SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Doktor Ur!

30 eves no vagyok, egy eve 6,8 volt a TSH ertekem, a T3 es T4, valamint minden mas ertek is a bovitett pajzsmirigy vervetelen megfelelo. Elkezdtem meg egeszsegesebben taplalkozni, valamint alga spirulina, szelen, krom es D3 vitamint szedni, ez levitte most februarra a TSH erteket 6ra, T3, T4 es az osszes tobbi ertek ugyanugy jo lett, kb. tartomanyi kozepertek. A kerdesem a doktor urhoz, hogy erdemes-e orvosi konzultacio es gyogyszeres kezeles elkezdese? Alapvetoen a termeszetes megoldas hive vagyok es, hogy amit lehet, azt vitaminokkal, sporttal, etkezes valtoztatasaval javitsuk, igy kicsit tartok a gyogyszer elkezdesetol. Nem okozhat nagyobb problemat? Hiszen, ha minden ertekem megfelelo es a TSH kicsivel magasabb, akkor erdemes a gyogyszer elkezdese? Amennyiben igen, a doktor Ur mit preferal? A termeszetes vagy a szintetikus gyogyszereket? Valaszat elore is nagyon szepen koszonom!

Udvozlettel, Lilla
Tisztelt Lilla!

Nem a TSH-val van baj, hanem azt a kérdést kellene feltenni, hogy ez miért van?
Mi a TSH ?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy referencia tartományon belüliek?
Fontos azonban tudni a következőket ( a teljesség igénye nélkül):
• individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg által lakott terület jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
Ezek mindegyikét külön kellene tárgyalni, de ezt most nem teszem, erre majd egy későbbi időpontban térek ki. A legfontosabb az, hogy a rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. Az elmúlt héten volt nálam egy beteg, akinek TSH értékét próbálták beállítani, nem nagy sikerrel. Kiderült, hogy olyan szívgyógyszert (Cordarone) szedett, amelyik befolyásolja a pajzsműködését. Ilyenkor a pajzsmirigy hormonjainak adásával nem lehet sikert elérni, csak körültekintő, a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.
A szervetlen jódot is tartalmazó spirulinát nem javaslom. Immuno-endokrin vizsgálatot javaslok és az alapbetegségnek megfelelő kezelést (nem feltétlen hormonális kezelést).
Üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2020-03-01 17:30:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja