SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

A segítségét szeretném kérni :-)
Röviden leírnám a történetemet.
47 éves vagyok , 2016-ban pánikrohamokkal kezdődött ,antidepresszánst kaptam,ami nem hatott.
Utána tudtam meg,hogy pajzsmirigy tünetek okozzák.
Hasimotot és menopauzát diagnosztizàltak.
A tsh jelenleg 1,5 a t4 14 a t3 5,6
Kortizol reggel 370 vérből,várj 4,16
Az ösztradiol szintem 55-265pmol, a progeszteron 0,8nmol
Jelenleg lenzetto sprayt és duphastont szedek hormonpótlásra.
A tünetek,iszonyatos fáradság,enerváltság, motiváció hiánya.
Olyan, mintha egy üvegbúra lenne rajtam, minha az életemet egy filmen nézném, nagyon nehezek így a mindennapok.
20 éve futok,12éve jógázok,de mostanában ez is nagyon megerőltető,nem az endorfin jön,hanem a mindjárt meghalok érzés.
Nagyon sok orvosnál jártam már,ami a legjobban zavar, mivel az értékeim jók,azt mondják pszihés.
Semmi lelki problémám nincs,azon kívül,hogy nem tudok minőségi életet élni.
Tudom,ezek,csak száraz adatok,de mégis szeretném a véleményét kérni!
Válszát előre is köszönöm!

Üdvözlettel
Gabi
Tisztelt Gabi!

2 hete volt a 42. Európai Pajzsmirigy kongresszus Budapesten. A pszichés és az un. szervi tünetek is az egyik központi témát képezték. Mivel vizsgálat nélkül konkrét tanácsot nem adhatok, ezért hivatkozok az ott elmondottakra.
Az autoimmun tireoiditis egy gyakori betegség, amelynek előfordulása (prevalenciája) az Egyesült Államokban körülbelül 4% és 13% között van, hazánkban a lakosság 5-10%-t érinti. Fontos, hogy a nemi megoszlás eltérő: több nőt érint, mint a férfit és gyakorisága az életkorral együtt nő, akár 20%-t is elérheti a 60 év feletti nőknél. Emellett a depresszió és a szorongásos rendellenességek is gyakori kórformák, az Egyesült Államokban 6,6% a depresszióban és 18,1% a szorongásos zavarokban szenvedők aránya. Ezek statisztikai és klinikai megfigyelések alapján a kérdés úgy vetődött fel:
Van-e összefüggés az autoimmun thireoiditisz és a pánik tünetek és a depresszió között?
A legújabb klinikai vizsgálatok eredményét a vezető amerikai lapban publikálták az elmúlt évben (Eva-Maria Siegmann és munkatársai, 2018.0190 Published online May 2, 2018. JAMA jamapsychiatry.2018.0190.). A szerzők vizsgálatukban 19 közlemény szisztematikus vizsgálata (un. metaanalízise) során, 19 174 beteg adatait foglalták össze. Tanulmányozták a pajzsmirigybetegek (neuro) pszichológiai tüneteit, az életminőség csökkenését, a pajzsmirigygyulladás fokát, immunológiai és hormonáslis státuszát egyaránt. Arra a következtetésre jutottak, hogy az autoimmun (Hashimoto) tireoditisben szenvedő betegekben lényegesen nagyobb a valószínűsége a depresszió és a szorongás, ill. pánik tünetek kialakulásának. A depresszió és a szorongásos zavarok okozta társadalmi és gazdasági költségek magasak és megfelelő és korai kezeléssel csökkenthetők.
Depressziós és szorongásos betegségben szenvedő betegeknél az autoimmun tireoditis irányába vizsgálatot célszerű végezni, másrészt ezekben a pajzsmirigybetegekben szükség van a pszichiátriai tünetek szűrésére és célirányú kezelésére egyaránt.
AIT-vizsgálatot kell végezni, és az AIT-ben szenvedő betegeknél szükség van a pszichiátriai tünetek szűrésére. A betegek előnyei a megfelelő kezelés, figyelembe véve az antidepresszánsok korai alkalmazását és a betegségük jobb (biopszichoszociális) megértésének köszönhetően.
A közelmúltban az autoimmun és a pszichiátriai rendellenességek kapcsolatát különféle autoimmun betegségek esetében találták. Például az immunglobulin antitestek által okozott N- metil- D -aspartát receptor hipofunkció összefüggésbe hozható a skizofrénia és a pszichózisok kialakulásával. A további eredmények azt mutatják, hogy az autoimmun magyarázó megközelítés lehetséges a bipoláris rendellenességek vagy Alzheimer-kór. Az új immunológiai technikák bevezetésével és az immuno-neuropszichiátriai kutatás kiterjesztésével egyre több bizonyíték van arra, hogy a pszichiátriai rendellenességek legalább egy alcsoportja autoimmun alapú. Tekintettel ezekre a betekintésekre, elemzésünk hozzájárul az autoimmun pajzsmirigy betegséggel rendelkező pszichiátriai szövetségek további tisztázásához.
Különböző következményekkel jár az AIT-ben szenvedő betegek. A szomatikus oldalon a hypothyreosis a szív- és érrendszeri funkció megváltozásához vezet, mint például a megnövekedett szisztémás érrendszeri rezisztencia és a fejlett atherosclerosis miatt. Továbbá AIT hozzájárul a magasabb kockázatot a meddőség és a korai vetélés, valamint a súlygyarapodás még kezelés után tiroxin.
Kevésbé ismert a tünetek specifikus pszichiátriai terhelése az AIT-ben szenvedő betegeknél. A tanulmányok a hangulati zavarok és a depresszió tüneteinek kumulatív előfordulását mutatják be a hypothyreoid állapotban lévő betegeknél, valamint a gyakori pajzsmirigybetegségeket a depresszióban szenvedő betegek körében. Továbbá, az AIT-ben szenvedő betegeknél kevesebb vizsgálatban a szorongás tüneteit ismertetik. Alkalmi vizsgálatok vizsgálják az AIT-hez kapcsolódó egyéb (neuro) pszichológiai tüneteket, mint például figyelem- és végrehajtási zavarok, fáradtság, vagy az életminőség csökkenése.
Az AIT pszichiátriai következményei iránti növekvő érdeklődés ellenére a legtöbb publikált tanulmány még mindig szomatikus hatásaira összpontosít. A társulás további vizsgálata fontos a közegészségügy, az orvosok és a betegek számára. A depresszió és a szorongásos zavarok okozta társadalmi és gazdasági költségek magasak és megfelelő és korai kezeléssel csökkenthetők. Az AIT, mint bizonyos hangulati rendellenességek lehetséges gyökereinek kvantitatív összegzésével ez a társulás fokozódik, és a pajzsmirigy és az antidepresszáns kezelés megfelelővé válik a pszichoterápián kívül. Továbbá megállapítható volt a depresszió és a szorongás tüneteinek szkrínelési vizsgálata az AIT-ben és az AIT-ben szenvedő betegeknél depressziós és szorongásos betegeknél.
Tudomásom szerint az AIT és a depresszió és a szorongásos zavarok kialakulása között csak néhány kvalitatív értékelés van leírva, míg a témában nincs kvantitatív elemzés. Következésképpen nincsenek az AIT általános szövődményei a depresszióval és a szorongással. Ezeket a meglévő korlátozott bizonyítékokat leküzdjük azzal, hogy a tudásunk szerint az első meta-analízist vizsgáljuk a depresszió vagy a szorongásos tünetek összefüggéseit az AIT-val vagy más hypothyreosissal rendelkező személyek között az egészséges kontrollokhoz képest. Feltételezzük, hogy a hypothyreosisban szenvedő betegeknél lényegesen magasabb a pszichiátriai betegségek kialakulásának
Eredményeik az orvosok számára a gyakorlatban különböző következményekkel járnak. A klinikai tapasztalatok azt mutatják, hogy a pszichiátriai tünetek miatt a betegek gyakran orvoshoz fordulnak, de nem tudják, hogy AIT-ben szenvednek.. Mivel az AIT krónikus betegség, a depresszió és a szorongás tünetei. Mind a szorongás, mind a depresszió tartós kurzusai vannak, többek között a betegségeket kísérő tanulási mechanizmusok miatt: a depresszió és a klasszikus félelem kondicionálása esetén a tanult tehetetlenség hozzájárul a pszichiátriai tünetek hosszú távú fenntartásához. Az autoimmun tiroiditis azonban fázisokban (euthyroid vs hypothyroid) jelentkezhet és ezért nem mindig nyomon követhető ezeknek a tüneteknek az oka, ami megakadályozza a helyes diagnózist és a további megfelelő terápiát. A pajzsmirigy-betegséghez kapcsolódó depresszió és szorongásos zavarok a szokásosnál eltérő kezelést igényelnek. Esetenként előfordulnak olyan tünetek, amikor a pajzsmirigy-elváltozás jelennek meg. Ami a gyógyszeres, kiterjesztése lehetséges gyógyszert kell figyelembe venni. A kezelés során a gyulladásos tünetek csökkentésére célszerű törekedni és egyénre szabott kezelést alkalmazni. A pajzsmirigy anyagcseréje az agyi szerotonin rendszerhez kapcsolódik; így a szelektív szerotonin visszavétel-gátlók megfelelő gyógyszerek a depresszió kezelésére az AIT-ben szenvedő betegeknél. A klasszikus, triciklikus antidepresszánsok azonban nem alkalmasak hypothyreosisos betegek számára. Egyrészt a hypothyreosisban szenvedő betegek nem reagálnak a triciklusos antidepresszánsokra is, mint depressziós betegek, akik eutyroidos betegek, másrészt a triciklikus antidepresszánsok, például a súlygyarapodás tipikus káros hatásai már előfordulnak hypothyreosisban szenvedő betegeknél .és tovább fokozható. Következésképpen fontos, hogy a modern antidepresszánsokat semleges hatással kezeljék. Ezen túlmenően az AIT-ben szenvedő betegeknek és a depresszió vagy a szorongás tüneteinek nincsenek tisztában a pszichiátriai problémák kialakulásának sebezhetőségével. Ennek következtében mind a pszichiátriai tünetek vizsgálata ajánlott az AIT-ben szenvedő betegeknél, és az AIT-vizsgálat a depresszió és a szorongásos zavarok esetén javasolt. Ezt a vizsgálatot nem szabad szűkíteni a tirotropin szintekre és a szabad trijódtironinra és a szabad tiroxinra, hanem a pajzsmirigy-peroxidáz antitesteket is tartalmazniuk kell. A populáción alapuló vizsgálatokban a betegek mindössze 4–5% -a emelkedett tirotropin szintet mutat, míg 13–23% -a pozitív a pajzsmirigy-peroxidáz antitestekre. Ha csak a tirotropin szintet mértük, a diagnosztikus sok betegnek hiányzik az AIT, amely a pajzsmirigy-peroxidáz antitestek és az ultrahangvizsgálat alapján kimutatható. Mivel ez a meta-elemzés világosan megmutatja a nagyobb számban előforduló depresszió és szorongás betegeknél hypothyreosis, hozzájárul a fokozott figyelmet, és így gyorsabb diagnózis és a megfelelő kezelés a betegek.
Tehát egyénre szabott kezelést javaslok, jó egészséget kívánva,
üdvözlettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2019-09-22 09:02:54
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja