoldás ajánlott, ha nagyon jelentős ellenjavallat nincs. A műtéti megoldás lehet hagyományos (mind a négy mellékpajzsmirigy felkeresése és az adenoma eltávolítása), vagy célzott mikrokirurgia. Ez utóbbi esetén tanácsos a műtét közben a szérumparathormon koncentrációjának gyors meghatározása (sikeres esetben a szérumparathormon szintje legalább 50%-kal csökken).

Kémiai hyperparathyreosis esetén a várakozás megengedett, de a statust rögzíteni kell (különösen a csontok és a vese állapotát). Rosszabbodás esetén műtét ajánlott.



Jó egészséget kívánok,tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-01-24 08:27:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

Köszönöm a gyors válaszát amit 18.-án küldött a húgom kétoldali göbös struma problémájára. Ön akkor azt írta, hogy mivel ellentmondásos az izotóp és az UH eredménye így további immuno-endokrin és citológiai vizsgálat szükséges.Azóta a citológia meg volt, ami a jobb lebenyben lévő/ Uh szerint 7 mm-es/göbböl történt. Eredménye:
A jobb pajzsmirigy lebenyből származó keneten colloidos véres háttér mellett néhány folliculus hámsejt látható.
Diagnózis:a citológiai kép colloidos strumára utal.
Ezek után a húgomat meg akarják műteni úgy, hogy a pajzsmirigy 90 %-át vennék ki és csak 10%-ot hagynának./csak jelezném,hogy már 2011-es UH-on is jobb oldalon 6 mm, bal oldalon 9 mm volt a göb,plusz még számos göb,de azóta se nőttek/Februárban kell visszamennie, hogy megbeszéljék.
Az lenne a kérdésem, hogy ezt lehetne-e a rádiófrekvenciás ablációval kezelni, és ha lehet hol, és a tb támogatja-e? Egyébként a húgom a XVII. kerületben lakik,de a Semmelweis Egyetem Transzplantációs és Sebészeti Klinikára jár, mivel az elején a TPO megállapítása miatt ide utalták be/ami most is magas 475,5/

Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelt Kérdező!

Előzetes vizsgálat után lehet mód a radiofrekvenciás ablációra.
e-mai: info@endokrinkozpont.hu
Közép-Kelet Európában egyelőre kizárólag Magyarországon végzik a pajzsmirigy jóindulatú göbjeinek (strúma) RÁDIÓFREKVENCIÁS ABLÁCIÓVAL történő, nyitott műtét nélküli kezelését. Hatalmas előrelépés a medicinában, hogy a pajzsmirigy jóindulatú göbjei is kezelhetők altatás, és a nyaki terület felnyitása nélkül, ambulánsan. Nem csak belföldről, hanem a régióból is egyre több beteg veszi igénybe a módszert, amely kiválthatja a hagyományos műtéti technikákat. A szakemberek szerint az eljárás hamar el fog terjedni a hazai egészségügyben, akárcsak a nyugat-európai országokban.

A jóindulatú pajzsmirigy göb kezelésének - nemrég még az egyetlen - módja, melyet ma is a leggyakrabban alkalmaznak, a nyitott nyaki műtét volt. Az orvostudomány és az orvos technológia fejlődésével azonban lehetővé vált - a külföldön már népszerűnek számító, hazánkban még új eljárás - a pajzsmirigy göb rádiófrekvenciás ablációval (RFA) végzett kezelése. Az metódus során vékony kezelőtűvel megszúrják az elváltozást, felmelegítik, és a keletkezett hő elpusztítja a kóros sejteket, ami sok pajzsmirigybetegnek nyújt a hagyományos műtétnél egyszerűbb, kíméletesebb és ambuláns megoldást.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-01-22 18:30:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor Úr! Megrövidult menstruáció miatt fordultam endokrinológushoz. 27 eves vagyok, több éve enyhe pajzsmirigyműködésem van, erre szedek 25mikrogram Letroxot. Most viszont az derült ki, hogy félidőben (13.nap) 772 mIu/L volt a prolaktin szintem, és a felső határérték 530 mIu/L. Ezt az értéket mennyire valószínű, hogy prolaktinoma okozza? A telefonban az orvos azt mondta, hogy ahhoz valószínűleg 1000 fölötti érték kellene, de nem nyugodtam meg teljesen. Önnek mi a véleménye?
Válaszát nagyon köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Kezdjük az elején:
1. mindenek előtt tisztázni kellene, hogy mi okozta az "enyhe" pajzsmirigy" működését? A pajzsmirigy csökkent működése gyakran társulhat az emelkedett prolactin szinttel.
2. Szed-e hormonális fogamzásgátlót ,ill. más gyógyszert?
3. Van-e tartós stresszhatásnak kitéve?
Miért?
A prolaktin hormon magas szintje (hyperprolactinaemia) az egyik leggyakrabban előforduló endokrin megbetegedés. A prolaktin 198 aminosavat tartalmazó molekula, amelyet főként az agyalapi mirigy (hypophysis) ún. laktotrop sejtjei választanak el. Az elmúlt évtizedben egyértelműen bizonyítást nyert, hogy a prolaktin szintézis nem korlátozódik az agyalapi mirigyre, hanem számos más helye ún. extra-hypophysealis szövetben, mint például a központi ideg-rendszerben és az immunrendszer sejtjeiben, de a méhlepényben is termelődik .A hormonelválasztása nem egyenletes, hanem napi ritmust mutat, legmagasabb szintje az alvás gyors szemmozgással járó REM („rapid eye movement”) fázisában észlelhető. A prolaktin elnevezés, ahogy az a legtöbb tankönyvben is szerepel, egyetlen, évtizedekkel ezelőtt is jól ismert funkcióra, a tejelválasztás megindítására és fenntartására utal, azonban biológiai szerepe nem korlátozódik a reprodukció egyetlen „kitüntetett” szakaszára, nevezetesen a szoptatásra, az ivadékgondozás időszakára. Ezért nem meglepő, hogy a prolaktin sok más működésért felelős. Fontos szerepe van többek között az immunregulációban (immunstimuláns hatás), a hasnyálmirigy működésében (inzulin-szintézis), és a zsírszövet képződésében is.
A prolaktin fokozott termelésében szerepet játszó okok két fő csoportra oszthatók:
• Nem daganatokra
o Élettani fokozott termelés: terhesség alatt, szoptatás idején
o Stressz hatására
o Csökkent pajzsmirigyműködésben (hypothyreosisban)
o PCOS-ban (Policisztás ovárium szindrómában)
• Daganatokra (az agyalapi daganatok többségét teszik ki!)(3. ábra)
o Mikroadenoma (átmérője <10 mm)
o Macroadenoma (átmérője ≥10 mm).
A prolaktin fokozott termelődés tünetei:
Nőknél:
• A klasszikus tünetek a különböző súlyosságú menstruációs zavarok, a menzesz hiánya esetleg szabálytalan menzesz
• Meddőség
• Tejcsorgás
Fontos, hogy a gyógyszerek jelentős mértékben képesek a prolaktin szint növelésére, ezért tünetek kiváltására (a teljesség igénye nélkül):
• Depresszióban alkalmazott készítmények:”szelektív szerotonin „reuptake” gátló antidepresszánsok”, triciklikus antidepresszánsok
• Feszültségoldó készítmények pl: benzodiazepin.
• Hányáscsillapítók, gyomorpanaszok esetén alkalmazott készítmények: metoclopramid (pl. Cerucal)
• Altatók
• Vérnyomáscsökkentők: Dopegyt, Verapamil.
• Allergia elleni szerek: az ún. antihisztaminok.
• A gyomorsav működését gátló, ún. H2-receptor-blokkolók, protonpumpa gátlók
• Epilepszia elleni készítmények
• Hormonok: női hormonok (ösztrogének, antiandrogének.)
Fontos: egyetlen prolactinszint meghatározása nem jelent diagnózist, ne a leletet kezeljük, hanem az okok megtalálása után a beteget.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-01-22 11:33:19
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
30 éves nő vagyok. 6 éve vagyok pajzsmirigy beteg. Alulműködésemre Letrox 70-es hormont szedek. Sajnos az utóbbi 2 évben 28 kg-ot híztam, nyilván a helytelen életmódom miatt is. Egy éve próbálkozom életmódváltással, ám ez mindig kudarcba fulladt, talán még 1-2 kilót híztam is ahelyett, hogy fogytam volna. Nem tudom, hogy ennek az én akaratgyengeségem lehet az oka, vagy a pajzsmirigy betegség. Rettenetesen kívánom a cukros és szénhidrát dús ételeket, szinte a remegésig és az ájulásig. Próbálkoztam a napi 5x-i étkezéssel, sok gyümölccsel, zöldséggel, hússal, cukor helyettesítőkkel, teljes kiörlésű ételekkel, mégis az lett a vége, hogy 1-2 hét után az ájulásig jutottam annyira kívántam a fehérlisztes-fűszeres és cukros ételeket, és persze akkor halomra ettem őket, mert így éreztem jobban magam. Nyilván csak egy időre, mert utána jött a lelkiismeretfurdalás. Milyen tanácsot tud adni a Doktor Úr? Lehet ehhez köze a pajzsmirigy-alulműködésemnek?
Szinte mindig kimerült vagyok, fáradt, napközben is bármennyit tudnék aludni. Persze ezért a családomtól sok negatív megjegyzést kapok, hogy lusta vagyok, ami rettenetesen bánt. Van valami megoldás erre?

A válaszát előre is hálásan köszönöm: Linda



Tisztelt Linda!

A pajzsmirigy és az elhízás közötti kapcsolat ismert. Napjainkra a világ jelentős részén az elhízás járványszerű méreteket öltött. Számos országban a kutatók sokasága dolgozik jól felszerelt laboratóriumokban azon, hogy minél előbb megmagyarázza ennek a jelenségnek a hátterét és megoldja ezt a jelentős gondot. Ez adta az aktualitását az elmúlt hónapban New Yorkban megrendezésre került konferenciának. A szimpóziumon a pajzsmirigy csökkent működése (hipotireózis) és a testsúly összefüggésének legújabb témakörét foglalták össze az előadók. Elhangzott, hogy az elhízás egy komplex anyagcserezavar következménye, amelynek okairól egyre többet tudunk. meg. A legfontosabb ilyen új ismeret az, hogy a zsírszövet nem egyszerűen anyagraktár, hanem fontos hormonálisan aktív szerv. Az elhízás létrejöttében nem egyetlen hormon, hanem a hormonok szabályozásának komplex zavara áll. Azt már korábban is tudtuk, hogy az elhízás egyik gyakori oka a csökkent pajzsmirigy-betegség. A legutóbbi kutatások arra irányították a figyelmet, hogy nem egyszerűen egy hormon hiánya okozza tüneteket. Egyik fontos hormon, az un. leptin felelős ugyanis az étvágy kialakulásáért, a telítettség érzéséért. A leptin elnevezés a görög leptosz (sovány) szóból származik. Azt figyelték meg, hogy ez az étvágyat kiváltó fehérjeszerű hormon az éhezés stádiumában magas, a jóllakottság esetén pedig alacsony. A leptin tehát általában csökkenti az étvágyat, ezért alkalmazásához komoly reményeket fűztek. Azonban az elhízottakban a várttal szemben ennek a hormonnak nem a csökkenését, hanem emelkedett szintjét mutatták ki. Kiderült, hogy az elhízás oka a leptin rezisztencia, ami röviden úgy foglalható össze, hogy az étkezés után az idegrendszerünk még mindig „éhség” jelet észlel és étkezésre sarkall. Ilyen leptin rezisztenciát figyeltek meg egerekben. A leptinre rezisztens állatok állandóan ettek, ezért viszonylag gyorsan és jelentősen meghíztak. A drasztikus fogyókúrákkal önmagukban nem tudták ezt a rezisztenciát megszüntetni.
Mit tehetünk a leptin rezisztencia ellen?
A pajzsmirigy hormonok csökkentik a leptin rezisztenciát, tehát a megfelelő dózisban és formában történő alkalmazásuk elősegíti a fogyást és a jó kondíció (szellemi és testi) kialakulását. Arra is felhívták a figyelmet, hogy a pajzsmirigybetegségben fontosnak tartott TSH szint nem feltétlen jelzi a szövetek megfelelő hormonális ellátását és a napjainkban alkalmazott tiroxin kezelés önmagában nem elegendő. Több kutató az USA-ban a természetes hormonok (az állatok pajzsmirigyéből származó gyógyszer) mellett kardoskodik. A hivatalos szakirodalom egyelőre ezt nem fogadja el, csupán arra vannak utalások, hogy a tiroxin és a trijódtironin (az aktív pajzsmirigyhormon) élettani arányának adására kell(ene) törekedni. A jó hír egyértelműen az, hogy egy újabb terápiás lehetőség áll rendelkezésünkre az elhízás elleni küzdelemben. A drasztikus fogyókúrák helyett a megfelelő kalória bevitel mellett tehát a leptin rezisztencia csökkentésére, ill. megszüntetésére kellene törekednünk.
Kétségtelen viszont az is, hogy az elhízás hátterében gyakran áll a csökkent étvágy ellenére is kialakuló elhízás. Ennek aktualitását az adta, hogy napjainkra a világ jelentős részén az elhízás járványszerű méreteket öltött. Számos országban a kutatók sokasága dolgozik jól felszerelt laboratóriumokban azon, hogy minél előbb megmagyarázza ennek a jelenségnek a hátterét és megoldja ezt a jelentős gondot. A szerzők 12 csökkent pajzsmirigy működésű beteget vizsgált 1 éven át és a testsúlyuk mellett meghatározták a testtömeg indexet (BMI-t), a szövetek összetételét, az egyének fizikai aktivitását. Azt találták, hogy a vizsgált egyének átlagos testsúlya 83.7 kg-ról 79.4 kg-ra csökkent, ezzel egyidejűleg növekedett fizikai és szellemi aktivitásuk. A testsúly csökkenését elsősorban az ún. megkötött „rejtett” víz kiürülésére vezették vissza. Arra is felhívták a figyelmet, hogy a pajzsmirigybetegségben fontosnak tartott TSH szint nem feltétlen jelzi a szövetek megfelelő hormonális ellátását és a napjainkban alkalmazott tiroxin kezelés önmagában nem elegendő. Több kutató az USA-ban a természetes hormonok (az állatok pajzsmirigyéből származó gyógyszer) mellett kardoskodik. A hivatalos szakirodalom egyelőre ezt nem fogadja el, csupán arra vannak utalások, hogy a tiroxin és a trijódtironin (az aktív pajzsmirigyhormon) élettani arányának adására kell(ene) törekedni. Ez a megkötött víz (mixödéma) nem ritkán látható is a pajzsmirigybetegek szeme körül és lábán egyaránt. Mi is azt figyeltük meg, hogy ez a mixödéma a megfelelő kezeléssel jelentősen csökkenthető. A jó hír egyértelműen az, hogy egy újabb terápiás lehetőség áll rendelkezésünkre az elhízás elleni küzdelemben. A drasztikus és egyre többféle fogyókúrák előtt feltétlen gondolni kell a pajzsmirigy csökkent működésére. Amennyiben ez fennáll, akkor megfelelő orvosi kontroll segítségével történő kezelés hatására a megfelelő kalória bevitel mellett fokozatos fogyás érhető el.
A rossz hír azonban az, hogy egyetlen lelet (pl. a TSH értéke) nem ad feltétlen támpontot a diagnózishoz és a kezeléshez.
Miért?
Azt már régóta sejtettük, hogy az egyes stressz reakciók és a szervezet hormonális változásai, immunreakciói között összefüggés van. Azt azonban csak az utóbbi időszak kutatásai bizonyították, hogy a stressz és a nassolás között egyértelmű kapcsolat mutatható ki. Az elmúlt év végén publikálták a kutatók az erre vonatkozó bizonyítékokat, Daryl B. és munkatársai ugyanis azt vizsgálták, hogy a nassolás és a stressz között van-e összefüggés . (Published online: 11 December 2014 The Society of Behavioral Medicine 2014:Randomized Test of an Implementation Intention-Based Tool to Reduce Stress-Induced Eating). A nagy számú betegben tett megfigyelésük lényeges az volt, hogy már 7 nap múlva lényeges változás mutatható ki az ételfelvétel gyakorisága és a stressz között. Vizsgálták az alacsony, közepes és magas motivációval járó, fokozott stressz hatás és a nassolás közötti összefüggést. Egyértelmű, hogy a magas stressz hatás többszörösére emelte az ételfogyasztás gyakoriságát. Ezekben az esetekben felmerül az inzulin rezisztencia kérdése, amely szintén további komplex endokrin vizsgálatot és egyénre szóló kezelést igényel.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-01-22 11:22:54
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!

35 éves autoimmun pajzsmirigy alulműködéses beteg vagyok (a-tpo értékem 1000 feletti mindig). Évek óta Euthyrox 125 ug-ot szedek. November végén ezt a kezelőorvosom Sytroxine 125 ug-ra cserélte. Ekkor az alábbiak voltak a hormonértékek: TSH 1,220 mIU/L, FT4 12,89 pmol/L, FT3 4,54 pmol/L. Semmilyen panaszom nem volt az elmúlt évek során. A gyógyszerváltás után kb. 3-4 héttel apró piros pöttyök (rubin naevusok) jelentek meg test szerte (néhány korábban is volt). Mivel olvastam, hogy ez májproblémát is jelezhet a legutóbbi pajzsmirigy ellenőrzés mellé kértem májfunkciókat is, van is eltérés (GPT 87 U/L, GGT 123 U/L, ALP 418 U/L). Nagyon megijedtem emiatt. Azt mondta a kezelőorvosom, hogy maga a gyógyszer nem okoz ilyet, csak az esetleges túlkezelés. Időközben a TSH értékek is elkészültek, de az orvosomhoz még későbbre van csak időpontom és nagyon aggódom. TSH 0,403 mIU/L, FT4 16,2 pmol/L. Lehetséges, hogy mégis a gyógyszer, illetve az alacsony TSH okozza az eltéréseket? Más gyógyszert nem szedek, csak d-vitamint és szelént. Illetve a Syntroxinre való átállás után kb. 5 héttel magasabb lett a vérnyomásom (legmagasabb146/97), holott korábban mindig inkább alacsony volt, még a terhességeim alatt is. Egy alkalommal a szememen is kisebb bevérzés keletkezett. További tünet még a belső feszültség, remegés érzés, de lehet, hogy ez már csak az aggodalom miatt jött elő. Nagyon elvagyok keseredve, nem tudom mi okozhatja az eltérést, mert semmilyen más változás nenm volt az életmódomban és a vérképem egyébként jó.

Segítő válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Mindenek előtt az Euthyrox és a Syntroxine nem az autoimmun pajzsmirigy működésre hat.
A kérdéseire csak előzetes vizsgálat után lehet szakszerű választ adni. Ezért írja be már minden magára valamit is adó laboratórimu a következőt: " Mellékeljük az Ön által kért egészségügyi dokumentációt. Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg. Az eredmények egyéb értékeléséből levont következtetések alapján elindított, módosított kezelés miatti esetleges egészségkárosodásért felelősséget nem vállalunk.
Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre a vizsgálatot indító szakorvoshoz."
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-01-21 11:56:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!Pajzsmirigy problémámmal szeretnék önhöz fordulni.4 hónapos kislányom még anyatejes sajnos szülés után újra kiújult a pajzsmirigy túlműködésem.Kérdésem az lenne hogy a metothyrin szedhető szoptatás alatt?A propycilre allergiás vagyok sajnos.Ha nem akkor ilyenkor mi a teendő?Még egy kérdésem lenne metothyrin mellett szedhető az E vitamin?
Tisztelt Kérdező!

Sajnos története nagyon tipikus és azért írok részletesebben, mert reményeim szerint ezzel Önnek és másoknak is segíthetek.
A legvalószínűbb, hogy Önnek a szülés utáni, ún. „post-partum” pajzsmirigygyulladása zajlott, ill. zajlik le, ezt támasztják alá a szépen, pontosan leírt tünetek. Ez a betegség a szülések 17-20%-ban kialakul, de sajnos ritkán diagnosztizálják. A lényeg: megfelelő immuno-endokrin kivizsgálás után a betegség kezelhető és a szoptatást nem kell abbahagynia! Mi is ez a betegség? Ez az u.n. post-partum thyreoiditis (PPT) a szülést követő 3-12 hónap múlva alakulhat ki a szülések 3-1 %-ban! A PPT népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség is gyakran “rejtve” marad és valami egészen más betegséggel “kezelik” a kismamát. Melyek ezek a legfontosabb jelek, tünetek? A pajzsmirigy megduzzadása (strúma, golyva), az erős szívdobogás, fulladás érzése, nagyfokú (ok nélküli kimerültség), jelentős hízás. A betegséget már a Mátyás király korából származó könyvekben is ábrázolták, de csak az utóbbi időben vált ismertté és kezelhetővé.
Ismételten utalok arra, hogy nem a túlműködést, ill. a TSH-t kellene kezelni, hanem a beteget.
Konkrét kérdésre konkrét válasz (ha eddig nem adtak!): A Metothyrin kis dózisban (10 mg/nap) szedheti E vitaminnal együtt.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-01-18 16:49:06
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Főorvos Úr !

Olyan kérdéssel fordulok Önhöz hogy kb 10 éve nem jó a TSH magas , és igazolt Hashimoto autoimmun betegségem van tehéát alulmukodo hashimotos. Igazából eddig a T3 és T4 jó volt igy mindig azt mondták orvosok nem endokrinologus persze hogy amugy is olyan porgős vagyok és nem kell semmit sem szedni-- Nos egy éve 14 volt a TSH , utána kb 9.9. de most 11,2000, a T! viszont mai napon 11,10, T3 az normál tartományban van 6,01 . A kérdésem pár hónapja nyár óta a menstruáciom előtt egy héttel már kicsit vérezgetek, most is 2 hétre kezd ez lenni... voltam nőgyógyásznál , de nem suzeretnék semmigéle abrasiot, ugy hoögy mondjuk senkit sem érdekelt a hormon szintem sem.-- viszont a pajzsmirigy nem tudom okozhatja e hogy kb 2 hete ( akkor influenzás voltam ) szóval azóta van az hogy hajnalban minden reggel is folyamatosan izzadok a torzsem . Külföldre kellene utaznom messzire és nem tudom hogy mi lesz ott velem mehetek e.. mert mág az a másik tünet hogy gyenge vagyok a lábaimban sincs erő, vékony vagyok és 47 éves, de nem tudok már ilyen bizonytalanságban élni. szeretnék jobban lenni, mert igy nem ok nekem.. mi lehet a megoldás ? lehet ez már klimax? ja igen Uh azon bal lebeny pm kissé nagyobb, de nem ér a clavicula alá.
válaszát előre is köszönöm
Ildikó
Tisztelt Ildikó!

Levele már úgy hangzott, mint egy vészkiáltás! Ismételten mondom, hogy ne a TSH-t igyekezzenek az orvosi "beállítani, hanem a beteget kezelni".
Pajzsmirigy-betegségek: a TSH érték önmagában kevés a diagnózishoz
Miért?
Laboratóriumi értékek: száraz adatok, melyek mögött egészség, vagy betegség húzódik meg. Elég, ha ez alapján kezeljük a beteget, vagy járjunk utána, milyen egyéb okok játszhatnak még szerepet a tünetek megjelenésében?
A TSH az egyedüli vizsgálat, amely a pajzsmirigybetegségek felismeréséhez és kezeléshez szükséges?
A kérdés gyakorlatilag minden betegben felmerül, sőt azokban is, akiknek szűrővizsgálatuk során végzik el ezt a tesztet. Azt tapasztalom, hogy a TSH körül az orvosok körében is vannak bizonytalanságok, ha más nem, akkor az ún. normál érték kérdése borzolhatja a kedélyeket. Több betegem beszámolójából is idézhetnék, sajnos elég sok a kedvezőtlen tapasztalat, mégis egy gyakori példát emelnék ki: Túlműködést mutató TSH értékek esetén a tünetek alapján fontos utána járnunk, hogy a pajzsmirigy működés zavarát nem agyalapi mirigy eredetű eltérés okozza-e. Hiba lenne tehát pusztán a számokra hagyatkozva kezelni a beteget.

Mi tehát a TSH?
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy - állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek? A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
- a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
- TSH elleni antitest jelenlétét
- terhesség esetén az értékek szintén változnak

Mi az ún. normál érték?
A TSH esetében a 0,4 és 2,5 közötti referencia tartományt tekintjük normál értéknek, a 0,1 és 0,4 közötti érték esetén ún. szubklinikus alulműködéséről beszélünk, ez alatt alulműködésről. Szubklinikus túlműködést 2,5 és 10 között állapítunk meg, túlműködés esetében ez az érték 10 és 100 közötti. Hangsúlyozni kell, hogy a számok csak irányadóak és nem jelentenek az esetek egy jelentős részében diagnózist.
Mire jó a TSH?
A felsoroltak után jogosan vetődik fel ez a kérdés. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos, szűrő jellegű módszer, de annak az élettanitól eltérő volta nem jelent önmagában betegséget! A TSH meghatározás tehát lényeges vizsgálati módszer lehet a pajzsmirigybetegségeinek kivizsgálásában és kezelésében a kellő szakismerettel és tapasztalattal rendelkező szakorvos számára. A laboratóriumi vizsgálatot azonban minden esetben meg kell előzze a beteg panaszainak meghallgatása, az alkalmazott gyógyszerek áttekintése (un. anamnézis), a beteg vizsgálata, képalkotó eljárások, immunológiai tesztek . Hozzá kell azonban tenni, hogy ezeket együttesen szabad és kell értékelni, hiszen a beteg vizsgálata és kezelése egyaránt holisztikus megközelítést igényel.
Fontos megjegyeznem, hogy az un. normális TSH nem zárja ki a pajzsmirigy más betegségét, éppen ezt tapasztaltam a múlt héten, amikor a beteget az "ép TSH-ra" hivatkozva nem vizsálták tovább és kiderült, hogy rosszindulatú folyamata van....
A másik gond az, hogy a pajzsmirigybetegség gyakran társul más betegséggel és ebbe az irányba nem feltétlen gondolkoznak.
Az autoimmuneredetű pajzsmirigybetegségek (ha kiderül ennek fennállása!), gyakran társulnak más kórképpel. Ezek felhívják a kezelő orvos figyelmét arra, hogy a pajzsmirigybetegség mellett más autoimmun kórkép is jelen lehet. Az egyik, gyakori betegség, a mellékvese gyulladása. Ezt e betegséget Addison kórnak hívja a szakirodalom és előfordulhat önmagában, de a leggyakrabban más betegséghez társul. A csökkent hormontermelése életveszélyes krízist eredményezhet, miként ez az ifjú beteggel is történt. Hasonló betegségben több államférfi (fenti képen J.F. Kennedy) és közismert színész is szenvedett, ill. szenved. Az ún. „kubai válság idején” Kennedy betegsége, amelyet akkor még kevésbé jól tudtak kezelni - majdnem az egész világot háborús válságba sodorta. Kennedy Addison kórját és pajzsmirigy autoimmun gyulladását 1947–ben diagnosztizálták és 36 alkalommal kezelték kórházban.. A kórtörténete alapján Kennedy már ezt megelőzően is szenvedett tünetei alapján ebben a betegségben és az orvosok azt véleményezték, hogy 1 éven belül meghal ebben a betegségben. Végül is – miként azt tudjuk - merénylet áldozata lett 1963-ban.
Nagyon fontos kitérnem arra, hogy a csökkent mellékvese működés már korábban is fennállhatott, azonban a tiroxin kezelés elkezdése hirtelen váltotta ki a kritikus állapotot. Ezért is lényeges, hogy ne az a séma (protokoll!) működjön, azaz „emelkedett TSH, tehát automatikusan pajzsmirigyhormon kezelés szükséges”, anélkül, hogy a kiváltó okokat és a kísérő betegségeket megvizsgálnák, ill. szükség szerint kezelnénk.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok!!!!!!?
o Csökkent libidó?
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Hüvelygyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?
Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában.
Ebből következően integratív, holisztikus megközelítést javaslok.
Mi ennek a lényege?
A 20. században az orvostudományban nagyfokú specializálódás ment végbe. Ez kezdetben előnyös volt, mert elősegítette egy-egy szakterület alaposabb megismerését, napjainkban azonban ez a túlzott specializálódás az orvostudomány széteséséhez, dezinteg-rációjához vezet. A beteg elvész a sok specialista között, akik gyakran egymást sem értik meg. Kiderült, hogy a tudományos kutatásban az analízis helyett a szintézisre, a gondolkodásban az integrációra való törekvés hozhat új eredményeket. Az integratív (holisztikus) medicina abból az alapelvből indul ki, hogy az élő szervezet több, mint az egyes részek (szervek) mechanikus összessége. A szervezet működésének alapfeltétele az egyes szervek-szervrendszerek működésének regulációja és adaptációja.
Jó egészséget és teljes felépülést kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-01-18 16:44:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés

echoszegény göb

Tisztelt Doktor úr!

Régóta jàrok màr Önhőz a szemem miatt és most is màrc.10.-én is fogok menni, de most a húgom miatt írok.2011.ben egy nyaki ultrahangon vették észre hogy a pajzsmirigyében a jobb oldalon 6 mm, a baloldalon 9 mm echoszegény göb van.2014-ben a jobb 5 mm, a bal 8 mm körülírt inhomogén solíd képlet volt.2016.12.14.-én az új vizsgálat a következőket àllapította meg:
A pajzsmirigy jobb lebenye46x18x16 mm nagysàgú, a bal 50x20x15 mm,az isthmus a középső harmadában 2 mm, de a legények felé a szélső területek felé kiszélesedettebbek.Az àllomànyban elszórtan mindkét oldalon szàmos göb van, jobb oldalon a legnagyobb az alsó harmadban lévő 14x8 mm max. keresztmetszetű,echoszegény udvarú, egyébként echodúsabb képlet.Ezen kívül döntően inhomogénen enyhén echoszegény max.6 mm-es göbök làtszódnak.Bal oldalon a felső hármasból az isthmus felé nyúló 14x5 mm echoszegény,illetve. az alsó harmadban lévő 25x12 mm-es vegyes echogenitàsú göb a legnagyobb.Itt is több 6 mm echoszegény göb làtszik.Jobb Lébény alsó pólusànàl 7 mm-es körülírt echoszegény képlet van, mely megfelelőjét mellékletek irigyek.Jobb oldalon hosszúkás,szabàlyos nyirokcsomó làtszik.Bal oldalon a város communis mellett 8x6 mm-es, echoszegény,de hosszúkás nyirokcsomó làtszik
Izotóp vízsgàlat véleménye: normàlis nagysàgú,finoman egyenetlen aktivitás felvételű pajzsmirigy.Funkcionàlisan egyértelműen elkülönülő terület nem làtható.
Uh vélemény:szàmos göb a pajzsmirigyben, mintavétel megfontolandó.
Ezek utàn egyből megakarjàk műteni,úgy hogy nem érzi rosszul magàt, aTSH supersens.meghat.3.444 T3 4,24 T4 14,93 ATPO 475,50 cholesterin 5,4

Naponta L-Thyroxinból 25mikrogrammoti,D vitaminból 1000 NE szed. 50 éves,ideges, aggódó típus

Az lenne a kérdésem, hogy biztos, hogy meg kell műteni?Mert biopszia nélkül egyből màris műteni akarjàk úgy, hogy a sebész szinte megse vizsgàlta csak a papírok alapjàn màr előre eldöntötte.

Elnézést, hogy ilyen hosszan írtam.Vàlaszàt előre is köszönöm.
Tisztelt Kérdező!
Vizsgálat nélkül értelemszerűen a műtét kérdéséről nem nyilatkozhatok, az t azonban meg kell jegyeznem, hogy a pajzsmirigy göbös betegsége nem feltétlen jelent műtétet. Sőt az elmúlt évtől kezdve mód van (egyelőre jóindulatú göbök esetében) a műtét nélküli un. radiofrekvenciás beavatkozásra is.
Tudhatja, hogy hasonló kérdést gyakran kapok kedves Olvasóktól. A pajzsmirigyükben göböt észleltek és azt írják, hogy ezen a területen az orvosok körében is sok a tanácstalanság. Ezért egy rövid összefoglalót mellékelek, amelyben egyúttal bemutatok egy általam végzett viszonylag egyszerű, nem műtéti megoldást ezeknek a betegeknek a gyógyítására.A pajzsmirigy göbös betegségei gyakran nem, vagy későn kerülnek felismerésre. Néha csak a „rutinszerűen” elvégzett vizsgálatok hívhatják fel rá a figyelmet, máskor a beteg észleli a furcsa göböt vagy göböket. Jelentőségük az, hogy nem csak kozmetikai gondot jelentenek, hanem jó és rosszindulatú daganatokat is rejthetnek. Ezek fokozott működéssel járó göbök lehetnek, amelyek sok hormont termelnek („meleg” göbök). Ezek kimutatásához a pajzsmirigy megtapintása és hormon meghatározások mellett izotópos vizsgálat is szükséges. A túlműködés a hagyományos gátlószeres kezeléssel csak átmenetileg gyógyítható(!), a készítmény elhagyása után a túlműködés ismét jelentkezik. A végleges gyógyulás izotóp terápiától, esetleg műtéttől várható.
Az ún. hideg göböknek két fő csoportja van:
• A rosszindulatú daganatok nem járnak túlzott hormon-termeléssel, különböző méretű „hideg” göbök formájában jelentkeznek. A diagnosztizálásukhoz az ún. tumor marker (thyreoglobulin) meghatározása és szövettani, citológiai vizsgálat szükséges („vékonytű biopszia”). Kezelésük műtéttel és izotóppal lehetséges.
• A jóindulatú göbök egy része un. pajzsmirigy tömlő, szakszóval ciszta. Ezek kialakulásának sok oka lehet. Ma már tudjuk, hogy vannak több cisztával járó betegségek („policisztás pajzsmirigyek”), amelyek részben örökletesek, részben autoimmun folyamat következményei. Ezek eltávolítására általában műtétet javasolnak. Vannak azonban olyan esetek, amikor a műtét elkerülhető. Az 2. ábrán látható fiatal hölgy nyakán gyorsan növekvő göb jelent meg. Műtétre jegyezték elő, amikor felkeresett panaszaival. A tapintáskor rugalmas nagy, almányi göböt észleltem. Az elvégzett ultrahang vizsgálat ciszta lehetőségét vetette fel. Gyanúm beigazolódott, amikor elvégeztem a vékony tű biopsziát és 30 ml, csokoládészerű anyagot . A szövettani vizsgálat is gyulladásos folyamatot bizonyított és rosszindulatú elváltozást kizárt. A göb a leszívás azonnal eltűnt, de a ciszta azonban újra telítődött és ezért un. szklerotizációs kezelést végeztem, amelynek lényege, hogy a leszívott váladék helyére speciális anyagot fecskendeztem. A kezelés megismétlése után a ciszta nem telítődött. Az eljárás csak a jóindulatú göbök esetén alkalmazható, de ezeknek a betegeknek ez az eljárás feltétlen előnyös, mert elkerülhetik a műtétet, sőt gyakran az esetleges további műtéti beavatkozásokat is.
Ma már ennél korszerűbb módszer is van, ez a régióban elsőként Magyarországon alkalmazott a vágás nélküli „pajzsmirigyműtét”!
Közép-Kelet Európában kizárólag hazánkban végzümk rádiófrekvenciás strúmagöb eltávolítást
Mi is ez?
Ez a RÁDIÓFREKVENCIÁS ABLÁCIÓVAL történő, nyitott műtét nélküli kezelését hatalmas előrelépés a medicinában, hogy a pajzsmirigy jóindulatú göbjei is kezelhetők altatás, és a nyaki terület felnyitása nélkül, ambulánsan. Nem csak belföldről, hanem a régióból is egyre több beteg veszi igénybe a módszert, amely kiválthatja a hagyományos műtéti technikákat. A szakemberek szerint az eljárás hamar el fog terjedni a hazai egészségügyben, akárcsak a nyugat-európai országokban.
Mi is ez?
A jóindulatú pajzsmirigy göb kezelésének - nemrég még az egyetlen - módja, melyet ma is a leggyakrabban alkalmaznak, a nyitott nyaki műtét volt. Az orvostudomány és az orvos technológia fejlődésével azonban lehetővé vált - a külföldön már népszerűnek számító, hazánkban még új eljárás - a pajzsmirigy göb rádiófrekvenciás ablációval (RFA) végzett kezelése
További immuno-endokrin vizsgálat, sz.. un. citológiai vizsgálat válhat szükségessé. Annál is inkább, mert itt ellentmondást látok az izotóp és az UH vizsgálattal leírtak között.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-01-18 16:29:34
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!

Köszönöm válaszát hajhullással kapcsolatban. Kérdésem lenne, amennyiben bejelentkeznék Önhöz, a magas Dht-t tudná gyógyszeresen kezelni (múltkori levelében említette, hogy lehetséges) esetleg a hajhullás miatt, vagy meg kell várni a fogamzásgátló kiürülését. (Bár úgy gondolom nincs a kettőnek köze egymáshoz.)
Köszönettel
Éva
Tisztelt Éva!

A fogamzásgátló kiürülése egyénektől függően eltérő idő után következik be. Addig is lehet természetesen segíteni.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-01-14 12:38:57
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
Tavaly júliusban jártam Önnél és a Syntroxine 13 mikrogrammos gyógyszert írta fel nekem. Azóta is szedem folyamatosan, csak egy ideje sajnos hiánycikk a gyógyszertárakban. Kb. egy heti gyógyszerem van még. Elvileg január 25-től ismét lehet majd kapni. Abban szeretném a segítségét kérni, hogy addig is mit szedjek helyette. Önhöz február 13-ra van időpontom.
Köszönettel: H. Noémi
Tisztelt H. Noémi!

Valóban hallottam erről. Addig a Letrox50-ből 1/2 tbl-t szedjen.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-01-14 12:37:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Ur!
40 eves ferjem izomnovelo tablettakat szedett (Meta)ami nagyon felboritotta a ferfi hormonok mukodeset.Egyalatalan megszunt a nemi vagy,teljesen elveszitette erdeklodeset a szex irant.Helyi szakerto tanacsara,Nebido-t alkalmaztunk de ez sem valt sikeres megoldassa.
Kerdesem az lenne,letezik-e valami mod arra,hogy a szervezet ujra "mukodtetni:fogja a ferfi hormonokat ,mit kell tennunk annak erdekeben,hogy ujra a regi legyen?

Remenykedve varom valaszat!
Tisztelettel,
Pinki
Tisztelt Pinki!

Nagyon fontos gondra hívta fel a figyelmet. Sajnos az" izomgyúrók" nagy része is hormonokat és más az endokrin, ill. az immunrendszer működésére káros anyagokat visz be magának.
Mint minden szokatlan tünet, vagy fájdalom esetében, ne az legyen az első megoldás, hogy egy pirulával akarjuk megszüntetni a panaszokat. Így sokszor csak a tünetet fedjük el, de a valódi probléma kezeletlen marad. A libidó kedvezőtlen alakulása gondos endokrin kivizsgálást igényel, amelynek része a tünetek, előzmények megbeszélése, a hormonok meghatározása és a kezelés elindítása, ellenőrzése. A fizikális vizsgálat mellett a legfontosabb hormonális és immunológiai tesztek elvégzése, emellett a pajzsmirigy, az agyalapi mirigy vizsgálata lehet indokolt.
Megfelelő kezeléssel a nemi vágy is visszatér!
Az esetek egy részében a kezelés hatására a hiányzó hormonok bevitelével néhány héten belül kedvező hatás érhető el. Amerikai kutatók a libidó teljes visszatérését észlelték azokban a betegekben, akiknél a tünetek hátterében a pajzsmirigy csökkent működése állt. Szükséges azonban megjegyeznünk, hogy a libidó rendkívül összetett biológiai folyamat, amelynek csak egyes típusai vezethetők vissza a pajzsmirigy megbetegedéseire. Érdekes és fontos, hogy a nők libidójának létrejöttében a férfi hormonnak (tesztoszteron), a mellékvese hormonjának (dehidroepiandoszteron) meghatározó szerepük van. Jól tudjuk, hogy a tesztoszteron szint férfiakban magasabb, ez a hormon felel többek közt a férfias jelleg – izomzat, fokozott szőrösödés – kialakulásáért. A tesztoszteron szint nők esetében lényegesen alacsonyabb, külső forrásból, ellenőrizetlenül történő bevitele ezért előre nem látható következményekkel járhat.

Külön ki kell térnem arra, hogy a kezelés (pl. a Nebido) harására a tesztoszteron szint megemelkedik, de a spermium képzés, működés csökkenthet és meddőség alakulhat ki!!!. Tehát tisztázni kell, hogy az agyalapi hormon szint is kedvezőtlen módon károsodott-e. Ebben az esetben is a kivizsgálás után van oki gyógyszeres megoldás.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-01-14 12:36:03
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Doktor Úr!

29 éves vagyok. 2 éve próbálkozunk teherbe eséssel. Tegnap kaptam kézhet a hormonvizsgálati laborleletemet, amit a ciklus 3. napján csináltak. A kérdésem az lenne, hogy ilyen értékekkel milyen további lehetőségeket tud javasolni? A következő tüneteim vannak még: nyomásra tejszerű váladék jön a mellemből. Az átlagosnál szőrösebb vagyok. A nőgyógyászati szűrővizsgálaton cisztát nem találtak.

eredményeim:

LH/FSH hányados : 1.9 (ref: 0.82-1.12)
TSH: 1.82
Prolactin: 969 (ref: 102-496)
FSH: 6.7 (ref: 3.5-12.5)
LH: 12.8 (ref: 2.4-12.6)
ösztradiol: 18.1 (ref: 16.0-313)
tesztoszteron: 0.8 (ref: 0.2-1.6)
SHBG: 57.8 (ref: 24.6-122.0)
kortizol szint 7-10h között: 653.9 (ref: 171-536)
DHEA-SO4: 8.97 (ref: 2.68-9.23)

Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel: K. Boglárka
Tisztelt L. Boglárka!

A meddőségnek sok oka lehet.Az elmúlt 20 évben a fejlett országokban a meddőség problémája drámai méreteket öltött. A párok 25-50-ában már az első gyermek megszületése is nehézségekbe ütközik! Mi lehet az oka?- teszik fel joggal a kérdést. A meddőségnek orvosi szempontból nagyon sok oka lehet, ugyanis általában több tényezős, ún. multifaktoriális problémáról van szó.
A legfontosabbak a következők:

A peteérés zavarai, policisztás petefészek (PCOS) 20%
A petekürt átjárhatóságának zavara 10 %
A spermium-ondó betegségei 30%
Hormonális zavarok (pl. ivarmirigyek, agyalapi mirigy, pajzsmirigy betegségei, mellékvese) 20%
Gyulladásos- immunológiai okok (pl.pajzsmirigygyulladás) 15%
Nem ismert okok (genetikai tényezők) 5%

A leírtak alapján valóban további endokrin, ill. immuno-endokrin kivizsgálást javaslok.
Jó egészséget kívánok:





Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-01-12 11:01:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr!
22 éves lánygyermekem inzulinrezisztens,PCOS,hirsutizmusban szenved.2x850mg Merckformint szedett.
Endokrinológus elküldte pajzsmirigy ultrahangra,ahol a következő leletet kaptuk:

"A pm.bal lebeny norm.nagysgú,kp.harmadában 3db 3-6mm-es göb látszik.Az isthmus bal oldala szabályos.
Az isthmus jobb oldalában,a jobb lebenybe is beterjedő 22x12mm-es inomogén göb észlelhető.Maga a jobb lebeny nem nagyobb.A fenti göbön kívűl még elszórtan 4db 2-13mm göb látszik.A nyakon kóros terime vagy patológiás méretű ill.szerkezetű nyirokcsomó nem ábrázolódik."

Felhívtam azonnal a kezelőorvosunkat,aki azt mondta el kell mennünk biopsziára.
Úgy olvastam-többek között-az Enokrinközpont honlapján is,hogy az első lépés az izotópos vizsgálat,ahol megállapítják,hogy hideg ill. meleg göbről van-e szó, és utána ennek ismeretében döntenek,hogy indokolt-e a biopszia.
Tudom,hogy nem fájdalmas a vizsgálat,nem emiatt aggódom,hanem nem értem, mi indokolja az izotópos vizsgálat kihagyását.

Labor eredményei: TSH 0,31 FT4 10,1 ennyit kért összesen kezelőorvosunk
VCT
glukóz evés előtt 4,7 mmol/l
glukóz 120 p 7,5 mmol/l
inzulin 0 perc 18,05 uU/ml
inzulin 120 perc 190,20 uU/ml
Vélemény:kissé hypothyreoidnak tűnik,120 g CH tartalmú étrend,Merckformint elhagyni,jódbevitelt kerülni.

A CH diéta mellett,pajzsmirigy diétával segíteném gyermekemet,de nem igazán látom át,hogy ezek az eredmények túlműködésre vagy alulműködésre utalnak.
Gyermekem fáradékony,hízékony lenne,ha nem tartanánk a CH diétát,haja kicsit hullik,aknés a bőre,nagyon rendszertelenül menstruál.
Omega 3-at szedettem vele,kezelőorvosunk javaslatára abbahagytuk,a jód tartalmára hivatkozott.

Válaszát előre megköszönve: Judit



Tisztelt Judit!

A leleteiből diagnózis mondani nem szakszerű.
Kétségtelen, hogy a göb "hideg" jellegének eldöntéséhez 99m Tc scan szükséges.
Az inzulin rezisztencia nagy valószínűséggel fennáll.
Kérdése, hogy a pajzsmirigybetegsége további kezelést igényel-e.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-01-12 10:57:09
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
2016. december 20-án (8 hetes terhesen) vettek tőlem vért a kötelező vérvételen, amikor a TSH értékem alacsonyabb lett, 0,236 mU/L. Ismétlésre küldtek, ahol már a T3 és T4, illetve Anti TPO-t is nézik. Ennek eredményét még nem kaptam meg. A vérvétel tegnap, 01.10-én történt.
Kérdésem, hogyha a T3, T4 értékek jók lesznek, akkor nem kell aggódnom az alacsonyabb TSH érték miatt? Ugye akkor nem kell gyógyszert szednem emiatt?
Ha viszont nem lesznek jók a az értékek, akkor állandó gyógyszert kell szednem a terhesség alatt? terhesség előtt nem volt pajzsmirigy problémám, mindig jók voltak az értékeim.
Várom válaszát.
Köszönettel: Cs. Dóra
Tisztelt Cs. Dóra!

Mindenek előtt célszerű volna megvizsgálni a pajzsmirigyét, mivel ez a TSH csak egy laboratórium adat, amelyhez ma már szabályszerűen hozzáteszik a laboratóriumok a következőket:
Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg. Az eredmények egyéb értékeléséből levont következtetések alapján elindított, módosított kezelés miatti esetleges egészségkárosodásért felelősséget nem vállalunk. Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre a vizsgálatot indító szakorvoshoz.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-01-12 10:50:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja